مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

سیستم 2.1 و 5.1 و 7.1 کاناله سینمای خانگی چیست؟

0 347
زمان مطالعه : 5 دقیقه

2.1 و 5.1 و 7.1 کاناله سینمای خانگی

سیستم 2.1 و 5.1 و 7.1 کاناله سینمای خانگی چیست؟ وقتی صدای سینمای خانگی خود را تنظیم می کنید ، می توانید شماره های 2.1 و 5.1 و 7.1 کاناله سینمای خانگی و فراتر از آن را اجرا کنید . کانال های مختلف صدا در محیط اطراف سینمای خانگی به چه معنی است ؟ وقتی صحبت از کانال های صدای فراگیر سینمای خانگی می شود ، شماره اول تعداد بلندگو های اصلی را تعیین می کند . شماره دوم تعداد « ساب ووفر » را تعریف می کند و شماره سوم تعداد بلندگو های ارتفاع را مشخص می کند .

به عنوان مثال ، در یک سیستم صوتی 2.1 احاطه شده ، سینمای خانگی شما فقط از دو بلندگو اصلی و یک ساب ووفر ( subwoofer ) تشکیل خواهد شد . در یک سیستم صدای فراگیر 5.1 سینمای خانگی ، یک سیستم صوتی شش کاناله با پنج بلندگو اصلی و یک ساب ووفر خواهید داشت . در یک سیستم صدای فراگیر سینمای خانگی  7.1.2 ، هفت بلندگوی اصلی خواهید داشت که شامل بلندگوهای جلویی ، مرکزی و محیط اطراف و همچنین یک ساب ووفر و دو بلندگو با ارتفاع می باشد که بلندگوهای داخلی یا سقف هستند.

 

این 2.1 و 5.1 و 7.1 کاناله سینمای خانگی نمونه هایی از اعداد و تنظیمات مختلف برای سیستم صدای فراگیر  شما هستند. تنظیمات متفاوتی نیز وجود دارد ، و آن ها هنگام تصمیم گیری در مورد این که سیستم شما بزرگ یا کوچک هستند و هم چنین نحوه تنظیم دقیق بلندگو ها برای دستیابی به بهترین صدا مهم هستند . هر پیکربندی تنظیم ایده آل خود را دارد . هنگام تصمیم گیری برای تنظیم ایده آل برای شما ، باید اندازه و شکل اتاق ، بودجه و کاربرد های اصلی سینمای خانگی خود را در نظر بگیرید .

بیایید به جزئیات هر نوع سیستم صدای فراگیر بپردازیم تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدام پیکربندی مناسب شماست .
کانال2.1 ، 5.1 و 7.1 در سینمای خانگی

 شماره اول ( 5 در 5.1 )

هنگامی که در محصولات 2.1 و 5.1 و 7.1 کاناله سینمای خانگی اعداد و فراتر از آن را مشاهده می کنید ، همیشه می توانید بدانید که شماره اول ، در تعیین صدای بلندگوهای اصلی در تنظیم صدای فراگیر قرار دارد . وقتی صحبت از بلندگو های اصلی می شود ، ما به بلندگو های جلوی سمت چپ ، جلوی سمت راست ، وسط و صدای فراگیر اشاره می کنیم .

 

 شماره دوم ( 1 در 5.1 )

شماره دوم تنظیمات صدای فراگیر همیشه تعیین تعداد ساب ووفر های موجود در تنظیم صدای فراگیر خواهد بود . مشاهده عدد 1 ، بدان معناست که یک ساب ووفر در مجموعه وجود دارد ، اما ممکن است هر از چند گاهی عدد 2 را نیز مشاهده کنید که به معنای 2 ساب ووفر است .

 

 شماره سوم ( 2 در 7.1.2 )

سینما-خانگیممکن است در جست جوی محصول سینمای خانگی عددی مانند 7.1.2 یا 9.1.2 را پیدا کنید . در حالی که به نظر می رسد این اعداد بسیار پیچیده هستند ، اما به سادگی امکان تعریف بلندگو های ارتفاع در سیستم صدای فراگیر سینمای خانگی را فراهم می آورد .

  2.0 و 2.1 کانال « 2.1 و 5.1 و 7.1 کاناله سینمای خانگی »

سیستم صوتی استریو ( 2.0 ) در مقایسه با تنظیمات دو اسپیکر تنها ، صدای بهتری به سینمای خانگی شما خواهد داد . بلندگو های چپ و راست خود را در هر طرف تلویزیون خود خواهید داشت و با اضافه کردن یک ساب ووفر ، باس و عمق بیشتری به سیستم صدای سینمای خانگی اضافه خواهید کرد .
سیستم اصلی استریو ( 2.0 ) از دو کانال صدای چپ و راست تولید شده توسط یک جفت بلندگو استریو تشکیل شده است . بیشتر بلندگو ها از طریق گیرنده ( یا حتی یک تقویت کننده خوب ) تغذیه می شوند ، اگرچه مدرن ترین آن ها می توانند از طریق ویژگی های اضافی و یا اتصال بی سیم از چنین تجهیزاتی بی نیاز باشند . به محض این که یک ساب ووفر جداگانه را همراه با بلندگو های استریو وارد کنید ، یک سیستم 2.1 کانال به دست می آید . فایده انتخاب سیستم کانال  2.0 یا 2.1 ، سادگی و مقرون به صرفه بودن است . شما می توانید بدون صدای بلندگو های اضافی از صدای عالی برای موسیقی ، فیلم و تلویزیون لذت ببرید .

 

« حتما بخوانید  مقایسه تلویزیون ال جی Nano85 و Nano90 نانوسل2021

 5.1 کانال «2.1 و 5.1 و 7.1 کاناله سینمای خانگی »

کانال2.1 ، 5.1 و 7.1 در سینمای خانگیسیستم سینمای خانگی 5.1 یک سیستم صدای فراگیر واقعی است و یکی از رایج ترین تنظیمات سینمای خانگی است ؛ که هنگام مرور محصولات سینمای خانگی بسیار مورد اشاره قرار می گیرد و سینماهای خانگی با همه اشکال و اندازه ها برای داشتن یک تجربه صوتی عالی به یک سیستم فراگیر 5.1 متکی هستند .
دارای شش کانال است که شامل پنج بلندگو اصلی و یک ساب ووفر است . سه بلندگو در قسمت جلویی قرار دارد : در سمت چپ ، وسط و راست و هم چنین دو بلندگو صدای فراگیر در پشت اتاق ، یکی در سمت چپ و دیگری در سمت راست . در حالی که تنظیمات زیادی برای این سیستم وجود دارد ، تنظیم ایده آل با بلندگو های سمت چپ و راست جلو با زاویه 22-30 درجه از بلندگوی مرکزی تلویزیون است و دو بلندگوی عقب باید به صورت ایده آل در یک زاویه 135 تا زاویه 150 درجه از کانال مرکزی تلویزیون قرار بگیرند تا یک تجربه صدای مطلوب فراگیر ارائه شود .

صدای فراگیر 5.1 رایج ترین قالب برای تهیه ی صدای فراگیر است و در همه دستگاه ها مانند DVD و سینما ، تلویزیون دیجیتال و غیره استفاده می شود . بسیاری از لپ تاپ ها و کامپیوتر های رومیزی هم دارای کارت صدا 5.1 هستند که با این تنظیم سازگار است .

2.1 و 5.1 و 7.1 کاناله سینمای خانگی ؛ 7.1 کانال

کانال2.1 ، 5.1 و 7.1 در سینمای خانگییک سیستم فراگیر  7.1 شامل تمام اجزای یک سیستم 5.1 کانال است و دو بلندگو ی عقب دیگر را به آن اضافه می کند . این سیستم هشت کانال است و معمولاً در سینما های خانگی مورد استفاده قرار می گیرد . در یک سیستم احاطه سینمای خانگی 7.1 ، اضافه شدن دو بلندگو در قسمت عقب تجربه صدای کامل تری را به همراه دارد . این امر به این دلیل است که بلندگو های اطراف دو طرف مسئولیت صدای پشت و صدای فراگیر را بر عهده ندارند .
بنابراین شما سه کانال جلو ، دو کانال فراگیر و سپس دو کانال عقب ( به علاوه ساب ووفر ) خواهید داشت . بنابراین آیا این بلندگو فوق العاده در عقب تأثیر بسزایی در قرارگیری صدا و جلوه های اطراف دارد ؟ پاسخ ممکن است بستگی به این داشته باشد که شما از آن تجربه قانع کننده ای به هنگام تماشای فیلم در خانه خود دارید یا نه . بسیاری از گیرنده های کانال 7.1 کانال پیشرفت صدا ( THX ) را ارائه می دهند . پردازش THX با ارائه لوكس فيلم و بهينه سازي فيلم ها و موسيقي چند كانالي ساخته شده است تا صداي فيلم / موسيقي را با اصيل ترين كيفيت ارائه دهد .

 

اگرچه ممکن است فکر کنید مجموعه هایی که ما بررسی کردیم برای برآورده کردن هر تئاتر خانگی کافی است ، اما قطعاً گزینه های بیشتری برای سینمای خانگی وجود دارد . کانال های صوتی پیرامون شما ، هنگامی که می دانید به چه چیزی نگاه می کنید ، گیج کننده نیستند.

 

 امیدوارم نوشته سیستم 2.1 و 5.1 و 7.1 کاناله سینمای خانگی چیست؟ برای شما بسیار مفید واقع شود.سوالات و نظر خودتونو برای ما بنویسید .

بیشتر بخوانید : 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .