مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

انواع حسگر و سنسور دزدگیر خودرو

0 902
زمان مطالعه : 4 دقیقه

انواع حسگر و سنسور دزدگیر خودرو ؛ سنسور های هشدار اتومبیل چشم ها و گوش هایی هستند که واحد کنترل برای تشخیص اینکه کسی در تلاش است به وسیله نقلیه وارد شود ، از آن ها استفاده می کند. این سنسور ها به طرق مختلف کار می کنند ، اما همه آن ها هدف اصلی یکسانی را دارند. همه این سنسور ها به واحد کنترل متصل هستند. اگر یکی از سنسور ها توسط یک سارق بالقوه اتومبیل فعال شود ، سنسور سیگنالی به واحد کنترل می فرستد و زنگ هشدار فعال می شود و از سرقت یا آسیب دیدن جلوگیری می کند .


انواع حسگر و سنسور دزدگیر خودرو متداول ترین  سنسور دزدگیر ماشین عبارتند از:

سنسور درب دزدگیر اتومبیل

سنسور های درب اساسی ترین و رایج ترین سنسور های موجود هستند و تقریباً در هر سیستم هشدار دهنده اتومبیل وجود دارد. این سنسور ها می توانند در درب ، صندوق عقب و کاپوت اتومبیل نصب شوند. هر زمان کسی برای دسترسی به اتومبیل دربی را باز کند ، این سنسور ها به واحد کنترل اطلاع می دهند .

دلیل متداول بودن سنسور های درب این است که آن ها معمولاً مستقیماً به سوئیچ هایی که از قبل در اتومبیل شما وجود دارند متصل می شوند. اگر تا به حال متوجه شده اید که هنگام باز و بسته شدن درب چراغ سقف اتومبیل شما روشن و خاموش می شود ، این امر ناشی از همان سوئیچ درب است که دزدگیر های اتومبیل معمولاً به آن متصل می شوند.

در حالی که نصب سنسور های هشدار درب معمولاً بسیار آسان است ، اما از حفاظت بالایی برخوردار نیستند. بزرگ ترین مسئله این است که همه ی کاری که یک دزد برای دور زدن این نوع سنسور ها باید انجام دهد این است که پنجره ای را خرد کند. و یا دزد بدون باز شدن درب وارد اتومبیل شود و یا سنسور را از کار بیندازد.

میکروفون و سنسور فشار

سنسور فشار و میکروفون هر دو بر اساس یک اصل کار می کنند ، اما اهداف آن ها کمی متفاوت است. میکروفون ها سطح صدای محیط را تشخیص می دهند. و به واحد کنترل اجازه می دهند صدا هایی مانند شکستن شیشه را که نشان دهنده سرقت در حال انجام است ، کنترل کند . سنسور های فشار با همان اصل اساسی میکروفن ها  ،کار می کنند اما با تغییر فشار در خودرو تنظیم می شوند. از آن جا که شکستن پنجره یا باز کردن درب باعث تغییر فشار می شود ، این نوع سنسور ها می توانند نسبتاً موثر باشند.

سنسور های شوک دزدگیر اتومبیل

این سنسور ها اگر وسیله نقلیه به هر طریقی لرزان باشد ، سیگنال را به واحد کنترل ارسال می کنند و چندین نوع مختلف از آن ها وجود دارد. برخی از آن ها سوئیچ های ساده ای هستند و برخی دیگر پیچیده ترند. برخی از سنسور های شوک قادر به انتقال شدت حرکت به واحد کنترل هستند ، که پس از آن می تواند تصمیم بگیرد که آیا زنگ هشدار را روشن کند یا فقط یک هشدار صادر کند.

خوبی این سنسور ها ، این است که نمی توان به راحتی سنسور های درب ، آن را غیر فعال کرد . اگر یک سارق پنجره ای را بشکند و به داخل آن صعود کند ، این احتمال وجود دارد که وسیله نقلیه در حدی حرکت کند که بتواند زنگ خطر را فعال کند .

سنسور های حرکتی دزدگیر اتومبیل

بیشتر سنسور های دزدگیر اتومبیل برای جلوگیری از سرقت کل وسیله نقلیه طراحی شده اند ، اما بیشتر دزدها دقیقاً دنبال قطعات اتومبیل هستند . به عنوان مثال ، یک دزد گاهی ماشین را بلند می کند و چرخ هایش را برمی دارد. در حالی که ممکن است در طول این نوع سرقت سنسور شوک خاموش شود ، سنسور های حرکتی دقیقاً با در نظر گرفتن این نوع سناریو طراحی شده اند.

هنگامی که یک سنسور حرکت یا شیب تشخیص می دهد که وسیله نقلیه فراتر از یک نقطه خاص چرخانده یا کج شده است ، حتی اگر خیلی آرام حرکت کند ، سیگنالی را به واحد کنترل ارسال می کند تا زنگ هشدار را به صدا درآورد. این کار معمولاً با یک کلید mercury انجام می شود ، اما طرح های دیگری نیز وجود دارد.

 

« حتما بخوانید  چگونه دزدگیر ماشین بخریم ؟

سنسور های مجاورت (انواع حسگر و سنسور دزدگیر خودرو)

سنسور های مجاورت ، که به اسکنر های پیرامونی نیز معروف هستند ، با اسکن اطراف ماشین شما کار می کنند. این نوع سنسور ها به طور معمول در اتومبیل های جدید تر ، به ویژه مدل های پیشرفته یافت می شوند. از آن جا که سنسور های مجاورت فعالیت اطراف وسیله نقلیه شما را کنترل می کنند ، اغلب می توانند هشدار های دروغین را ایجاد کنند. بیشتر سنسور های مجاورت مدرن برای محاسبه میزان نزدیک بودن یک شی به اتومبیل شما طراحی شده اند. این سنسور های مجاورت فقط در صورت نزدیک شدن بسیار زیاد به آن فعال می شوند.
انواع سنسور دزدگیر خودرو

اگر قصد انتخاب لوازم جانبی ماشین مثل دزدگیر خودرو را دارید . می توانید پرسش ها و مشکلاتی که در زمینه دزدگیر خودرو دارید را در بخش سوالات برای ما بنویسید تا شما را راهنمایی کنیم.

 

 


بیشتر بخوانید:

معرفی انواع مانیتور های مختلف خودرو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .