مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

رزولوشن 8K چیست ؟ تلویزیون 8K چه ویژگی هایی دارند؟ بررسی

0 285
زمان مطالعه : 4 دقیقه

رزولوشن 8K چیست ؟ تلویزیون 8K چه ویژگی هایی دارند؟ بررسی ؛ کیفیت تصویر 8K به وضوح تصویر یا نمایشگر با عرض تقریبی 8000 پیکسل اشاره دارد. ( 8K UHD ) بالاترین رزولوشن تعریف شده در ( Rec ) است.

گفته می شود که نمایشگر های 8K تصاویری با رنگ هایی دقیق تولید می کنند که تجربیات حسی قوی تری را به وجود می آورند. این پدیده به هنر هایپررئالیستی تشبیه شده است. نمایشگر های با وضوح بالا مانند 8K اجازه می دهند تا هر پیکسلی در چشم های انسان با فاصله معمولی از صفحه قابل تشخیص نباشد.

رزولوشن 8K همچنین می تواند به منظور ایجاد فیلم های با وضوح پایین تر از طریق ترکیبی از تکنیک های برش ، مورد استفاده در ویرایش فیلم استفاده شود.
رزولوشن 8K تصاویر به فیلم سازان این امکان را می دهد تا با داشتن یک لنز وسیع و یا در مسافت بیشتر ، در مورد سوژه های خطرناک ( مانند فیلم های مستند حیات وحش ) با وضوح بالا عکس بگیرند ، تا بتوانند به صورت دیجیتالی در پس تولید ، زوم کنند .

این تکنیک شامل گرفتن بخشی از تصویر اصلی 8K و برش دادن آن برای مطابقت با رزولوشن کوچک تر مانند استاندارد صنعت فعلی برای تلویزیون های با کیفیت بالا ( 4K  ، 1080p  720p ) است.
رزولوشن 8K جانشین رزولوشن صفحه نمایش 4K است. امکان دستیابی سریع به این استاندارد جدید با توجه به نبود منابع پخش ، جای سوال دارد . پیش بینی کرده اند که دستگاه های آماده 8K تا سال 2023 با فروش جهانی 11 میلیون دستگاه در سال ، تنها 3٪ از تلویزیون های UHD را تشکیل می دهند .

از سال 2018 ، تعداد کمی از دوربین ها قابلیت فیلم برداری فیلم در 8K را داشتند و ( NHK ) تنها شرکتی است که یک دوربین کوچک ، با سنسور تصویر 8K ایجاد کرده است. 

تلویزیونهای با رزولوشن 8K

تلویزیون 8K تلویزیونی است که در کل دارای تقریبا 33 میلیون پیکسل است. تلویزیون 8K بالا ترین وضوح تلویزیون است که اخیراً در بین تلویزیون های UHD ( کیفیت بسیار عالی ) منتشر شده است.

با چهار برابر پیکسل بیشتر از تلویزیون 4K ، نوع دیگری از تلویزیون های 8K با وضوح UHD کیفیت تصویر واضح تری را نشان می دهد. این امر به این دلیل است که در تلویزیون های با رزولوشن 8K پیکسل ها آن قدر کوچک هستند که حتی از نزدیک هم نمی توان آن ها را تشخیص داد . و این باعث می شود تصاویر واقعی به نظر برسند.

8k

رزولوشن 8K چیست ؟ تلویزیون 8K چه ویژگی هایی دارند؟ بررسی

بنابراین ، تلویزیون های 8K در مقایسه با تلویزیون های سنتی چقدر خوب هستند؟ بیایید آن ها را با تلویزیون های Full HD و تلویزیون های 4K UHD مقایسه کنیم.

وضوح تصویر در تلویزیونهای با رزولوشن 8K ، چهار برابر بیشتر از تلویزیون های 4K UHD و 16 برابر بیشتر از تلویزیونهای Full HD است. وضوح بالا تر یعنی که پیکسل های بیشتری وجود دارند که صفحه را تشکیل می دهند .

به عبارت دیگر ، در تلویزیون های با اندازه یکسان ، پیکسل ها با تراکم بیشتری در همان منطقه بسته بندی می شوند. که امکان نمایش تصویر بسیار پیچیده تر و واقع بینانه تری را فراهم می کند.

اصطلاحی که برای توصیف تعداد پیکسل ها در یک منطقه معین استفاده می شود ، ( PPI ( Pixels Per Inch نام دارد و به طور طبیعی یک عدد PPI بالا تر به معنی تراکم پیکسل بالا تر است. به طور معمول ، PPI باید حداقل 50 یا بیشتر باشد تا از انواع مختلف محتوای ویدیویی بهره مند شود. گفته می شود ، در تلویزیون 8k ، PPI 117 است در حالی که در تلویزیون 4K و تلویزیون FHD به ترتیب 59 PPI و 29 PPI است.

آن چه را که دوست دارید با UA Up scaling ، به 8K تبدیل کنید

همه تلویزیون های با کیفیت 8K دارای فناوری Up scaling هستند . اما هر سازنده تلویزیون برای تولید تصاویری با کیفیتی مانند 8K ، فناوری خاص خود را پیاده سازی می کند.

در سال 2019 ، تلویزیون 8K سامسونگ با فناوری تخصصی ( 8K AI Up scaling ) ویژه خود معرفی می شود.  فناوری AI Up scaling از روشی استفاده می کند که طیف گسترده ای از ویژگی های محتوا را براساس نوع ، جمع آوری و یاد می گیرد . 

سپس آن ها را در یک پایگاه داده ذخیره می کند. بعداً از این پایگاه داده برای پردازش دوباره انواع تصاویر مشابه استفاده می کند ، و این امر یک فرایند پیشرفت بسیار پیچیده تر را برای پردازش مجدد فراهم می کند.

با توجه به این که Up scaling بسیار مهم است و گزینه های مختلفی در دسترس است ، حتما بهترین مورد را مقایسه کرده و انتخاب کنید.

رزولوشن 8K چیست ؟ ؛ تلویزیون های با رزولوشن 8K ، یکی از بهترین تلویزیون های موجود

8k-vs-4k
تلویزیون های با وضوح 8K نتیجه جامع فناوری پیشرفته پنل صفحه نمایش ، فناوری تصویر با کیفیت عالی و بهترین فناوری نیمه هادی است.

در نتیجه ، سامسونگ و سایر سازندگان بزرگ تلویزیون اکنون در حال استفاده از رزولوشن 8K در تلویزیون های مدل برتر خود هستند.

اگر می خواهید بهترین تلویزیون را که در حال حاضر موجود است خریداری کنید ، یک تلویزیون 8K انتخاب خوبی برای شما است.


بیشتر بخوانید : 

« حتما بخوانید  کوچک ترین تلویزیون 8K سامسونگ 55 اینچ ؛ QLED 8K

آموزش کالیبره کردن تلویزیون ؛ تنظیم تصویر تلویزیون
تاثیر پردازنده آلفا 9 در کیفیت تصویر تلویزیون ال جی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .