مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

راهنمای انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ BTU؛ کولر گازی مناسب

2 88
زمان مطالعه : 4 دقیقه

راهنمای انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ BTU؛ کولر گازی مناسب ؛ ظرفیت کولر گازی و نحوه عملکرد آن

راهنمای انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ BTU؛ کولر گازی مناسب؛ کولرهای گازی شامل گاز مخصوصی هستند که توسط کمپرسور این گاز به مایع تبدیل شده و به صفحه های دستگاه خواهند رسید. پس از جریان یافتن این گاز منقبض شده بر روی صفحه ها ، دمای محیط که دمای گرمیست را جذب کرده. و بر اثر دمای دریافتی مایع موجود به گاز اولیه تبدیل خواهد شد. این کار تا زمانی که تمام گرمای موجود در محیط گرفته شود، ادامه خواهد یافت. با توجه به اینکه اگر کمپرسور در زمانی طولانی مشغول به فعالیت باشد، ممکن است آسیبی جدی ببیند.

باید مساحت فضایی که کولر گازی در آن قرار خواهد گرفت متناسب با ظرفیت کولر گازی باشد. ظرفیت مناسب انتخاب هوشمندانه ایست. زیرا در دو حالت ظرفیت بالا و ظرفیت پایین در مقابل مساحتی خاص آسیب رسان خواهد بود و دما و رطوبت موجود در محیط در حد ایدآل تامین نخواهد شد. از این رو باید در کنار نوع کمپرسور به کار رفته، ظرفیت کولر گازی و کمپرسور نیز مناسب باشد. این میزان ظرفیت با واحد BTU سنجیده خواهد شد.
راهنمای انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ

عدد BTU بیشتر به چه معناست؟

کولر گازی ها در مدل های پنجره ای ، اسپلیت و ایستاده موجودند. هر کدام از این مدل ها در ظرفیت های مختلف تولید شده اند، اما مدل های اسپلیت یا دو تیکه بیشترین تنوع و طرفدار را دارند. هر چه میزان BTU بیشتر باشد، میزان سرمایی که از طرف کولر وارد محیط خواهد شد بیشتر خواهد بود. معنی این نکته این نیست که دمای باد کولر خنک تر باشد، بلکه هر چه BTU بیشتر باشد میزان سرمایی که در واحد زمان و دوره زمانی خاص وارد محیط خواهد شد ، بیشتر است.

کولر گازی مناسب

BTU مناسب بر اساس متراژ محیط

در حالت کلی نمی توان برای متراژی مشخص عددی ثابت از ظرفیت را برای کولر گازی اعلام کرد، زیرا شرایط جوی و محیطی ، سایر وسایلی که در محیط موجودند و گرما تولید خواهند کرد ، درجه تابش آفتاب بر محیطی که قرار است کولر گازی در آن قرار گیرد، ارتفاع سالن و یا اتاقی که قرار است کولر گازی مورد استفاده قرار گیرد و مواردی از این دست در انتخاب ظرفیت مناسب تاثیر گذار خواهد بود. اما در شرایط جوی مناسب و متوسط با در نظر گیری فاکتورهای استاندارد می توان عددی تقریبی را اعلام کرد.

لازم است مصرف کنندگان شرایط را ریزتر بسنجند و با توجه به عدد اعلام شده ، میزان ظرفیت مناسب را تشخیص دهند. اگر دمای محیط از حالت میانگین بالاتر است لازم است برای تولید سرمای بیشتر عددی بزرگتری را برای ظرفیت در نظر گرفت. عکس این قضیه نیست صادق است، یعنی لازم است برای محیطی با دمای معتدل تر، میزان ظرفیت کمتر باشد.

 

« حتما بخوانید  سنسور حضور 3D iSee سه بعدی کولر گازی هیتاچی Hitachi
 • کولر گازی مناسب محیطی به مساحت 36 متر مربع : 6000 تا 10000BTU
 • مناسب محیطی به مساحت 70 متر مربع : 10000 تا 16000 BTU
 • کولرگازی مناسب محیطی به مساحت 75 متر مربع تا 185 متر مربع : 16000 BTU تا 28000

 

راهنمای انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ BTU؛ کولر گازی مناسب

شرایط تاثیر گذار بر ظرفیت کولر گازی

اما این میزان ظرفیت برای شرایط میانگین می باشد و هر حالت اضافه دیگری می تواند بر کم یا زیاد شدن ظرفیت موثر باشد.

 

شرایطی که بر میزان ظرفیت مورد نیاز تاثیر گذارند:

 • اگر کولر گازی در طبقه آخر و یا طبقه اول ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد لازم است 4000 BTU بر ظرفیت اعلام شده اضافه شود.
 • برای اتاقی که در معرض آشپزخانه قرار دارد 4000 به ظرفیت درج شده در موارد بالا بیفزایید.
 • برای پنجره هایی که زاویه قرار گیری به نسبت نور آفتاب بله نحوی است که نور به آن برخورد کند
 • به ازای هر پنجره به ظرفیت 1500 بی تی یوی بیشتر نیاز دارید.,تعداد افراد موجود در اتاق نیز بر اضافه شدن ظرفیت مورد نیاز می افزاید و لازم است با هر نفر بیشتر 600BTU بر ظرفیت کولر گازی که قصد خرید را دارید بیفزایید.
 • اگر فضایی که کولر گازی در آن مورد استفاده قرار می گیرد فاقد نور گیر باشد می توانید 1000BTU از ظرفیت تعیین شده کمتر خریداری کنید.

 

راهنمای انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ

می توان ظرفیت را بالاتر انتخاب کرد؟

در حالت کلی می توان گفت در ایدال ترین شرایط یا محیط عایق برای هر 46 متر مربع 1200 BTU ظرفیت مورد نیاز است.

اگر در منطقه جغرافیایی گرم و خشک زندگی می کنید ، می توانید برای مساحت در اختیارتان ظرفیت بالاتری به نسبت استاندارد تعیین شده خریداری کنید. اما در غیر این صورت توصیه ما این ات که این کار را نکنید. زیرا خریداری کولری با ظرفیت بالا کارایی مناسبی برای سایر محیط ها ندارد. با توجه به اینکه کولر گازی در کنار وظیفه ی اصلیش کاهش دمای محیط است .

اگر ظرفیت بالا باشد از میزان رطوبت موجود به میزان کمی کاسته خواهد شد و کولر با تشخیص اینکه دمای محیط به حد قابل قبول رسیده است ، خاموش خواهد شد و وظیفه ی دومش را به خوبی انجام نخواهد داد.

راهنمای انتخاب ظرفیت کولر گازی

 

کولر گازی ها در برندهای مختلف و با ظرفیت های متفاوت تولید خواهند شد . از برترین برندهایی که این محصولات را با کیفیت بالا و ظرفیت های متنوع و مناسب تولید خواهند کرد می توان از سامسونگ ، ال جی ، گری ، بوش ، توشیبا ، هیتاچی و … نام برد. تمامی این محصولات در تا خرید موجودند و مصرف کنندگان با انتخاب هر کدام از مدل ها می توانند نسبت به خرید اقدام نمایند.

بیشتر بخوانید:

2 نظرات
 1. zhn می گوید

  تنها عامل تعیین کننده برای انتخاب کولرگازی یا آبی، میزان رطوبت محیط هست؟

  1. it1it می گوید

   سلام دوست عزیز
   خیر
   تعداد در و پنجره و ارتفاع مکان نحوه ورود نور و نوع اب و هوا و البته متراژ محیط اثر گذار است لطفا
   کولر گازی ؛ راهنمای خرید کولرگازی و بهترین انتخاب
   را مطالعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .