مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

تفاوت پنل TN ، IPS و VA در تلویزیون چیست ؟ بررسی

0 169
زمان مطالعه : 7 دقیقه

تفاوت پنل TN ، IPS و VA در تلویزیون چیست ؟ بررسی ؛ تاکنون رایج ترین نوع صفحه نمایش که در مانیتورهای رایانه ای استفاده می شود TN ، IPS و VA هستند. علاوه بر این ، نسخه های مختلفی از دو نوع نمایشگر IPS و VA وجود دارد. مانیتورهای رایانه ای VA در درجه اول در دو نسخه ارائه می شوند : الگوی عمودی ترسیم شده ( PVA ) و تراز عمودی چند دامنه ( MVA ).

هر فن آوری دارای جوانب مثبت و منفی است و آنچه را که باید انتخاب کنید به این بستگی دارد که قصد دارید از مانیتور خود برای چه کاری استفاده کنید. در این مقاله هرکدام از پانل ها و ویژگی های مثبت و منفی آن ها به طور مختصر توضیح داده شده است تا به شما در انتخاب درست مانیتور مورد نظرتان کمک کند.

تفاوت پنل TN ، IPS و VA در تلویزیون چیست ؟ بررسی ؛ ( TN ( Twisted Nematic

پانل های  TN ( Twisted Nematic ) اولین نوع پانل LCD بودند که به طور گسترده تولید شد و هنوز هم در بین انواع پانل های پرکاربرد قرار دارد. پنل های TN نسبت به مانیتورهای CRT که قبلاً محبوب بودند دارای مزایای زیادی هستند . وزن کم ، هزینه کمتر برای تولید ، مصرف انرژی کمتر ، آنها بسیار نازک تر هستند ، تصاویر واضح تری ارائه می دهند. انعطاف پذیری در اندازه و شکل و توانایی از بین بردن سوسو زدن تصویر .

علاوه بر این موارد پانل های TN دارای مزایایی ازجمله زمان پاسخ دهی کمتر و سرعت تجدید بالاتر نسبت به سایر انواع CRT ها هستند. 
گفته می شود ، پانل های TN کامل نبودند و هنوز هم کامل نیستند و در مقایسه با مانیتورهای محبوب CRT که قبلاً مشهور بودند دارای زاویه دید محدود ، نور پس زمینه ناهموار ، تاری حرکت شدید ، تاری بیشتر ورودی ، پیکسل های مرده و نمایش ضعیف در نور خورشید هستند .

همچنین در مقایسه با دیگر پنل های LCD ، پانل های TN دارای زاویه دید ضعیف و تولید رنگ بدتر است . درنهایت ، برای اکثر گیمرهای بازی های رقابتی ، پنل های TN انتخاب خوبی هستند ، اما برای کسانی که به دنبال یک تجربه رنگی بهتر هستند ، ممکن است یک نوع پنل دیگر بهتر باشد.

بسیاری از این موارد بهبود یافته اند ، اما به دلیل علم پایه در پانل های LCD TN ، نمی توان به طور کامل برطرف شوند .
در حقیقت ، بسیاری از این موارد ، مانند نور پس زمینه ناهموار ، تاری حرکت ، تاخیر ورودی و پیکسل های مرده ، موضوعات ذاتی در انواع پنل های LCD هستند . یک نمایشگر مبتنی بر TN معمولاً در هنگام مشاهده تصویر از بالا یا از طرفین می تواند از طریق تحریفات رنگی شناسایی شود.

تفاوت پنل های TN ، IPS و VA در تلویزیون ؛ پنل IPS

IPS ( Plane to Line Switch ) برای رفع کمبودهای پانل های TN ایجاد شد. پنل های IPS به دنبال حل مشکلات پنل های TN در تولید رنگ ضعیف و زاویه دید محدود تولید شدند. در این راستا ، پنل های IPS تا حد زیادی موفق شده اند. آن ها نه تنها نسبت کنتراست و دقت رنگ بالاتری دارند بلکه پانل های IPS هنگام تغییر زاویه دید ، تغییر رنگ بسیار کمی دارند. نکته مهم این است که پنل های IPS زمان پاسخگویی کندتر ، هزینه های تولید بالاتر ، مصرف بیشتر انرژی و نرخ تازه سازی احتمالی پایین تر دارند. به دلیل نرخ پاسخ دهی بدتر و پایین آمدن سرعت تازه سازی ، پنل های IPS معمولاً برای بازی های رقابتی خوب نیستند و بیشتر در هنگام اهمیت رنگ از قبیل طراحی گرافیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

تلویزیون تخت

PLS در مقایسه با IPS

پنل PLS کاملاً شبیه پانل های IPS است ، به گونه ای که مزایا و معایب یکسانی دارند . PLS توسط سامسونگ تولید شده است ، که ادعا می کند در مقایسه با پنل های IPS ، پنل های PLS دارای زاویه دید بهتر ، افزایش 10 درصدی روشنایی ، کاهش 15 درصدی در هزینه های تولید ، افزایش کیفیت تصویر و امکان استفاده از پنل های منعطف هستند. پنل های PLS سامسونگ به ویژه در مانیتورهایی مانند ( QNIX 2710 ) بطور کامل « اورکلاک » می شود. به طور کلی ، PLS در واقع نسخه IPS سامسونگ است ، زیرا در عملکرد ( و حتی نام ) بسیار شبیه هستند . 

پانل های VA

VA ، مخفف تراز عمودی است. همانطور که از نام این محصول پیداست ، این فناوری از کریستالهای مایع که به صورت عمودی ترسیم شده استفاده می کند که هنگام ولتاژ کج می شوند تا نور از آن عبور کند. این تفاوت اساسی بین IPS و VA است ( در VA ، بلورها عمود بر بسترها هستند ، در حالی که در IPS موازی هستند ).

 پانل های VA ( Vertical Alignment ) یک محیط جامد بین پانل های TN و IPS ارائه می دهند. VA برای ترکیب مزایای پانل های IPS و TN ایجاد شد . در مقایسه با پنل های IPS ، پنل های VA از مزایای نرخ تجدید بالاتری برخوردار هستند.

VA نسبت به IPS مزیت های بیشتری نسبت به پنل های TN دارد ( تولید رنگ بهتر ، روشنایی حداکثر بالاتر و زاویه دید بهتر ) . پانل های VA بهترین نسبت کنتراست را به نسبت انواع پنل های ذکر شده دارند ، اما آنها نیز بدترین نرخ پاسخ را دارند.

در نتیجه ، هر دو IPS و VA سطح روشنایی ، عمق سیاه و تحویل رنگ خاص خود را ایجاد می کنند. با این حال ، همانطور که گفتیم ، هرکدام این روند را به روش خود و با نتایج عملکرد بسیار متفاوتی انجام می دهند. در مورد پنل های نمایشگر IPS ، کریستال های LCD آنها از نظر طراحی به صورت افقی تراز شده اند و هنگامی که آنها شارژ می شوند ، به شکلی می چرخند که یا اجازه می دهد نور از آن عبور کند یا آن را مسدود کند. در پنل های VA ، تراز کریستال عمودی است ( همانطور که از نام آن پیداست ) و این کریستال ها فقط وقتی شارژ می شوند که به صورت افقی حرکت کنند.

تلویزیون هوشمند ال ای دی 43 اینچ ال جی 43UH750-V


سطح سیاهی و یکنواختی

در تلویزیون های 4K با پانل Vertical Alignment ، بدون شک سطح سیاه مطلق بهتر است. این چیزی است که ما در همه موارد ، در مورد طراحی VA در هر تلویزیون 4K ، از هر مارک ، در مقایسه با مدل های IPS از همان مارک تجاری یا مارک تجاری دیگر ، در همه صفحه ها به آن توجه کرده ایم. صفحه نمایش معمولی VA 2016 یا 2017 VA می تواند سطح سیاه و سفید بین 0.025 تا 0.015 نیت را تحویل دهد .

در حالی که همتایان IPS آنها حتی از بهترین تولیدکنندگان مانند Vizio ، سونی و ال جی بین 0.075 و 0.090 نیت هستند . این یک تفاوت عمده است . به ویژه در صحنه های پر کنتراست یا هنگام تماشای تلویزیون در اتاق های کم نور بسیار قابل توجه است.

این پانل های صفحه نمایش IPS احتمالاً بزرگترین منفی است و از آنجا که کنتراست و سطح غنی سیاه غنی برای تصاویر با کیفیت بسیار مهم هستند ، سیاهان ضعیف نمایشگرهای IPS می توانند بر درک رنگ و واقع گرایی تأثیر منفی بگذارند. آنها همچنین می توانند کیفیت HDR را تحت تأثیر قرار دهند ، زیرا حتی در تلویزیون های HDR IPS ، سطح سیاه ضعیف است.

حکم ما: فن آوری پانل VA برنده سطح مطلوب در ارائه سطوح سیاه برتر و یکنواختی سیاه است.

 

« حتما بخوانید  پورت یا کابل VGA چیست و چه کاربردی دارد ؟

نسبت کنتراست

پاسخی که در این مقایسه نوع پنل نمایشگر برنده است باید واضح باشد. با توجه به سطح سیاه بسیار برتر فناوری Vertical Alignment ، نسبت کنتراست در تلویزیونهای پانل VA به طور چشمگیری نسبت به مدلهای IPS برتر است مگر اینکه کم رنگ محلی با کیفیت بالا مورد توجه قرار گیرد. تفاوت بسیار زیاد است.

در حالی که یک مدل معمولی تلویزیون VA 4K حداقل می تواند نسبت کنتراست بومی 3500: 1 را کنترل کند ، و در بسیاری از موارد نسبت کنتراست 6000: 1 یا بهتر را ارائه می دهد . ما هنوز شاهد دیدن تلویزیون های IPS 4K نسبت کنتراست نیستیم که فراتر از آن است 1400: 1. برای اکثر تلویزیونهای IPS 4K مانند اکثر مدلهای LCD ال جی ، کنتراست در واقع حتی ضعیف تر از این است . در برخی موارد در 850: 1 یا حتی پایین تر. این مورد از IPS انتظار می رود اما نمونه خوبی برای عملکرد با کیفیت تصویر نیست.
حکم ما: VA بر خلاف حاشیه عظیم برنده است.

تفاوت پنل های TN ، IPS و VA در تلویزیون ؛ عملکرد رنگ

وقتی صحبت از تلویزیون های SDR 4K و مدل های HDR با طیف گسترده و رنگ 10 بیتی می شود ، اختلاف حجم رنگ خام بین مدل های IPS و مدل های VA تقریباً صفر است. به عبارت دیگر ، تمام مشخصات رنگی گسترده HDR با هم برابر هستند .

دو نوع صفحه نمایش مختلف با ارائه رنگ محدوده پویا بالا ، رنگ 10 بیتی برای 1.07 میلیارد رنگ و اشباع کلی رنگ تقریباً یکسان هستند. تلویزیونهای Super UHD 4K HD ال جی مانند UH9500 و UH8500 دو مدل بخصوص تلویزیون های IPS قابل توجه با وجود رنگ عالی

همانطور که احتمالاً تاکنون جمع کرده اید ، هیچ نوع ال سی دی وجود ندارد که از هر نظر خوب باشد. چه نوع پانلی را انتخاب می کنید باید براساس نحوه استفاده از مانیتور سازش باشد. گیمرها معمولاً از پنل های TN و زمان پاسخ استثنایی آنها راضی هستند. عکاسان و طراحان گرافیک باید به جای آن یک مانیتور IPS خریداری کنند.

آشنایی با پنل VA

بنابراین اگر نویسنده هستید یا در هر زمینه دیگری کار می کنید که کنتراست یک عامل مهم است . باید به یک مانیتور با پنل VA نگاهی بیندازید. همچنین اگر از صفحه نمایش برای همه چیز کمی استفاده می کنید. ممکن است یک مانیتور مبتنی بر TN را برای صرفه جویی در هزینه یا IPS رده بالا با زمان پاسخ پایین انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید :

Amoled ؛ امولد یکی از بهترین صفحه نمایش ها
مقایسه پنل های TN ، IPS ، VA و PLS

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .