مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

فرایند دیفراست یا یخ زدایی یخچال و انواع روش های defrost

0 356
زمان مطالعه : 5 دقیقه

فرایند دیفراست یا یخ زدایی یخچال و انواع روش های defrost ؛ سیستم دیفراست یا یخ زدایی در کلیه سیستم های برودتی خانگی و همچنین سیستم های صنعتی یافت می شود. سیستم های تبرید برای ایجاد درجه حرارت زیر دمای انجماد آب استفاده می شوند. هنگامی که سیستم های تبرید به طور مداوم برای مدت طولانی کار می کنند ، یک لایه یخ یا برفک در اطراف سیم پیچ اواپراتور یا فریزر ساخته می شود که اجازه نمی دهد اثر خنک کنندگی از تبخیر کننده به داخل فریزر منتقل شود و بدین ترتیب به عنوان عایق عمل کند. این منجر به از بین رفتن اثر خنک کنندگی ، کاهش ضریب عملکرد یخچال و در نهایت افزایش بیش از حد مصرف برق می شود. 

فرایند از بین بردن یخ یا برفک از کویل تبخیر کننده یا فریزر ، یخ زدایی یا دیفراست نامیده می شود. کنترل های اتوماتیک بکار رفته در یخچال های امروزی برای جلوگیری از ایجاد برفک بر روی اواپراتور ها به عنوان سیستم های یخ زدایی شناخته می شوند.


فرایند دیفراست یا یخ زدایی یخچال و انواع روش های defrost

در یخچال و فریزرهای خانگی روش های مختلف یخ زدایی بکار رفته است ، اجازه دهید برخی از این روش ها را شرح دهیم :

1 ) یخ زدایی دستی

این قدیمی ترین فرایند دیفراست یا یخ زدایی یخچال است که در اولین یخچال فریزر ها استفاده می شد و هیچ سیستم یخ زدایی اتوماتیکی ندارند. هنگامی که صاحب خانه لایه یخ را بر روی کویل تبخیر کننده یخچال فریزر می بیند ، یخچال را خاموش و در های آن را باز نگه می دارد. از آنجا که کمپرسور متوقف شده است ، دیگر تأثیر خنک کننده ایجاد نمی شود و محفظه یخچال شروع به گرم شدن می کند. یخ روی سیم پیچ تبخیر کننده شروع به ذوب شدن می کند و پس از مدت زمانی مشخص کاملاً از بین می رود و در نتیجه فرایند دیفراست یا یخ زدایی یخچال را کامل می کند.

2 ) یخ زدایی توسط ترموستات

یخچال و فریزرهای مدرن مجهز به ترموستات هستند که به کاربر امکان می دهد طبق نیاز خود دمای خاصی را در محفظه فریزر تنظیم کند. علاوه بر این ، یک سینی پلاستیکی کوچک در زیر محفظه فریزر وجود دارد که آب اضافی داخل فریزر در آن جمع می شود. با دستیابی به دمای تنظیم شده توسط کاربر ، ترموستات منبع تغذیه کمپرسور را متوقف می کند و اثر خنک کنندگی را متوقف می کند . این اتفاق چندین بار در طول روز رخ می دهد. در این دوره ، یخ های جمع شده بر روی سیم پیچ تبخیر کننده فریزر شروع به ذوب شدن می کنند و در سینی جمع می شود. این سینی در قسمت پشتی و در وسط آن یک خروجی کوچک دارد.

لوله های کوچک به این خروخی وصل شده و این لوله از قسمت پشتی یخچال خارج می شود.
در قسمت پایین یخچال و فریزر یک کمپرسور وجود دارد که در بالای آن یک ظرف کوچک پلاستیکی نگهداری می شود. لوله تا این قابلمه ادامه می یابد و آب ایجاد شده توسط یخ زدایی فریزر در اینجا خالی می شود. با توجه به گرمای آزاد شده توسط کمپرسور ، آب درون ظرف تمایل به تبخیر دارد. اما بعضی اوقات مقدار آب خیلی زیاد است و ممکن است سینی سرریز شود. در چنین مواردی آب باید در فواصل منظم خالی شود . از این نوع سیستم یخ زدایی اتوماتیک در یخچال های تک درب استفاده می شود.

سیستم یخ زدایی Defrost یخچال و انواع آن

 

3 ) یخ زدایی توسط بخاری

این فرایند دیفراست یا یخ زدایی یخچال اتوماتیک در یخچال های با بیش از یک درب کار می کند.
در این یخچال ها بخش فریزر از محفظه های خنک کننده جدا می شود.

در یخچال ، مجاری وجود دارد که جریان حداکثر تأثیر خنک کنندگی را به داخل فریزر و حداقل آن را به محفطه یخچال می دهد. به غیر از ترموستات ، بخاری نیز وجود دارد که در سیم پیچ اواپراتور این یخچال ها نصب شده است. در فواصل منظم و مشخصی برق کمپرسور قطع می شود و در همان زمان بخاری روشن می شود.
این اتفاق برای مدت زمان بسیار کمی مانند چند دقیقه اتفاق می افتد و در طی این مدت تمام برفک های انباشته شده در اواپراتور برداشته می شود. میعانات از طریق لوله های کوچک از پشت یخچال و فریزر درون یک ظرف پلاستیکی کوچک در انتهای یخچال و فریزر جمع آوری می شود ، بسیار شبیه به مورد قبلی .

فرایند دیفراست یا یخ زدایی یخچال به صورت دستی

از آنجا که فرایند یخ زدایی می تواند چندین ساعت طول بکشد ، بهتر است قبل از آن برنامه ریزی کنید ؛ زیرا باید همه چیز را از یخچال و فریزر خود بیرون بیاورید و فرایند یخ زدایی را طبق مراحل زیر انجام دهید .

 

« حتما بخوانید  لیست قیمت یخچال فریزر بوش موجود در سایت تا خرید
  • همه چیز را از یخچال و فریزر بیرون آورده و آن را خاموش کنید.
  • تمام در های یخچال را باز کنید تا هوای گرم در داخل جریان یابد .
  • حوله ها را در قسمت پایین محفظه ها قرار دهید تا مایع را در هنگام ذوب شدن جذب کند .
  • پس از یخ زدایی کامل دستگاه ، داخل آن را با صابون و آب تمیز کنید.
  • پس از شستشو ، داخل آن را با آب و بدون صابون بشویید تا باقیمانده صابون پاک شود ، سپس با حوله های خشک آن را پاک کنید و اجازه دهید حداقل یک ساعت هوا بخورد و خشک شود. مهم است که یخچال قبل از روشن شدن ، تمیز و خشک باشد. پس از خشک شدن کامل یخچال  ، همه مواد غذایی را به یخچال برگردانید و دوباره آن را به تنظیم دمای مناسب برگردانید. از تراشیدن ، خراشیدن یا خراب کردن برفک ها بپرهیزید . از منابع حرارتی مانند سشوار استفاده نکنید ، آن ها می توانند به فضای داخلی پلاستیک یخچال آسیب رسانده و یا یک شوک ایجاد کنند.

 

تفاوت فرایند دیفراست یا یخ زدایی یخچال دستی و اتوماتیک

یخ زدایی اتوماتیک یخچال فریزر با گرم کردن کویل های داخلی یخچال در فواصل زمانی منظم کار می کند.
این امر از ایجاد برفک جلوگیری می کند و باعث خنک شدن مؤثر یخچال یا فریزر می شود.

با این حال ، به دلیل ایجاد گرما از انرژی بیشتری نسبت به یخچال هایی که یخ زدایی دستی دارند مصرف می کند . در مقابل ، یخ زدایی دستی دارای عناصر گرمایش خودکار نمی باشد. در حالی که این باعث کاهش مصرف انرژی کلی می شود ، مالک آن را ملزم می کند که کویل ها را به صورت دستی یخ زدایی کند. این امر به این دلیل است که یخ زدگی روی سیم پیچ ها ایجاد می شود ، جریان هوا محدود می شود و سیم پیچ ها به همان میزان کارآمد خنک نمی شوند.

برفک از رطوبت موجود در هوا که هنگام باز کردن درب وارد فریزر می شود ، و همچنین از رطوبت خارج شده از غذا ناشی می شود. یخ زدگی بیش از حد می تواند مانع از بسته شدن درست درب شود و باعث ایجاد آسیب دیگری شود. تعمیر و نگهداری مناسب برای صرفه جویی در مصرف انرژی در یخچال های یخ زدایی دستی ضروری است. یک قانون کلی این است که اجازه ندهید برفک بیش از یک چهارم اینچ ایجاد شود. یخ زدایی فقط در صورت لزوم انجام می شود ، اما باید در اسرع وقت انجام باشد . مدت زمان بین یخ زدگی ها بستگی به این دارد که چند بار درب باز می شود ، و رطوبت نسبی در آشپزخانه شما چقدر است.

 بهترین یخچال ها را از ما بخواهید ؛ با کلیک روی خرید یخچال و آبسردکن ، می توانید انواع یخچال هارا از سایت Baneeh.com بخرید .

بیشتر بخوانید :

دلایل ایجاد سر و صدای یخچال و فریزر
سیستم خنک کننده 3 گانه Triple Cooling یخچال سامسونگ
تاریخچه یخچال ها و سازندگان آن
مزيت فناوري اينورتر inverter یخچال
علت خاموش شدن یخچال و فریزر
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .