مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

آچار بکس ضربه ای چیست و چگونه کار می کند ؟ کاربرد آچار ضربه ای

0 411
زمان مطالعه : 4 دقیقه

آچار بکس ضربه ای چیست و چگونه کار می کند ؟ آچار بکس ها یکی از قدرتمندترین ابزار های دستی قابل استفاده هستند. این وسیله به طور گسترده ای توسط مکانیک خودرو برای باز کردن کردن و سفت کردن مهره های تایر استفاده می شود. در ادامه این مطلب به شما می گوییم که آچار بکس ضربه ای چیست و چگونه کار می کند ؟

آچار بکس ضربه ای چیست و چگونه کار می کند ؟

آچار بکس یک ابزار قدرت است که برای شل یا سفت کردن مهره ها ، پیچ های بزرگ و بست های یخ زده یا زنگ زده استفاده می شود. آن ها گشتاور چرخشی بسیار بالایی را ارائه می دهند که یک آچار معمولی قادر به ارائه آن نیست. آچار بکس ها این کار را با یک مکانیزم چکش داخلی انجام می دهند که انرژی جنبشی را به شافت خروجی منتقل می کند. ما در بخش بعدی توضیح خواهیم داد که اصل کار یک آچار بکس چیست ؟ آن ها مانند یک دریل ضربه ای کار می کنند. شما می توانید آچار بکس را به عنوان برادر بزرگتر دریل ضربه ای در نظر بگیرید. اما تفاوت هایی بین آن ها وجود دارد که من در مقاله قبلی نوشتم . برای توضیحات بیشتر می توانید درایور ضربه در مقابل آچار ضربه را بخوانید.

آچار بکس ضربه ای چیست و چگونه کار می کند

کاربرد های آچار بکس ضربه ای

آچار بکس به طور گسترده ای در صنایع خودرو استفاده می شود. متداول ترین کاربردی که همه ما با آن روبرو می شویم ، هنگام تغییر لاستیک های اتومبیل است. این ابزار برای همه تعمیرگاه های وسایل نقلیه و مغازه های بدن سازی ضروری است. از دیگر کاربرد های آچار بکس می توان به مونتاژ خودرو ها ، مونتاژ تجهیزات سنگین و نگهداری آن ، ساخت ابزارآلات ، پروژه های بزرگ ساختمانی و غیره اشاره کرد.

آچار بکس ها چگونه کار می کنند ؟

تصور کنید که می خواهید یک پیچ یخ زده یا مهره سفت و سخت را با یک آچار دستی شل کنید. با استفاده از نیروی عادی که با دست وارد می شود ، مهره شل نمی شود. اما اگر با چکش به آچار ضربه بزنید چی ؟ با تعداد کافی ضربات چکش ، مهره زنگ زده شل می شود. به زبان ساده ، این اتفاقی است که در داخل آچار بکس می افتد. آچار بکس ها از موتور الکتریکی یا هوای فشرده شده تغذیه می شوند. منبع تغذیه روتور را هدایت می کند و روتور به نوبه خود چکش را هدایت می کند. در حین کار وقتی مقاومت در قسمت خنک کننده ( شافت خروجی ) وجود ندارد ، نیروی موتور محرک به داخل خاکریز منتقل می شود. اما آنچه آچار بکس را خاص می کند مکانیزم چکش در داخل است که وقتی نیروی کافی وجود نداشته باشد ، فعال می شود.

بنابراین ، هنگامی که ماسوره با مقاومت روبرو شود ، چکش از پین درگیر می لغزد. این امر باعث چرخش آن با سرعت بالاتر و در نتیجه ذخیره انرژی بالاتر می شود. و پس از آن که می چرخد ​​، ناگهان به طناب وصل می شود. این تأثیر ناگهانی چکش چرخان ، انرژی جنبشی ذخیره شده در داخل چکش را به داخل سیل منتقل می کند. نتیجه یک نیروی پیچش بسیار زیاد ( گشتاور ) در شافت خروجی است.

به محض این که یک ضربه ناگهانی مصرف شود ، ممکن است شافت خروجی دوباره با مقاومت روبرو شود. در این حالت ، چکش دوباره می لغزد و چرخش را شروع می کند و چرخه تکرار می شود. این ضربات چرخه ای همان چیزی است که آچار بکس ضربه ای را بسیار قدرتمند می کند. با نگاه دقیق تر به حرکت ، می فهمید که چرخش شافت خروجی پیوسته نیست. بلکه یک حرکت کوچک پشت سر هم و متناوب است. 

 

دریل چکشی Hammer Drill یا ضربه ای Impact Drill

 

انواع آچار بکس

آچار بکس ها معمولاً از طریق هوا ( آچار بکس بادی ) یا برق تغذیه می شوند. یک آچار بکس پنوماتیک می تواند بیشترین گشتاور را فراهم کند و معمولاً حرفه ای ترین آچار بکس محسوب می شود. آچار بکس پنوماتیک به طور کلی سبک تر و استفاده از آن راحت تر است. همچنین آچار بکس شارژی نیز نوعی است که می توانید در خودرو خود داشته باشید تا لاستیک ها را با آن تعویض کنید ، زیرا احتمالاً به یک کمپرسور هوا در جاده دسترسی ندارید. آچار بکس ها دارای شافت خروجی مربع شکل هستند. آن ها در اندازه های مختلفی موجود هستند و پرکاربردترین نمونه های مربعی ½ اینچی آن است.

چه کسی باید آچار بکس ضربه ای بخرد ؟

 

« حتما بخوانید  سنگ فرز چیست و چه کاربردی دارد ؟ برش، پولیش و سنباده زدن با فرز
آچار بکس های ضربه ای برای از بین بردن پیچ های زنگ زده ، مهره های بیش از حد سفت و برای اتصال دهنده هایی که به نیروی گشتاور بسیار بالایی احتیاج دارند بسیار مفید هستند. اگر اقدام به تعمیر اتومبیل ، تعمیر ماشین آلات و تجهیزات سنگین ، واحد های تولیدی و مونتاژ و پروژه های بزرگ ساختمانی می کنید ، آچار ضربه ای را خریداری کنید.

 

بیشتر بخوانید :

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .