مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

پورت HDMI ARC چیست؟ کاربرد های آن در تلویزیون

0 136
زمان مطالعه : 4 دقیقه

پورت HDMI ARC چیست؟ کاربرد های آن در تلویزیون ؛ HDMI ARC جریان دو طرفه صدا را بین تلویزیون و Soundbar یا سایر وسایل صوتی فراهم می کند. در این جا آنچه شما باید در مورد HDMI ARC بدانید ، نوشته شده است . اگر دفعه بعد که یک تلویزیون جدید تنظیم می کنید ، به آن دقت کنید ، متوجه می شوید که یکی از ورودی های HDMI شما دارای ( ARC ) است.

پورت HDMI ARC چیست؟

HDMI ARC و کاربرد های آن چیست ؟
این پروتکل ارتباط دو طرفه بین دستگاه ها از طریق یک اتصال HDMI واحد را ارائه می دهد. در اصل ، درگاه HDMI ARC به شما امکان می دهد از HDMI هم به عنوان ورودی و هم به عنوان خروجی صوتی استفاده کنید. از آن جا که ARC در سال 2009 معرفی شد ، به یک استاندارد بسیار رایج تبدیل شده است ، و آن را تقریباً در تمام تلویزیون ها ، Sound bar ها و گیرنده های فروخته شده در سال های اخیر پیدا خواهید کرد. هر چیزی که با استاندارد HDMI 1.4 کار کند باید از ARC پشتیبانی کند .

پورت HDMI ARC چیست؟ کاربرد های آن در تلویزیون چیست ؟

ابتدا می توانید سیستم صوتی خود را با یک کابل HDMI متصل کنید. Soundbar خود را با استفاده از درگاه تعیین شده ARC به تلویزیون وصل کنید و می توانید از آن برای هر دستگاهی که به تلویزیون متصل است از جمله دستگاه های پخش کننده Blu-ray ، کنسول های بازی و سایر دستگاه ها استفاده کنید. و این کار را از طریق تلویزیون انجام می دهد ، به جای این که به گیرنده صوتی جداگانه نیاز داشته باشید .

HDMI ARC چیست؟ نحوه کار و راهنمای عملکرد آن

دوم ، شما می توانید این اتصالات را از طریق Soundbar خود اجرا کنید ، به شما امکان می دهیم چندین اتصالات HDMI را از تلویزیون به Soundbar تغییر دهید بدون این که نیاز به نصب دیگری داشته باشید. این امر به ویژه برای مواردی که تلویزیون شما به صورت دیواری نصب شده بسیار مفید است و شما یا به همه درگاه های HDMI دسترسی ندارید و یا به سادگی می خواهید یک ظاهر تمیز تر با کابل های کمتری که به داخل و از طریق تلویزیون می آیند ، نگاه کنید. همچنین به معنی نصب کابل های کمتری است.

هنگامی که تلویزیون شما به Soundbar یا بلندگو متصل است ، می توانید از اتصال ARC برای پخش صدا تلویزیون از بلندگو های خود نیز استفاده کنید. به عنوان مثال ، صدا که از طریق آنتن به تلویزیون می رود ، می تواند به بلندگوهای داخلی تلویزیون از طریق HDMI انتقال یابد و از طریق صوت صداگذاری شود. این امر به ویژه برای تلویزیون های هوشمند اهمیت دارد ، که سرویس های پخش کلیه محتوا را از طریق Wi-Fi تحویل می دهند ، بدون این که چیزی برای گیرنده وارد شود . در عوض ، اتصال ARC به شما امکان می دهد بدون نیاز به اتصال به کابل صوتی اختصاصی ، آن صدا را به Soundbar خود منتقل کنید.

تنظیم صدا

HDMI ARC چیست؟ نحوه کار و راهنمای عملکرد آن

HDMI ARC و کاربرد های آن چیست ؟
ابتدا مشخص کنید که کدام درگاه دارای پشتیبانی ARC است.
بیشتر تولید کنندگان تلویزیون به جای هر سه یا چهار پورت موجود در دستگاه ، خروجی ARC را فقط از یک درگاه HDMI ارائه می دهند. این معمولاً توسط یک برچسب در مجموعه مشخص می شود. اگر برچسب درگاه های HDMI واضح نیست ، می توانید دفترچه راهنمای تلویزیون را بررسی کنید ، که باید نشان دهد از کدام پورت HDMI استفاده کنید. دوم ، شاید لازم باشد که خروجی ARC را در تلویزیون فعال کنید.

به طور کلی این ویژگی را در منوی تنظیمات ، در قسمت Audio پیدا خواهید کرد. در حالی که بسیاری از تلویزیون ها دستگاه های دارای قابلیت ARC را به صورت خودکار ردیابی می کنند ، بعضی دیگر نیاز دارند که این ویژگی را به صورت دستی روشن کنند .

در آخر ، فقط کابل خود را وصل کنید. تنها نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که پورت مجهز به ARC باید به دستگاه صوتی خارجی شما متصل شود. در حالی که سادگی ARC  و صدای بیش از حد HDMI ، عالی است ، اما کامل نیست . استاندارد ARC به طور خاص برای جایگزین کردن خروجی های صوتی دیجیتال S / PDIF ( که به آن TOSLINK نیز گفته می شود ) طراحی شده است ، و بنابراین از هر فرمت صوتی که بطور معمول از S / PDIF عبور می کند پشتیبانی می کند : Dolby Digital ، DTS و PCM .

HDMI ARC  در تلویزیون سامسونگ

HDMI ARC و کاربرد های آن چیست ؟
بیشتر تلویزیون های سامسونگ از ویژگی HDMI به نام Audio Return Channel پشتیبانی می کنند. HDMI-ARC به منظور کاهش میزان کابل های بین تلویزیون شما و سیستم سینمای خانگی خارجی یا Soundbar طراحی شده است. با استفاده از HDMI-ARC ، سیگنال صوتی قادر به حرکت دو طرفه از طریق بلندگو ها است و این باعث بهبود کیفیت صدا و تأخیر سیگنال می شود.
برای اتصال تلویزیون خود به بلندگو با قابلیت ARC ، مطمئن شوید که از کابل HDMI 1.4 یا بالاتر استفاده می کنید.

عملکرد HDMI-ARC فقط از طریق درگاه خاص در تلویزیون یا One Connect Box قابل دسترسی است و بلندگوهای خارجی نیز باید سازگار باشند. همچنین ممکن است لازم باشد بلندگو های خارجی را تنظیم کنید تا کنترل های HDMI-ARC را روشن کنید. برای اطمینان از صحت تنظیمات HDMI-ARC در تلویزیون ، باید پروتکل HDMI-CEC را در فهرست تنظیمات تلویزیون خود فعال کنید. تلویزیون های سامسونگ پروتکل HDMI-CEC را Anynet + می نامند .


 

« حتما بخوانید  نحوه اتصال گوشی به تلویزیون سونی ، آموزش ویدیویی

بیشتر بخوانید :

پورت HDMI چیست و مدل های متنوع آن
پورت MHL چیست و چه کاربردی دارد
کابل TOSLINK یا optical audio چیست و چه کاربردی دارد
پورت LAN چیست و چه کاربردی دارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .