مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

0 161
زمان مطالعه : 4 دقیقه

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی ؛ کدر شدن لیوان در ماشین ظرفشویی بسیار ناامید کننده است . ظروف شیشه ای به دلیل شرایط مختلف کدر می شوند ، اما محتمل ترین دلایل مربوط به آب سخت یا قلع زدن است. برای این که بتوانیم این مشکل را حل کنیم ، ابتدا باید بدانیم مشکل چیست و چه چیزی باعث کدر شدن ظروف شیشه ای می شود.

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی.


آب سخت

یکی از شایع ترین دلایل کدر شدن ظروف شیشه ای ، آب سخت یا آب با محتوای معدنی زیاد است.
مشکلات ناشی از آب سخت دو مورد است. اول این که ، مواد معدنی موجود در آب ، باعث کاهش کارآیی مواد شوینده می شوند به طوری که ممکن است برای تمیز کردن ظروف نیاز به مواد شوینده بیشتری داشته باشند. آب سخت و همچنین باقی مانده مواد شوینده اضافی ، باعث ایجاد یک لایه کدر روی ظروف شیشه ای می شود. به طور متناقض ، افزودن مواد شوینده بیش از حد با آب سخت فقط مشکل شستشو را تشدید می کند.
دوم ، مواد معدنی موجود در آب سخت می توانند روی سطح ظروف شیشه ای خشک شوند و یک لایه کدر ایجاد کند. یکی از راه های آزمایش آب سخت خیساندن لیوان شیشه ای در سرکه به مدت پنج دقیقه است. اگر رسوبات ابری از بین بروند ، احتمالاً مشکل ، سختی آب است.

رفع مشکلات ناشی از سختی آب

اگر در منطقه ای با آب سخت زندگی می کنید ، ممکن است با جمع شدن رسوبات در ماشین ظرفشویی خود روبرو شوید. این رسوبات مانند سنگ آهک می توانند به شیشه و ظروف شما چسبیده و باعث ایجاد ظاهری کدر شوند. خوشبختانه رسوبات روی ظروف شیشه ای شما قابل رفع است و به راحتی از آن جلوگیری می شود. اگر آب سخت دارید ، چند مورد وجود دارد که می توانید امتحان کنید :

 • مواد شوینده بیشتری اضافه کنید

  کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی بدون مواد پاک کننده بیشتر ممکن است در از بین بردن رسوبات آب سخت از ظروف شیشه ای شما مؤثر باشد.
  در عین حال ، استفاده از مواد شوینده بیش از حد ممکن است یک لایه صابونی روی ظروف بگذارد ، بنابراین با مقادیر مختلف از مواد شوینده ظروف شیشه ای را آزمایش کنید تا بهترین تعادل را پیدا کنید.

 • دمای آب خود را بررسی کنید 

  یک دقیقه آب سینک آشپزخانه خود را باز کنید. دماسنج را در یک لیوان قرار داده و آب را درون لیوان ریخته تا دمای آب ورودی شما اندازه گیری شود. بسیاری از تولیدکنندگان مواد شوینده ظروف ، دمای 130 درجه فارنهایت را توصیه می کنند ، اما به جای این که بخاری آب را به طور غیر ضروری بالا ببرید ، از تنظیمات دما در ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید تا آب آن بیشتر از 140 درجه فارنهایت گرم نشود. اگر آبگرمکن شما از آشپزخانه فاصله دارد و مدتی طول می کشد تا آب گرم وارد ماشین ظرفشویی شود ، شیر آب آشپزخانه را به مدت یک دقیقه یا تا زمانی که آب داغ شود ، باز کنید ، سپس ماشین ظرفشویی را روشن کنید.

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

خش افتادن « کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی »

اگر لایه کدر موجود روی ظروف شیشه ای شما توسط سرکه برداشته نشود ، شیشه های شما ممکن است خش افتاده باشند . با خش افتادن ظروف شیشه ای چاله ها و خراش های ریز و درشتی ایجاد می شود که برداشته نمی شوند. این می تواند در اثر آب بسیار نرم ، آب بسیار گرم ، مواد شوینده بیش از حد ( یا نوع اشتباه مواد شوینده ) یا تمیز کردن بیش از حد ظروف قبل از شستشو توسط ماشین ایجاد شود. 

جلوگیری از خش افتادن ظروف شیشه ای

در حالی که این امر قابل اجتناب یا برگشت پذیر نیست ، مواردی وجود دارد که می توانید برای محافظت از ظروف شیشه ای خود تا آنجا که ممکن است انجام دهید تا مدت بیشتری از خش افتادن آن جلوگیری کنید. چند روش برای جلوگیری از خش افتادن روی وسایل شیشه ای شما وجود دارد :

 • ظروف را از قبل خیلی آبکشی نکنید

  برای جلوگیری کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی مواد شوینده مدرن ظرفشویی حاوی نمک های قلیایی خشن هستند که توسط روغن ها و ذرات مواد غذایی روی ظروف خنثی می شوند. اگر قبل از بارگذاری ماشین ظرفشویی ، تمام مواد باقیمانده مواد غذایی را از ظرف ها خارج کنید ، مواد شوینده هیچ کاری برای خنثی کردن آن ندارند و در نتیجه اثر سخت تری بر روی خود ظروف می گذارد.

 • از مواد شوینده کمتری استفاده کنید

  این امر به ویژه در صورت داشتن آب نرم صادق است. مواد شوینده کمتری با آب نرم لازم است ، بنابراین مقادیر مختلف مواد شوینده را آزمایش کنید تا زمانی که به اندازه کافی تمیز شوند.

 • مواد شوینده دیگری را امتحان کنید

  بسته به نرمی آب و سایر فاكتور ها ، بعضی از مواد شوینده بیش تر از باقی مواد شوینده باعث ایجاد خش روی ظروف می شوند.
  یک ماده شوینده ملایم ( با pH کمتر ) یا مواد شوینده بدون فسفات را امتحان کنید.

 


بیشتر بخوانید :

10 نکته برای افزایش کارایی ماشین ظرفشویی
جلوگیری از ایجاد کپک در ماشین ظرفشویی
علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی 
علت وارد نشدن آب به داخل ماشین ظرفشویی 

« حتما بخوانید  مقاسیه لباسشویی FlexWash سامسونگ و TwinWash ال جی ؛ توین واش
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .