مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

چیلر چیست و چه کاربردی در یخچال دارد ؟ انواع چیلر

0 884
زمان مطالعه : 4 دقیقه

چیلر چیست و چه کاربردی در یخچال دارد ؟ انواع چیلر ؛ هنگامی که مردم برای اولین بار با اصطلاح « چیلر » روبرو می شوند ( اگر اولین بار به یک فیلم ترسناک فکر نکنند ) ، معمولاً به چیزی فکر می کنند که باعث ایجاد سرما می شود ؛ یا هوای اطراف را مانند یک سیستم تهویه هوا یا حتی یخچال سرد می کند . این کمی گمراه کننده است . اگر با ماشین آلات صنعتی کار می کنید ، ممکن است از سیستم chiller استفاده کنید تا از گرمای بیش از حد ماشین های شما جلوگیری کند . آن ها می توانند در نگه داشتن دستگاه ها در دمای مطلوب بسیار مؤثر باشند ، اما chiller چگونه کار می کند ؟
دانستن نحوه کار چیلر های فرآیند می تواند در انتخاب بهترین سیستم برای رفع نیاز های شما کمک کننده باشد .

چیلر چیست و چه کاربردی در یخچال دارد ؟ انواع چیلر

 Chiller ها چگونه کار می کنند ؟

چیلر

چیلر ها معمولاً برای خنک کردن محصولات و ماشین آلات استفاده می شوند . chiller های آب در بسیاری از کاربرد های مختلف از جمله قالب تزریق ، ابزار و برش قالب ، مواد غذایی و آشامیدنی ، مواد شیمیایی ، لیزر ، ابزار ماشینی ، نیمه رسانا و موارد دیگر استفاده می شود . به عبارت ساده ، chiller های صنعتی مایعات فرآیند را خنک می کنند .

همان طور که می توان تصور کرد ، چیلر ها در جهان صنعتی بسیار مهم هستند که به معنای واقعی کلمه ، میلیون ها دستگاه وجود دارد که گرمای زیادی تولید می کنند . اگر بخواهند که این دستگاه ها دوام بیشتری داشته باشند باید خنک نگه داشته شوند . این جا ، جایی است که چیلر ها وارد می شوند .

از چیلر می توان برای خنک کردن هر دستگاه یا فرایندی که در دمای 60 درجه فارنهایت یا پایین کار کند ، استفاده کرد . مایعات فرآیند ( به طور معمول آب یا مخلوط آب / گلیکول ) برای خنک کردن ماشین آلات ، تجهیزات ، مواد غذایی و غیره استفاده می شوند.
مایع فرآیند گرما را از آن چه خنک می شود جذب می کند ، سپس از طریق چیلر که در آن گرما از سیال خارج می شود و به هوای محیط منتقل می شود عبور می کند. چیلر ها معمولا به دو دسته تقسیم می شوند : چیلر های جذبی و چیلر های تراکمی . تفاوت این دو نوع چیلر در این است که چیلر های جذبی با استفاده از انرژی حرارتی و چیلر های تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی ، گرما و سرما تولید می کنند .
chiller1

چیلر چیست ؛ دو مدار

سیستم های صنعتی چیلر آب حاوی دو مدار اصلی هستند : یک مدار تبرید و یک مدار سیال . مدار تبرید از چهار جزء تشکیل شده است : کمپرسور ، کندانسور ، شیر انبساط و اواپراتور . تبرید گرما را از سیال فرآیند خارج می کند. مدار سیال معمولاً از مخزن سیال ، پمپ ، فیلتر ها و مبدل حرارتی تشکیل شده است . این مدار سیال ، فرایند اطراف جسم را که خنک می شود حمل می کند . مدار تبرید فنی ترین قسمت کار چیلر است. چرخه تبرید از اصول ترمودینامیک استفاده می کند تا بتواند گرما را از یک ناحیه به منطقه دیگر انتقال دهد. در مورد چیلر ها ، گرمای حاصل از سرد شدن مایعات گرفته شده و به هوای محیط منتقل می شود .

اجزای تشکیل دهنده چیلر ( chiller )

کمپرسور : چرخه تبرید با کمپرسور شروع می شود . کمپرسور مبرد دمای فشار پایین را به شکل گاز می گیرد و آن را درون یک گاز با فشار بالا قرار می دهد . کندانسور : سپس این گاز از طریق سیم پیچ های داخل خازن جریان می یابد.

در حالی که در کندانسور هوا یا آب بر روی سیم پیچ ها جاری می شود و گرما را از مبرد خارج می کند . با خنك كردن مبرد گرما ، تا زماني كه تمام گاز درون يك مايع تغليظ شود ، چگالي اتفاق می افتد . شیر انبساط : پس از خارج شدن از کندانسور ، مایع از شیر انبساط عبور می کند . شیر انبساط جریان مبرد را محدود می کند . هنگامی که مایع فشار قوی از شیر انبساط عبور می کند ، وارد اواپراتور می شود .
اواپراتور : اواپراتور جایی است که مبرد شروع به تبخیر دوباره در یک گاز می کند. هنگامی که مبرد تبخیر می شود بسیار سرد می شود و گرمای زیادی را جذب می کند . در تبخیر کننده ، مایع فرآیند با مبرد سرد در تعامل است . گرما از مایع خارج شده و به مبرد منتقل می شود . مبرد سپس وارد کمپرسور می شود و چرخه دوباره شروع می شود .
chiller

چیلر چیست ؛ برخی از کاربرد های متداول چیلرها

پلاستیک : در صنعت پلاستیک ، سیستم خنک کننده پلاستیک داغ را که تزریق و یا مهر می شود ، خنک می کند . چاپ : در صنعت چاپ ، یک چیلر نه تنها گرمای حاصل از اصطکاک غلطک های چاپ را برطرف می کند ، بلکه کاغذ را نیز سرد می کند . لیزر : در صنعت برش لیزر ، صنعت طرح ریزی نور و غیره از سیستم سرما زدگی برای خنک کردن لیزر ها و منبع تغذیه استفاده می شود . نوشیدنی : در این صنعت ، چیلر گرمای حاصل از فرآیند را هنگام مخلوط کردن ، پخت و پز یا بعد از پاستوریزه کردن محصول از بین می برد .


بیشتر بخوانید : 

« حتما بخوانید  فناوری سیستم خنک‌کننده دوگانه یخچال TWIN COOLING SYSTEM

یخچال سامسونگ و امکانات ان
خرید یخچال فریزر و استفاده ی صحیح از آن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .