مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

HDCP چیست چه کاربردی در تلویزیون دارد

0 475
زمان مطالعه : 3 دقیقه

HDCP چیست چه کاربردی در تلویزیون دارد ؛ ( HDCP ( High-bandwidth Digital Content Protection ، حفاظت از محتوای دیجیتال با پهنای باند ، یک ویژگی امنیتی است که توسط شرکت « اینتل » ساخته شده و برای دریافت سیگنال دیجیتالی رمزگذاری شده با ( HDCP ) نیاز به استفاده از محصولات دارای مجوز « اچ دی سی پی » دارد. این کار با رمز گذاری یک سیگنال دیجیتالی با یک کلید است که نیاز به تأیید اعتبار از هر دو محصول انتقال دهنده و دریافت کننده دارد . اگر تأیید صحت انجام نشود ، سیگنال خراب می شود.

 

هدف مجوز اچ دی سی پی ( HDCP )

( Digital Content Protection LLC ) ، سازمان زیر مجموعه ( Intel ) که مجوز HDCP را دارد ، هدف خود از مجوز فناوری ها را برای محافظت از فیلم های دیجیتال ، نمایش های تلویزیونی و صوت های با ارزش بالا از دسترسی غیر مجاز یا کپی ، توصیف می کند. از نظر تئوری ، استفاده از کابل ها و دستگاه های سازگار با اچ دی سی پی برای انتقال داده های رمز گذاری شده HDCP ، به منظور ممنوعیت تکثیر یا ثبت مجدد رسانه های رمز گذاری شده توسط دستگاه های غیر مجاز است . جدید ترین نسخه HDCP 2.3 است ، که در فوریه 2018 منتشر شد . بیشتر محصولات موجود در بازار نسخه HDCP  قبلی را دارند .

 

مجوز اچ دی سی پی ؛ محتوای دیجیتال با اچ دی سی پی

کمپانی « سونی پیکچر » ، شرکت « والت دیزنی » و « برادران وارنر » ، سازندگان اولیه فناوری رمز گذاری HDCP بودند.
مشخص کردن این که کدام محتوا دارای محافظت از HDCP است دشوار است ، اما مطمئناً می تواند به هر شکلی از دیسک های ( Blu-ray ) ، دی وی دی ، خدمات کابل یا ماهواره یا برنامه نویسی برای هر نمایش رمز گذاری شود .HDCP به صد ها تولید کننده ، به عنوان پذیرنده های HDCP مجوز داده است . 

 

HDCP چیست چه کاربردی در تلویزیون دارد ؛ اتصال HDCP

hdcp
HDCP هنگام استفاده از کابل دیجیتال HDMI یا DVI مرتبط است . اگر هر محصولی که از این کابل ها استفاده می کند ، از HDCP پشتیبانی کند ، در نتیجه نباید با مشکلی رو به رو شوید . HDCP به منظور جلوگیری از سرقت محتوای دیجیتالی طراحی شده است ، که روشی دیگر برای گفتن ضبط غیرقانونی است . در نتیجه ، با استاندارد HDCP چند مؤلفه را می توان به هم وصل کرد.

« حتما بخوانید  نسبت تصویر در تلویزیون چیست ؟ Aspect Ratio به چه معناست ؟

اگر تمام محصولات استفاده شده دارای گواهی نامه HDCP باشند ، مصرف کننده متوجه هیچ چیزی نخواهد شد . مشکل هنگامی رخ می دهد که یکی از محصولات دارای گواهی نامه HDCP نباشد . جنبه اصلی HDCP این است که طبق قانون لازم نیست با هر رابط سازگار باشد . این یک رابطه مجوز داوطلبانه بین HDCP و شرکت های مختلف است.

HDCP چیست چه کاربردی در تلویزیون دارد

با این وجود ، این شوک غیر قابل پیش بینی برای مصرف کننده است که یک پخش کننده دیسک Blu-ray را به یک تلویزیون HDTV با یک کابل HDMI متصل می کند تا سیگنالی را نبیند. راه حل این وضعیت استفاده از کابل های کامپوننت به جای HDMI یا تعویض تلویزیون است.

 

مجوز اچ دی سی پی ؛ محصولات HDCP

HDCP-products
محصولات با HDCP به سه دسته ( منبع ، سینک و تکرار ) طبقه بندی می شوند :
منابع محصولاتی هستند که سیگنال HDCP در آن سرچشمه می گیرد. محصولات موجود در این گروه شامل DVR ها ، جعبه های تنظیم شده ، تیونر های دیجیتال ، پخش کننده های Blu-ray و ضبط کننده DVD هستند. سینک ها محصولاتی هستند که سیگنال HDCP را دریافت می کنند و آن را در جایی نمایش می دهند.

محصولات این گروه شامل تلویزیون و پروژکتور های دیجیتال هستند. تکرار کننده محتوا را می پذیرد ، آن را رمز گشایی می کند ، سپس داده ها را دوباره رمز گذاری و مجدداً ارسال می کند . یک تکرار کننده همچنین می تواند به سادگی جریان داده ورودی را به چندین خروجی برای نمایش هم زمان در چندین صفحه ارسال کند. محصولات در این گروه شامل تکرار کننده ها ، تقسیم کننده ها ، سوئیچ ها ، گیرنده های AV و فرستنده های بی سیم هستند.
امید است که این مطلب برای شما مفید واقع شود.


بیشتر بخوانید :
پورت HDMI چیست و مدل های متنوع آن
بلوری ؛راهنمای خرید پخش کننده Blu-ray

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .