مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

شرکت هیولت پاکارد HP ؛ تاریخچه ی شرکت اچ پی

0 281
زمان مطالعه : 7 دقیقه

شرکت هیولت پاکارد HP ؛ تاریخچه ی شرکت اچ پی : شرکت « Hewlett-Packard » یک شرکت امریکایی است. که توسط دیوید پکارد و ویلیام هیولت تاسیس شده است و در زمینه ی تولید لپ تاپ و گوشی فعالیت می کند . شرکت نو پای اچ پی با سه کارمند شروع به کار کرد و با همکاری و هم فکری هیولت و پاکارد دست و پا گرفت . شرکت اچ پی جزء اولین تولید کنندگان گوشی در جهان به شمار می آید.

ابتدا در زمینه ی تولید باتری رادیو و تلویزیون کار می کرد و بعد از چند سال به تولید گوشی پرداخت. این شرکت سالانه محصولاتش را در 160 کشور جهان به فروش می رساند و دارای محبوبیت زیادی در بین کاربران است. (hp ) مخفف «Hewlett-Packard» است. که در سال 1939 توسط دو دوست آمریکایی به نام دیوید پاکارد و ویلیام هیولت تاسیس شده است. همراه ما « تا خرید » باشید با بیوگرافی بزرگان دنیای تکنولوژی.

شرکت هیولت پاکارد HP ؛ تاریخچه ی شرکت اچ پی

Hewlett-Packard :دو جوان  امریکایی به نام دیوید پاکارد و ویلیام ردیگتون هیولت در دانشگاه استنفورد، در سال های پایانی دانشگاه با هم آشنا شدند. هر دوی آنها رشته مهندسی برق می خواندند. هیولت و پاکارد در سال های پایانی دانشگاه ، دوستی خود را اغاز کردند . ان ها همان جا اولین کار خود را که یک پروژه بود با کمک استادشان پروفسور ترمن انجام دادند و در سال1934 از دانشگاه استنفورد فارغ التحصیل شدند .

بعد از فارغ التحصیلی این دو دوست از هم جدا شدند. پکارت مجبور شد برای کار کردن به شرکت جنرال برود در همین زمان هیولت توانست در دانشگاه MIT کارشناسی ارشد را به اتمام رساند و بعد از چند سال که پاکارت برگشت . دوباره این دو دوست در کنار هم قرار گرفتند و با هم به فکر ساختن شرکت فناوری اطلاعات افتادند . و این چنین بود که ایده ی ساخت شرکت اچ پی شکل گرفت .

شرکت اچ پي

زیربنای شرکت عظیم اچ پی

یکی از پروژه های مهمی که در این گاراژ انجام دادند تولید HP 200 A بود.

پاکارت و هیولت تنها سرمایه ای که در دست داشتند 538 دلار بود. ان ها ابتدا کارشان را دریک گاراژ کوچک انجام دادند. این گاراژ در شهر پالو التو در ایالات کالیفرنیا واقع شده بود ،و در حال حاضر این مکان به دره سیلیکون مشهور است. در اغاز تاسیس شرکت تعداد کل کارمندان اعم از مدیر و کارمند و مستخدم و … سه نفر بودند که هر کدام از ان ها ماهیانه 34 هزار دلار درامد داشتند.

این شرکت با کارکنان کم و سرمایه ی نه چندان زیاد توانست خیلی زود مسیر رشد و ترقی را طی کند و پله های موفقیت را یکی دو تا بالا برود .

مسیر موفقیت

در نهایت روحیه ی شکست ناپذیر . هوش و ذکاوت و تدبیر های مدبرانه ی موسسان شرکت اچ پی بود که مسیر موفقیت را برایشان هموار نمود . یکی از پروژه های مهمی که در این گاراژ انجام دادند HP 200 A بود. آن ها هر روز محصولات جدید و با کیفیت مانند شمارند های فرکانس پرسرعت، اسیلوسکوپ و … تولید می کردند . ان ها در سال 1968 اولین ماشین حساب علمی رومیزی جهان را تولید کردند و بعد از چند سال . نوع جیبی و برنامه خور آن را هم عرضه نمودند .

در سال 1974 اولین رایانه خود با چهار کیلو بایت را به ثبت رساندند . بعد از ان در سال 1984 اولین چابگر لیزری توسط این شرکت تولید و به بازار عرضه گشت و این همه تنوع و نواوری در تولید و ارائه ی محصولات باعث شد که روز به روز تعداد کاربران این شرکت بیشتر از پیش گردد و این اعتماد دو طرفه بین شرکت و کاربران . پلی بود بدون واسطه . پاول گالوین در سال 1956 پسرش رابرت گالوین را به عنوان رئیس جدید شرکت hp معرفی کرد .

شرکت hp در سال 2000 با فروش بسیار خوب محصولاتش به میزان 48 میلیارد دلار، جزء پر درآمد ترین شرکت های امریکایی شناخته شد . و رتبه 13 جهانی را به خود اختصاص داد . تنها فروش محصول هدف شرکت اچ پی نبود و بیشتر از میزان فروش و میزان سود دهی به کیفیت محصولات می اندیشید و همین کیفیت عالی بود . که فروش بیشتر محصولاتش را تضمین می کرد و این یعنی ارتباطی مداوم میان تولید کننده و مصرف کننده .

 

هيولت و پاکارد، دو دوست بسيار صميمي بودند که در سال هاي پاياني دانشگاه با هم اشنا شدند. اين دو دوشت با هم ديگر شرکت اچ پي را تاسيس کردند. اولين ماشين حساب و کامپوتر روميزي جهان توسط اين شرکت توليد شد

کیفیت محصولات

گذر زمان کیفیت محصولات شرکت اچ پی را نه تنها پایین نیاورد . بلکه همچنان سیری سعودی داشتند امار و ارقام ارائه شده گویای این واقعیت است همان طور که قبلا گفتیم شرکت اچ پی در سال 2000 از نظر میزان فروش در رتبه ی 13 قرار داشت . اما در سال 2006 به جایگاه یازدهم ترفیع رتبه داد و بیشتر از نصف سهم بازار را به خود اختصاص داد . شرکتی که تنها با سه نفر کارمند شروع به کار کرد و پشتوانه ی مالی چندان قوی هم نداشت .

« حتما بخوانید  تاریخچه ساعت مچی

بعد از 20 سال تلاش بی وقفه و خدمت وفادارانه به دنیای تکنولوژی توانست به شرکتی مطرح در زمینه ی تولید انواع لپ تاپ و گوشی تبدیل شود . ناگفته نماند که شرکت اچ پی در سال 1960 تعداد کارمندانش را به 3021 نف
ر افزایش داد و جالب تر این که درامد سالانه ی این شرکت به 60 میلیون دلار رسید . در حال حاضر دفتر مرکزی این شرکت در دره ی سیلیکون واقع شده و در حال تولید لپ تاپ و گوشی است . قطعا چنین شرکتی با چنین سابقه ی درخشانی افتخار بزرگی برای مصرف کنندگان محصولاتش به همراه دارد .

آیا می دانستید برند اچ پی چگونه به وجود آمد؟

اسم شرکت از اسم موسسانش یعنی هیولت و پاکارد برگرفته شده است..

هنگامی که پاکارد و هیولت عزمشان را جزم کردند و تصمیم گرفتند که شرکت فناوری و اطلاعات را تاسیس کنند . برای انتخاب اسم شرکت تردید زیادی داشتند و اسم مناسبی برایشان انتخاب نمی شد و در نهایت به این نتیجه رسیدند که اسم خودشان را بر روی شرکت بگذارند .

اما از ان جایی که هر دو می خواستند نامشان نوشته شود . قرعه کشی کردند و قرار را بر این گذاشتند که نام هر کدامشان اول درامد . اسمش در ابتدای نام شرکت نوشته شود و نام نفر دوم هم بعد از نفر اول قرار گیرد . قرعه کشی انجام شد و اسم هیولت اول درامد به این صورت اسم شرکت را هیولت پاکارد گذاشتند.

هیولت پاکارد همان اچ پی خودمان است.  اسم شرکت پکارت و هیولت ،اسم خود را روی شرکت گذاشتند. ان ها با قدرت مهارتی بسیار زیادی که پکارت داشت و هوش خلاق و ایده پردازی که هیولت داشت . در کنار هم توانستند در قرن گذشته جزء موفق ترین شرکت های دنیا باشند .

با وجود این که هیولت در ارتش خدمت می کرد و سال ها از شرکت دور بود . و پکارد هم به دلیل معاونت در وزارت دفاع از شرکت دور بود . باز هم توانستند که شرکت را پیش ببرند و موفق باشند .

شرکت اچ پي

شرکت هیولت پاکارد HP و موفقیت به شیوه ی Hewlett-Packard

از زمان تاسیس شرکت تا کنون می توان شرکت ای بی ام را سرسخت ترین رقیب دانست. در سال 1995 پاکارد کتابی را در باره ی شیوه ی مدیریتی به نام راه hp نوشت و در همان سال چاپ کرد. خیلی از کشور های بزرگ از شیوه ی مدیریتی که در این کتاب نوشته شده است، استفاده می کنند و در کار خود بسیار موفقند.

شرکت ای بی ام یکی از سرسخت ترین رقیبان شرکت اچ پی است.

در اوایل قرن بیست و یکم خانم کارلی فیورینا به عنوان مدیر عامل شرکت اچ پی استخدام شد. اما دوره ی مدیریتی او چندان طول نکشید و در سال 2005 به دلیل زیان هایی که به شرکت وارد شده بود . این خانم برکنار از سمت مدیریت برکنار گردید و مارک هرد به عنوان مدیر عامل جدید شروع به کار کرد .

او در زمینه ی مدیریت و تجارت تجربه ی کافی داشت و با توجه به استراتیژی های خاصش توانست زیان وارد شده به شرکت را جبران نماید . این شرکت در حال حاضر محصولاتش را در 160 کشور عرضه میکند و دارای 150 هزار کارمند است . و درامد سالانه ان 80 میلیارد دلار است و بیش از یک میلیارد مشتری در سراسر جهان دارد .

این شرکت در زمینه های مختلفی همچون تولید لپ تاپ، دوربین دیجیتال، رایانه، تلویزیون، چاپگر، تلفن‌های همراه، نرم‌افزارهای مدیریت شبکه و … فعالیت کرده است.

 

شرکت هیولت پاکارد HP : زندگی نامه موسسین اچ پی

دیوید پاکارد در 7 ماه سپتامبر سال 1912 در شهر پوئبلو کشور امریکا به دنیا امد . پدر دیوید وکیل بود و مادرش معلم دبیرستان. او از همان بچگی به وسایل برقی خیلی علاقه داشته است. او پس از اتمام دبیرستان در رشته ی مهندسی برق در دانشگاه استفورد کالیفرنیا ثبت نام می کند. در ان جا با ویلیام هیولت اشنا می شود ، و با هم دیگر موسسه ی اچ پی را تاسیس می کنند. دیوید پاکارد در سال 1996 در شهر استنفورد کالیفرنیا در گذشت.

ویلیام هیولت در سال 1913 در شهر میشیگان به دنیا امد . پدرش پزشک و استاد دانشگاه بود. او خیلی دوست داشت که پسرش هم پزشک شود. ویلیام هم به شغل پدرش خیلی علاقه داشت، اما در سن 12 سالگی پدرش را از دست داد. رویای پزشک شدن را به کلی فراموش کرد. او پس از ان که دبیرستان را به اتمام رساند، در رشته ی مهندسی برق در دانشگاه استنفورد ثبت نام کرد و در آنجا لیسانسش را گرفت .

 

شرکت اچ پي

 

امیدواریم با مطالعه «شرکت هیولت پاکارد HP ؛ تاریخچه ی شرکت اچ پی» بیشتر با این شرکت معروف و بزرگ جهان آشنا شده باشید . خوشحال میشویم اگه نظر یا پرسشی داشتید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 

بیشتر بخوانید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .