مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

انواع زودپزها کدامند ؟ هنگام خرید به چه نکاتی باید توجه کرد ؛ معرفی برندها

0 221
زمان مطالعه : 7 دقیقه

انواع زودپزها کدامند ؟ هنگام خرید به چه نکاتی باید توجه کرد ؛ معرفی برندها

انواع زودپزها کدامند ؟ هنگام خرید به چه نکاتی باید توجه کرد ؛ معرفی برندها ؛ شباهت های زیادی در زودپز هایی که در بازار پیدا خواهید کرد وجود دارد ، اما چند تفاوت و ویژگی اصلی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید. برای کمک به شما در یافتن بهترین زودپز برای شرایط منحصر به فرد خود ، ما مواردی را ذکر کرده ایم که باید هنگام خرید درنظر بگیرید.

انواع زودپزها کدامند ؟ 

زودپز دو نوع است. زودپزهای رو گازی و زودپزهای برقی. صرف نظر از نوع خرید ، زودپز باید بتواند حداقل 15 psi ( پوند فشار در هر اینچ مربع ) را تحمل کند.

زودپز روگازی

با زودپز های روگازی ، گرما را دقیقاً مانند یک قابلمه معمولی روی اجاق کنترل می کنید. به دنبال زودپز های فلزی ضد زنگ باشید. زودپزهای آلومینیومی قیمت کمتری دارند اما از دوام کمی نیز برخوردار هستند . همچنین آلومینیوم می تواند در برابر غذاهای اسیدی واکنش نشان دهد. لازم است هنگام استفاده از زودپز های روگازی ، آنها را تحت نظر داشته باشید و هنگام کار ، حرارت را به صورت دستی تنظیم کنید. همچنین باید از تایمرهای دیگر در آشپزخانه خود استفاده کنید ، زیرا اکثر مدل ها تایمر داخلی ندارند.
یک مزیت زودپز های روگازی در مقایسه با برقی ، ماندگاری آنهاست . اکثر آن ها می توانند تا دو دهه دوام بیاورند ، به خصوص اگر از فولاد ضد زنگ ساخته شده باشد.

انواع زودپزها کدامند ؟ ؛ زودپز برقی 

زودپزهای برقی دارای ویژگی های قابل برنامه ریزی برای زمان پخت و پز و تنظیمات برای عملکردهای مختلف پخت و پز ( تفت دادن، پختن و گرم کردن ) هستند. مدل های پیشرفته به عنوان ماست ساز ، زودپز و حتی آرام پز استفاده می شوند. یکی از مزایای زودپز برقی این است که فضای اجاق گاز را اشغال نمی کند ، و این باعث می شود هنگام پختن یک وعده غذایی بزرگ ، فضای بیشتری داشته باشید.
در حالی که زودپز کار می کند می توانید زودپز را ترک کرده و توجه خود را به چیزهای دیگر معطوف کنید. زودپز خود دما را کنترل کرده و هرگونه تغییر لازم را ایجاد می کند تا دیگر نگران آن نباشید.

 

انواع زودپزها
انواع زودپزها

 

انواع زودپزها کدامند ؟ هنگام خرید به چه نکاتی باید توجه کرد ؛ معرفی برندها ؛ اندازه 

هنگام تصمیم گیری در مورد اندازه زودپز ، باید دو نکته اصلی را در نظر بگیرید: چه مقدار غذا می خواهید همزمان تهیه کنید و چه مقدار فضای آشپزخانه خود داشته باشید. ظرفیت اجاق گاز به طور معمول در لیتر اندازه گیری می شود. مانند اکثر وسایل آشپزخانه ، اندازه این وسایل می توانند از کوچک تا بزرگ متغییر باشند. با این حال ، برای اکثر مردم ، یک زودپز ساده 8 یا 6 لیتری کافی است.

مدل های 6 تا 8 لیتری برای سوپ ، خورشت و لوبیا یا دانه هایی که برای 4 تا 8 نفر سرو می شوند بهترین است.  زودپزهای کوچکتر نیز وجود دارد . احتمالاً یک زودپز چهار لیتری برای افراد مجرد یا زوجین مناسب باشد . اگر در حال آشپزی برای یک خانواده پرجمعیت هستید ، ظرفیت 12 لیتری  و بیشتر برای شما مناسب است .
زودپز هایی وجود دارند که دیگ هایی با چندین اندازه را ارائه می دهند. گرچه ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند ، اما این امر به شما امکان انتخاب اندازه های مختلف متناسب با دستور پخت و پز شما را می دهد.

شاخص فشار ( PSI )

PSI ( پوند در اینچ مربع )  واحد اندازه گیری میزان فشار زودپز شما است. مدل هایی که در فشار کامل به 14 تا 16 psi می رسند در هنگام پخت ، سریعتر از مدل هایی هستند که دارای psi پایین تر هستند. فشار استاندارد برای پخت و پز 15 PSI است . این همان چیزی است که در بیشتر دستور العمل هایی که پیدا می کنید استفاده می شود.
در حالت ایده آل ، شما باید یک زودپز پیدا کنید که حداکثر 15 PSI داشته باشد ( بالاتر از این چیزی پیدا نخواهید کرد ). بیشتر زودپز های روگازی به این سطح می رسند ، با این وجود بسیاری از زودپزهای برقی فقط 10 یا 12 PSI دارند. با استفاده از اینها ، در مقایسه با انواع دیگر ، هنوز هم از مزایای زودپز برخوردار هستید ، اما به اندازه 15 PSI موثر نیستند.

جنس

دو ماده اصلی در ساخت زودپز ها شامل : فولاد ضد زنگ و آلومینیوم است. زودپز های از جنس استنلس استیل گرانتر و سنگین تر هستند ، اما به دلیل دوام مشهور هستند. مدل های آلومینیوم سبک هستند و از قیمت کمتری برخوردار هستند ، اما مواد ضعیف تر طول عمر کوتاه تری به آنها می دهد.
همچنین ممکن است گاهی اوقات با زودپز با فضای داخلی نچسب روبرو شوید. اگرچه ممکن است ایده تمیز کردن راحتتر وسوسه انگیز باشد ، اما مواد نچسب معمولاً هنگام پخت و پز در فشارهای زیادی خوب نیست و دوام زیادی نخواهد داشت ، بنابراین بهتر است از فضای داخلی نچسب اجتناب کنید.

انواع زودپزها کدامند ؟ ؛ ایمنی

هر اجاق گاز فشاری که خریداری می کنید باید دارای درب مناسب و محکم باشد و همچنین دارای دسته های محکمی باشد که به راحتی در دست قرار بگیرند . زودپز شما همچنین باید دارای شیر اطمینان دقیق باشد که اطمینان حاصل کنند بخار اضافی آزاد می شود و فشار داخلی را هنگام آشپزی تنظیم می کند. شما همچنین باید به دنبال یک زودپز دارای ویژگی قفل برای درب باشید .

« حتما بخوانید  راهنمای خرید میز اتو مناسب ؛ نکاتی که باید در انتخاب میز اتو بدانیم

اگر در هنگام پخت درب بخارپز را باز کنید ، ممکن است با پاشیده شدن مواد غذایی ، بخار آب و سوختگی مواجه شوید. یک سیستم ایمنی قفل کننده درب ، اگر درب به درستی محکم نشود از ایجاد فشار در زودپز جلوگیری می کند. همچنین اگر زودپز هنوز تحت فشار باشد ، سیستم ایمنی از بلند شدن درب جلوگیری می کند.
تا زمانی که یک بخارپز ساخته شده در چند سال گذشته خریداری می کنید ، باید دارای ویژگی های استاندارد ایمنی مورد نیاز شما باشد. اگر با زودپز های نسل اول قدیمی روبرو شدید ، آن را نخرید. حتی اگر قیمت آن پایین باشد یا ظاهر زیبایی داشته باشد ، به خاطر نگرانی های ایمنی ، استفاده از آن ایده بدی است.

شیر خروجی بخار ( سوپاپ اطمینان )

یک درب با یک شیر آزاد کننده برای آزاد شدن سریع بخار از زودپز.

انواع شیر اطمینان

شیر تنظیم کننده فشار روی زودپز قسمت مهمی از مواردی است که استفاده از آن را ایمن می کند. زودپزهای مختلف انواع مختلفی از شیرآلات را برای این منظور ارائه می دهند.
سوپاپ فنری یک دریچه بازشو است که به شما امکان می دهد سطح فشار را بدانید. این مدل در اکثر مدل های سطح بالاتر موجود است و بسیاری از مصرف کنندگان از آن استفاده می کنند زیرا آرام ترین گزینه است. ممکن است با مدل هایی با شیرهای وزنه ای یا شیرهای پیلوت دار نیز روبرو شوید ، اینها هر دو همان کار را انجام می دهند اما از طریق یک حرکت لرزاننده باعث می شوند تا از میزان فشار آگاه شوید که می تواند بلند شود و نیاز به توجه زیادی دارد.

تنظیمات فشار

از آنجا که 15 PSI استاندارد پذیرفته شده برای پخت فشار است ، همه دستگاه ها حتی بیش از یک تنظیم فشار ندارند. بسیاری از مصرف کنندگان که از زودپز استفاده می کنند ممکن است هرگز احساس نیاز یا تمایل به تغییر وضعیت پایین تر نکنند. اما برخی از مدل ها دارای تنظیمات متعدد هستند .

می توان آنها را با برچسب کم ( معمولاً 6-8 PSI ) ، متوسط ​​( معمولاً 8-13  PSI) و بالا ( 13-15  PSI ) نامگذاری کرد ، یا نام های معنا دار تری مانند گرم کن ، بخارپز و آرام پز استفاده کرد.
از تنظیمات پایین ممکن است بعضاً برای مواردی مانند غذاهای دریایی ظریف (مثلاً خرچنگ دریایی یا میگو) ، سبزیجاتی که دوست دارید ترد نگه دارید و بعضی اوقات برنج استفاده شود. اغلب اوقات ، این دستگاه ها را به عنوان زودپز چند کاره در بازار پیدا خواهید کرد ، زیرا این دستگاه ها توانایی عملکرد زودپز و پلوپز را دارند. برای بسیاری از افراد ، یک دستگاه چند کاره ممکن است بهترین انتخاب باشد.

انواع زودپزها کدامند ؟ ؛ پخت و پز

اکثر زودپزها دارای قفسه پخت و پز هستند. اینها برای بخارپز کردن سبزیجات یا هر نوع ماده غذایی دیگری که می خواهید بالای خط آب نگه دارید مفید است. با این کار می توانید چندین نوع غذا را در همان واحد بپزید.

دفترچه راهنما

در حالی که دفترچه راهنما در دوره وب یک ضرورت نیست ، اما برخی از دستگاه ها یک دفترچه همراه خود دارند. این می تواند یک ارزش افزوده خوب برای ارائه ایده هایی در مورد روش های استفاده از زودپز شما باشد.

دیگ های پخت و پز با اندازه های مختلف 

احتمالاً متوجه خواهید شد که می خواهید مقادیر مختلفی را در زمان های مختلف بپزید و نیاز به قابلمه هایی با اندازه های مختلف پیدا می کنید . تعدادی از زودپز ها دیگ های داخلی در سایز های مختلف ارائه می دهند .

گارانتی

گارانتی همیشه نشانه خوبی است که یک شرکت در پشت محصول خود ایستاده و می توانید به آن اعتماد کنید. به احتمال زیاد ، شما مجبور به استفاده از آن نخواهید بود ، اما داشتن آن بسیار خوب است.

انواع زودپزها کدامند ؟ هنگام خرید به چه نکاتی باید توجه کرد ؛ معرفی برندها ؛ برند های محبوب زودپز

در حالی که به دنبال بهترین اجاق گاز تحت فشار هستید ، Cuisinart یکی از مارک هایی است که قطعاً باید در بالای لیست خود باشید.

Fagor

فاگور تا حد زیادی به عنوان یکی از معتبرترین مارک های موجود در بازار زودپزها شناخته می شود.

Fissler

اگر به دنبال زودپز های سطح بالا و لوکس هستید ، زودپز های فیسلر ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد.

Mirro

میرو مارک محبوب دیگری است که هنگام خرید زودپز با آن روبرو خواهید شد. آنها گزینه ها و اندازه های زیادی برای انتخاب دارند که همگی در محدوده قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای قرار دارند.

انواع زودپزها کدامند ؟ ؛ Nesco 

اگر تمایل به تهیه زودپز برقی دارید ، مدل های Nesco گزینه های زیادی برای انتخاب دارند و همچنین مشتریان از آن بسیار راضی هستند. نسکو مارکی است که احتمالاً در جستجوی خود برای خرید زودپز با آن روبرو خواهید شد. آنها گزینه های زیادی برای انتخاب دارند ، از جمله طیف گسترده ای از اندازه ها.

T-Fal

تفال یکی دیگر از برندهای محبوب زودپز است که در میان بررسی کنندگان زودپزهای خود نمره بسیار بالایی دارد.

 

بیشتر بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .