مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

تاریخچه شرکت لنوو ؛ فعالیت های برند lenovo

0 207
زمان مطالعه : 10 دقیقه

تاریخچه شرکت لنوو ؛ فعالیت های برند lenovo  را در این مطلب به صورت مختصر و کامل بیان می شود . lenovo ، شرکت لنوو در سال 1984 توسط  لیو چوانژی راه اندازی شد. اولین لپ تاپ در این شرکت تولید گردید ، به همین خاطر در زمینه تولید لپ تاپ بهترین شرکت دنیاست . تا این حد که شرکت لنوو به عنوان پرفروش ترین شرکت جهان در سال 2013 در زمینه فروش لپ تاپ معرفی شد. هزینه تبلیغات در این شرکت در حد قابل توجهی بالاست و تا به حال از این استراتژی سود بسیاری برده است.

بعد از پایه ریزی شرکت لنوو در سال 1984 به تدریج  تولیدات و نو آوری های شرکت نیز شروع شد . تولید اولین کامپیوتر شرکت به سال 1990 باز می گردد، از آن پس علاقه مندان قادر بودند کامپیوترهای لنوو را از شرکت خریداری کنند. در سال 1992 لپ تاپ و در سال 1995 کامپیوتر سرور برای اولین بار در لنوو تولید شدند. در ابتدا محصولات شرکت با نام لجند نام گذاری می شدند بعدها اسم شرکت به لنوو تغییر یافت ، مارک لجند بر روی محصولات حک شده بود . همراه ما « تا خرید » باشید با تاریخچه شرکت لنوو ؛ فعالیت های برند lenovo .

محصول لنوو

« تاریخچه شرکت لنوو  » نیم نگاهی به راه رفته

در سال 1980 دولت چین ، لیو چوانژی را به استخدام خود درآورد تا کامپیوترهای شخصی وارداتی را در بازار چین عرضه کند، این کار در زمان اصلاحات اقتصادی در چین اتفاق افتاد . سال 1984 چوانژی  بودجه 200 هزار یوان را از دولت دریافت کرد و با گرفتن وام و بودجه ی دولت خود شرکتی تاسیس کرد. در حال حاضر شرکت به نام lenovo شناخته شده است، اما در ابتدا Legend نام گذاری شد ، لجند در زبان چینی به معنی افسانه است.

در ابتدای راه شرکت با نام لجند نام گذاری شد و صادرات کالا تنها کاری بود که انجام می داد.

سال 1984 تعداد کارمندان شرکت 10 نفر بودند. حوزه فعالیت شرکت ، در سال های ابتدایی عمرش وارد کردن اسكيت بورد، تلويزيون رنگي و ساعت‌هاي الكترونيكي از کشور های دیگر بود و آن ها را در بازار چین می فروخت و از خود محصولی تولید نمی کرد . از مهمترین نوآوری های شرکت در سال 1985 ابداع کاراکتر های چینی جهت انجام محاسبات بود ، این ابداع آنها در سال 1988 در مسابقات ملی علم و فناوری شرکت داده شد و موفق شد رتبه اول را در رقابت ها به خود اختصاص دهد و بهترین جایزه را در یافت نماید. در همین سال بود که شرکت شعبه دوم خود را در شهر هنک کنگ برپا کرد. شرکت lenovo یک شرکت چینی چند ملیتی است ، این شرکت در حال حاضر در بیشتر از 60 کشور دنیا فعالیت می کند و تولیداتش را در بیشتر از 160 بازار بین المللی به فروش می رساند.

lenovo

چوانژی در راه موفقیت

تاریخچه شرکت لنوو  با Liu Chuanzhi  « لیو چوانژی » در 29 آوریل 1944 در « ژنجیانگ » Zhenjiang  چین به دنیا آمد . پس از اتمام دوره دبیرستان در سال 1962 به ارتش رفت تا در آنجا آموزش خلبانی ببیند . با وجود اینکه در آزمون موفق شده بود و نمره خوبی کسب کرده بود اما با میانجی گری بستگان به محل آموزش رفت تا به فراگیری خلبانی بپردازد ، وی به عنوان فردی قابل اعتماد معرفی شده بود. او پس از اتمام درس در ارتش چین در سال 1988 به دانشگاه « xidian » رفت. پدر لیو فردی سیاسی بود ، بنابراین اجازه ی مطالعه ی حساس به او داده نمی شد و او به ناچار تنها می توانست در زمینه های علمی مطالعه و تحقیق کند ؛ بنابراین مطالعه ی موضوعاتی علمی چون الکترونیک و رادار و… را انتخاب کرد .

 

در طول دوره ی مطالعه به محاسباتی دقیق در این زمینه رسید. با  توجه به اینکه لیو افکاری ضد انقلابی در سر داشت ؛ به حکم افکارش او به منطقه ای به دور  از هر آبادی فرستاده شد تا در مزارع آنجا برای دولت کار کند ؛ اولین باری که لیو تبعید شد به مزرعه ی برنج واقع در « macau » فرستاده شد . این مزرعه ی دولتی افراد سیاسی را وادار به کار کردن می کرد تا مبادا با افکار درخشانی که دارند جرقه ای در ذهن و دل مردم دیگر نیز ایجاد کنند و این تهدید بزرگی برای دولت بود، بنابراین دولت تنها راه چاره را در تبعید این افراد می دید و پس از آن دوباره آقای متفکر و نابغه ی دنیای سیاست را به « hunan » تبعید کرد.

 

بازگشت موسس کامپیوتر به پکن « تاریخچه شرکت لنوو » 

آقای بزرگ دنیای فناوری در سال 1970 به شهر پکن بازگشت و در یک موسسه ی کامپیوتری به عنوان مهندس و مدیر بخش مربوطه مشغول به کار شد. این موسسه  در زمینه ی توسعه ی پردازنده های مرکزی شماره  104و 109 و 111  کامپیوترهای بزرگ  فعالیت می کرد ؛ چوانژی نیز بر روی پردازنده ی مرکزی شماره 757 کار می کرد ؛ وی  در سال 1984  از کارش استعفا داد و با کمک بودجه ای که از سوی دولت به دانشمندان تعلق می گرفت و وامی که از بانک دریافت کرد موفق به تاسیس شرکت شد و این شرکت تازه تاسیس را « لجند » LEGEND  نام نهاد .

lenovo

رشد از لجند تا لنوو

تاریخچه شرکت لنوو شامل تحولاتی بوده است . تا سال 1990 کامپیوتر های وارداتی در شرکت فروخته می شدند ، اما در این دهه شرکت خود کامپیوترها را تولید می کرد . اولین کامپیوتر lenovo در دهه 90 میلادی تولید شد و مارک شرکت که در آن زمان Legend بود ، روی آن خودنمایی کرد. در سال 1992 در شرکت IBM و در قسمت IBM PCD برای اولین بار اولین مدل لپ تاپ های ThinkPad تولید و معرفی شد . این برند بعدها توسط شرکت ای بی ام به lenovo فروخته شد و می توان گفت lenovo در حد توان از آن دفاع کرد و تغییرات زیادی در آن ایجاد کرد .

در حال حاضر از این برند به عنوان برند مطرح و معتبر یاد می شود . سال 1993  اولین رایانه شخصی توسط شرکت lenovo ساخته شد ، این مدل که 586 Legends «افسانه 586» نام گذاری شده بود در عصر پنتیوم تکمیل و وارد بازار شد. در سال 93 میلادی شرکت های AST و كامپک رتبه های اول و دوم را در زمینه تولید کامپیوتر در چین داشتند ، اما شرکت lenovo با ورود به این عرصه جایگاه آنان را در اختیار گرفت و در جایگاه اول ایستاد.

lenovo

در سال 2002 شرکت لجند به نام lenovo تغییر یافت. برای اینکه نام جدید معرفی شود هزینه زیادی صرف تبلیغات شرکت شد

نشریه بارونز ،یانگ یوانکینگ را در سال 2013 موفق ترین مدیر جهان معرفی کرد

 

« تاریخچه شرکت لنوو » عامل فروش بیشتر با نام lenovo

دو سال بعد تغییرات ادامه پیدا کرد. تولید و فروش شرکت ای بی ام با شرکت لنوو ادغام شد. این قسمت قبل از ادغام زیان دیده بود، اما با این کار دوباره به سود دهی رسید و دوباره شرکت شاهد فروش زیاد محصولاتش شد. این تغییرات با وجود اینکه برای لنوو هزینه ای بالغ بر 200 میلیون یوان داشت ، اما باعث شد سود دهی و فروش شرکت ارتقا یابد .

« حتما بخوانید  تاریخچه سشوار

دفاتر موجود در چین پاسخگوی نیاز ها و تقاضای مشتریان نبودند . به همین خاطر دفتری دیگر در آمریکا راه اندازی شد تا امور مربوط به مشتریان را انجام دهد. سال 2005 شرکت لنوو ، IBM را خرید . این معامله برای لنوو بسیار سود آور بود . با خرید ای بی ام ، شرکت پیشرفت بسیاری کرد تا جایی که به سومین شرکت تولید کننده رایانه شخصی مبدل گشت. شرکت IBM با قیمت 1.75 میلیارد دلار توسط لنوو خریداری شد.

lenovo

سال 2006 شرکت لنوو تامین کننده محصولات دیجیتالی برای دو رویداد مهم در حوزه ورزش بود.

 

تولید لپ تاپ لنوو

تاریخچه شرکت لنوو در سال 2006 شرکت برای مسابقات اتومبيل‌راني فرمول 1، کامپیوتری طراحی کرد تا در مسابقات مورد استفاده قرار گیرد ، همچنین مسابقات المپیک زمستانی 2006  را پشتیبانی کرد و 5000 كامپيوتر شخصی ، 350 سرور و 1000 نوت بوك را برای این مسابقات خریداری نمود. در سال 2008 برای اولین بار کامپیوتر سرورها با قدرت نسبتا بالا در لنوو تولید شد، این سرور برای کسب و کارهای کوچک و متوسط مناسب بود و برای کارهای بزرگ، چندان مورد استفاده قرار نمی گرفت . در همین سال لپ تاپ لنوو با مدل Ideapad در شرکت تولید شد . طراحی این نوت بوک در خود شرکت و در چین انجام شده بود ، لپ‌تاپ  ThinkPad X300 در این سال تولید گشت و در مجله BusinessWeek اولین و با کیفیت ترین لپ تاپ جهان لقب گرفت .

 

 توزیع محصولات براساس دسته « تاریخچه شرکت لنوو »

شرکت لنوو برای توزیع محصولات خود در سال 2009 ، کشورهای دنیا را به دو دسته توسعه یافته و در حال توسعه تقسیم کرد تا برای هر دسته استراتژی خاصی را پیاده کند ، با این کار توانست در این کشورها پیشرفت کند و سهم زیادی از محصولات آنها را به خود اختصاص دهد . در سال 2012 شرکت تصمیم گرفت تا کشورهای در حال توسعه را بیشتر  مورد توجه قرار دهد .

برای تحقق این امر تبلیغات زیادی در سطح این کشورها انجام داد و برای این تبلیغات مبلغ زیادی را هزینه کرد ، کل تبلیغات در سال 2012 بالغ بر 248 میلیون دلار بود . در حالت کلی در لنوو هزینه بسیار زیادی برای تبلیغات می شود و این برای شرکت بسیار سود آور و مفید است. به گفته مدیر شرکت، این تبلیغات درآمد شرکت را 6.9 درصد بالا برد و سهم لنوو را در بازار 26 درصد افزایش داد.

لپ تاپ لنوو

 

 فروش محصولات شرکت لنوو

تاریخچه شرکت لنوو درسال 2010 با فروش شرکت لنوو  رشد سریعی یافت و توسط خود شرکت اعلام شد که در این سال 60 ميليون دستگاه ThinkPad به فروش رسیده است . با این فروش بالا ، شرکت Dell در جایگاه سوم قرار گرفت و جایگاه دومی خود را به لنوو داد . شرکت لنوو در زمینه توليد PC در جهان بعد از شرکت HP در رده دوم بود . شرکت HP بسیار بالاتر از لنوو قرار داشت اما با تلاش های بی نظیر شرکت به مرور این فاصله کمتر شد . اولین گوشی هوشمند لنوو در همین سال تولید گشت.

برطبق تحقیقات دو شركت تحقيقاتی و مشاوره‌ای فناوري اطلاعات  گارتنر و  IDC ، شرکت لنوو از لحاظ  فروش رایانه های شخصی (PC)  در سال 2010 رتبه چهارم را از آن خود کرده است. در سال 2011 لنوو قراداد همکاری برای تولید لپ تاپ را با شرکت NEC امضا کرد . پس از این همکاری شرکت در سطح جهانی ، در رده چهارم فروش لپ تاپ قرار گرفت و 8 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داد که این رقم در دو سال بعد به 16.7 درصد افزایش یافت . در این سال شركت  Medion توسط لنوو خریداری شد.

 

رکورد فروش کامپیوتر « تاریخچه شرکت لنوو »

بیشترین تعداد کامپیوترهای شخصی در شرکت لنوو و در سال 2013 فروخته شد ، این شرکت نه تنها رکورد خود ، بلکه رکورد فروش سایر شرکت ها را در یک سال شکست . با این رکورد شکنی رتبه یک فروش کامپیوترهای شخصی را از آن خود کرد . در شرکت های فعال جهان در سایر حوزه ها رتبه 329 را به خود اختصاص داد.

 

در سال 2014 لنوو ، شرکت موتورولا را از گوگل خریداری کرد.

موتورولا

یکبار دیگر در سال 2014 لنوو اقدام به خرید شرکتی دیگر کرد که نام بزرگی در دنیای فناوری داشت . شرکت خریداری شده در این سال شرکت «موتورولا» Motorola بود . موتورولا که قبلا به گوگل فروخته شده بود در این سال بخشی از آن توسط شرکت لنوو خریداری شد، قیمت بخش خریداری شده توسط لنوو 2.91 میلیون دلار بود .

هدف از خرید موتورولا توسط لنوو توسعه بخش موبایل در این شرکت بود . در این زمینه نیز موفق بود و جایگاه مناسبی را به خود اختصاص داد. در سال 2015 لوگوی جدیدی برای لنوو طراحی شد تا جای لوگوی قبلی را بگیرد ، بیشتر تغییر در طراحی مربوط به E در نام Lenovo بود که کمی کج شده بود . این لوگو با شعار تکنولوژی هرگز نمی میرد رونمایی شد.

ليو چوانژي

معرفی محصولات لنوو

لنوو که در ابتدا تنها کامپوتر شخصی تولید می کرد ، در حال حاضر تنوع محصولات خود را افزایش داده . می توان گفت از معروف ترین ومحبوب ترین محصولات لنوو در حال حاضر لپ تاپ است . این لپ تاپ ها در سایزهای 11- 12- 13 – 14- 15 – 16 ،17 و…اینچی تولید شدند و مصرف کنندگان با توجه به سلیقه و نظر خود می توانند هر کدام از سایز ها و مدل های این لپ تاپ ها را تهیه نمایند .

تبلت های لنوو از لحاظ سیستم عامل دارای دو دسته اندرویدی و ویندوزی می باشند . نوع اندرویدی آن ها Ideatab و نوع ویندوزی با Thinkpad نامیده می شوند. نوع ویندوزی تبلت های تولید شده در لنوو به علت پردازنده قوی و سرعت بالا گران قیمت تر هستند. تبلت های تولید شده در شرکت در سایز های 7-8-10-11.6- 13.3و … عرضه می شوند.

Thinkpad

تنوع محصولات لنو

از دیگر محصولات تولید شده در لنوو ، موبایل هوشمند می باشد . موبایل های شرکت در چین با نام LePhone و در سایر کشورها با نام IdeaPhone شناخته شده اند.

در لیست تولید محصولات لنوو بجز لپ تاپ ، کامپیوتر های شخصی ، تبلت و موبایل محصولات جانبی دیگر نیز وجود دارد . در این شرکت ورک استیشن ( workstation ) ، تلویزیون هوشمند ، پرینتر ، کامپیوترهای سرور ، نرم افزار های مدیریت آی تی و لوازم جانبی الکترونیکی نیز وجود دارند . مشتریان می توانند از کیفیت خوب آنها بهره ببرند.

lenovo-laptops

جان کلام

امیدوارم از خواندن مطلب تاریخچه ی شرکت لنوو ؛ فعالیت های برند lenovo با جزئیات دقیق این برند نامی آشنا شده باشید . اگر سوال یا نظری دارید ، نظرات و سوالات خود را درج کنید.

 


بیشتر بخوانید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .