مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

آموزش کالیبره کردن باتری گوشی ترفند موبایل

0 50
زمان مطالعه : 4 دقیقه

آموزش کالیبره کردن باتری گوشی ترفند موبایل ؛ مشکلات باتری از بزرگترین نگرانی های کاربران تلفن های هوشمند است . اگر متوجه شدید که عملکرد و مدت زمان باتری شما کاهش یافته است ، شاید زمان آن باشد که باتری خود را کالیبره کنید. در این نوشته به شما توضیح خواهیم داد که کالیبراسیون باتری چیست ، چه زمانی و چگونه باید این کار را انجام داد . سازندگان تلفن های هوشمند توصیه می کنند باتری تلفن را هر ماه یا هر سه ماه کالیبره کنید. اما این به چه معنا است ؟ و آیا امروزه کالیبراسیون باتری واقعا ضروری است؟ تلفن های اندرویدی از باتری های لیتیوم یون ( Li-ion ) یا لیتیوم پلیمر ( Li-po ) استفاده می کنند. چنین باتری هایی نیازی به تخلیه کامل ندارند ، و دارای تراشه های هوشمند هستند که باعث می شود کالیبراسیون لازم نباشد.

دلایل کاهش عملکرد باتری

آموزش کالیبره کردن باتری گوشی ؛ اول از همه باید مشخص کنید که چرا عملکرد باتری شما کاهش یافته است. اگر تلفن شما دارای یک باتری قابل جابجایی است ، باتری گوشی را بررسی کنید و به دنبال برآمدگی یا نشت باشید. یا اگر تلفن شما دارای باتری غیر قابل جابجایی است ، در مورد نشانه های گفته شده مراقب باشید. اگر تلفن شماروی سطح صاف قرار نگرفت ، می تواند نشانه ای از باتری متورم باشد. و مطمئن شدید که خود باتری مشکل خاصی ندارد ، می توانید مراحل زیر را ادامه دهید . به خاطر داشته باشید موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث عدم کارایی باتری شود. اگر سیستم عامل را در تلفن خود به تازگی به روز کرده اید ، تخلیه باتری یک شکایت رایج است .

کالیبره

کالیبراسیون باتری چیست؟ آموزش کالیبره کردن باتری گوشی

در ادامه آموزش کالیبره کردن باتری گوشی ترفند موبایل ؛ سیستم عامل اندروید دارای ویژگی ای به نام ( Battery Stats ) است که در صورت پر یا خالی بودن ظرفیت باتری ، آن را ردیابی می کند. مشکل این است که بعضی اوقات خراب می شود و داده های واقعی را نشان نمی دهد ، که به عنوان مثال باعث می شود تلفن قبل از رسیدن به 0 درصد خاموش شود.کالیبراسیون باتری صرفاً در مورد خواندن دقیق میزان باتری است. عمر باتری را بهبود نمی بخشد. این مهم است که بدانید شما در واقع نمی توانید باتری را کالیبره کنید : به هر حال ، این فقط یک سلول است که برق را ذخیره و تخلیه می کند.

با این وجود ، باتری های لیتیوم یونی شامل دارای یک برد مدار چاپی ( PCB ) هستند که به عنوان سوئیچ محافظ برای متوقف کردن انفجار یا تخلیه عمیق آن ها عمل می کند. باتری های لیتیوم یونی حافظه ندارند بنابراین نیازی به انجام کاری برای بهبود عملکرد آن نیست. مشکل این است که چگونه سیستم اندرویدی ظرفیت فعلی باتری را می خواند و نمایش می دهد ، نه خود باتری.

شایعه دیگری در مورد کالیبراسیون باتری ، به خصوص با تلفن های آندروید ، حول پرونده ( BatteryStats.Bin ) می چرخد . بسیاری از برنامه های کالیبراسیون باتری جعلی را مشاهده خواهید کرد که ادعا می کنند پاک کردن این پرونده به بهبود سلامت باتری کمک می کند. این یک دروغ است. مهندسان گوگل تأیید کرده اند که پرونده BatteryStats.Bin هیچ تاثیری بر میزان باتری فعلی شما نشان ندارد. و همچنین هیچ تاثیری بر عمر باتری شما ندارد. در واقع ، این پرونده هر بار که به برق وصل می شوید ، مجدداً تنظیم می شود.

آموزش کالیبره کردن باتری گوشی موبایل Android

رویکرد قدیمی « به طور کامل شارژ و تخلیه » به عنوان یکی از ساده ترین راه ها برای تنظیم مجدد باتری اندرویدی شما است. 

  1. تلفن خود را به طور کامل تخلیه کنید تا خاموش شود.
  2. اگرچه باتری 0 درصد بود ، اما مقدار کمی از آن باقی مانده است. دوباره آن را روشن کنید و بگذارید خودش خاموش شود.
  3. تلفن خود را به یک شارژر وصل کنید و بدون روشن کردن آن ، بگذارید شارژ شود تا زمانی که نشانگر روی صفحه شارژ 100 % را نمایش دهد.
  4. شارژر خود را جدا کنید.
  5. تلفن خود را روشن کنید. این احتمال وجود دارد که نشانگر باتری 100 درصد نباشد ، بنابراین شارژر را وصل کنید تا اینکه شارژ 100٪ روی صفحه نمایش داده شود.
  6. تلفن خود را از شارژ جدا کرده و مجدداً راه اندازی کنید.
  7. این چرخه را تکرار کنید تا وقتی که شارژ 100% شود .
  8. حالا ، باتری خود را تا 0 درصد تخلیه کنید و اجازه دهید تلفن شما دوباره خاموش شود.
  9. یک بار دیگر بدون وقفه باتری را به طور کامل شارژ کنید و باید درصد باتری سیستم اندروید را مجدداً تنظیم کنید.
  10. به یاد داشته باشید که انجام این فرآیند برای همیشه توصیه نمی شود.

کالیبره

از کالیبراسیون باتری کمتر استفاده کنید

 با تمام این گفته ها ، اکثریت قریب به اتفاق کاربران تلفن های اندرویدی هرگز نیازی به کالیبره کردن باتری ندارند. کالیبراسیون باتری نیاز به تخلیه کامل دارد و سازندگان تلفن توصیه می کنند این کار را هر چند وقت یکبار انجام دهید. اما تخلیه کامل یا ترشحات عمیق می تواند طول عمر باتری لیتیوم یونی شما را کاهش دهد. هرچه بار باتری شما به طور کامل تخلیه شود ، عمر آن کوتاه تر می شود. به عبارت ساده تر ، اگر سطح باتری و میزان مصرف با هم مطابقت ندارند ، باید آن را کالیبره کنید. به عنوان مثال ، اگر  سطح باتری تلفن شما 30 درصد است ، بلافاصله به 5 درصد کاهش می یابد و خاموش می شود ، این نشانگر باتری غیر قابل کنترل است. که باید با این آموزش کالیبره کردن باتری گوشی آن را کالیبره نمایید.

 

« حتما بخوانید  گلکسی اس 8 ؛ کاربرد های Samsung Galaxy S8
این مسئله در هنگام شارژ نیز صادق است. وقتی سطح باتری کم است و تلفن را شارژ می کنید ، بعضی اوقات باتری خیلی سریعتر 80 یا 90 درصد شارژ می شود. اما هنگامی که آن را جدا کنید ، با کمی استفاده ، خیلی سریع تخلیه می شود. همچنین اگر مدت طولانی از دستگاه خود استفاده نکرده اید باید باتری را کالیبره  کنید . به عنوان مثال ، اگر ماه هاست که از تلفنتان استفاده نکرده اید ، قبل از استفاده یک بار کالیبراسیون را انجام دهید.

بیشتر بخوانید :

9 ترفند افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

7 راهکار ساده برای افزایش سرعت گوشی های اندرویدی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .