مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

Li-Fi چیست و چگونه کار میکند؟ « لای فای »

0 461
زمان مطالعه : 3 دقیقه

Li-Fi چیست و چگونه کار میکند ؟ Wi-Fi ، فناوری که از زمان اجرای آن در اوایل قرن گذشته به نوعی اکسیژن تبدیل شده است . و به ما امکان زنده ماندن در دنیایی بهم پیوسته را می دهد ، به زودی قابل غلبه است. با توجه به جاذبه و اهمیت بی نظیر اینترنت ، همچنان شاهد رشد تقاضای استفاده از آن هستیم . به منظور برآوردن تقاضا های رو به رشد و ارائه نتایج بهتر نیاز به فناوریهای جدیدتری است . ( LiFi ) یکی از جدیدترین فناوری های ارتباطی است که هدف آن بهبود استفاده از فناوری فعلی با استفاده از ارتباطات مرئی نور بر خلاف امواج رادیویی است که توسط ( WiFi ) استفاده می شود.

 

Li-Fi چیست و چگونه کار میکند؟

Li-Fi
Li-Fi کوتاه شده ( Light Fidelity ) ،  فناوری جدید اتصال بی سیم است ، که از منابع نوری به جای مایکروویو برای انتقال داده استفاده می کند . بنابراین ، لامپ های LED در خانه و محل کار ما فقط با قرار دادن یک تعدیل کننده فرستنده ، به عنوان روتر کار می کنند.

اصطلاح LiFi ، توسط یکی از پیشگامان این فناوری ، « پروفسور هارالد هااس » در طی ( TEDx TALK ) در سال 2011 ابداع شد.

Li-Fi چیست و چگونه کار میکند؟ فناوری Li-Fi در مقابل فناوری Wi-Fi

Li-Fi
Li-Fi چیست و چگونه کار میکند

Li-Fi در مقایسه با Wi-Fi در تمام سطوح پیشرفت خوبی دارد. برای شروع ، سرعت انتقال ، 100 برابر سریعتر است ! تحقیقات انجام شده توسط مراکز تحقیقاتی مختلف فناوری مانند موسسه مشهور آلمانی ( Fraunhofer ) یا موسسه فیزیک فنی « شانگهای » در حال حاضر با نرخ انتقال 1 Gbps ( گیگابیت در ثانیه ) کار می کنند .و مطالعات نشان می دهد که می تواند به سرعت 10 Gbps برسد ، یعنی هزار برابر سرعت فعلی Wi-Fi .

 

« حتما بخوانید  قابلیت HDR چیست ؟ فناوری اچ دی آر در تلویزیون چه کاربردی دارد

 

پایداری : هزینه کمتر و راندمان بالاتر

مزایای این فناوری تنها سرعت آن نیست. تخمین زده می شود که در آینده نزدیک ما بتوانیم داده ها را از طریق انرژی خورشیدی انتقال دهیم ، که دسترسی به افراد بدون اینترنت و با منابع برق محدود را تسهیل خواهد داد. بهره برداری از فناوری Li-Fi باعث صرفه جویی در هزینه در خانه ها و مهمتر از همه محل کار می شود و این امر می تواند بدون دستگاه های الکترونیکی مانند روتر ، مودم ، تکرار کننده سیگنال ، تقویت کننده موج و آنتن انجام شود. این دستگاه ها که در حال حاضر 24 ساعت شبانه روز و 7 روز  هفته به شبکه برق وصل می شوند ، مصرف برق را متوقف می کنند و عملکرد آن را با یک لامپ LED جایگزین می کند ، که در بیشتر موارد در زمان کار در حال کار است ، بنابراین به معنای هزینه اضافی نیست .

 

امنیت در برابر حملات

از طرف دیگر ، در صورت نیاز به تماس مستقیم با فرستنده پرتو نور ، امنیت رایانه تقویت می شود و فقط دستگاه هایی که توسط همان لامپ نوری روشن می شوند می توانند . به یکدیگر متصل شوند  « از بین بردن حملات یا تلاشهای ورود غیر مجاز از دستگاه های خارج از طیف نور ما » . Li-Fi یک راه حل روشن ، ایمن تر ، سریعتر و کارآمدتر برای بهینه سازی ارتباط ما با جهان ؛ آیا پایان کار Wi-Fi است؟ با شرکت در نظرات ، نظر خود را برای ما ارسال کنید.

 


بیشتر بخوانید :

اتصال گوشی به تلویزیون از طریق WiFi

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .