مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

وسعت رنگ گسترده یا WCG در تلویزیون چیست و چه کاربردی دارد؟

0 191
زمان مطالعه : 4 دقیقه

وسعت رنگ گسترده یا WCG در تلویزیون چیست و چه کاربردی دارد؟ وسعت رنگ گسترده ( WCG ) یکی از جالب ترین ویژگی های تلویزیون در سال های اخیر است. از نظر تئوری ، این ویژگی می تواند تصویر یک تلویزیون را واقعی تر جلوه دهد. در واقع هرچه تصویر تلویزیون واقعی تر به نظر برسد ، بهتر است . در ادامه این مطلب ، شما را با فناوری وسعت رنگ گسترده WCG در تلویزیون آشنا میکنیم .

وسعت رنگ گسترده WCG در تلویزیون

چند سال پیش وقتی که تلویزیون 4k هنوز جدید بود ، تمام توجهات به وضوح بود .
بازاریابان و فروشندگان می توانستند در مورد بزرگ بودن یک تلویزیون 4k  ، چگونگی مقایسه آن با Full HD یا HD صحبت کنند. اما اکنون تولید کنندگان تلویزیون ، تمرکز خود را در بازاریابی از طریق HDR ( دامنه پویا بالا ) و WCG ( وسعت رنگ گسترده ) تغییر داده اند . در کوتاه مدت HDR وضوح تصویر را کمی بهبود می بخشد در حالی که WCG این کار را با کیفیت انجام می دهد.

وسعت رنگ گسترده ، یا WCG ، اغلب در کنار HDR گفته می شود.
در حالی که آن ها اغلب در کنار هم قرار می گیرند ، اما به طور ذاتی پیوندی ندارند.
در جایی که HDR افزایش در دامنه دینامیکی تصویر است ( به طور خاص با نورهای برجسته تر ) ، WCG افزایش رنگ است : قرمزی های قرمز تر  ، سبز های سبز تر و موارد دیگر. هر دو تأثیر زیادی بر روی صفحه نمایش می گذارند تا رزولوشن به 4k برسد ، اما به روش های مختلفی این کار را ارائه می دهند.

وسعت رنگ گسترده WCG در تلویزیون

 

رنگین کمانی از رنگ ها

همه تلویزیون ها دامنه رنگ محدودی تولید می کنند. آن رنگ ها آن چیزی نیستند که در دنیای واقعی می بینید. این به دلیل محدودیت در تکنولوژی نمایش و مواد منبع است. ( HDTV ) در مقایسه با تلویزیون های قدیمی لوله CRT میزان رنگ های ممکن در تلویزیون را تا حد زیادی بهبود بخشید. چند نسل اول تلویزیون های 4k از همان فضای رنگی یا همان پالت رنگی استفاده کردند که HDTV ها برای ایجاد یک تصویر استفاده می کردند. به عبارت ساده تر ، WCG به تلویزیون اجازه می دهد رنگ های بیشتری را به نمایش بگذارد و نه فقط رنگ های بیشتر بلکه رنگ های ماندگار تر.

وسعت رنگ

وسعت رنگ ، طیفی از رنگ ها است که در یک طیف تصویری یافت می شود.
به فضای رنگی نیز معروف است. RGB یعنی قرمز ، سبز و آبی به عنوان سه رنگ اصلی در نظر گرفته می شود و تمام رنگ هایی که می بینیم حاصل ترکیب این سه است یا سایه ای از این سه رنگ است. در طیف گسترده رنگ یکی از انواع این سه رنگ قرمز ، سبز و آبی وجود دارد. طیف رنگی توسط CIE ایجاد و به روز شده است . CIE مخفف Komisioner Internationale de L’Eclairge ( نام فرانسوی ) سازمانی است که برای استاندارد سازی رنگ ها کار می کند. استاندارد سازی طیف رنگ به تعیین خصوصیات واقعی برای آن چه تلویزیون باید با رنگ ها انجام دهد کمک می کند.
وسعت رنگ گسترده WCG در تلویزیون

وسعت رنگ گسترده ( WCG )

وضوح 4k پیکسل های بیشتری را به تلویزیون آورده است.
حال ، مرحله منطقی بعدی اضافه کردن بی فکر پیکسل های بیشتر نیست بلکه بداهه نوازی در آن پیکسل ها است. بهبود پیکسل ها کیفیت بیشتری را به تصویر می دهد. اینجاست که WCG به همراه HDR جادو را روی صفحه تلویزیون ایجاد می کنند.

از نظر فنی WCG از طریق دو مرحله رنگ بیشتری را نمایش می دهد :

در مرحله اول ، باعث می شود پالت رنگ بزرگ تر شود. به این ترتیب رنگ های اصلی : قرمز ، سبز و آبی ، رنگ های عمیق تر و ثانویه دارند : سرخابی ، فیروزه ای و زرد که بسیار غنی تر هستند.

مرحله بعد ، عمق بیت را افزایش می دهد. اکنون ، عمق بیت نشان می دهد که چند مرحله از هر رنگ تلویزیون در دسترس است. مانند سایه های بیشتر بین فیروزه آبی تا آبی تیره. سایه های بیشتر رنگ به طور کلی به رنگ بیشتری معنی می شود. جایی که یک تلویزیون HD معمولی 16 میلیون رنگ تلویزیون را به نمایش می گذارد  ، WCG یک میلیارد رنگ را نشان می دهد.

بنابراین دقیقاً مانند HDR با وارد کردن پویایی و درخشندگی ، دامنه پویا را گسترش می دهد . WCG لرزش رنگی بیشتری را بر روی صفحه تلویزیون به ارمغان می آورد ، زیرا می تواند طیف گسترده تری از مقادیر رنگ را نسبت به فضای رنگی معمولی ذخیره کند.

 نتیجه
وسعت رنگ گسترده WCG در تلویزیون گام دیگری در جهت بهبود زیبایی شناسی تماشای یک محتوا در تلویزیون است. WCG تلویزیون نشانگر دامنه گسترده نمایش رنگ پوشش تلویزیون است.
این ویژگی فقط برای محتوای HDR و ترجیحاً در وضوح 4k مفید است. WCG مطمئناً تجربه تماشای تلویزیون را به صورت بهتری ارائه می دهد.

 

« حتما بخوانید  آموزش فعالسازی گیرنده دیجیتال تلویزیون شارپ

بیشتر بخوانید :

قابلیت HDR در تلویزیون های سال 2016 چیست؟
رزولوشن های تلویزیون بر اساس کیفیت 4K و FULL HD و HD
تلویزیون های اولترا اچ دی UHD یا فور کی 4K

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .