مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

قابلیت 4K Upscaler یا ارتقاء کیفیت تصویر تلویزیون چیست ؟

0 151
زمان مطالعه : 4 دقیقه

قابلیت 4K Upscaler یا ارتقاء کیفیت تصویر تلویزیون چیست ؟ در حالی که 4K جایگزین HD در خانه های ما می شود ، تولید کنندگان از برخی از اصطلاحات جالب بازاریابی مانند ( Upscaling Ultra HD ( UHD رونمایی می کنند . این ویژگی به تلویزیون های 4K امکان می دهد با فرمت های ویدیویی با وضوح پایین تر مانند 1080p و 720p کار کنند.  

قابلیت 4K Upscaler یا ارتقاء کیفیت تصویر تلویزیون چیست ؟

Upscaling یعنی محتوای با وضوح پایین کل صفحه تلویزیون شما را پر می کند.
بدون آن ، فیلم با وضوح پایین کمتر از نیمی از فضای صفحه را اشغال می کند.

این یک ویژگی معمولی در تمام تلویزیون ها است. حتی تلویزیون های 1080p هم آن را داشتند که می توانند کیفیت محتوای 720p را بالا ببرند و آن را در حالت تمام صفحه روی صفحه نمایش 1080p نمایش دهند. upscaling UHD همان چیزی است که باعث می شود تلویزیون 4K شما مانند سایر دستگاه ها کار کند. این می تواند محتوای با وضوح پایین را بگیرد و آن را در کل صفحه 4K نمایش دهد. در اصل شما از محتوای 4K واقعی  استفاده نمی کنید. محتوای 1080p در صفحه 4K معمولاً بهتر از محتوای 1080p در صفحه معمولی به نظر می رسد. در این جا نحوه عملکرد آن آمده است.

Resolution

قبل از هر چیز ، باید مفهوم وضوح تصویر را بفهمیم. در یک نگاه ، این یک مفهوم نسبتاً ساده است. یک تصویر یا فیلم با وضوح بالا بهتر از یک تصویر یا فیلم با وضوح پایین به نظر می رسد.

وضوح فیزیکی ( Physical Resolution )

در صفحه مشخصات تلویزیون ، وضوح فیزیکی به سادگی به عنوان وضوح ( Resolution ) گفته می شود.
این تعداد پیکسل ها در یک صفحه است.

یک تلویزیون 4K پیکسل بیشتری نسبت به تلویزیون 1080p دارد و یک تصویر 4K چهار برابر اندازه یک تصویر 1080p است. تمام نمایشگر های 4K ، صرف نظر از اندازه آن ها ، تعداد پیکسل های یکسانی دارند. درست است که تلویزیون هایی که وضوح فیزیکی بالایی دارند می توانند از پیکسل های اضافی خود برای ارائه جزئیات بیشتر استفاده کنند ، اما همیشه اینگونه کار نمی شود. وضوح فیزیکی مورد توجه رزولوشن نوری است.

وضوح نوری ( Optical Resolution )

به همین دلیل است که عکس های دوربین یکبار مصرف قدیمی شما بهتر از عکس های فانتزی دوربین دیجیتال فانتزی دوست تظاهر کننده شما هستند. وقتی یک عکس sharp به نظر می رسد و دامنه دینامیکی واضحی دارد ، از وضوح نوری بالایی برخوردار است. تلویزیون ها گاهی اوقات با نمایش فیلم با وضوح نوری شفاف ، وضوح فیزیکی بالایی را از بین می برند. این به تصاویر مبهم و کنتراست منجر می شود .

تراکم پیکسل ( Pixel Density )

تعداد پیکسل در اینچ بر روی صفحه نمایش .
تمام نمایشگر های 4K حاوی همان پیکسل هستند ، اما در نمایشگر های 4K کوچک تر ، پیکسل ها به یکدیگر نزدیک تر هستند ، بنابراین از تراکم پیکسلی بالایی برخوردار هستند. به عنوان مثال ، یک آیفون4K از تراکم پیکسل بالاتری نسبت به تلویزیون 4K  ،  70اینچی برخوردار است. ما باید بدانیم که اندازه صفحه نمایش همان اندازه وضوح فیزیکی نیست ، و اینکه تراکم پیکسل صفحه نمایش ، وضوح فیزیکی آن را تعیین نمی کند.

حالا که با مفاهیم ساده آشنا شدیم به سراغ upscaling  می رویم.

قابلیت 4K Upscaler  ( upscaling ) تصویر را بزرگ تر می کند

تاثیر 4K upscaler در افزایش کیفیت تصویر تلویزیون
هر تلویزیون حاوی یک الگوریتم درون یابی است که برای بالا بردن کیفیت تصاویر با وضوح پایین استفاده می شود. این الگوریتم ها به طور مؤثر پیکسل هایی را به یک تصویر اضافه می کنند تا وضوح تصویر آن ها افزایش یابد. اما چرا باید وضوح تصویر را افزایش دهید؟
به یاد داشته باشید ، وضوح فیزیکی با تعداد پیکسل های نمایشگر تعریف می شود.
این هیچ ارتباطی با اندازه واقعی تلویزیون شما ندارد.

صفحه تلویزیون 1080p فقط از 2،073،600 پیکسل تشکیل شده است ، در حالی که یک صفحه نمایش 4k ، تعداد 8،294،400 پیکسل دارد . اگر یک فیلم با کیفیت 1080 پیکسل را بدون upscaling در تلویزیون 4K نشان دهید ، این ویدئو تنها یک چهارم صفحه را به خود اختصاص می دهد. برای این که یک تصویر 1080p برای نمایشگر 4K مناسب باشد ، باید 6 میلیون پیکسل را از طریق فرآیند upscaling اضافه کرد . با این حال ، upscaling به روندی به نام درون یابی متکی است .

قابلیت 4K Upscaler وضوح نوری را کاهش می دهد

روش های مختلفی برای درون یابی یک تصویر وجود دارد.
اصلی ترین درون یابی نزدیک ترین همسایه ( nearest neighbor ) نامیده می شود.
برای انجام این فرآیند ، یک الگوریتم مشبک پیکسل های خالی ( blank ) را به یک تصویر اضافه می کند ، و سپس با نگاهی به چهار پیکسل همسایه خود حدس می زند که هر پیکسل خالی چه رنگی باید داشته باشد. به عنوان مثال ، یک پیکسل خالی که توسط پیکسل های سفید احاطه شده است ، سفید خواهد شد. در حالی که یک پیکسل خالی احاطه شده توسط پیکسل های سفید و آبی ممکن است به رنگ آبی روشن ظاهر شود. این یک روند ساده است ، اما بسیاری از مصنوعات دیجیتال ، تاری ( blur ) و طرح های ناهموار را در یک تصویر می گذارد. به عبارت دیگر ، تصاویر ، درون یابی وضوح نوری ضعیفی دارند.

دو تصویر پایین را با هم مقایسه کنید تا قابلیت 4K Upscaler را بهتر درک کنید

 

« حتما بخوانید  فعالسازی دیجیتال داخلی تلویزیون ال جی ؛ نحوه اتصال گیرنده دیجیتال

تاثیر 4K upscaler در افزایش کیفیت تصویر تلویزیون

کسی که در سمت چپ است بی نظیر است و دیگری در سمت راست قربانی نزدیک ترین فرایند درون یابی همسایه است. تصویر سمت راست وحشتناک به نظر می رسد . این اتفاق در مقیاس کوچک زمانی می افتد که هر بار تلویزیون 4K شما از نزدیک ترین همبستگی همسایه برای بزرگنمایی یک تصویر استفاده می کند.

ممکن است شما بگویید که تلویزیون 4K جدید من به نظر نمی رسد اینگونه عمل کند ! خوب ، به این دلیل است که کاملاً به نزدیک ترین همسایگی وابسته نیست و از ترکیبی از روش ها برای بالا بردن وضوح تصاویر استفاده می کند.

 

بیشتر بخوانید :

تلویزیون هوشمند «Smart TV» چیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .