مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

کاربرد فناوری زئولیت در ظرفشویی بوش ؛ تکنولوژی Zeolite چیست ؟

0 213
زمان مطالعه : 4 دقیقه

کاربرد فناوری زئولیت در ظرفشویی بوش ؛ تکنولوژی Zeolite چیست ؟


کاربرد فناوری زئولیت در ظرفشویی بوش ؛ تکنولوژی Zeolith چیست ؟ سنگ هایی وجود دارند که می توانند ظروف شما را خشک کنند.
این ماده معدنی به نام زئولیت ، آب را به گرما تبدیل می کند . ( Zeolite ) برای اولین بار در سال 2008 در ماشین های ظرفشویی سطح بالا ( Thermador ) مورد استفاده قرار گرفت ، اما جدیدا این فناوری در 800 سری برند ( Bosch ) و ماشین های ظرفشویی سری ( Benchmark ) ادغام شده است. از آنجا که این فناوری به جریان اصلی تبدیل شده است ، زمان مناسبی است تا دقیقاً بررسی کنیم که چرا این ماده معدنی در ماشین های ظرفشویی بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد و چرا ممکن است کلید اصلی برای خشک شدن بهتر باشد.

کاربرد فناوری زئولیت در ظرفشویی بوش ؛ تکنولوژی Zeolite چیست ؟

کاربرد فناوری زئولیت در ظرفشویی بوش ؛ تکنولوژی Zeolite چیست ؟

کاربرد فناوری زئولیت در ظرفشویی بوش ؛ تکنولوژی Zeolite چیست ؟


فناوری Zeolith از مواد معدنی طبیعی زئولیت استفاده می کند ، که توانایی حیرت انگیز در جذب رطوبت و تبدیل آن به گرما دارد. در طی چرخه خشک کردن ، آب ظرف ها را تبخیر می کند. گرانول های شگفت انگیز کوچک رطوبت اطراف را جذب می کنند و آن را به هوای خشک و گرم تبدیل می کنند. فناوری داخلی ، این هوای گرم را در تمام حفره های ماشین ظرفشویی توزیع می کند و نیروی خشک کنندگی بی سابقه ای را فراهم می آورد. زئولیت هرگز متوقف نمی شود و نمی شکند ، فارغ از اینکه چند بار از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید.

بهتر است به زئولیت به عنوان باتری فکر کنید که می تواند گرما یا آب را ذخیره کند.
هنگامی که گرما را ذخیره می کند ، می تواند آن گرما را به آب تبدیل کند.


اگر آب را ذخیره کند ، می تواند بخار را آزاد کند. بوش از این خواص برای استخراج رطوبت در طی فرآیند خشک کردن و آزاد کردن هوای گرم استفاده می کند ، سپس هوای گرم روی ظروف دمیده می شود تا به خشک شدن آن ها کمک کند. با رطوبت کافی ، می توانید انرژی لازم برای جوشاندن آب را تولید کنید ( بنابراین ، آن ها خیلی گرم هستند ). استخراج آب از طریق فرآیندی به نام جذب اتفاق می افتد ، یک واکنش شیمیایی است که اتم های آب را به سطح زئولیت پیوند می دهد و گرما را آزاد می کند.

فناوري زئوليت Zeolith در ماشين ظرفشويي بوش bosch چگونه کار می کند؟

فناوري زئوليت Zeolith در ماشين ظرفشويي بوش bosch
ماشین های ظرفشویی ، در گذشته ، برای اطمینان از خشک شدن ظروف دو ترفند داشته اند : میله گرمایش و آب بسیار گرم. در حالی که این تکنیک ها ممکن است روی ظروف شیشه ای و سرامیک کار کنند ، اما مواد پلاستیکی گرما را به خوبی حفظ نمی کنند و با استفاده از این روش ها خشک کردن بسیار سخت است. زئولیت همه این مشکلات را برطرف می کند. خشک کردن با زئولیت از دو مرحله تشکیل می شود : جذب ( یا استخراج رطوبت ) و دفع ( بازگشت رطوبت ). در طی فرآیند جذب ، گرانول های متخلخل زئولیت در ماشین ظرفشویی رطوبت موجود در هوا را در قسمت داخلی جذب می کنند و آن را ذخیره می کنند.
این باعث آزاد شدن انرژی به صورت گرما می شود.


سپس هوای گرم دوباره به داخل ماشین ظرفشویی جریان می یابد و باعث خشک شدن ظروف می شود .
آب در پایان برنامه در زئولیت ها باقی می ماند. ماشین ظرفشویی در چرخه شستشوی بعدی مجدداً از آب ذخیره شده استفاده می کند : گرانول های زئولیت گرم می شوند و آب را به عنوان هوای مرطوب با استفاده از چگالش در فرایند شستشوی اولیه سرد تخلیه می کنند. این اجازه می دهد تا دانه های زئولیت دوباره تولید شوند و مجدداً در مرحله خشک کردن ، آب را جذب کنند. 

از آنجا که این ماده معدنی آب را از محیط اطراف خود خارج می کند ، مقدار قابل توجهی گرما را آزاد می کند. قدرت جذب زئولیت را می توان با استفاده مجدد از حرارت آزاد شده ، که آب ذخیره شده را به عنوان بخار آزاد می کند ، احیا کرد. این روند به هیچ وجه زئولیت را تخریب نمی کند ، به این معنی که دیگر نیازی به تعویض زئولیت در ماشین ظرفشویی نخواهید داشت.

 

آیا Zeolite آینده ماشین ظرفشویی است؟

کاربرد فناوری زئولیت در ظرفشویی بوش ؛ تکنولوژی Zeolite چیست ؟
فناوري زئوليت Zeolith در ماشين ظرفشويي بوش bosch .
می دانید که باز کردن ماشین ظرفشویی بعد از یک چرخه ، شما را در مقدار زیادی بخار گرفتار می کند. این بخار توسط زئولیت جذب می شود. مشکل اصلی ، قیمت Zeolite و در دسترس بودن آن است. پیش از این تنها سه مدل ماشین ظرفشویی از فناوری زئولیت استفاده می کردند که هیچکدام از آن ها در ایالات متحده موجود نبودند و همگی حداقل 1500 دلار قیمت داشتند.

 

« حتما بخوانید  تاریخچه سیستم عامل مک بوک ؛ مروری بر فعالیت های اپل MAC OS
اکنون این فناوری در  800 سری از ماشین ظرفشویی های محبوب Bosch گنجانده شده است که تنظیمات آن با قیمتی حدود 1000 دلار در دسترس است. اگرچه این هنوز یک سرمایه گذاری قابل توجه است ، اما نشان می دهد که این فناوری با گذشت زمان قابل دسترسی تر است. براساس آنچه اکنون می دانیم ، ادغام زئولیت در ماشین ظرفشویی واقعا یکی از این نوآوری هاست که به تدریج ممکن است صنعت ماشین ظرفشویی را متحول کند. در حال حاضر ، بوش صاحب این فناوری است. ما مشتاقانه منتظر هستیم تا ماشین های ظرفشویی بیشتری از این ماده معدنی استفاده کنند . 

 

 


 

بیشتر بخوانید :

10 نکته برای افزایش کارایی ماشین ظرفشویی
راهنمای خرید ظرفشویی و استفاده ی صحیح از آن
ماشین لباسشویی بوش و آشنایی با امکاناتش
نکات مهم در هنگام خرید ماشین ظرفشویی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .