مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

کابل DVI چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع فرمت های DVI 

0 130
زمان مطالعه : 4 دقیقه

کابل DVI چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع فرمت های DVI ؛ یک شکل محبوب از فناوری رابط ویدیویی است که برای به حداکثر رساندن کیفیت مانیتورهای LCD صفحه تخت و کارت های گرافیک مدرن ساخته شده است. این جایگزینی برای استاندارد با عمر کوتاه Plug & Display ) P&D ) بود و یک قدم بالاتر از فرمت ( DFP ) دیجیتال برای پنل های مسطح قدیمی است. کابل DVI نزد تولیدکنندگان کارت های ویدیویی بسیار محبوب هستند و امروزه بیشتر کارت ها ، شامل یک یا دو پورت خروجی ( DVI ) هستند.

کابل DVI چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع فرمت های DVI 

dvi
کابل DVI علاوه بر این که به عنوان رابط رایانه استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد ، استاندارد DVI برای مدتی کوتاه ، روش انتقال دیجیتالی مورد استفاده برای HDTV و سایر نمایشگر های ویدیویی سطح بالا برای تلویزیون ، فیلم و DVD بود.

به همین ترتیب ، حتی چند دستگاه پخش کننده دی وی دی رده بالا ، علاوه بر فیلم کامپوننت آنالوگ با کیفیت بالا ، خروجی DVI را نیز نشان داده اند. اکنون بازار دیجیتالی برای ارائه رسانه ای با کیفیت بالا روی رابط HDMI مستقر شده است و DVI منحصر به فرد در بازار رایانه است.

فرمت های DVI 

DVI-D : فیلم دیجیتال واقعی 

کابل های ( DVI-D ) برای اتصالات دیجیتالی مستقیم بین منبع فیلم ( یعنی کارت های ویدیویی ) و مانیتور های LCD استفاده می شوند. این امر به دلیل ماهیت قالب دیجیتال ، یک تصویر سریع تر و با کیفیت بالا تر از آنالوگ را فراهم می کند. همه کارت های ویدیویی ، در ابتدا سیگنال ویدیویی دیجیتالی تولید می کنند که در خروجی VGA ، به آنالوگ تبدیل می شود.

سیگنال آنالوگ به مانیتور می رود و دوباره به یک سیگنال دیجیتال تبدیل می شود. DVI-D فرایند تبدیل آنالوگ را از بین می برد و ارتباط بین منبع و صفحه نمایش را بهبود می بخشد.

توجه: بسیاری از تولید کنندگان تجهیزات از پورت های DVI استفاده می کنند که تمام سوراخ های پین موجود باز است. این لزوما به این معنی نیست که پورت ( DVI-I ) است. این یک اقدام احتیاطی برای جلوگیری از قطع شدن پین ها ، در صورت وارد کردن نوع اشتباه کابل است.

کابل-DVI

DVI-A : آنالوگ با وضوح بالا

اگر بخواهید یک کامپیوتر DVI را به یک مانیتور ( VGA ) وصل کنید ، این کابل مورد نظر شماست. DVI-A برای حمل سیگنال DVI به صفحه نمایش آنالوگ ، مانند مانیتور CRT استفاده می شود. متداول ترین کاربرد DVI-A اتصال به دستگاه VGA است ، زیرا DVI-A و VGA carry هم سیگنال هستند. در تبدیل دیجیتال به آنالوگ ، ضعف کیفیتی وجود دارد ، به همین دلیل در هر زمان ممکن ، یک سیگنال دیجیتال توصیه می شود.

DVI-I : بهترین های هر دو جهان

کابل های DVI-I کابل های یکپارچه ای هستند که قادر به انتقال سیگنال دیجیتال به دیجیتال یا سیگنال آنالوگ به آنالوگ هستند. این امر باعث می شود تا آن را به یک کابل متنوع تر تبدیل کرده و در شرایط دیجیتال یا آنالوگ ، قابل استفاده باشد.

کابل DVI چیست ؛ پیوندهای تک و دوتایی چیست؟

dvi-d-dual-link-cable
قالب های دیجیتال در اتصالات ( DVI-D Single-Link ) و ( Dual-Link ) و همچنین اتصالات فرمت DVI-I Single-Link و Dual-Link در دسترس هستند. این کابل های DVI اطلاعات را با استفاده از یک قالب اطلاعات دیجیتالی به نام ( TMDS ( transition minimized differential signaling ارسال می کنند.

کابل های تک پیوندی از یک فرستنده TMDS 165Mhz استفاده می کنند ، در حالی که پیوندهای دوگانه از دو فرستنده استفاده می کنند. پین های DVI با لینک دوتایی ، قدرت انتقال را دو برابر کرده و باعث افزایش سرعت و کیفیت سیگنال می شوند. مانند هر قالب دیگر ، فرمت های دیجیتال و آنالوگ DVI غیر قابل تعویض هستند ، این بدان معنی است که یک کابل DVI-D بر روی یک سیستم آنالوگ ، و همچنین DVI-A روی یک سیستم دیجیتال کار نمی کند.
برای اتصال یک منبع آنالوگ به یک صفحه نمایش دیجیتال ، به یک مبدل الکترونیکی VGA به DVI-D نیاز دارید. برای این که یک خروجی دیجیتال را به یک مانیتور آنالوگ وصل کنید ، باید از مبدل DVI-D به VGA استفاده کنید.

چگونه بدانیم که از کدام کابل DVI استفاده کنیم؟

تعیین نوع کابل DVI برای استفاده از محصولات برای اولین بار ضروری است . هر دو شاخه DVI را بررسی کنید تا مشخص کنید که چه سیگنال هایی با آن ها سازگار هستند.

  • یکی یا هر دو اتصال DVI-D هستند ، به یک کابل DVI-D احتیاج دارید.اگر یکی یا هر دو اتصال DVI-A هستند ، به یک کابل DVI-A احتیاج دارید.
  • اگر یک اتصال DVI و دیگری VGA است و DVI سازگار با آنالوگ است ، به یک کابل DVI به VGA یا یک آداپتور DVI / VGA نیاز دارید.
  • هر دو اتصال DVI-I باشد ، ممکن است از هر کابل DVI استفاده کنید ، اما کابل DVI-I توصیه می شود.
  • اگر یک اتصال آنالوگ باشد و اتصال دیگر دیجیتال باشد ، امکان اتصال آن ها به یک کابل واحد وجود ندارد. شما باید از یک جعبه مبدل الکترونیکی مانند مبدل آنالوگ VGA به مبدل دیجیتال DVI / HDMI استفاده کنید.

 

« حتما بخوانید  فیلتر بهداشتی هایژن فرش چیست ؛ کاربرد های تکنولوژی Hygiene Fresh

بیشتر بخوانید : 

پورت HDMI چیست و مدل های متنوع آن
پورت LAN چیست و چه کاربردی دارد
کابل TOSLINK یا optical audio چیست و چه کاربردی دارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .