مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

عینک دید در شب برای رانندگی ؛ آیا عینک های شب دید را بهتر می‌کنند؟

0 92
زمان مطالعه : 6 دقیقه

عینک دید در شب برای رانندگی ؛ آیا عینک های شب واقعا دید را بهتر می‌کنند؟

عینک دید در شب برای رانندگی ؛ آیا عینک های شب واقعا دید را بهتر می‌کنند؟ ؛ واضح ندیدن هنگام رانندگی در شب شکایت رایجی است. دید در شب ضعیف می تواند افراد در هر سنی را تحت تأثیر قرار دهد . اما به خصوص بعد از 40 سالگی آزار دهنده است. شاید شما عینک های مخصوص با عدسی های رنگی را دیده باشید که قرار است به شما کمک کند تا هنگام رانندگی در شب بهتر ببینید. اما آیا این ” عینک دید در شب ” واقعاً کارایی دارد؟ ادامه این مطلب را بخوانید تا متوجه شوید.

شب کوری چیست؟

از اختلال بینایی در شب گاهی اوقات به عنوان شب کوری یا نیکتالوپی یاد می شود. اگر شب کوری دارید به این معنی نیست که شب اصلاً نمی توانید ببینید. این یک بیماری است دیدن در نور نسبتاً کم را دشوار یا غیرممکن می کند. این نشانه چندین بیماری چشمی است. شب کوری ممکن است از بدو تولد وجود داشته باشد یا به دلیل آسیب دیدگی یا سوتغذیه ( به عنوان مثال ، کمبود ویتامین A )  ایجاد شود.
برای حل این مسئله ، بسیاری از تولیدکنندگان عینک دید در شب را به بازار عرضه می کنند و به فروش می رسانند. اما ، آیا آن ها واقعا تاثیر دارند ؟

عینک رانندگی شبانه چیست؟

” عینک رانندگی در شب ” به طور معمول عینک هایی هستند که از عدسی های رنگی زرد استفاده می کنند. در اصل ، آن ها عین نوعی عینک ورزشی هستند که به عنوان “عینک تیرانداز” شناخته می شوند و سال هاست وجود دارد. عینک های دید در شب به طور معمول دارای پوشش ضد انعکاس برای از بین بردن بازتاب های داخلی نور از چراغ های خیابان و چراغ های ماشین های جلو هستند که می توانند باعث کاهش دید شوند.
بسیاری از شکارچیان (و افرادی که برای ورزش های دیگر عینک زرد رنگ استفاده می کنند) متوجه می شوند که عینک تیرانداز باعث افزایش کنتراست اجسام در برابر آسمان پوشیده از ابر می شود. این امر باعث محبوبیت ویژه این عینک در بین شکارچیان پرندگان می شود.
اما آیا آنها به شما کمک می کنند هنگام رانندگی در شب بهتر ببینید ؟؟؟

عینک رانندگی دید شب

چرا ممکن است عینک رانندگی در شب فکر بدی باشد

عینک هایی با عدسی های رنگی زرد در بعضی از شرایط نور روز باعث افزایش کنتراست می شوند. به این دلیل است که رنگ زرد مقداری از نور آبی را از نور خورشید فیلتر. نور آبی بخشی از طیف نور مرئی را تشکیل می دهد که دارای بیشترین انرژی و کوتاهترین طول موج است.
این نور آبی مرئی (HEV) پرانرژی همچنین در هنگام ورود به چشم ، در مقایسه با نور مرئی دیگری که طول موج بیشتری دارد ، باعث ایجاد خیرگی بیشتر می شود. فیلتراسیون ” نور آبی ” که توسط عدسی های رنگی زرد ارائه می شود ، در عدسی های کهربا و مسی رنگ نیز رخ می دهد. در حقیقت ، این رنگ های تیره می توانند به میزان قابل توجهی نور آبی را نسبت به لنزهای زرد مسدود کنند . اما همچنین از ورود نور بیشتر به چشم جلوگیری می کنند ، که باعث کاهش دید در شرایط کم نور می شود.

در واقع ، حتی لنزهای زرد با مسدود کردن بخشی از اشعه های نور آبی HEV ، نور مرئی کلی را تا حدی کاهش می دهند. این ممکن است برای دید در نور روز چیز خوبی باشد ، اما در شب نه.

تحقیقات هیچ فایده ای نشان نمی دهد

محققان موسسه تحقیقات چشم Schepens (وابسته به دانشکده پزشکی هاروارد) در بوستون اخیراً تحقیقی را برای تعیین این که آیا عینک رانندگی در شب در شرایط شبیه سازی رانندگی در شب ، فایده بصری دارد ، انجام داد.

در مجموع 22 بزرگسال در طیف وسیعی از سنین در مطالعه منتشر شده در سال 2019 شرکت کردند. همه شرکت کنندگان در چهار حالت شبیه سازی رانندگی در شب “رانندگی” کردند ، و از عینک دید در شب با رنگ زرد یا عینک با عدسی های شفاف استفاده کردند.
همچنین ، هر شرکت کننده در حالات رانندگی با و بدون یک شبیه ساز تابش خیره کننده چراغ های جلو برای تقلید از اثر ترافیک رو به جلو استفاده می کند. در هر سناریو ، زمان واکنش شرکت کنندگان به دیدن پیاده روی در کنار جاده شبیه سازی شده اندازه گیری شد.

« حتما بخوانید  انواع رایحه یا نت عطر و معرفی نت های بویایی

Night-vision

این مطالعه نشان داد که به نظر نمی رسد عینک های رانندگی شبانه باعث بهبود تشخیص عابر پیاده در شب یا کاهش اثرات منفی تابش نور چراغ بر عملکرد تشخیص عابران می شوند.
نویسندگان این مطالعه گفتند : ” داده های ما نشان می دهد که استفاده از عینک های با عدسی زرد هنگام رانندگی در شب در مهمترین کار یعنی تشخیص عابران پیاده عملکرد را بهبود نمی بخشد.” در عوض ، داده ها نشان داد که استفاده از عینک های با عدسی زرد ممکن است عملکرد را کمی بدتر کند ، اگرچه این یافته از نظر آماری قابل توجه نبود.

آنها نتیجه گرفتند: “این یافته ها به نظر نمی رسد متخصصان مراقبت از چشم به بیماران توصیه کنند از عینک رانندگی شبانه با لنز زرد استفاده کنند.”

عینک دید در شب برای رانندگی ؛ بهترین عینک برای رانندگی در شب

برای داشتن بهترین دید در شب هنگام رانندگی ، با مراجعه به یک چشم پزشک در نزدیکی خود برای معاینه چشم چشم شروع کنید.

بسیاری از افرادی که فکر می کنند “کاملا خوب” هستند ، وقتی می فهمند که چقدر واضح تر می توانند در شب ببینند ، وقتی حتی مقدار کمی از عیب انکسار اصلاح نشده با عینک جدید اصلاح می شود ، تعجب می کنند.

اگر چشمان شما سالم است و هیچ عیب انکساری ندارید که نیاز به اصلاح با عینک طبی داشته باشد ، بهترین عینک برای رانندگی شبانه برای شما این است: اصلاً عینک ندارید!

از طرف دیگر ، اگر به دلیل داشتن کوته بینی ، دور بینی یا آستیگماتیسم به عینک طبی نیاز دارید . لنزهای اصلاحی واضح و با پوشش ضد بازتاب را انتخاب کنید. این لنزها به شما اجازه می دهند تقریباً 100٪ نور مرئی به چشم شما وارد شود و برای بهترین دید ممکن تمرکز داشته باشد.

همچنین ، پوشش ضد انعکاس (AR) بازتاب داخلی چراغ های خیابان و چراغ های جلو را در لنزهای شما ، که می تواند منبع تابش خیره کننده باشد ، از بین می برد.

گاهی اوقات ، مردم تعجب می کنند که آیا برای رانندگی در شب حتی اگر نیازی به اصلاح بینایی ندارند. باید عینکی با لنزهای شفاف و پوشش AR خریداری کنند. پول خود را هدر ندهید – پوشش AR فقط تابش خیره کننده ناشی از لنز را کاهش می دهد

برای حل این مسئله ، بسیاری از تولیدکنندگان عینک رانندگی شبانه به بازار عرضه می کنند و به فروش می رسانند. اما ، آیا آنها کار می کنند؟

آیا عینک رانندگی شبانه کار می کند؟
لنزهای زرد میزان نور وارد شده به چشم را کاهش می دهد و باعث کاهش دید می شود. در شب ، این می تواند مضر باشد ، نه مفید.

عینک دید در شب واقعا تاثیر دارد ؟

راه حل های دیگری که ممکن است دید رانندگی در شب شما را بهبود بخشد

هر چیزی که تیرگی یا خیرگی را کاهش دهد به دید در شب رانندگی کمک می کند. مواردی که باید امتحان کنید عبارتند از:

  • با انجام معاینات منظم ، عینک خود را به روز نگه دارید.
  • در مورد استفاده از پوشش ضد انعکاس در عینک های تجویز شده از چشم پزشک خود سوال کنید.
  • لکه ها می توانند براق شدن را بیشتر کنند ، بنابراین قبل از رانندگی عینک های خود را با پارچه عینک پاک کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که شیشه جلوی ماشین شما از داخل و خارج تمیز است . زیرا ذرات خاک و گرد و غبار می توانند تابش خیره کننده را تقویت کنند.
  • به طور مرتب برف پاک کن های شیشه خود را تعویض کنید.
  • چراغ های جلو خود را تمیز نگه دارید.
  • اگر بینایی شما شب تغییر می کند یا به نظر می رسد رو به زوال است به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .