مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

پوشش ضد زنگ بلوفین Blue Fin کندانسور در کولر گازی

0 351
زمان مطالعه : 6 دقیقه

پوشش ضد زنگ بلوفین Blue Fin کندانسور در کولر گازی ؛ انتقال حرارت در سیستم های کولر گازی در کویل های اواپراتور و کندانسور اتفاق می افتد که به آن Fin نیز گفته می شود. سیم پیچ های تبخیر گرما را از هوای داخلی می گیرند و هوا را خنک می کنند. سیم پیچ های کندانسور گرمای هوا را خارج می کنند و هوای بیرون را گرم می کنند. برای انتقال کارآمد حرارت بین کویل ها و جو ، کویل ها باید عاری از آب ، خاک و رسوبات باشد. اما این به ندرت ممکن است ؛ زیرا هوا صرف نظر از مکان شما ، حاوی نمک و اسیدهایی است که اثرات خورنده ای روی کویل ها دارد. در این مقاله قصد داریم یکی از فناوری های اصلی برای جلوگیری از زنگ زدگی در سیستم های HVAC به نام Blue Fin را به شما معرفی کنیم.

پوشش ضد زنگ بلوفین Blue Fin کندانسور در کولر گازی

خوردگی در سیستم های کولر گازی

پوشش ضد زنگ بلوفین Blue Fin کندانسور در کولر گازی.
خوردگی کویل ها می تواند برای کولر گازی به شدت مضر باشد .
مانع سرد شدن هوا و همچنین باعث نشت هایی می شود که رفع آن مشکل است.
مکان های مرطوب و مکان های نزدیک به دریا که هوا شور و مرطوب است ، سطح خوردگی بالاتری نسبت به مکان های خشک تجربه می کنید. بگذارید برای شما توضیح دهیم که خوردگی چگونه اتفاق می افتد و برای جلوگیری از آن چه کاری می توان انجام داد. Fin های کولر گازی از آلومینیوم یا مس ساخته شده اند. آلومینیوم گزینه ارزان تر است ، اما مس ارجحیت بیشتری دارد زیرا از انتقال حرارتی بالاتری برخوردار است و این بدان معنی است که در تبادل گرما بهتر است. همچنین قابل انعطاف تر است و تحمل بالاتری در برابر فشار دارد. استحکام کششی بیشتری دارد و در اثر ضربه به راحتی نمی شکند.

آموزش و راهنمای نصب کولر گازی اسپلیت ؛ نحوه نصب

پوشش ضد زنگ بلوفین Blue Fin کندانسور در کولر گازی : خوردگی گالوانیک

به دلیل گرانی مس ، تولید کنندگان کولر گازی اغلب از ترکیب دو فلز با جوش دادن قسمت آلومینیومی به لوله های مسی استفاده می کنند. این یک راه حل مقرون به صرفه است ، اما به دور از ایده آل است زیرا باعث ایجاد شرایطی به نام « خوردگی گالوانیک » می شود که به آن « خوردگی دو فلزی » نیز گفته می شود. خوردگی گالوانیک زمانی اتفاق می افتد که دو فلز مختلف در حضور یک الکترولیت که در این جا آب است با یکدیگر در تماس هستند و به صورت الکتریکی به هم متصل شوند. یکی از فلز ها ( کاتد ) محافظت می شود ، در حالی که دیگری ( آند ) دچار خوردگی می شود و همچنین سرعت حمله به آند تسریع پیدا می کند .

اما اگر فقط از یک فلز برای ساختن باله ها استفاده شود ، می توان از مسئله خوردگی گالوانیک جلوگیری کرد. اما ، برای این که هزینه ساخت آن پایین باشد و حتی مصرف کننده های متوسط از نظر مالی بتوانند از آن استفاده کنند ، شرکت ها هنوز از این تکنیک برای ساخت کندانسورها و تبخیر کننده ها استفاده می کنند. که نتیجه آن کویل های زنگ زده ، تبادل حرارت کم تر و خنک کنندگی ناکارآمد است.

زنگ زدگی Formicary

مس خالص از خوردگی ( Formicary ) رنج می برد .
زنگ زدگی Formicary به طور عمده در مس و آلیاژهای مس رخ می دهد.
این نوع زنگ زدگی معمولاً در مبدل های حرارتی سیستم های HVAC مشاهده می شود زیرا در اصل از جنس مس هستند. خوردگی Formicary یک واکنش شیمیایی بین اکسیژن ، آب و یک اسید آلی است. اگر یکی از آن ها وجود نداشته باشد ، زنگ زدگی نمی تواند رخ دهد. مطالعات نشان داده اند که در 90٪ موارد ، اسیدهای آلی از محصولات خانگی مانند حلال های تمیز کننده ، مواد دفع کننده بوی بد ، مواد آرایشی و رنگ ها ناشی می شوند. این اسیدها در گروه بزرگی از آلاینده های مضر هوا قرار دارند که به عنوان ( VOCs ) یا ترکیبات آلی فرار شناخته می شوند.
اسیدهایی مانند اسید فرمیک و اسید استیک اغلب در هوای داخلی منازل یافت می شوند.

این اسید ها در سیستم های کولر گازی نفوذ کرده و باعث خوردگی Formicary در کویل های مسی دستگاه می شوند. با این حال ، خوردگی فرآورده ها یک خطر نسبتاً قابل کنترل است. با تمیز کردن و نگهداری منظم ، می توان آن را تحت کنترل نگه داشت ، اگرچه وضعیت ایده آلی نیست. این باعث می شود هزینه تعمیر و نگهداری سیستم کولر گازی افزایش یابد ، که مطلوب نیست. به علاوه ، خوردگی از هر نوعی باشد برای کولر گازی بد است و باید به هر قیمتی متوقف شود.

نحوه جلوگیری از خوردگی در سیستم های کولر گازی

3 فناوری اصلی برای جلوگیری از زنگ زدگی در سیستم های HVAC عبارت اند از :

  • فناوری بلوفین
  • فناوری گلدفین
  • فن آوری سیم پیچ کندانسور میکرو کانال

فناوری بلوفین ( Blue Fins ) 

پوشش ضد زنگ Blue Fin کندانسور در کولر گازیپوشش ضد زنگ Blue Fin کندانسور در کولر گازی .
فناوری Blue Fin عملی برای پوشش دادن کویل های اواپراتور و کندانسور با اپوکسی است. تولیدکننده هایی مانند ( Blue Star ) از این روش برای محافظت از کویل ها استفاده می کنند. اپوکسی نامی رایج است که به پرو پلیمرها و پلیمر های حاوی گروه کاربردی اپوکسید داده می شود. آن ها مقاومت بالایی در برابر کشش ، فرسودگی ، فشار و خمش نشان می دهند که باعث می شود آن ها در برابر ضربه و فشار انعطاف پذیر و مقاوم باشند. آن ها تحت تأثیر زنگ زدگی قرار نمی گیرند و عایق الکتریکی فوق العاده هستند.

پوشش ضد زنگ بلوفین Blue Fin کندانسور در کولر گازی : اپوکسی ترکیبی آبگریز است

به دلیل مقاومت عالی اپوکسی ها در برابر آب و هوا ، اغلب از آن ها در سیستم های HVAC برای جلوگیری از خوردگی استفاده می شوند. اپوکسی ترکیبی آبگریز است که اجازه نمی دهد آب مدت طولانی روی آن بماند . دارای کشش سطحی کمی است ، به این معنی که اصطکاک کمی دارد و باعث می شود قطرات آب به راحتی از روی آن بریزند . ضریب اصطکاک بین آب و سطح روکش بسیار کم است که مانع از جمع شدن آب روی کویل ها می شود. آب اضافی از طریق یک خروجی تخلیه می شود و محفظه تمیز می ماند. این مانع از تولید میکروب های مضر مانند باکتری ها ، قارچ ها و ویروس ها و ایجاد بیماری ها می شود.

اپوکسی با نمک و اسیدها واکنش نمی دهد

پوشش ضد زنگ Blue Fin کندانسور در کولر گازی .
اپوکسی با نمک و اسیدهای جو واکنش نمی دهد. این مانع از قرار گرفتن آن ها در کویل ها می شود. این امر تضمین می کند که کویل ها مسدود نشوند و هوا آزادتر بین آن ها حرکت کند. این کار باعث افزایش طول عمر کولر گازی می شود زیرا لازم نیست برای انتقال هوا از کویل های بسته شده با رسوبات ، سخت کار کند. فشار دستگاه را کاهش می دهد و از خرابی جلوگیری می کند. یکی دیگر از مزایای اپوکسی این است که کویل ها را در برابر رطوبت موجود در محیط های گرم و شور محافظت می کند. آزمایشات نشان داده اند که سیم پیچ های آلومینیومی با پوشش آبی اپوکسی سه برابر کویل های آلومینیومی بدون پوشش در هنگام قرار گرفتن در غبار 5٪ کلرید سدیم ( نمک معمولی ) بیشتر دوام آورده اند.

پوشش ضد زنگ بلوفین Blue Fin کندانسور در کولر گازی : مقاوم در برابر گرما

پوشش ضد زنگ Blue Fin کندانسور در کولر گازی .
علاوه بر این ، هنگامی که درجه حرارت سیم پیچ ها به مدت 5 دقیقه به 200 درجه سانتیگراد افزایش یافت ، این پوشش هیچ تغییری در بافت ، ترکیب یا کارایی از خود نشان نداد. این ثابت می کند که اپوکسی سختی است و دارای خواص ضد آب بسیار خوبی است. جای تعجب نیست که آنقدر در کولر گازی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 تفاوت Gold Fin و Blue Fin

تفاوت اصلی فن آوری Gold Fin و Blue Fin در ترکیب پوشش آن ها است.
Gold Fin از یک پوشش نانو طلا مانند « دی اکسید تیتانیوم » استفاده می کند در حالی که Blue Fin از « رزین های اپوکسی » استفاده می کند. هر دو برای محافظت از کویل ها در برابر خوردگی استفاده می شوند.

در مورد فناوری گلدفین بیشتر بخوانید :
گلدفین Gold Fin یا کندانسور آبگریز کولر گازی چیست ؟ 

فن آوری سیم پیچ کندانسور میکرو کانال ( Micro-Channel )

پوشش ضد زنگ Blue Fin کندانسور در کولر گازی .
فن آوری سیم پیچ میکرو کانال کندانسور توسط سامسونگ استفاده می شود.
تحت این فناوری ، کندانسور ساختار متفاوتی دارد. کویل های آن از چند لوله آلومینیومی مسطح با کانال های میکرو متعددی برای عبور مبرد ساخته شده است.

طراحی جدید عایق بودن کویل ها را کاهش داده و تبادل گرما و سرمایش را سرعت می بخشد. همچنین مشکل زنگ زدگی گالوانیک از بین می رود زیرا فقط به یک فلز از نوع آلومینیوم احتیاج دارد. همچنین باعث می شود کندانسور فشرده تر شود و این بدان معناست که شما یک واحد فضای باز کوچکتر دارید که قابل حمل تر و نصب آن در فضاهای باریک آسان تر است.

بیشتر بخوانید :

راهنمای تمیز کردن کولر گازی پنجره ای 
کویل کولر گازی مسی یا آلومینیومی ؟ 
مقایسه کولر گازی های اسپلیت و پنجره ای 
علت داغ شدن و سوختن کمپرسور کولر گازی 
دلایل سر و صدای کولر گازی پنجره ای 
علت تولید بوی بد و نا مطبوع کولر گازی

« حتما بخوانید  علت بوی بد کولرگازی چیست و چگونه بوی کولر را از بین ببریم ؟
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .