مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

گلدفین Gold Fin یا بلوفین Blue Fin ؛ فناوری ضد زنگ مزایای و کاربرد

1 287
زمان مطالعه : 6 دقیقه

گلدفین Gold Fin یا بلوفین Blue Fin ؛ فناوری ضد زنگ مزایای و کاربرد

گلدفین Gold Fin یا بلوفین Blue Fin ؛ فناوری ضد زنگ مزایای و کاربرد ؛ انتقال حرارت در سیستم های کولر گازی در کویل های ( سیم پیچ ) اواپراتور و کندانسور اتفاق می افتد که به آن Fin نیز گفته می شود. سیم پیچ های تبخیر ، گرما را از هوای داخلی می گیرند و هوا را خنک می کنند. سیم پیچ های کندانسور گرمای هوا را گرم می کنند و هوای بیرون را گرم می کنند. برای انتقال کارآمد حرارت بین کویل ها و جو ، اولی باید از آب ، خاک و رسوبات برخوردار باشد. اما این به ندرت ممکن است زیرا هوا ، صرف نظر از مکان شما ، حاوی نمک و اسیدهایی است که اثرات خورنده ای روی کویل ها دارند.

خوردگی در سیستم های تهویه مطبوع

خوردگی باله ها برای تهویه هوا می تواند به شدت آسیب برساند. باعث خنک شدن هوا می شود و باعث نشت هایی می شود که رفع آن مشکل است. مکانهای مرطوب که هوا با بخار آب سنگین است و مکانهای نزدیک به دریا یا اقیانوس که هوا شور و مرطوب است ، سطح خوردگی بالاتری نسبت به مکان های خشک تجربه می کنید. بگذارید سعی کنیم درک کنیم که خوردگی چگونه اتفاق می افتد و برای جلوگیری از آن چه کاری می توان انجام داد.

باله های تهویه هوا از آلومینیوم یا مس ساخته شده اند. آلومینیوم یک گزینه ارزان تر است ، اما مس ترجیح بیشتری دارد زیرا از هدایت حرارتی بالاتری برخوردار است و این بدان معنی است که در تبادل گرما بهتر است. همچنین قابل تحمل تر است و تحمل بالاتری برای استرس دارد. استحکام کششی بیشتری دارد و در اثر ضربه به راحتی نمی شکند.

کولر گازی گری GREE GVHN36

خوردگی گالوانیک ؛ گلدفین Gold Fin یا بلوفین Blue Fin

به دلیل گرانی مس ، تولید کنندگان کولر گازی اغلب از ترکیب دو فلز با جوش دادن قسمت آلومینیومی به لوله های مسی استفاده می کنند. این یک راه حل مقرون به صرفه است ، اما به دور از ایده آل است زیرا باعث ایجاد شرایطی به نام خوردگی گالوانیک می شود که به آن خوردگی دو فلزی نیز گفته می شود.

خوردگی گالوانیک زمانی اتفاق می افتد که دو فلز مختلف در حضور یک الکترولیت که در این حالت آب است با یکدیگر در تماس هستند. این یک فرایند الکتروشیمیایی است که در آن یک فلز به هنگام ترجیح در تماس با الکتریکی با فلز دیگری در محیطی که حاوی یک الکترولیت است ، ترجیح می دهد.

اما اگر فقط از یک فلز برای ساختن باله ها استفاده شود ، می توان از مسئله خوردگی گالوانیک جلوگیری کرد. اما ، برای اینکه بیشتر دوستانه جیب و در دسترس مصرف کننده متوسط ​​هندی باشد ، شرکت ها هنوز از این تکنیک برای ساخت کندانسورها و تبخیر کننده ها استفاده می کنند. نتیجه آن کویل های خورده ، تبادل حرارت آهسته تر و خنک کننده ناکارآمد است.

خوردگی رسمی

مس خالص از خوردگی فرمی رنج می برد. خوردگی رسمی به طور عمده در آلیاژهای مس و مس رخ می دهد. معمولاً در مبدلهای حرارتی سیستم های HVAC (گرمایش ، تهویه و تهویه هوا) مشاهده می شود زیرا در اصل از جنس مس هستند.

خوردگی فرآورده یک واکنش شیمیایی بین اکسیژن ، آب و یک اسید آلی است. اگر یکی از آنها از بین رفته یا خارج شود ، خوردگی نمی تواند رخ دهد. مطالعات نشان داده اند که در 90٪ موارد ، اسیدهای آلی از محصولات خانگی مانند حلال های تمیز کننده ، دئودورانت ها ، مواد آرایشی ، رنگ ها و مبلمان تخته سه لا ناشی می شوند. این اسیدها در گروه بزرگی از آلاینده های مضر هوا قرار دارند که به عنوان VOCs یا ترکیبات آلی فرار شناخته می شوند.

اسیدهایی مانند اسید فرمیک و اسید استیک اغلب در هوای داخلی منازل یافت می شوند. از جمله خطرات دیگر ، آنها به سیستم های تهویه مطبوع نفوذ کرده و باعث خوردگی فرمی در باله های مسی دستگاه می شوند.
اما ، خوردگی فرآورده ها یک خطر نسبتاً قابل کنترل است. با تمیز کردن و نگهداری منظم ، می توان آن را تحت کنترل نگه داشت ، اگرچه وضعیت ایده آل نیست. این باعث می شود هزینه تعمیر و نگهداری سیستم تهویه مطبوع افزایش یابد ، که مطلوب نیست. به علاوه ، خوردگی از هر نوع برای تهویه مطبوع بد است و باید به هر قیمتی متوقف شود.

جلوگیری از خوردگی فرسایش 

به نظر می رسد برخی از کارشناسان می گویند نصب یک سیستم تهویه بازیابی گرما یا یک سیستم بازیابی انرژی می تواند از خوردگی فرسایش جلوگیری کند. نظر آنها این است که افزایش تعداد تغییرات هوا باعث جلوگیری از خوردگی می شود زیرا اسیدهای آلی کمتری در هوا وجود خواهد داشت. با این حال ، تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است و هنوز هیچ چیز قطعی در مورد اثربخشی چنین سیستم هایی نمی توان گفت.
نحوه جلوگیری از خوردگی با گلدفین Gold Fin یا بلوفین Blue در سیستم های تهویه مطبوع.

در این مقاله قصد داریم در مورد 3 فناوری اصلی برای جلوگیری از خوردگی در سیستم های HVAC صحبت کنیم. اینها هستند:
فناوری فنلاند آبی
فناوری طلای باله

« حتما بخوانید  گلدفین یا فین طلایی چیست ؟ مزایای استفاده Gold Fin کندانسور کولرگازی

گلدفین Gold Fin یا کندانسور آبگریز کولر گازی

فن آوری سیم پیچ کندانسور میکرو کانال فناوری آبی و کندانسور پره آبی

گلدفین Gold Fin یا بلوفین Blue ؛ فناوری Blue Fin عملی برای پوشش دادن پوسته های اواپراتور و کندانسور با اپوکسی ، نوعی رزین است. اپوکسی نامی رایج است که به پروپلیمرها و پلیمرهای درمان نشده یا پاک نشده حاوی گروه عملکردی اپوکسید داده می شود. رزین های اپوکسی برای تشکیل پلیمرهای ترموستات که مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و حلال ها دارند ، محکم شده و کاملاً در طیف گسترده ای از بسترها چسبیده اند. آنها مقاومت کششی ، خستگی ، فشار و خمشی بالایی نشان می دهند که باعث می شود آنها در برابر ضربه و سوء استفاده انعطاف پذیر و مقاوم باشند. آنها در درمان کمبود انقباض دارند و تحت تأثیر خوردگی قرار ندارند. آنها عایق الکتریکی فوق العاده و تحمل دما را نشان می دهند.

به دلیل مقاومت عالی در برابر آب و هوا از رزین های اپوکسی ، آنها اغلب در سیستم های HVAC برای جلوگیری از خوردگی استفاده می شوند. اپوکسی ترکیبی از آبگریز است که اجازه نمی دهد آب بیش از حد طولانی روی آن مستقر شود. دارای تنش سطحی کم است ، به این معنی که اصطکاک کم دارد و باعث می شود قطرات آب به راحتی از بین بروند.

ضریب اصطکاک بین آب و سطح روکش بسیار کم است که مانع از جمع شدن آب روی باله ها می شود. آب اضافی از طریق یک خروجی تخلیه می شود و محفظه تمیز می ماند. این مانع از تولید میکروبهای مضر مانند باکتری ها ، قارچ ها و ویروس ها در اسباب بازی و ایجاد بیماری ها می شود.

 

گلدفین Gold Fin یا بلوفین Blue Fin : Blue Fin

اپوکسی با نمک و اسیدهای جوی واکنش نشان نمی دهد. این مانع از قرار گرفتن آنها در باله ها می شود. این امر تضمین می کند که باله ها مسدود نشوند تا هوا آزادتر بین آنها حرکت کند. این کار باعث افزایش عمر تهویه هوا می شود زیرا برای فشار هوا نباید از طریق باله های بسته شده با رسوبات ، سخت کار کند. استرس روی دستگاه را کاهش می دهد و از خرابی جلوگیری می کند. یکی دیگر از مزایای اپوکسی این است که باله ها را از رطوبت در محیط های گرم و شور محافظت می کند.

آزمایشات نشان داده اند که سیم پیچ های آلومینیومی با پوشش آبی اپوکسی سه برابر آخرین کویل های آلومینیوم بدون پوشش در هنگام قرار گرفتن در غبار 5٪ کلرید سدیم (نمک معمولی) آخرین بار است.طبق نتایج ، کویلهای روکش شده با اپوکسی 500 ساعت به طول انجامید در حالی که کویلهای برهنه فقط 150 ساعت به طول انجامید. علاوه بر این ، هنگامی که درجه حرارت سیم پیچ ها به مدت 5 دقیقه به 200 درجه سانتیگراد افزایش یافت ، این پوشش هیچ تغییری در بافت ، ترکیب یا کارایی از خود نشان نداد. این ثابت می کند که اپوکسی رزین سختی است و دارای خواص ضد آب بسیار خوبی است. جای تعجب نیست که آنقدر در تهویه هوا مورد استفاده قرار می گیرد.

پوشش ضد زنگ Blue Fin کندانسور در کولر گازی

 

فناوری طلای پره

فناوری Gold Fin روشی برای پوشش کویل های تهویه مطبوع با پوشش نانو طلای ضد خوردگی ضد آب است. این پوشش مانع فیزیکی بین سیم پیچ و محیط را ایجاد کرده و آن را از پوسیدگی محیط زیست محافظت می کند. در برابر آب ، نمکها ، اسیدها و خاک غیرقابل نفوذ است. اجازه نمی دهد قطرات آب روی کویل ها و بررسی رسوب نمک و اسیدها برطرف شوند. از زنگ زدگی و خوردگی جلوگیری می کند و باعث بهبود کارایی کلی دستگاه می شود. فناوری Gold Fin ، تهویه هوا را در شرایط کاری مناسبی نگه می دارد. سرمایش را تسریع می کند و باعث برق می شود. شرکت هایی مانند IFB از دی اکسید تیتانیوم به عنوان ماده پوشش طلا استفاده می کنند.

تفاوت اصلی فن آوری Golf Fin و Blue Fin در ترکیب پوشش های آنها است. Gold Fin از یک پوشش نانو طلا مانند دی اکسید تیتانیوم استفاده می کند در حالی که Blue Fin از رزین های اپوکسی استفاده می کند. هر دو برای محافظت از باله در برابر خوردگی انجام می شوند.

بیشتر بخوانید:

گلدفین یا فین طلایی چیست ؟ مزایای استفاده Gold Fin کندانسور کولرگازی

پوشش ضد زنگ بلوفین Blue Fin کندانسور در کولر گازی

1 نظر
  1. حسین می گوید

    ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .