مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

تاریخچه ی شرکت سونی ؛ معرفی کالا های کمپانی Sony

0 694
زمان مطالعه : 23 دقیقه

امپراطوری سونی از گذشته تا امروز

تاریخچه ی شرکت سونی ؛ معرفی کالا های کمپانی Sony ؛ شرکت سونی در سال 1946 توسط آکیو موریتا و ماسارو ایبوکا در توکیو به ثبت رسید . sony از جمله سازندگان مطرح و پیشگام در تولید محصولات الکترونیک بوده و هست . این شرکت در زمینه های مختلف، تولید محصولات صوتی و تصویری ، بازی های ویدیویی و سرگرمی و… فعالیت دارد و یکی از موفق ترین و ثروتمندترین شرکتهای جهان است.

در سال 1946 توسط آقای masaru ibuka و آقای akio morita ، با 190000 این سرمایه و 20 نفر کارمند، شرکت « مهندسی مخابرات توکیو» Tokyo Tsashin Kogyo تاسیس شد . دو مهندس هوشمند و با استعداد که در جنگ با هم آشنا شده بودند . با فراهم کردن منابع مالی و معنوی ، فروشگاه کوچک الکترونیکی در توکیو تاسیس کردند . مهندس نابغه Masaru Ibuka و فیزیکدان جوان Akio Morita با همکاری و همدلی توانستند این شرکت را راه بیندازند . نام اصلی این شرکت Tokyo Tsushin Kogyo K.K و یا شرکت مهندسی ارتباطات توکیو بود.

تاریخچه ی شرکت سونی ؛ ( sony ) چیست و از کجا آمد !؟

سونی از ترکیب دو کلمه ی Sonus به معنی «صدا یا صوتی» و کلمه ی Sonny به معنی «پسر کوچک» بوجود امده است . این نام گذاری از این فکر نشات می گیرد که کمپانی سونی ( sony )  از یک گروه مردان و پسران جوان و با نشاط تشکیل شده است که همیشه دارای انرژی و شور و شوق هستند .

پایه گذاران شرکت آقای ایبوکا و موریتا با تغییر نام شرکت ، به این نتیجه رسیدند که هر شرکتی اگر بتواند درآمریکا نفوذ کند . می تواند در سطح جهانی و در تمام دنیا فعالیتهای خود را گسترش دهد . گفتند که مهمترین بازار آنها ایالات متحده خواهد بود . و همچنین در دست گرفتن بازار آمریکا برای ژاپنی ها بسیار مهم بود . در سال 1960 sony نام خاص خود را در آمریکا به ثبت رساند و رویای خود را جامه ی عمل پوشاند . در همین سال بود که کارخانه ی بزرگی را در ژاپن تاسیس کردند.

 

sony ، تاریخچه ی شرکت سونی

 

شیوه ی مدیریتی و قوانین مدیریتی موسس sony

این چنین بود که شرکت کوچک سونی ( sony ) رشدش را با قدم های آهسته شروع کرد . این آهسته و پیوسته روی ، موفقیت های عظیم را به دنبال داشت . آقای مغز متفکر «ایبوکا» ثابت کرد که بسیار منطقی و عمل گرایانه فکر می کند . ایشان با پیش بینی تکنولوژیهایی که در آینده مردم به انها نیاز خواهند داشت و در کیفیت زندگی مردم تغییر ایجاد می کنند . سعی در بهبود کیفیت زندگی مردم داشت و به همه ی کارمندان خود این طرز فکر را القا کرده بود که فراتر از انتظارات عادی خود بیندیشند تا به بالاترین سطح پیشرفت دست یابند.

آقای ماسارو ایبوکا، در سخنرانی هایش به این نکته مهم اشاره داشته است که هدف از راه اندازی این شرکت ، ایجاد یک کارخانه ی ایده آل با روحی آزاد و تفکری باز است . همچنین کمک به فرهنگ ژاپن از طریق تکنولوژی و فناوری را از اهداف مهم این شرکت برشمرد . آنچه که در روح سونی( sony ) نهفته است همچنان در این شرکت  جریان دارد و شرکت را به تولید اولین ها در دنیا و اولین ها در ژاپن ترغیب می کند.

شعار معروف مثل هیچ کس بودن و انجام غیر ممکن ها سهم بسزایی در پیشرفت شرکت سونی ( sony ) داشته است.

مدیران سونی Sony

آقای ایبوکا که تمام آرزویش بوجود آوردن محیطی شاد و خلاقانه و فضای کاری همراه با تفریح بوده است . همواره برای رسیدن به این خواسته ی قلبی خود تلاش میکردند . که محیطی هیجان انگیز و مفرح بوجود بیاورند . ایشان همواره فرهنگ فکری باز را به کارکنانشان پیشنهاد می داند . اعتقاد داشتند اگر محیط کار، مفرح نباشد و افراد آزادانه فکر نکنند به پیشرفت نخواهید رسید.

آقای موریتا، ستاره ی درخشان بازاریابی . توانست اسم مقتدر سونی را به عنوان یک نام جهانی در ذهن و حافظه ی مردم جا بیندازد . زمانی که شرکت Bulova تقاضای 100,000 عدد رادیو را از شرکت سونی ( sony ) کرد . به آقای موریتا گفت که می خواهم رادیوها را با نام مشهور Bulova ثبت کنند . اما موریتا پیشنهادش را رد کرد و گفت طی چند سال دیگر شرکت ما هم به اندازه ی شرکت شما مهم و مهشور خواهد بود . امروز همان زمانی است که آقای موریتا به آن اشاره کرده بود.

 

sony ، تاریخچه ی شرکت سونی

 

 

محصولی که هرگز عرضه نشد « تاریخچه ی شرکت سونی » 

 

 

sony ، تاریخچه ی شرکت سونی

 

در سال 1946، شرکت TOTSUKO یا همان سونی خودمان ، اولین محصولش را که یک پلو پز برقی بود تولید کرد . این پلوپز هنگام پخت برنج استفاده می شد که باعث می شد برنج نه خشک باشد نه خمیر و حالتی مطلوب داشته باشد . این پلوپز برقی هرگز به بازار عرضه نشد . دلیلش هم موقعیت زندگی مردم در آن دوران جنگ و بی نانی بود ، مردم نان نداشتند بخورند چه برسد به پلو.

دومین محصولی که تولید کردند . بالشی الکتریکی بود که گرما و حرارت تولید می کرد . در آن هنگام که جنگ تازه تمام شده بود همه چیز به سختی پیدا می شد ، دستگاه های گرمازا هم بسیار سخت پیدا می شدند . به همین دلیل بالش های گرمازا مورد استفاده قرار گرفتند.

نوآوری ها و محصولات سونی

عرضه ی نوآوریهای تکنولوژی از سویی و توجه و استقبال مردم از سوی دیگر ، این تفکر را در کارکنان این شرکت بوجود آورده بود . که بهترین و  متفاوتترین هستند و همیشه بر این عقیده بودند که هیچ شرکتی نمی تواند در زمینه ی تکنولوژی و نوآوری با آنها رقابت کند . کارکنان شرکت سونی در چنین بستری رشد کردند . سال 1953، اتفاق مهمی در شرکت سونی افتاد . آکیو موریتا برای اولین بار شال کلاه کرده بود تا به خاک آمریک برود . هشت سال پس از جنگ ، توانست یکی از اختراعات مهم « ترانزیستور» را از غول آمریکایی « وسترن الکتریک» بر باید و دقیقا چهار سال پس از آن فروش رادیوهای جیبی ترانزیستوری شروع شد . توانستند کشتی بزرگ سونی را به ساحل امن پیشرفت برسانند.

در سال 1956 اولین رادیوی ترانزیستوری به نام TR-55 که از نواوریهای مهم کمپانی سونی بود به ثبت رسید.

 

در سال 1956 اولین رادیوی ترانزیستوری به نام TR-55 که از نواوریهای مهم کمپانی سونی بود به ثبت رسید . سال 1957 شرکت سونی رادیویی ترانزیستوری در ابعاد کوچک، که به عنوان رادیوی جیبی شهرت یافت را تولید و عرضه کرد . در سال 1957 هنگامی که اولین رادیوی ترانزیستوری جیبی توسط شرکت سونی تولید شد . پایه گذاران این شرکت ، تصمیم گرفتند که نامی جدید و مناسب برای شرکت و محصولات خود انتخاب کنند . بنابراین تصمیم گفتند که اصطلاح رایج Sonnyboy را ترکیب کرده و از آن کلمه ی Sony را استخراج کردند.

 

 

 

 

sony ، تاریخچه ی شرکت سونی

 

« تاریخچه ی شرکت سونی »  محصولات ویدیوئی Sony 

KV- 1310

 

اولین تلویزیون در تاریخچه ی شرکت سونی sony

رفته رفته علاقه ی مردم به دنیای شنیداری و استفاده از رادیو در جامعه کم رنگ تر از اویل ظهورشان شد . مدیران سونی، معتقد بودند که دنیای رادیو راکد مانده و دورانش به پایان رسیده است . تلویزیون می تواند بازار فروش را به حرکت و جنبش درآورد . ظهور جعبه ی جادویی تحولات بزرگی در تولیدات شرکتها بوجود آورد . شرکت سونی هم که همیشه پیشتاز بود، اولین تلویزیون قابل حمل در دنیا را تولید کرد.

این تلویزیون TV8-301 نام داشت . تولیدات شرکت سونی روز به روز بیشتر پیشرفت می کردند و بیشتر در رفع نیازهای جامعه و مردم می کوشیدند . بنا به نیاز جامعه تولید تلویزیون در شرکت سونی در حال اوج گرفتن بود و خیلی زود تلویزیونهای کوچک و قابل حمل بازار را پر کردند . در سال 1986 اولین تلویزیون رنگی Trinitron با نام KV-1310 توسط شرکت همیشه پیشتاز سونی تولید شد که در زمان خود بی نظیر بود.

از میان تمام نواوریها و محصولات تولیدی شرکت سونی، واکمن مشهورترین آنها ست.

 

در دهه ی 80 میلادی محصولات متفاوت و متنوعی مانند دوربین فیلمبرداری ، رایانه ی شخصی، رایانه ی گرافیکی و مترجم الکترونیک را می توان از ابداعات و نوآوریهای این شرکت به شمار آورد . سونی در دهه ی 70 و 80 میلادی درخشانترین ستاره ی دنیای تکنولوژی بوده است و عملکردی بی نظیر و خارق العاده داشته است . در طی این دو دهه، سونی با معرفی و عرضه ی تولیدات خود دنیا را به تسخیر خود درآورده است.

عکاسی « تاریخچه ی شرکت سونی » 

در ژوئیه ی 2005 بود که شرکت سونی برند «کونیکا مینولتا» را خرید و سپس توانست دوربین های دی اس ال ای الفا 100 توسط این شرکت تولید شوند . سونی دوربین دی اس ال ار ش را در سال 2006 ارائه کرد . سونی همچنین دوربین 10.2 مگاپیکسلی را ساخته و طراحی کرده است و به لطف این ابداعات، اکنون سنسورهای شرکت نیکون و پنتاکس را تولید میکند . در سالهای 2003 تا 2006 لپ تاپهایی از سوی شرکت سونی تولید شدند که باتری های لیتیومی در آنها به کار رفته بود . این باتریها به دلیل وجود برخی مشکلات منفجر می شدند . در ژوئیه سال 2006 ، شرکت دل، پذیرفت که باتریهای خود را جایگزین لپ تاپهای سونی کند.

 

 

sony ، تاریخچه ی شرکت سونی

 

دهه ی 90 بر سونی چه گذشت !!!

دهه ی 90 برخلاف دهه ی 70 و 80 ، سونی نتوانست مثل سابق بدرخشد و از نوآوری و ابداعات گذشته خبری نبود . عده ای دهه ی 90 را دهه ی شکست سونی می دانند ، با شروع افت تولید در شرکت سونی ، کمپانی های کره ای به قصد تصاحب جایگاه سونی در بازار، تولیدات خود را گسترش دادند . این دوره برای شرکت سونی بسیار ناخوشایند بود و دقیقاً همزمان با این وقایع، تولید تلفن همراه در دنیا رواج پیدا کرده بود و اکثر سازندگان تلفن همراه بازار را به دست گرفته بودند.

سونی در زمینه ی تولید موبایل بسیار دیرتر از همه ی رقبایش دست به کار شد و نتوانست جلوی قدرت و ظهور رقیبان جدی اش را بگیرد . تاثیر سونی در بازار موبایل بسیار کم رنگ بود و هیچ امیدی به بهبود این بخش از تولیدات سونی نبود . سرانجام در سال 2000 سونی نیز وارد این بازی شد . تولید موبایل را شروع کرد . گرچه خیلی از رقبایش عقب مانده بود و خیلی دیر به نظر می رسید اما ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه ست…

سونی و اریکسون ؛  تاریخچه ی شرکت سونی 

بعد از این همه ابداعات و نوآوریها سرانجام سونی تصمیم گرفت که با همکاری شرکت اریکسون خط تولید گوشی های سونی اریکسون را راه بیندازند که در این راستا هم چندین مدل گوشی تولید و روانه ی بازار کرده است. بعد از جدایی سونی از اریکسون ، دوباره شرکت سونی تلاش کرد با تکیه بر استراتژی خود تولیدات با کیفیتش را از سر بگیرد و گوشی های شکیل و جذاب سونی را تولید کرد.

شرکت اریکسون در سال 1876 تاسیس شد . این شرکت سوئدی در زمینه ی تجهیزات ارتباطی فعالیت می کرد و با توجه به سابقه ی درخشانی که داشت اعتباری جهانی در ساخت تلفن داشت . اریکسون و نوکیا و موتورولا، سه شرکت بزرگ و پیشتاز در ساخت موبایل بودند.

سونی اریکسون با لوگوی سبز دایره ای شکل در خاطر خیلی ها مانده است، شاید شما هم جزو آن دسته افراد باشید که با گوشی سونی اریکسون خاطره دارید که در آن سالها حرف اول را میزد.

 

شرکت اریکسون

اریکسون از جمله سازندگان مطرح گوشی در آن زمان بوده است و سومین شرکت تولید کننده ی گوشی های همراه بود و برای چند دهه بازار تلفن های همراه را در دست داشت .

این اعتبار و موفقیت شرکت اریکسون به همراه تکنولوژی و نوآوریهای بی نظیر شرکت سونی می توانست . اعتبار بر بادرفته ی سونی را جبران کند . سهم کمتر از یک درصدی این شرکت را در بازار جهانی افزایش دهد . جایگاه شرکت سونی را بهبود بخشد و موبایلها و اسمارت فونها را ارتقا دهند.

 

 

 

sony ، تاریخچه ی شرکت سونی

 

 

شرکت سونی و اریکسون با همکاری یکدیگر ، گوشی سونی اریکسون T68i را تولید کردند و در سال 2002 روانه ی بازار کردند . این اولین گوشی تولید شده توسط سونی بود ، که ظاهری جمع و جور داشت و از یک صفحه نمایش رنگی بهره میبرد . رفته رفته با تولید مدلهای بیشتر ، سونی تلاش کرد که سهم بیشتری در پیشرفت مدلهای متنوع گوشی داشته باشد . از این رو مدل T610 را در سال 2003 ارائه و عرضه کرد که جزء اولین گوشی های دوربین به شمار می رود.

گوشی K750 در سال 2005 تولید شد و دارای دوربینی 2 مگاپیکسلی و MP3 پلیر بود، در زمان انتشارش این گوشی بسیار خوش فروش بود.

 

گوشی در تاریخچه ی شرکت سونی

موبایل K750 در سال 2005 تولید شد که دارای دوربینی 2 مگاپیکسلی و MP3 پلیر بود . در زمان انتشار این گوشی بسیار خوش فروش بود . مدل W800i در همان سال تولید شد که از دوربینی 3.2 مگاپیسکلی و فلش زنون بهره می برد و فروش خوبی هم داشت.

رقابت نوکیا و سونی اریکسون بر سر دوربین شدت گرفته بود و هر کدام که دوربین قویتری ارائه می کرد بیشتر مورد تحسین قرار می گرفت . در سال 2007 شرکت سونی اریکسون مدل  K850i را معرفی کرد که دوربینی برابر 5 مگاپیسکل را داشت . سونی مشغول افزایش قدرت دوربین گوشی اش بود و آیفون در حال متحول ساختن دنیای تلفن همراه. 

 

 

 

sony ، تاریخچه ی شرکت سونی

 

جدایی سونی از اریکسون

بعد از سال 2007 که آیفون سیستم عامل متفاوت و مهیج IOS را ارائه کرد و اولین گوشیهای آیفون تولید شدند . دیگر بازار سونی اریکسون نیز تعطیل شد و به وضعیتی حاد و بحرانی دچار شد . با همه ی تلاشی که در طی این چند سال در زمینه ی تولید تلفن همراه انجام داده بود . توانسته بود 9% از سهم بازار را به خود اختصاص دهد و از فروش کمتر از یک درصدی خود به 9% رشد کرده بود.

اما از سال 2007 به بعد میزان این رشد رفته رفته سیر نزولی پیدا کرد . در همان سال اول ورود آیفون ، یعنی سال 2008 میزان این رشد به 7.5 درصد کاهش پیدا کرد و در سال 2009 سهم سونی در بازار به 4.5 درصد رسید، این افت، با تعطیلی کارخانه ها و اخراج کارکنان زیادی همرا بود . سال 2008 هنگامی که سیستم عامل اندروید پا به عرصه ی وجود گذاشت و رقابت اندروید و آی او اس، اوج گرفته بود . در مقابل این دو سیستم عامل موفق، سیمبیان محکوم به نابودی بود . سرانجام در سال 2010 شرکت سونی درک کرد، که همکاری با سیمبیان،  یعنی در جا زدن و راه به جایی نبردن.

در سال 2010 شرکت سونی، که به شدت خود را از قافله دور می دید به کاروان اندرویدی ها پیوست تا به سر منزل مقصود برسد و این چنین بود که سونی، اندرویدی شد و به جمع سایر سازندگان گوشی های اندرویدی پیوست . وقتی سونی وارد این رقابت شد، شرکتهای اچ تی سی، سامسونگ، موتورولا و… مشغول ساختن اسمارت فونهای اندرویدی بودند . شرکت سونی با تکیه بر استراتژی خاص خود و تولید محصولات برتر و با کیفیت تر وارد میدان رقابت شد.

 

sony ، تاریخچه ی شرکت سونی

 

سونی هم به جرگه ی هواداران اندروید پیوست

اولین گوشی اندرویدی که شرکت سونی تولید کرد . گوشی سونی اریکسون اکسپریا X10  بود، از مشخصات بارز این گوشی، صفحه نمایش 4 اینچی با رزولوشن 480×845 و دوربین فوق العاده ی 8.1 مگاپیکسلی و پردازنده ای 1 گیگاهرتزی  بود . اما ایراداتی که به این گوشی وارد بود عبارت بودند از اندروید پایین 1.6 و عدم پشتیبانی از قابلیت های چند لمسی و عدم وجود فلش برای دوربین . این گوشی آغازگر تولید گوشی های سونی بود و تغییرات زیادی را در بخش گوشی این شرکت بوجود آورد.

گوشی سونی اریکسون اکسپریا X10 اولین گوشی اندرویدی شرکت سونی اریکسون بود.

 

گوشی های اندرویدی در تاریخچه ی شرکت سونی

در سال 2011 گوشی¬ Xperia Arc تولید شد که در بین گوشی های اندرویدی جایگاهی پیدا کرد . این گوشی از آخرین نسخه ی آندروید در سال 2011 پشتیبانی می کرد . « نسخه ی 2.3.2» برای دوربین فلش طراحی شده بود و ظاهر زیبا و جذاب دستگاه نیز حرف ها برای گفتن داشت . اما قیمت بالای این گوشی در آن زمان که ناشی از کیفیت بالایش بود .

از فروش و توجهی که درخورش بود جلوگیری می کرد و همین قیمت بالا به نقطه ضعف این گوشی تبدیل شد . در همان سال، شرکت سونی، اکسپریا Play را معرفی و منتشر کرد . که باز هم به دلیل قیمت بالایش موفق نشد ، البته تنها قیمت بالا دلیل شکست این گوشی نبود . مواردی چون وزن زیاد، ابعاد نامناسب و بازیهای نه چندان جذاب و عواملی از این دست منجر به شکست این گوشی پلی استیشنی شد .

در اواسط سال 2011، سونی اریکسون تنها 2 درصد سهام بازار را به خود اختصاص داده بود و این درصد یعنی زنگ خطر! اینجا بود . که شرکت سونی برای رفع این ضرردهی تصمیم گرفت که سهام اریکسون را بخرد . در اکتبر همان سال سونی رسماً اعلام کرد که سهام اریکسون را خریداری می کند . بالاخره در سال 2012 سهامش را خرید.

 

گوشی اکسپریا اس اولین گوشی سونی بود که بدون نام اریکسون تولید شد.

« تاریخچه ی شرکت سونی » رقیب های سونی 

در سال 2012 که شرکتهایی چون اچ تی سی و سامسونگ بازار را در دست داشتند . قطعاً سونی یارای رقابت با آنها را نداشت و طبیعی بود که  اوایل در برابر ابرقدرتهای اندرویدی کم بیاورد . گوشی اکسپریا اس اولین گوشی سونی بود که بدون نام اریکسون تولید شدو تبلت اس نیز به دنبال آن روانه ی بازار شد .

شرکت سونی سعی داشت سخت افزاری قدرتمند و با کیفیت و طراحی زیبا سهمی از بازار را تصاحب کند و جایگاهی داشته باشد . در سال 2013 سرانجام سونی بعد از تلاش فراوان به نتیجه ی دلخواهش رسید . توانست پرچمدار جدیدش را معرفی کند، گوشی اکسپریا Z به عنوان پرچمدار سونی معرفی شد و سونی می توانست ادعا کند که یکی از بهترین گوشی های آن سال را ارائه کرده است .

شرکت سونی در گوشی سری Z قابلیت ضدآب بودن را به این گوشی اضافه کرده بود و این تمایز بزرگ میان سایر گوشی ها، توانست رمز موفقیت این گوشی باشد . البته چشم پوشی از سخت افزار قدرتمند آن و طراحی زیبایش دور از انصاف است.

گوشی اکسپریا Z با شعار « بهترین های سونی در تلفن همراه » ارائه شد.

 

« حتما بخوانید  تاریخچه اختراع ماشین لباسشویی مخترع و اولین لباسشویی

موبایل اکسپریا Z بهترین های سونی در تلفن همراه

گوشی اکسپریا Z با شعار « بهترین های سونی در تلفن همراه » ارائه شد . شرکت سونی توانست تبلیغات گسترده ی خود را در اروپا و ژاپن و آسیا آغاز کند و برای بدست آوردن سهامی از بازار این سه نقطه را به عنوان هدف قرار داد و تبلیغات گسترده اش را آغاز کرد . شرکت سونی که کم کم داشت جان تازه ای می گرفت و سهمی از بازار را به خود اختصاص داده بود . تبلت Z را نیز ارائه کرد که رقیب اصلی برای سازندگان تبلتها و آیپدها محسوب می شد .

با ارائه ی تبلت Z ، شرکت سونی بار دیگر توانست توجه بازار را معطوف خود کند . تبلت Z رقیب سرسختی برای سایر تبلتها و مخصوصا آیپدها بود . در همان سال شرکت سونی فبلت Z Ultra را عرضه کرد که طراحی فوق العاده ای داشت و کیفیتش هم مثل همیشه بی نظیر بود . با این تولیدات پی در پی سونی توانست سهم زیادی از بازار موبایل را از آن خود کند . جایگاهی در نمودار سهام موبایل داشته باشد.

 

سونی  امروز همان سونی دیروز است با همان رویکرد و همان نگرش سابق ، محصولات ابداعی و ابتکاری سونی، تداوم رشد صنعتی را در سونی بوجود آورده است . شعار معروف و همیشگی شرکت سونی « انجام کاری که کسی انجام داده است » و یا مثل هیچکس، امروز تحقق یافته است.

 

ارائه ی مدل سونی Z1 به طرفداران سونی نشان داد که آپدیت های مکرر و به روزرسانی های پی در پی در انتظارشان است . با برطرف کردن معایب گوشی Z و بهره بردن از به روزترین امکانات ، همه ی سازندگان و کاربران را متعجب ساخت . ادامه ی روند پیشرفت در شرکت سونی همچنان ادامه داشت و هر چند وقت یک بار با ارائه ی بهترین گوشی ها نام سونی را به عنوان نامی اشنا در بازار موبایل به ثبت رساند.

 

sony ، تاریخچه ی شرکت سونی

 

 

حوزه‌های کاری شرکت سونی و استانداردها

حوزه های کاری شرکت sony بسیار متنوع است و از محصولات الکترونیک گرفته تا سرگرمی و بازی و خدمات مالی را شامل می شود . عمده ترین کسب و کار این شرکت مربوط به محصولات الکترونیکی اش است که سهمی بیش از 3/64 را از آن خود کرده است . محصولات مصرفی مانند تلویزیون ، ویدئو و دوربین های دیجیتالی و… در بخش محصولات الکترونیک  گنجانده می شوند.

سرگرمی و بازی، خدمات مالی چون بیمه و بانکداری و…سایر بخش های این شرکت عظیم را تشکیل می دهند . شرکت sony طی بیانیه ای که در سال 2003 ابلاغ کرد . استانداردهای داخلی و اصلی این شرکت را تعیین نمود . و اعلام کرد که رعایت این قوانین و استانداردها، امری واجب و ضروری است و باید توسط کارکنان و مدیران اجر شود . این ارزشهای فرهنگی و اخلاقی بدین صورت بودند:

  • تبعیت کردن و پیروی کردن از قوانین,
  • سلامتی و بهداشت و مراقبت از محیط ,
  • تعهد نسبت به شرکت ، اخلاق و مسولیت پذیری ، آموزش ، ارتباطات و…,
  • حفظ سرمایه های شرکت اعم از فکری و مادی و…. ,
  • مشارکت در کارهای گروهی ، رقابت مسالمت آمیز ، تبلیغات درست ، واضح بودن وشفافیت اطلاعات  ,
  • پرهیز ار فساد مالی ، پرهیز از رشوه و اختلاس.

 

طرحهای تشویقی شرکت « تاریخچه ی شرکت سونی »

در ابتدای تاریخچه ی شرکت گفتیم که شرکت سونی با این ایده که مثل هیچ یک از شرکتها نباشد . بوجود آمد و رشد کرد ، شرکت سونی با نوآوری و ابداع بطور عجیبی عجین شده است . این ایده و نگرش در موسسان این شرکت آغاز گر راهی بود که منجر شد محصولاتی عالی و با کیفیت و شکیل و زیبا از دستاوردهای این شرکت باشند . شرکت سونی به روابط کاری درست و ارتباط درست بین کارکنان و مدیران ارزش زیادی قائل است و بر این عقیده است . که دادن فرصت برابر به همه ی کارکنان و ایجاد محیطی آرام و امن ،آنان را به کار درست و خلاقانه تشویق و ترغیب می کند.

به همین جهت شرکت سونی جایزه ی ویژه ی MVP را برای کارکنانی که فناوری خاص و یا ارزشی خاص را به کار گرفته اند . برای سونی امتیاز مثبتی کسب کرده اند . در نظر  گرفته است . این جایزه تنها برای ایجاد روحیه و انگیزه در کارکنان و تلاش بیشتر آنان به آنها اعطا می شود.

 

شرکت سونی تنها در زمینه ی وسایل و تجهیزات الکترونیکی فعالیت نکرده است، بلکه در سال 1993 با وارد شدن بخش بازیهای کامپیوتری و ویدیویی ، به نام پلی استیشن  وارد بازار کرد که به موفقیتی جهانی دست یافته است، این شکت به بازار انیمیشن ها نیز وارد شده است.

 

چند درصد از کارکنان شرکت سونی خانم  هستند!؟

بر اساس آماری که در سال 2005 توسط شرکت سونی انجام گردیده است . تعداد کارکنان این شرکت در سطح جهان بالغ بر 158500 نفر بوده است . که 38.8 درصد آنان در ژاپن و 18.6 درصد آنان در آمریکای شمالی و 19.4 درصد در آسیای شرقی و 11.8 درصد در اسیا و 9.3 درصد آنان در اروپا ، 2.1 درصد نیز در آمریکای لاتین کار می کنند . نسبت کارکنان زن شرکت در ژاپن 29 درصد، در آمریکا و اروپا نیز نسبت کارکنان زن 38 درصد می باشد . همچنین نسبت مدیران زن در ژاپن 3.1 درصد و در آمریکا 32.5 درصد و در اروپا 17 درصد اعلام شده است.

 

 

sony ، تاریخچه ی شرکت سونی

 

میزان فروش محصولات سونی در مناطق مختلف جهان

فروش شرکت سونی در سال 2005 بیشتر از 66 میلیارد دلار بوده است و مقدار خالص آن 1.5 میلیارد دلار بوده است . میزان فروش محصولات سونی در کشورژاپن 29 درصد و در کشور آمریکا، 26.2 درصد و در کشور اروپا 23 درصد بوده است و چنانچه مشخص است میزان فروش در ژاپن بیشتر از سایر کشورهاست . همچنین هر کدام از حوزه های مختلف کسب وکار نیز سهم مشخصی از میزان فروش را به خود اختصاص داده اند.

به این ترتیب که سهم فروش محصولات بخش الکترونیک 64.3 درصد بوده است . سهم فروش بخش سرگرمی و بازی 12 درصد و سهم فروش محصولات تصویر برداری 9.3 درصد و سهم فروش بخش خدمات مالی نظیر بیمه و… 9.3 درصد و 5.1 درصد باقیمانده هم مربوط به فروش سایر بخش های دیگر بوده است . چنانچه مشاهده می کنید بیشترین فروش مربوط به بخش الکترونیک است.

شرکت سونی اکنون به عنوان بزرگترین تولید کننده ی وسایل و تجهیزات الکترونیکی در سطح جهانی شناخته می شود و در سال 2016 در بین 100 شرکت بزرگ جهان، رتبه ی 27 را به خود اختصاص داد.

تاریخچه ی شرکت سونی ؛ ایده های سونی

مدیر عامل چند سال پیش شرکت sony جناب اقای هوارد استرینگر، بر این عقیده بودند که رشد sony و پیشرفتش با تنوع در تولیدات و درک تجربه های مختلف ممکن می شود . ایشان برنامه ای تحت عنوان « ایده های سونی » را طراحی و اجرا کرده است ، در این برنامه تمام کارکنان، مشتریان، فروشندگان و سهامداران بانکداران و همه و همه می توانند در نظر سنجی شرکت کرده و آزادانه نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود را بیان کنند.

ایشان اعتقاد دارند که باید برای نسل های اینده و نسل بعد از خودمان نیز جامعه ای پایدار بر جای بگذاریم و همچنین ایشان گفتند . که شرکت سونی در ایجاد چنین جامعه ی پایداری نقش زیادی ایفا خواهد کرد . شرکت سونی برنامه ی مدیریت سبز را جهت توسعه و پیشرفت تولید یک جامعه ی جهانی طراحی کرده است . بر اساس این برنامه میتوان صدمات زیست محیطی ناشی از فعالیتهای کارخانه ای را تا حدی کاهش داد . مدیر عامل شرکت سونی، اساس عملکرد شرکتش را در سطح جهانی فکر کردن و در سطح محلی عمل کردن بیان کرد.

 

sony ، تاریخچه ی شرکت سونی

 

 

مروری بر محصولات تاریخچه ی شرکت سونی

نام بردن و یادآوری کردن تمام محصولات شرکت sony کاری دشوار است و خارج از حوصله ی این بحث می باشد . اما مهمترین محصولات این شرکت و تاثیر گذارترین محصولاتش را در اینجا نام می بریم . کار این شرکت از ابتدا با ساخت محصولاتی مانند میکروفون الکتریکی ، ضبط صوت مغناطیسی و نوار مغناطیسی آغاز شد . بعد از چند سال وقتی که با کمپانی بل قرارداد بست و مجوز ترانزیستور را گرفت . از این به بعد ساختن رادیوهای ترانزیستوری شروع شد.

در سال 1946 شرکت مهندسی مخابرات توکیو تاسیس شد که به اختصار به آن « totsuko » می گفتند، این شرکت در nihonbashi با سرمایه ی اولیه ی 190.000 ین تاسیس شد . این شرکت در زمینه ی پژوهش و تولید ارتباطات از راه دور فعالیت می کرد . ژانویه ی سال 1947 دفتر مرکزی و شرکت به شیناگاوای توکیو منتقل شد . در اکتبر سال 1947 تجارت موفقیت آمیز و فروش زیاد بلندگوهای الکتریکی شروع شد . در دسامبر سال 1949 اولین ضبط صوت مغناطیسی تولید شد . ضبط صدا بر اساس پدیده ی القاء مغناطیسی صورت می گیرد . به این صورت که سیگنالهای الکتریکی ضعیف تقویت می شوند . سرانجام به جریانهای تقویت شده به هد ضبط فرستاده می شوند.

 

sony ، تاریخچه ی شرکت سونی

 

 

محصولات سونی در دهه ی 50

در مارس سال 1950 اولین نوار ضبط مغناطیسی کاغذی تولید شد و در ماه مه همان سال نوار مغناطیسی G-Type  تولید و منتشر شد . نوار مغناطیسی، از یک نوار فیلمی پلاستیکی نازک تشکیل شده است که بوسیله ی مواد مغناطیسی پوشش داده شده است . دستگاههایی مانند نوار ضبط و ویدئو ضبط با استفاده از این نوع نوار صدا و تصویر ضبط می کنند . در واقع این نوارها، انقلاب عظیمی در صنایع صوتی و تصویری بوجود آوردند . نوارهای مغناطیسی امکان ضبط برنامه های در حال پخش و ذخیره کردن صدا و ویرایش و تدوین آن را می دادند.

این نوارها نقطه عطفی در توسعه ی رایانه های اولیه بودند . در سال 1954، شرکت سونی، PNP « نوعی ترانزیستور دو قطبی با سه لایه است» را با استفاده از آلیاژ و دیودهای ژرمانیوم تولید کرد . که یک ترانزیستور جمع و جور و فشرده بود و سرانجام در سال 1955، شرکت سونی از لوگوی سونی بر روی محصولاتش استفاده کرد . در همان سال، اولین رادیوی ترانزیستوری TR-55 تولید شد . در سال 1958 ، نام شرکت به سونی تغییر یافت و در دسامبر همان سال نام سونی در لیست اوراق بهادار ثبت شد . سال بعد اولین تلویزیون ترانزیستوری در سایز 8 اینچ با نام TV 8-301 تولید و رونمایی شد.

نوآوریهای سونی در دهه ی 60

در سال 1961، برای اولین بار ضبط صوت ترانزیستوری با نام TC-771  تولید شد. در این ضبط صوت از ترانزیستور صوتی استفاده شده بود، ترانزیستور قطعه ای نیمه رسانا ست که در مدارهای صوتی و… استفاده می شود و خاصیت تقویت کنندگی دارد . در سال 1962 کوچکترین و سبک ترین تلویزیون با نام TV 5-303 را رونمایی کرد و در سالهای 1964 و 1968 با ساخت تلویزیونهای رنگی کروماترون و تلویزیونهای ترنیترون توسط این شرکت عرضه گردیدند .

در سال 1963 ، PV100  اولین دستگاه ترانزیستوری ، جهت ضبط ویدئو است که برای مصارف عمومی ساخته شده است . این دستگاه ، یک شاهکار انقلابی در کوچک سازی دستگاه ضبط ویدئو بود ، در ساختار این دستگاه از ترانسیمتر VTR استفاده شده بود . کاربری راحت و آسان و تعمیر و نگهداری و حمل و نقل راحت از جمله ویژگیهای مثبتش بودند و در آگوست سال 1964 ضبط صوت بر پایه ی تنظیمات اتوماتیک ( SONY- O – MATIC)  با نام (TC-357 )  تولید شد. این دستگاه ضبط موسیقی را توسعه داده . با استفاده از روش ضبط خودکار  کارکرد دستگاه را راحت تر کرده است.

در ماه می 1965 ، تلویزیون رنگی 19 اینچی تولید شد و در سال 1967 ، اولین رادیوی TC جهان ( TCR-100 ) تولید شد.

در آوریل سال 1966 ساختمان شرکت در GINZA توکیو تاسیس شد . تولید ضبط صوت کاستی sony ( TC-100) راه اندازی شد. نوار کاست ، نوعی کاست است که برای ضبط موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد . از نوار مغناطیسی استفاده می کند، این ضبط صوت نیز اولین ضبط صوتی بود که قادر به پخش نوار کاست بود . طراحی زیبا و کارکرد راحتش با دکمه های پیانویی شکلش جذابیت خاصی به آن داده بود.

تاریخچه ی شرکت سونی در دهه ی 70 و 80

در سال 1970 سونی در آلمان ، شرکت (G.M.B.H ) را تاسیس کرد ، این شرکت در سال 1980 به sony تغییر نام داد . همان سال ، سهام سونی در لیست اوراق بهادار نیویورک ثبت شد . در سال 1971 شرکت sony ، پخش کننده ی رنگی ویدیویی ( VP-1100) را تولید کرد . پخش ویدیوی رنگی ، کاری بی نظیر از سویsony بود که دیدن تصاویر و ویدیوهای رنگی را ممکن کرد . در سال 1972، دستگاه ضبط ویدیو تولید شد . همان سال تولید تلویزیونهای رنگی سونی در کالیفرنیا راه اندازی شد.

در سال 1974، عملیات تولید تلویزیونهای رنگی در بریجند آغاز شد . همان سال تولید اشعه ی کاتدی ( CRT ) در سن دیگو شروع شد . در سال 1979 ، اولین پخش کننده ی موزیک ( WALKMAN) به نام ( TPS-L2)  تولید شد . سال 1979 واکمن سونی ، لذت گوش دادن به موسیقی را چند برابر کرد . آرامش و تجربه ی این لذت را به همه ی اقشار جامعه هدیه داد . در سال 1981 شرکت sony نوار بتامکس که مخصوص ویدیو است را منتشر کرد . اوت همان سال، شرکت سونی اعلام کرده که فناوری مربوط به دوربین فیلمبرداری مغناطیسی سونی بر اساس استاندارد ضبط مغناطیسی در حال تولید است.

پخش کننده ی سی دی برای اولین بار در تاریخچه ی سونی

در سال بعد برای اولین بار در جهان پخش کننده ی سی دی ( CDP-101) تولید و منتشر شد . آوریل سال 1984 سیستم ویدیویی با کیفیت بالای HD تولید شد . در نوامبر همان سال ، پخش کننده ی سی دی کوچک و جمع و جور (D-50 ) یا همان DISCMAN امروزی تولید شد . سال 1985 اولین دوربین فیلمبرداری 8mm ( ccd-78) تولید و عرضه شد و در نوامبر سال بعد شرکت سونی فعالیتهای خودرا بصورت رسمی و گسترده در فرانسه و آلزاس آغاز کرد . در سال 1989، دوربین فیلمبرداری ( handy cam) در اندازه ی 8mm تولید شد و یک  سال بعد، تلویزیون HD 36 اینچی با نسبت تصویر 16 به 9 ( kw-3600) تولید شد . نوامبر سال 1992 سیستم MD راه اندازی شد و دقیقاً  سال بعد  بخش سرگرمی های کامپیوتری سونی تاسیس شد .

سال 1994جعبه بازی معروف و محبوب sony به نام پلی استیشن Play station  عرضه شد که دنیای تکنولوژی را متعجب کرد . سال بعد ، اولین هندی کم دیجیتالی ( VX1000/DCR-VX700 ) منتشر شد . در سال 1996 دوربین دیجیتالی عکاسی سایبرشات (Cybershot )  DSC-F1تولید شد در سال 1997 ، کامپیوترهای شخصی ( PC) سری ( VAIO) تولید شدند و در همین سال، دوربین فیلمبرداریHD ( HDW-700) نیز تولید و منتشر شدند . سال 1999 ربات سرگرمی جنجالی (EPS-110) AIBO تولید شد و بالاخره در سال 200، بخش سرگرمی شرکت سونی، ربات کوچک دو پایی با نام ( SDR-3X) را تولید کرد . اولین تلویزیون ترانزیستوری با اندازه ی 8 اینچ، عرضه شد . در سال 1962 هم سبک ترین و کوچکترین تلویزیون با نام  TV5-303 تولید شد.

« تاریخچه ی شرکت سونی »  محصولات sony از سال 2000 تا 2010

در سال 2001، بانک سونی در ژاپن تاسیس شد و در اکتبر همان سال، شرکت ارتباطات موبایل sony اریکسون تاسیس شد . دو سال 2003 ، برای اولین بار دیسک های نوری ( BLU-RAY) تولید شد . در اکتبر همان سال 2003 ربات دوپایی در اندازه ی کوچک تحت نام مستعار جدید ( QRIO) تولید شد . در سال 2004 پنل ال سی دی با کیفیت بالای 4K SXRD تولید شد وچند ماه بعد، دوربین فیلمبرداری دیجیتالی HD مطابق با استانداردHD1080i تولید شد.( hdr-fx1)در سال 2005 تلویزیون تخت HD با برند ( BRAVIA) تولید شد و کوچکترین دوربین فیلمبرداری دیجیتالی HD با نام  (HDR-HCI )  تولید و منتشر شد.

در سال 2006 ،شرکت سونی و سامسونگ تولید پنل های ال سی را با سرمایه گذاری مشترک شروع کردند . با نام s-lcd  این پنل ها را تولید کردند . در همان سال برای اولین بار دوربین دیجیتالی SLR   a100 « dslr a 100» منتشر شد . sony در سال 2007 اعلام کرد که قصد دارد تلویزیونهایی با تکنولوژی او ال ای دی تولید کند . اولین تلویزیونی که از این فناوری پیروی می کرد، یک تلویزیون 11 اینچی مدل 1- اکس ال ای بود . دارای پورت یو اس بی و کابل اچ دی ام ای نیز بود . سپس در سال 2008 ، sony تلویزیون 27 اینچی فول اچ دی را عرضه کرد. در همین سال بیوباتری را هم تولید و منتشر کرد. 

در سال 2007 شرکت sony تغییر مکان داد و به ساختمانی جدید به نام « شهر سونی » نقل مکان کرد.

سال 2008 ، شرکت sony فناوری بی سیم را جهت انتقال سریعتر و راحتتر اطلاعات توسعه داد . کوچکترین هندی کم full hd نیز در سال 2008 تولید گردید . سال بعد یعنی سال 2009، برنامه ی تشخیص اثر انگشت ( mofira) با سرعت بسیار زیاد توسعه یافت و اولین دوربین فیلمبرداری با سنسور cmos تولید گردید .

دوربین فیلمبرداری در تاریخچه ی شرکت سونی

در سال 2010 ، شرکت sony دوربین فیلمبرداری با قابلیت تعویض لنز را تولید کرد ( HDNEX-VGI.E)همچنین دوربینی با قدرت 16.41 مگاپیکسل با سنسور CMOS را بر روی گوشی های موبایل قرار داد . اولین دوربین دیجیتالی عکاسی با کیفیت HD به نام سایبرشات را تولید کرد . در سال 2011 گوشی  Xperia Arc تولید شد که در بین گوشی های اندرویدی جایگاهی پیدا کرد و در همان سال ، شرکت سونی ، اکسپریا Play را معرفی و منتشر کرد .

سال 2012 sony سهام شرکت اریکسون را خریداری کرد و بطور مستقل تولید گوشی را آغاز نمود گوشی اکسپریا اس اولین گوشی سونی بود که بدون نام اریکسون تولید شد و تبلت اس نیز به دنبال آن روانه ی بازر شد . در سال 2013 سرانجام sony بعد از تلاش فراوان به نتیجه ی دلخواهش رسید و توانست پرچمدار جدیدش را معرفی کند . گوشی اکسپریا Z به عنوان پرچمدار سونی معرفی شد . در همان سال  تبلت Z  را نیز روانه ی بازار کرد . چند ماه بعد  شرکت sony فبلت Z Ultra را عرضه کرد که طراحی فوق العاده ای داشت.

 

 

sony ، تاریخچه ی شرکت سونی


بیشتر بخوانید :

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .