مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

آشنايی با فناوری RFID و کاربرد آرفید

0 93
زمان مطالعه : 9 دقیقه

آشنايی با فناوری RFID و کاربرد آرفید؛ ارتباط بی سیم RFID مخفف ( radio-frequency identification ) است و به فناوری ای اطلاق می شود که به وسیله آن داده های دیجیتال رمزگذاری شده ، در برچسب های RFID یا برچسب های هوشمند ، توسط یک خواننده از طریق امواج رادیویی ضبط می شوند. RFID شبیه بارکد است. در آن داده های یک برچسب توسط دستگاهی ذخیره می شود که داده ها را در یک پایگاه داده ذخیره می کند. نکته قابل توجه این است که داده های برچسب RFID را می توان در خارج از دید خواند ، در حالی که بارکدها باید با یک اسکنر نوری اسکن شوند. RFID در کارت های اعتباری ، گذرنامه و برخی از کالاهایی است که خریداری می کنیم.

حتی بسیاری از حیوانات خانگی دارای تراشه های RFID هستند! شناسایی فرکانس رادیویی ( RFID ) یک فناوری است که با استفاده از داده های منتقل شده از طریق امواج رادیویی ، تقریباً هر جسم را می توان بصورت بی سیم شناسایی کرد.

ارتباط بی سیم RFID چگونه کار می کند؟

ارتباط بی سیم RFID ، متعلق به گروهی از فناوری ها است که به عنوان شناسایی خودکار و گرفتن اطلاعات ( AIDC ) نامیده می شود. روش های AIDC بطور خودکار اشیاء را شناسایی می کنند ، داده هایی راجع به آنها جمع آوری می کنند و آن داده ها را مستقیماً در سیستم های رایانه ای وارد می کنند. روش های RFID برای تحقق این امر از امواج رادیویی استفاده می کنند. در یک سطح ساده ، سیستم های RFID از سه مؤلفه تشکیل شده اند: برچسب RFID یا برچسب هوشمند ، خواننده RFID و آنتن. برچسب های RFID حاوی یک مدار یکپارچه و آنتن هستند که برای انتقال داده ها به خواننده RFID استفاده می شوند. خواننده امواج رادیویی را به شکل قابل استفاده تری از داده ها تبدیل می کند.

اطلاعات جمع آوری شده از برچسب ها از طریق یک رابط ارتباطی به سیستم رایانه میزبان منتقل می شوند ، جایی که می توان داده ها را در یک پایگاه داده ذخیره کرد و در زمان دیگری آنالیز کرد. در یک فروشگاه لباس ، برچسب های RFID ممکن است به لباس ها وصل شود. وقتی مسئول موجودی ، از یک RFID دستی برای اسکن قفسه شلوار جین استفاده می کند ، او می تواند بر اساس اطلاعات ذخیره شده در برچسب RFID ، بین دو جفت شلوار جین یکسان تمایز قائل شود. او نه تنها می تواند یک جفت خاص را پیدا کند ، بلکه می تواند بگوید که تعداد هر جفت در قفسه چقدر است . او می تواند تمام این اطلاعات را بدون نیاز به اسکن هر مورد خاص بدست بیاورد.

آشنايی با فناوری RFID و کاربرد آرفید

 

آشنايی با فناوری RFID و کاربرد آرفید : مزایای ارتباط بی سیم RFID

امکان شناسایی و ردیابی موارد منفرد و همچنین جعبه های اقلام بدون چشم انداز می تواند برای بسیاری از شرکت ها یک مزیت محسوب شود. به عنوان مثال ، اگر یک شرکت دارای 5000 جعبه پلاستیکی یکسان باشد ، می توانید برچسب RFID را بر روی هر یک قرار دهید تا بتوانید جعبه 1948 را از جعبه 3،097 بدون نیاز به خط دید دهید . شناسایی این جعبه ها هنگام تحویل کالاهای با ارزش یا سفارش مشتری می تواند برای خط تولید اصلی شرکت بسیار مهم باشد. در زیر برخی مزایای استفاده از RFID ذکر شده است:

 1. هزینه پایین تر و بهره وری بالاتر
 2. کیفیت بهبود یافته برای ضبط داده ها
 3. کاهش هزینه های سرمایه
 4. امنیت بهتر
 5. مراحل کوتاه تر
 6. انطباق مقررات بهبود یافته
 • هزینه پایین تر و بهره وری بالاتر

  برنامه های RFID می توانند مجموعه ای از اطلاعات مربوط به جابجایی و مکان دارایی ها ، مؤلفه ها ، سهام یا موارد دیگر را به صورت خودکار ثبت کند. RFID این کار را با سرعت بیشتری انجام می دهد ، در حالی که با کاهش هزینه ها و با دقت و اطمینان بیشتر از روش های دستی و با جزئیات بیشتر از تکنیک هایی مانند بارکد کردن می توانید از آن استفاده کنید. جمع آوری داده ها می تواند محصول جانبی سایر فعالیت ها باشد و نیاز به تلاش برای پر کردن فرم را از بین می برد. شناسایی محصولات با استفاده از RFID سریعتر از اسکن بارکد یا ورود دستی جزئیات محصول است.

 • کیفیت بهبود یافته برای ضبط داده ها

  استفاده از یک روش RFID به این معنی است که می توان داده ها را به سرعت و با دقت ثبت کرد. جمع آوری داده های الکترونیکی با RFID از خطاهای رونویسی داده جلوگیری می کند و هنگام جمع آوری داده روی تعداد زیادی از آیتم ها به طور همزمان از “موارد از دست رفته” جلوگیری می کند.

 • آشنايی با فناوری RFID و کاربرد آرفید : کاهش هزینه های سرمایه

  فن آوری های RFID با ارائه کنترل بهتر سهام یا دارایی به کاهش هزینه کمک می کنند. آنها می توانند به پیگیری دارایی های تجاری مانند تجهیزات تست ، بسته بندی حمل و نقل ، فناوری محاسبات و سایر دستگاه های قابل حمل کمک کنند.

 • آشنايی با فناوری RFID و کاربرد آرفید : امنیت بهتر

  سیستم های کنترل دسترسی با استفاده از RFID در بهبود امنیت محل کسب و کار نقش دارند. برچسب گذاری RFID از سهام و دارایی ، ردیابی موجودی را آسان تر می کند و از برچسب ها برای مقابله با جعل محصول استفاده می شود.

 • مراحل کوتاه تر

  از آنجا که فن آوری های RFID می توانند با دیگر فن آوری های زنجیره تامین یا تولید یکپارچه شوند ، زمان سفارش تا ارسال و تحویل می تواند کاهش یابد.

 • انطباق مقررات بهبود یافته

  استفاده از RFID برای کنترل در هنگام بازرسی دستگاه ها یا محدود کردن حرکت آن ها می تواند بخشی از استراتژی را برای رسیدگی به مسائل بهداشتی و ایمنی یا رضایت بیمه گران یا نهادهای نظارتی است که مراحل را دنبال می کنند تشکیل دهد.

آشنايی با فناوری RFID و کاربرد آرفید : ارتباط بی سیم RFID در مقابل NFC

rfid
RFID ( شناسایی فرکانس رادیویی ) و NFC ( ارتباطات میدانی نزدیک ) هر دو فناوری ارتباطات بی سیم هستند که اینترنت اشیا را ( IoT ) تغذیه می کنند. این فناوری ها می توانند در همه چیز از کنترل دسترسی گرفته تا ردیابی دارایی و پرداخت استفاده شوند. RFID فرآیندی است که با استفاده از امواج رادیویی ، موارد به صورت منحصر به فرد شناسایی می شوند و NFC زیر مجموعه تخصصی در خانواده فناوری RFID است. به طور خاص ، NFC شاخه ای از RFID با فرکانس بالا ( HF ) است و هر دو در فرکانس 13.56 مگاهرتز کار می کنند. NFC به گونه ای ایمن برای تبادل داده طراحی شده است ، و یک دستگاه NFC قادر است هم خواننده NFC باشد و هم برچسب NFC. این ویژگی منحصر به فرد به دستگاه های NFC اجازه می دهد تا ارتباط peer-to-peer داشته باشند.

سیستم ارتباط بی سیم RFID از چه اجزایی تشکیل می شود؟

چندین قطعه سخت افزار در ایجاد یک سیستم کارآمد RFID نقش دارند. اگر سیستمی درست تنظیم شده و کاملاً آزمایش و تنظیم شده باشد ، باید بتواند برچسب های متحرک یا ثابت را با راندمان نزدیک به 100٪ بخواند.

در زیر بخش های مختلفی که یک سیستم UHF RFID را تشکیل می دهند آورده شده است.

 • خواننده

  خواننده RFID ” مغز ” سیستم است. می توان خوانندگان را برنامه ریزی کرد که فقط برچسب های RFID خاص را بخوانند ، برچسب ها را در یک زمان خاص بخوانند ، برچسب ها را یک بار در حالت موجودی بخوانند ، یا برچسب ها را بارها و بارها برای سنجش اطلاعات خاص انجام دهند. خوانندگان از چند صد دلار برای یک خواننده یا نویسنده ساده تا بیش از چند هزار دلار برای یک خواننده پیچیده و با عملکرد بالا متفاوت است.

 • آشنايی با فناوری RFID و کاربرد آرفید : آنتن

  آنتن های RFID در واقع انرژی RF را به برچسب های RFID ارسال می کنند تا از آن ها انرژی بگیرند و سپس به دریافت پاسخ این برچسب گوش دهند. آنتن با استفاده از کابل کواکسیال به خواننده RFID متصل شده است.

 • برچسب ها

  بر چسب های RFID روی اشیاء قرار می گیرد ، مگر اینکه آن ها دارای برچسب های فعال RFID باشند ، این برچسب ها توسط خواننده خوانده یا مورد بازجویی قرار می گیرد. برچسب ها دارای یک یا چند بانک حافظه برای ذخیره اطلاعات و شناسه های منحصر به فرد هستند.

 • آشنايی با فناوری RFID و کاربرد آرفید : کابل ها

  کابل های کواکسیال به خواننده و آنتن متصل می شوند و به خواننده امکان ارسال دستورات از طریق RF به آنتن را می دهد. کابل های RFID از نظر اتصالات ، طول و رتبه بندی عایق متفاوت هستند .

 • موارد کمکی

  بسته به اینکه سیستم RFID چقدر پیچیده است ، می توان موارد ساده دیگری را برای سهولت استفاده یا قابلیت های بیشتر ، اضافه کرد. این موارد شامل براکت های نصب آنتن ، پرینترهای RFID ، آداپتورهای GPIO و پورتال ها است.

 • نرم افزار

   نوعی نرم افزار در هر سیستم RFID ضروری است. باید برخی از نرم افزارها موجود باشند تا این سخت افزار حتی توابع اساسی را انجام دهد.

کاربرد های سیستم ارتباط بی سیم RFID

اهداف اصلی ارتباط بی سیم RFID امروزه شناسایی و موقعیت مکانی است. موارد زیر بیشترین کاربرد RFID هستند.

 • زمان بندی مسابقه

  زمان بندی ماراتن ها و نژادها یکی از محبوب ترین کاربردهای RFID است ، اما اغلب شرکت کنندگان مسابقه هرگز متوجه نمی شوند که با استفاده از فناوری RFID زمان بندی شده اند ، و این یک گواهی بر توانایی RFID برای ارائه یک تجربه مصرف کننده یکپارچه است.

 • ردیابی ابزار

  برای صنایعی که به انواع زیادی از ابزارها ، اتصال دهنده ها و سایر موارد متکی هستند ، مدیریت در دسترس بودن این دارایی ها یک فرایند سخت است. سیستم های ردیابی ابزار RFID ردیابی می کنند که کدام ابزارها استفاده شده اند ، کدام یک از کارمندان منابع را گرفته اند و کدام منابع به منبع ابزار ها بازگردانده نشده اند.

 • مدیریت لباسشویی

  شرکت های بزرگ مانند کازینوها اغلب هزاران لباس کارمند را مدیریت می کنند. با داشتن سیستم مدیریت لباسشویی RFID ، می توان سن لباس ، تعداد دفعات شستشو و لباس های مفقود شده را مشخص کرد. 

 • پرداخت در وسایل حمل و نقل : حمل و نقل عمومی و عوارض

  به منظور از بین بردن تاخیر در عوارض جاده ، از RFID استفاده می شود. با این روش اتومبیل ها برای پرداخت عوارض ، لازم نیست متوقف شوند.

 • مدیریت دارایی : ردیابی محل ، شناسایی و حمل و نقل

  امروزه مدرن ترین و مؤثرترین سازمان ها با استفاده از فناوری ارتباط بی سیم RFID به طور خودکار ردیابی دارایی ها را انجام می دهند. سیستم های مبتنی بر راه حل های RFID از بسیاری از مشکلات ناشی از ردیابی دستی جلوگیری می کنند. با RFID آن ها امنیت و صحت اطلاعاتی را که شرکت در مورد کالاها در یک روش ثابت و فوری دارند ، افزایش می دهند. بنابراین ، هنگامی که در هتل هستید ، ممکن است ابزارها ، ماشین ها و سایر موارد توسط برچسب های RFID کنترل شوند.

 • موجودی ها و انبارهاrfid

  هدف اصلی استفاده از RFID افزایش کارایی انبارها با کاهش هزینه های کار و لجستیک است. به همین ترتیب ، برای بدست آوردن موجودی دقیق کالاها با انواع و اقسام جزئیات مانند اندازه ، کیفیت ، کشور و غیره از RFID استفاده می شود. به این ترتیب در وقت و هزینه های خود صرفه جویی می کنید.

 • شناسایی حیوانات


  rfid

  برچسب زدن حیوانات با RFID  ، به منظور شناسایی هر یک از حیوانات با اطلاعات خود مانند مبدا ، شجره نامه ، جزئیات پزشکی و غیره ابزاری مهم برای دامداری است. همچنین با کمک نرم افزار می توانید با بارگذاری اطلاعات جدید ، اطلاعاتی مانند ویزیت های دامپزشکی را به روز کنید. 

 • آشنايی با فناوری RFID و کاربرد آرفید : جراحی ها

  فناوری RFID در بیمارستان ها به اشکال مختلفی استفاده می شود. از ردیابی ابزارهای جراحی گرفته تا ردیابی  بیماران ، بازدید کنندگان و کارمندان. چندین دلیل مهم برای استفاده از فناوری RFID در صنعت بهداشت و درمان ، مانند کاهش خطاهای پزشکی ( از بین رفتن ابزارهای جراحی ضروری یا فراموش کردن اسفنج های جراحی در بیماران ) و همچنین کاهش هزینه های اقتصادی یا افزایش امنیت در ساختمان های بهداشتی وجود دارد.

آشنايی با فناوری RFID و کاربرد آرفید

 

 • کنترل دسترسی : امکانات ورزشی ، ساختمان ها ، گردشگری

  سیستم های کنترل دسترسی RFID برای شناسایی افرادی که وارد یک ساختمان یا یک اتاق می شوند و داشتن اطلاعات در مورد افراد در یک سازمان یا رویداد مانند مسابقه ورزشی یا جشنواره موسیقی ، همچنین اجازه یا ممنوعیت ورود افراد در مکان های خاص مفید است. همین کارکرد را می توان در یک شرکت انجام داد تا برنامه های کارمندان را کنترل کرد ( به چه مکان هایی در داخل شرکت دسترسی داشته باشند و کنترل افرادی که از دفاتر شرکت بازدید می کنند ) .

 • آشنايی با فناوری RFID و کاربرد آرفید : گذرنامه

  گذرنامه های دارای تراشه جاسازی شده را گذرنامه بیومتریک ، ePassport یا گذرنامه دیجیتال می نامند. این تراشه اطلاعات بیومتریک دارد که برای احراز هویت دارنده گذرنامه استفاده می شود. اطلاعات ذخیره شده در تراشه های RFID ePassports به سیاست کشور بستگی دارد.

داده هایی که معمولاً ذخیره می شوند : نام ، تاریخ و محل تولد ، جنس ، ملیت و نسخه دیجیتالی عکس. اطلاعات مربوط به گذرنامه نیز در تراشه موجود است ، مانند شماره ، تاریخ انتشار و محل انتشار و تاریخ انقضا.

بیشتر بخوانید :

NFC چیست و چه کاربردی دارد

« حتما بخوانید  راهنمای خرید ریش تراش ؛ چگونه بهترین ماشین اصلاح را انتخاب کنیم؟
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .