مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

مایکروویو ؛ راهنمای خرید مایکروویو

0 184
زمان مطالعه : 12 دقیقه

مایکروویو از دو واژه ی « MICRO» به معنی کوچک و «WAVE » به معنی موجهایی با طول موج کوتاه و فرکانس بالا می باشد. این امواج  دارای  فرکانسی بین 300 مگاهرتز تا چند گیگا هرتز هستند و تا چند متر برد دارند و همچنین از  قدرت نفوذ بسیار بالایی برخوردارند. می دانید که فرکانس بیشتر یعنی، « شدت نفوذ بیشتر و برد کمتر» بنابراین هر چیزی که در مجاورت دستگاههای مایکروویو باشد، میتواند از این ارتعاشات تاثیر زیادی بپذیرد ولی به محض اینکه یک متر یا حتی کمتر هم از این دستگاه فاصله گرفت میزان قدرت ارتعاشات کاهش پیدا می کنند.

مزایا

  • سرعت حرارت بسیار بالا
  • کاهش دادن زمان پخت و پز
  • جلوگیری از هدررفتن ویتامین های غذایی
  • چند کاربره بودن,راحتی استفاده و کارایی راحت
  • حفظ خواص و رنگ و بوی مواد غذایی
  • طراحی زیبا,نصب آسان

 

انواع مایکروفر

برای ساخت مایکروفرها، سه طرح اصلی وجود دارد ؛ مایکروفرهای توکار، مایکروفرهایی که روی فر کار گذاشته می شوند و مایکروفرهای معمولی.

 

مدلهای روی پیشخوان، ارزان ترین نوع مایکروفر هستند و نصب آنها به راحتترین شکل ممکن صورت می گیرد، تنها کاری که باید برای راه اندازی و نصب آن انجام بدهید این است که مایکروفر را در مکان خود قرار دهید و سپس سیم آن را به پریز متصل کنید تا دستگاه برای شروع کار، آماده شود. اما مشکل این مدل مایکروفر این است که برای آشپزخانه های کوچک که مکان زیادی در اختیار ندارند و محدودیت مکان دارند مناسب نیست و باید ابعاد کوچک این مدل را انتخاب کنند، فضای داخلی و درون این مایکروفرها از مایکروفرهای دیگر کوچکتر است و فضای محدودتری دارند. انواع دیگر مدلهای مایکروفر که به مدلهای بالای پیشخوان نیز شهرت دارند، معمولا فضایی از آشپزخانه را نمیگیرند و به نوعی توکار هستند و فضای بالای کابینتها و اجاق گاز را به خود اختصاص می دهند و شاید هم در بالای هود اشپزخانه نصب شوند، قیمت این نوع مایکروفرها مناسب است و تنوع زیادی دارند. ماکروفرهای توکار داخل دیوار یا کابینت جاسازی می شوند بنابراین با سطح دیوار یا کابینت هم تراز هستند. نوع دیگر آنهایی می باشند که روی فر کار گذاشته می شوند و آخرین مدل هم همان ماکروفرهای معمولی هستند. مایکروفرهای رومیزی ارزانترین نوع مایکروفر می باشند و انواع دیگر مایکروفر به علت هزینه ی نصبی که دارند قیمت بالاتری باید پرداخت شود، اما در مورد مایکروفرهای رومیزی هزینه ی نصب نداریم زیرا تنها کاری که برای روشن نمودن این نوع مایکروفرها لازم است انجام شود، این است که در آشپزخانه برای آن مکانی در نظر بگیریم و سپس ان را به برق وصل کنیم. مایکروفرها با قدرتهای متفاوتی در بازار موجود هستند، قدرت این دستگاه ها با وات اندازه گیری می شوند بعضی دارای قدرت 600 وات و بعضی دیگر قدرتی برابر 1400 وات دارند، هرچه حجم مواد غذایی که با مایکروفر ساخته می شود بیشتر، قدرت مایکروفر نیز بیشتر. اگر خانواده ای دو نفره یا سه نفره هستید می توانیداز مایکروفر کم قدرت استفاده نمایید. مایکروفرها دارای اندازه های متفاوتی هستند ؛ بنابراین هنگام خرید به مساحت مورد نیاز آنها فکر کنید و به علاوه مایکروفرهای بزرگتر حجم مواد غذایی بیشتری را در خود جای می دهند.

 

انواع مایکروویو

مایکروویو هالوژنی ؛ در این نوع مایکروویوها لامپهای هالوژنی باعث ایجاد گرما می شوند و سریعترین پخت غذا را انجام می دهند، بطوری که تا چهار برابر سریعتر از سایر مدلها غذا را می پزند. این نوع مایکروویو از طریق ترکیب شدن با انرژی مایکروویو زمان پخت غذا را نصف می کند. این نوع مایکروویوها برای برشته نمودن غذاها مناسبتر هستند و برای آب کردن غذای منجمد و پختن غذای یخ زده، گرم کردن غذا و … به کار می رود. کاربردهای متفاوت و متنوع این دستگاه موجب گردیده است تا بسیار محبوب و پرطرفدار باشد. مایکروویوهای معمولی نوع ساده ی مایکروویو هستند و مجهز به چرخان و کباب کن هستند. قابلیت برشته کردن و توست کردن و گرم کردن غذا از قابلیتهای این نوع مایکرویوها می باشد ؛ مایکروویوهای ساده ی معمولی ( ارزان ) تا مایکروویوهای مجهز در این دسته قرار می گیرند. مایکروویوها یا ساده و بدون امکانات متنوع هستند و یا پیشرفته بوده و چندین برنامه ی پیشرفته مانند قابلیت های ویژه ی پخت و سنسورهای ویژه ای دارند. برخی از مایکروویوها دارای قابلیت پخت چند مرحله ای هستند، که این قابلیت از پخت ناکامل و کناره ای غذا جلوگیری می کند. قابلیت تشخیص رطوبت نیز از دیگر قابلیت هایی است که در برخی از مدلهای مایکروویو در دسترس است، با کمک این قابلیت هنگامی که مواد غذایی کاملا خشک شده باشند، دستگاه به مصرف کننده اطلاع می دهد.

اگر تنها برای گرم کردن غذا از مایکروویو استفاده می کنید، مایکروویو ساده و معمولی میتواند نیاز شما را رفع کند.

 

اگر تنها جهت گرم نمودن غذا از مایکروویو استفاده می کنید، نیازی نیست که مدلهای گران قیمت با برنامه های پخت متنوع و پیچیده را بخرید، مدلی ارزان و ساده نیز پاسخگوی نیاز شما خواهد بود. با تفسیر انواع مایکروویوها و بیان کردن کارایی و قابلیتهای هر کدام از آنها میتوان به این نتیجه ی مهم پی برد که تنها وات و حجم مایکروویو نیست که اهمیت دارد، بلکه انتخاب نوع درست و کارآمد آن و توجه به مکان آن در آشپزخانه از موارد مهمی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

 

راهنماي خريد مايکروويو

وات

توان مصرفی مایکروویو نشان دهنده ی قدرت مایکروویو در گرم کردن و پختن موادغذایی است و بنابراین هر چه توان مایکروویو بیشتر باشد یعنی قدرت مایکروویو در گرم کردن و پختن مواد غذایی بیشتر است و سرعت و یکنواختی بیشتری دارد، مایکروویوهای بزرگتر معمولا دارای توان مصرفی و قدرت بالاتری هستند ولی به همان اندازه مصرف انرژی و برق بیشتری دارند. معمولا مایکروویوها دارای توان مصرفی 600 تا 1200 وات هستند. اجاق مایکروویو بسته به اندازه و ابعادی که دارد، توان و یا وات متفاوتی خواهد داشت ؛ هر چه مایکروویو کوچکتر باشد، وات آن پایین تر خواهد بود و هر چه اندازه ی دستگاه بزرگتر باشد وات آن نیز بالاتر خواهد رفت. میزان وات دستگاه های مایکروویو در محدوده ی 400 وات تا 2000 وات قرار می گیرند. اما باید بدانیم که میزان عددی وات تا چه میزان در پخت و یا نحوه ی پخت غدا تاثیر دارد.

قابلیت هدایت گرما باعث یکنواختی و سرعت بالای گرم شدن غذا می شود.

 

مسلماً با افزایش عدد وات، زمان پخت کاهش می یابد. اما وات تنها ملاک و اولین ملاک مهم در خرید اجاق مایکروویو نیست و عوامل متعددی مانند مکان و اندازه و نوع دستگاه در درجه ی اول اهمیت قرار دارند. قابلیت هدایت گرما از جمله قابلیتهایی است که در سرعت و یکنواختی پختن و گرم کردن غذا بسیار موثر هستند، قابلیت هدایت گرما نیز به جای تابش مستقیم اشعه، گرما را به سمت مواد غذایی هدایت می کند و آن را به دور وبر و اطراف مواد غذایی به گردش در می آورد و همین کار باعث تسریع در پختن و یکنواخت نمودن پخت برای کل مواد غذایی می شود . 

مایکروویوهایی که دارای صفحه های چرخنده و قابل تنظم هستند می توانند علاوه بر آشپزی راحت و آسان، شستن و جدا کردن برخی قطعات را آسان و راحت کنند.

 

  قابلیت اینورتر « Inverter » به مایکروویو این امکان را می دهد تا با توان 50 وات کار پختن و گرم کردن را  بصورت یکنواخت انجام دهد، اما مایکروویوهایی که فاقد چنین قابلیتی هستند جهت تنظیم دمای داخل محفظه بطور مداوم توانشان بین 100 تا 0 در حال تغییرند تا نهایتا به دما ی دلخواه برسند. مایکروویو هایی که دارای قابلیت انتقال حرارت (convection) هستند می توانند سرعت پختن را تا چند برابر افزایش دهند، این مایکروویو ها که دارای چنین قابلیتهایی هستند با استفاده از المنت های حرارتی و فن برای گردش هوا، حرارت را به غذا منتقل کرده و به دور وبر مواد غذایی به چرخش درمی آورند، با این کار سرعت پخت مواد غذایی تا دو برابر سایر مایکروویوها افزایش می یابد.

 

راهنمای خرید مایکروویو

زمان پخت غذا

در بالا اشاره کردیم که زمان پخت غذا به وات دستگاه بستگی دارد، اما علاوه بر وات میزان و حجم غذا نیز می تواند زمان پخت غذا را تحت تاثیر قرار دهد. اگر میزان استاندارد غذایی را که در داخل مایکروویو قرار می دهیم، 1 کیلو در نظر بگیریم و مدت زمان پختش را بیست دقیقه فرض کنیم ؛ هنگامی که حجم غذا را به دو کیلو افزایش دهیم، مدت زمان پخت نیز تقریباً 60 درصد افزایش می یابد و به 35 دقیقه می رسد. ( اعداد جهت تفهیم به کار رفته اند) هنگامی که در حال خرید و انتخاب اجاق مایکروویو هستید، می توان با خواندن دفترچه راهنما و یا بر روی شناسنامه ی مایکروویو، عددی در مقابل توان دستگاه نوشته شده است، این عدد همان وات است. ( در دفترچه ی  راهنما بالاترین توان دستگاه را درج می کنند). شما اگر می خواهید از میزان واقعی توان دستگاه آگاه شوید، می بایست ظرفی پر از آب ( متناسب با دمای اتاق ) را در داخل اجاق قرار دهید و دستگاه را با آخرین وات روشن کنید، اگر در مدت زمان 2.5 نیم دقیقه و یا 3 دقیقه آب به جوش آمد، دستگاه شما توانی برابر 600 تا 700 وات را دارد. اگر آب در مدت زمان 1.5 تا 2 دقیقه به جوش آمد، اجاق دارای توانی برابر 800 تا 1000 وات میباشد. هر چه مدت زمان به جوش آمدن آب کمتر باشد، یعنی توان دستگاه بیشتر است.

راهنماي خريد مايکروويو و زمان پخت غذاها

قابلیت های دیگر اجاق گرم مایکروویو
مایکروویوها در وقت و مصرف انرژی شما صرفه جویی می کنند و دارای گیرنده های حساس پخت و پز می باشند که گرمای محفظه ی داخلی را با توجه به رطوبت مواد غذایی کنترل می کنند، قابلیت کنترل و تنظیم را دارند و می توان با دادن برنامه ی پخت و پز، مایکروویو را در ساعت مشخصی متوقف کرد. « مجهز بودن به حسگرهای بخار » قابلیت حسگر بخار، توانایی محاسبه ی میزان بخار جمع شده در محفظه ی پخت را دارند و هنگامی که غذا بصورت کامل آماده شده باشد، بصورت خودکار خاموش می شوند و به این صورت از هدر دادن بخار و انرژی و مصرف بیش از اندازه ی برق نیز جلوگیری می کنند.

« درهای مجهز به قفل کودک » قفل کودک که تقریبا در همه ی لوازم خانگی تعبیه شده است، در مایکروویوها نیز قفل الکترونیکی که با کنترل فعال و یا غیر فعال می شود در قسمت درب آن قرار گرفته است تا خطرات احتمالی ناشی از گشودن درب توسط کودکان را کاهش دهد. 

معمولا مایکروویوها دارای صفحه ای چرخان هستند که چرخش مواد غذایی درون مایکروویو را باعث می شوند و به این صورت پخت یکنواخت غذا را ممکن می سازند، برخی مدلهای مایکروویو المنت دارند که با حرارت بالا می تواند غذای داخل مایکروویو را تردتر کند، بعضی از مایکروویوها حالت مختص پاپ کورن سازی نیز دارند. برای استفاده از مایکروویو باید مواد غذایی را روی یک بشقاب درپوش دار بصورت منظم و یکدست بگذارید، در آن را روی ظرف قرار دهید و جهت خارج شدن رطوبت، درپوش ظرف را شل بگذارید، رطوبت ایجاد شده که بر اثر گرما ایجاد می شود به از بین بردن باکتریهای بیماری زا کمک زیادی می کند و همچنین باغث پخت یکنواخت غذاها می شود. هنگامی که قصد دارید قطعات گوشت را داخل مایکروویو قرار دهید، به اندازه این قطعات توجه کنید، زیرا هر چه قطعات بزگتر باشند به مدت زمان بیشتر و به قدرت حرارت پایینتری نیاز دارند تا گوشت بطور کامل و یکدست پخته شود. وقتی نیمی از زمان پخت تمام شد غذا را جابجا کنید و هم بزنید تا گرما به  سایر قسمتهای گوشت نفوذ کند و همه ی جوانب را از لحاظ میکروب و بیماری پاکسازی کند.

راهنماي خريد مايکروويو

ظروف مایکروویو و میزان سالم بودن غذا

بهتر است برای گرم کردن غذای کودکان از اجاق مایکروویو استفاده نشود.

 

« حتما بخوانید  مقایسه مخلوط کن و همزن یا میکسر و معرفی آن ها

روشهای متفاوتی برای پخت غذا وجود دارد، پخت غذا با استفاده از اجاق گاز، پختن با استفاده از انواع زودپز و دیگ و…اما در هر صورت و با استفاده از هر نوع روشی، مقداری از ویتامینهای غذا و مواد مغذی اش از دست می روند. اما در اجاق مایکروویو میزان هدر رفت مواد مغذی غذا کاهش پیدا می کند و در پخت با این دستگاه ها میزان پروتئن غذا به میزان زیادی حفظ می شود و از دیگر روشهای پخت بهتر است، زمان پخت نیز کاهش می یابد. سعی کنید از پختن غذاهایی که ضخیم هستند و حجم زیادی دارند، با استفاده از مایکروویو خودداری کنید ، چرا که بخش های خیلی ضخیم غذا در معرض امواج و گرما قرار نمی گیرد و غذا بصورت غیر یکنواخت گرم می گردد ، که می تواند برای سلامتی مضر باشد . برای پختن تخم مرغ هرگز از مایکروویو استفاده نکنید زیرا که هنگام پختن باعث انفجار در داخل محفظه ی دستگاه می شود و همچنین گرم نمودن شیر در داخل ظرفهای شیشه ای حرارت ظرف را بسیار کاهش می دهد و حال آنکه حرارت شیر درون ظرف به میزان قابل ملاحظه ای بالا می رود و نوشیدن شیری که با دستگاه مایکروویو گرم شده باشد باعث کاهش هموگلوبین خون می شود و همچنین از این دستگاه برای گرم کردن غذای کودکان استفاده نکنید. این اجاق ها علاوه بر صرفه جویی در زمان، در میزان مصرف انرژی نیز صرفه جویی خواهند کرد. میکروویو کردن روغن زیتون، از فعالیت لیپاز و لیپوپر موجود در روغن جلوگیری می کنند ؛ میکروویو کردن پسته و بادام زمینی و ذرت  احتمال آلوده شدن آنها را به قارچ افلاتوکسین کاهش می دهد. برای استفاده از مایکروویو، باید به این نکته هم توجه کنید، ظروفی که برای پخت غذا مورد استفاده قرار می گیرند باید ظروف شیشه ای، چینی، سرامیکی و پلاستیکی مقاوم در برابر حرارت باشند و اصلا نباید از ظروف فلزی استفاده کرد ؛ چرا که ظرف فلزی از انتقال گرما به غذا جلوگیری می کند.

هرگز از ظروف فلزی در دستگاه مایکروویو استفاده نکنید.

 

علاوه بر جنس ظروف، شکل و شمایل ظروف نیز اهمیت دارد، برای اینکه غذایتان سریعتر بپزد، می توانید از ظروف دایره ای و یا بیضی شکل و کم ارتفاع استفاده کرد. ظروفی که باید در این دستگاه مورد استفاده قرار گیرد باید قابلیت استفاده در دستگاه مایکروویو را داشته باشند، چرا که بر اثر برخورد امواج باسطح فلزات، احتمال دارد که آتش سوزی و انفجار دستگاه را در پی داشته باشد، برخی ظروف پلاستیکی در اثر برخورد، پلیمرهای شیمیایی منتشر می کنند که ممکن است باعث مسمویت شوند. به همین جهت ظروف مخصوصی ساخته شده اند که قابلیت استفاده در مایکروویو را داشته باشند.

 

راهنمای خرید مایکروویو

ابعاد دستگاه مایکروویو

مسلماً در خرید انواع لوازم خانگی و لوازم آشپزخانه ابعاد محصول بسیار اهمیت دارد، ولی ابعاد و اندازه ی لوازم خانگی تحت تاثیر ابعاد محیط و مکان مورد نظر است، قبل از خرید رفتن و انتخاب مدل مورد نظر، ابعاد مکان مختص مایکروویو را اندازه گیری کنید و با توجه به مکان در دسترس اندازه ی مایکروویو را تعیین کنید البته ظرفیت و گنجایش داخلی مایکروویو ربطی به ابعاد  و اندازه ی آن ندارد. مایکروویوهای های کوچک تا متوسط دارای محفظه ی داخلی به اندازه ی 30 تا 50 سانتیمتر هستند و دقت کنید که درون این محفظه یک بشقاب جا بگیرد و مایکروویوهای بزرگ نیز دارای 50 تا 80 سانتیمتر هستند. بنابراین با توجه به تعداد افراد خانواده و عادات غذایی خود می توانید مدل مناسبی را انتخاب کنید. درست است که امروز مایکروویوهای رومیزی بسیار متداولند، اما چون فضای زیادی را اشغال می کنند و باید روی کابینت یا هر جای مشابهی قرار گیرند شاید با طراحی و دکوراسیون آشپزخانه ی شما هماهنگ نباشد، در این صورت می توانید از انواع مایکروویو های توکار استفاده کنید و یا مدلی را انتخاب نمایید که در بالای فر قرار داده می شوند.

قیمتهای متنوع مایکروویو

آیا مایکروفر و مایکروویو یکی هستند!!!

تفاوت بین مایکروویو و مایکروفر در این است که، مایکروویو مواد غذایی را با اشعه گرم می کند و مایکروفر با تابش گرمای حاصل از برق. در سایر روشهای پخت و پز حرارت لازم برای پختن مواد غذایی با استفاده از وسایل حرارتی بیرونی تامین می شود، اما در مایکوویو این حرارت در داخل مواد غذایی تولید می گردد ؛ در پخت با مایکروویو موادی که دارای ثابت دی الکتریک زیادی هستند به میزان قابل ملاحظه ای امواج مایکوویو را جذب می کنند. آب، ثابت دی الکتریک بالایی دارد بنابراین مواد غذایی که رطوبت و آب زیادی دارند، سریع توسط مایکروویو پخته می شوند.

هرچه مواد غذایی داخل مایکروویو اّب بیشتری داشته باشند سریعتر پخته خواهند شد.

 

مایکروفر بوسیله ی گرمای حاصل از برق مواد غذایی را گرم می کند. در مایکروویو قطعه ای به نام مگنترون وجود دارد که امواجی را تولید می کند، این امواج دارای فرکانس 2450 مگاهرتز هستند و در فضای مایکروویو پخش می شوند و در اثر برخورد امواج با دیواره های فلزی دستگاه بر روی مواد غذایی منعکس می شوند . در این هنگام موادغذایی که معمولا حاوی مقداری رطوبت بصورت آب است این امواج را جذب می کنند، مولکولهای دو قطبی آب که دارای  قطب مثبت و منفی هستند با جذب این امواج شروع به جابجا شدن و برخورد با سایر مولکولهای اطراف می شوند و با توجه به سرعت جابجایی این مولکولها که به میلیونها بار در ثانیه می رسد و در اثر برخورد با مولکولهای دیگر نیز اصطکاکی بوجود می آید و در نتیجه ی این اصطکاک، دمای مواد غذایی افزایش یافته و به سرعت مواد غذایی پخته می شود. امواجی که طول موج کوتاهی دارند به دلیل اینکه دارای فرکانس بالایی هستند می توانند به میزان بسیار زیادی سبب ارتعاش و تغییر و جابجایی قطب های مثبت و منفی مولکولها می شوند و همین جنبش بالای مولکولها باعث ایجاد اصطکاک بین مولکولها می شود و دمای مواد غذایی را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می دهند. بعضی از مایکروفرها دارای المنت می باشند، المنت ها در واقع سیم های فلزی هستند که در برابر جریان برق مقاومت بالایی دارند و کار گریل « کباب پز » یا فر را انجام می دهند، این دستگاهها را مایکروویو های چندکاره نیز می نامند.

 

توصیه هایی جهت استفاده ی بهتر از اجاق های میکروویو

  • هنگام کار کردن با اجاق میکروویو فاصله ای در حد دو متر از این دستگاه داشته باشید تا احتمال برخورد با ارتعاشات به صفر درصد برسد.
  • پس از خاموش شدن مایکرویوو مدت کوتاهی صبر داشته باشید و سپس غذا را از دستگاه خارج کنید.
  • مواظب باشید که غذا زیاد در مایکروویو نباشد زیرا کیفیت غذا را پایین آورده و باعث آلودگی غذا نیز می شودو,سعی کنید تا جایی که برایتان مقدور است از مواد غذایی با قطعات کوچکی در داخل دستگاه استفاده کنید.

 

حس خوب آشپزی را تنها می توان با مایکروویو تجربه کرد ؛ مایکروویو ؛ محصول مخصوص سرآشپز…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .