مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

تفاوت ووفر و ساب ووفر خودرو در چیست؟ فرق و مقایسه

0 525
زمان مطالعه : 4 دقیقه

تفاوت ووفر و ساب ووفر خودرو 

تفاوت ووفر و ساب ووفر خودرو در چیست؟ فرق و مقایسه. باس عمق بیشتری به صدا می بخشد. همچنین از لحاظ فنی به عنوان صدای کم فرکانس شناخته می شود . باس توسط درایور های با فرکانس پایین تولید می شود. بهترین محرک های تولید باس ، ووفر و ساب ووفر هستند. آن ها به طور خاص برای تولید فرکانس های کم ساخته شده اند. با این حال ، آیا ووفر و ساب ووفر یکسان هستند ؟ بیشتر افراد این دو را متفاوت می دانند ، در حالی که دیگران تصور می کنند مشابه هستند. با این حال ، این دو تفاوت اساسی دارند. بیایید به این تفاوت ها بپردازیم.

 

محدوده فرکانس

woofer از لحاظ فنی بلندگویی است که برای تولید صدا با فرکانس پایین طراحی شده است.
به طور کلی ، یک woofer صدایی از 40 هرتز تا 2500 هرتز تولید می کند.

از طرف دیگر ، یک ساب ووفر طراحی شده است تا فرکانس های بسیار کمتری را تولید کند که یک woofer نمی تواند . به طور کلی ، یک ساب ووفر برای تولید فرکانس ها در محدوده 20 هرتز تا 200 هرتز طراحی شده است. بنابراین ، یک woofer بازه فرکانس وسیع تری را تولید می کند در حالی که یک ساب ووفر محدوده فرکانس باریک را تولید می کند. به همین ترتیب ، یک ساب ووفر باس های ثابت تری را ارائه می دهد.
محدوده فرکانس تحت پوشش woofers برای بیشتر موارد به ​​اندازه کافی ایده آل است .

تفاوت سیستم های ووفر و ساب ووفر خودرو
با این حال ، دوستداران موسیقی که بهترین باس را می خواهند ، باید اضافه کردن ساب ووفر را در نظر بگیرند. از آنجا که یک ساب ووفر روی محدوده فرکانس باریک تر تمرکز دارد ، نسبت به آنچه یک ووفر می تواند انجام دهد ، باس کاملتری تولید می کند. در نتیجه ، هنگام استفاده از ساب ووفر ، به تکثیر سایر فرکانس ها به درایور های دیگر از جمله درایور میدرنج نیاز دارید.

یک تفاوت فنی ووفر و ساب ووفر خودرو در اندازه است!

یکی دیگر از تفاوت های فنی هنگام مقایسه ووفر و ساب ووفر ، اندازه است.

اصولاً ساب ووفرها بزرگتر از ووفر ها ساخته می شوند. کار با فرکانس های پایین نیاز به جابجایی حجم زیادی از هوا دارد. این تنها با یک سطح مخروط بزرگ و یک آهنربای بزرگ و قدرتمند امکان پذیر است. در نتیجه ، اندازه کلی ساب ووفر از اندازه یک ووفر بزرگتر می شود. همانطور که قبلاً اشاره شد ، ساب ووفر فرکانس های کمتری را نسبت به ووفر تولید می کند ، بنابراین یک ساب ووفر باید بزرگتر از یک ووفر باشد.

روش کار درایور

ووفر ها و ساب ووفرها در نحوه تغذیه نیز متفاوت هستند.
در اصل ، woofers فقط به عنوان درایور های باس منفعل طراحی شده اند.
این بدان معنی است که یک ووفر توسط یک تقویت کننده خارجی تغذیه می شود. ووفر را می توان با همان آمپلی فایر که قدرت بلندگو های معمولی را تأمین می کند ، نیرو گرفت. بنابراین ، یک ووفر فقط برای دستیابی به توان مورد نیاز خود نیاز به اتصال به خروجی تقویت کننده دارد. از طرف دیگر ، ساب ووفرها یا منفعل یا فعال هستند. ساب ووفر های منفعل به همان روشی عمل می کنند که ووفر های منفعل کار می کنند. تفاوت این با ساب ووفر های فعال است.
ساب ووفرهای فعال تقویت کننده داخلی خود را دارند.

تقویت کننده معمولاً درون جعبه ساب ووفر ساخته می شود.
ساب ووفر های فعال به اتصال به واحد هد و اتصال دیگر به منبع تغذیه احتیاج دارند.
بنابراین ، ساب ووفر های فعال خواستار تنظیم بیشتر از ووفر هستند.
ساب وفر فعال نیز با یک کراس اوور داخلی ساخته شده است. نقش کراس اوور این است که فرکانس های بالا را فیلتر می کند و فقط به فرکانس های پایین اجازه می دهد تا به درایور ساب ووفر برسند. به این ترتیب ، یک ساب ووفر قادر به تولید باس بهتر است.

« حتما بخوانید  انواع جک ماشین ؛ تفاوت، مقایسه، ویژگی ها و مزایا معایب جک خودرو

 

مصرف برق

هنگام مقایسه ووفر و ساب ووفر ، شایان ذکر است که آن ها در مصرف انرژی با یکدیگر تفاوت دارند. اصولاً یک ووفر نسبت به ساب ووفر انرژی کمتری می خواهد. ساب ووفر ها از آنجا که به کمترین فرکانس ها می رسند ، انرژی بیشتری مصرف می کنند. به عنوان مثال ، در حالی که یک ساب ووفر اتومبیل به پایین ترین نت های باس برخورد می کند ، می تواند به دلیل وسعت نیرویی که از اتومبیل می گیرد ، لامپ اتومبیل کم نور شود ، اتفاقی که بندرت با woofers می افتد. بنابراین ، باید هنگام استفاده از ساب ووفر قدرتمند ، یک خازن به اتومبیل خود اضافه کنید. خازن با ذخیره بار الکتریکی موقت برای تغذیه تقویت کننده با نیاز های فوری انرژی کار می کند. به این ترتیب ، هنگامی که ساب ووفر به کمترین نت ها می رسد چراغ کم نور نمی شود .

تعداد درایور ها

ووفر ها و ساب ووفرها همچنین با توجه به تعداد درایور هایی که دارند ، متفاوت اند .
اصولاً بیشتر ووفر ها مخصوصاً برای اتومبیل ها به عنوان سیستم دو طرفه یا 3 طرفه عرضه می شوند. در یک راه اندازی دو طرفه ، بلندگو از دو ووفر و یک توییت تشکیل شده است. در یک راه اندازی 3 طرفه ، سیستم بلندگو از ووفر ، درایور میانی و یک توییتر تشکیل شده است. برخی دیگر از تنظیمات ووفر به عنوان یک سیستم 4 طرفه ارائه می شوند. یک سیستم 4 طرفه شبیه به یک تنظیم 3 طرفه است اما با یک درایور چهارم که به عنوان یک صدای super-tweeters شناخته می شود.

بیشتر بخوانید :

مقایسه بلندگو های کواکسیال و کامپوننت
مقایسه بلندگو های 3-way و 2-way

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .