مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

معرفی و شناخت انواع سیستم صوتی خودرو ؛ آشنایی با کاربرد بلندگو ماشین

0 362
زمان مطالعه : 4 دقیقه

معرفی و شناخت انواع سیستم صوتی خودرو ؛ کاربرد بلندگو در ماشین مبحث اصلی این مطلب است . مردم عاشق تجربه های صوتی با کیفیت بالا هستند . تا جایی که بسیاری مایل به پرداخت هزینه های زیادی برای نصب یک سیستم صوتی فوق العاده جدید و با کیفیت در خانه خود یا استریو با کیفیت بالا در اتومبیل خود هستند . اما درک آناتومی یک بلندگو و یادگرفتن کار هایی مانند تویتر  ، میدرنج و ووفر ( و مهمتر از همه ، نحوه کار آن ها با یکدیگر ) کلید اصلی این است که مطمئن شوید پول خود را به روشی صحیح خرج می کنید. در ادامه به معرفی و شناخت انواع سیستم صوتی خودرو و کاربرد هرکدام در ماشین می پردازیم .

 

توییتر چیست ؟ «معرفی و شناخت انواع سیستم صوتی خودرو »

معرفی انواع بلندگو خودرو

برای فهمیدن این که یک توییتر دقیقاً چه کاری انجام می دهد ، فقط باید به این مسئله اشاره کنید که در وهله اول چگونه نامگذاری شده است . کلمه توییتر به معنای صدای پرندگان است و اسم توییتر نیز از همین گرفته شده است. توییت ها در نظر گرفته شده اند که فرکانس های صوتی بالاتر را تا حد ممکن دقیقتر تولید کنند . به طور معمول آنهایی که در محدوده 2000 تا 20000 هرتز قرار می گیرند.حد بالای این محدوده آنچه گوش انسان قادر به شنیدن آن است در نظر گرفته می شود ، مشروط بر این که هیچ نوع آسیبی به گوش شما نرسد .

توییتر با استفاده از سیم پیچ صوتی طراحی شده است که در یک میدان مغناطیسی ثابت معلق است.
سیم پیچ صدا خود یک میدان مغناطیسی متغیر را تولید می کند که هنگام کار در کنار هم با میدان مغناطیسی ثابت فوق الذکر ، اجازه می دهد تا سیم پیچ صوتی ( و دیافراگم مرتبط ) ارتعاش کند. این لرزش در نهایت چیزی است که هر وقت از بلندگو استفاده می کنید صدایی را می شنوید. بسته به نوع برنامه ، می توان صدای توییتر مخصوص را برای تولید فرکانس های تا 100 کیلوهرتز تنظیم کرد . هرچند که این لزوماً در هر بلندگو رایج نیست.

میدرنج چیست ؟

معرفی انواع سیستم صوتی خودرو ؛ کمک کننده خوبی برای انتخاب بهترین محصول است .  یک میدرنج برای تولید دقیق فرکانس های صوتی که به طور معمول در دامنه 250 هرتز تا 2000 هرتز قرار می گیرند ، طراحی شده است که از لرزش برای کارکردن استفاده می کند . این بار به صورت یک درایور میانی ( از این رو میدرنج نامگذاری شده است ) که به جلو و عقب حرکت می کند تا صدا هایی را که می شنوید ایجاد کنید. midrange ممکن است در واقع عنصر مهم یک بلندگو باشد ، زیرا این محدوده جایی است که بیشتر صدا هایی که می شنوید در آن قرار می گیرند. این همان چیزی است که به سیستم بلندگو شما امکان می دهد ابزار های موسیقی خاص و به ویژه صدای انسان را با دقت خلق کند.

« حتما بخوانید  راهنمای ریموت دزدگیر ماجیکار

«معرفی انواع سیستم صوتی خودرو » ووفر چه کاری انجام می دهد ؟ 

به یک ووفر فکر کنید که دقیقاً نقطه مقابل یک توییتر است .
در حالی که یک توییتر صدا های با فرکانس بالا تولید می کند ، یک woofer مسئول تولید صدا های با فرکانس کم است . معمولاً بین 40 و 500 هرتز . ووفر ها از سیم پیچ صوتی ( که به پشت مخروط بلندگو متصل است ) و یک میدان مغناطیسی برای شکل دادن آنچه معمولاً ” موتور الکتریکی خطی ” نامیده می شود استفاده می کنند. هنگامی که جریان الکتریکی از طریق سیم پیچ جریان پیدا می کند ، سیم پیچ شروع به لرزش می کند. این لرزش سیم پیچ را به سمت مخروط بلندگو هل می دهد یا می کشد و امواج صوتی با فرکانس پایین را ایجاد می کند .

معرفی و شناخت انواع بلندگو خودرو

ساب ووفر چیست ؟

معرفی انواع سیستم صوتی خودرو ، جالب اینجاست که بسیاری از مردم نمی دانند که ساب ووفر و ووفر در واقع دو چیز متفاوت هستند.ساب ووفرها به صورت ویژه طراحی شده اند که می تواند برای تولید فرکانس های بسیار کم استفاده شود ، معمولاً بین 20 هرتز و 120 هرتز . این بزرگ ترین دلیل استفاده بیشتر از ساب ووفرها در مواردی مانند سیستم های سینمای خانگی و سیستم های PA است . وقتی در حال تماشای فیلم مورد علاقه خود هستید و نیاز دارید . تا صدا های تا حد ممکن پایین را بشنوید فقط یک ساب ووفر این کار را انجام دهد.

همه این عناصر با هم کار می کنند تا نوع تجربه صوتی غنی را که بیشتر افراد برای آن ها هزینه می کنند ، ایجاد کنیم. دو هدف هر بلندگو همیشه ”  دقت ” و ” عمق ” است. با تولید دقیق طیف گسترده ای از فرکانس های صوتی ، صدا هایی که از بلندگو های شما بیرون می آیند بیشتر شبیه به صدایی هستند که آن ها را در زندگی واقعی می شنوید . عمق صدا ، به شما این امکان را می دهد تا احساس کنید که با گروه مورد علاقه خود در صحنه ایستاده اید . یا وقتی دو شخصیت در حال صحبت هستند ، شما نیز با آن ها داخل یک اتاق هستند . بعد از معرفی انواع بلندگو و کاربرد هرکدام در ماشین ، می توانید بلندگو مطابق با نیاز های خود را انتخاب کنید .

تفاوت سیستم های ووفر و ساب ووفر خودرو

امیدوارم مطلب معرفی انواع سیستم صوتی خودرو ؛ کاربرد بلندگو در ماشین  مفید واقع شده باشد . اگر سوال یا نظری دارید می توانید آن را در بخش پرسش و پاسخ بپرسید.

بیشتر بخوانید :

مقایسه بلندگو های کواکسیال و کامپوننت
مقایسه بلندگو های 3-way و 2-way
تفاوت سیستم های ووفر و ساب ووفر خودرو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .