مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

پورت DVI چیست و چه کاربردی دارد؟

0 197
زمان مطالعه : 3 دقیقه

پورت DVI چیست و چه کاربردی دارد؟ ؛ پورت DVI درگاهی استاندارد است که برای اتصال دستگاه پخش کننده مانند مانیتور و یا پروژکتور به یک منبع ویدئویی استفاده می شود . به معنای رابط دیجیتالی بصری است. و کار اصلی آن انتقال داده های تصویری بصورت دیجیتال به یک پخش کننده است . کار اصلی این پورت این است که سیگنالها و اطلاعات آنالوگ را به اطلاعات دیجیتال تبدیل می کند . یعنی از این پورت می توان برای انتقال سیگنالهای دیجیتال و آنالوگ استفاده کرد .
کار اصلی این پورت این است که سیگنالها و اطلاعات آنالوگ را به اطلاعات دیجیتال تبدیل می کند .
تعداد و انواع پورتهای پنل پشتی مادربورد ، به هنگام خرید مادربورد نقش تعیین کننده ای دارند . چرا که بسته به نیاز کاربران ، استفاده از انواع پورتها متفاوت خواهد بود .

امکان دارد شخصی با توجه به کار و نیازش بیشتر به پورتهای صوتی و تصویری مانند پورت HDMI و پورت USB نیاز داشته باشند .

پورت کلمه ایست که هر کس با کامپیوتر و لپ تاپ و تلویزیون سر وکار داشته باشد ، آن را شنیده و از آن استفاده کرده است . « Port » همان درگاه خودمان است ، درگاهی جهت برقراری ارتباط با دنیای بیرون از سیستم . هر پورتی دارای نامگذاری خاصی است و نامگذاری پورتها به صورت عددی است . یعنی پورتها را با اعداد نامگذاری کرده اند .
پس تنها راه ارتباطی سیستم ها همان پورتها هستند ، بنابراین امکان هک شدن و به سرقت رفتن اطلاعات نیز از همین راه صورت می گیرد . به همین جهت این پورتها همیشه بسته هستند و تنها در شرایط خاص که نیاز باشد باز هستند .

پورت DVI چیست و چه کاربردی دارد؟

پورت DVI چیست ؟

در قسمتهای قبل شما را با انواع پورتها و کارایی شان آشنا کردیم . پورت اچ دی ام ای «HDMI »  ، پورت Lan ، پورت usb و پورت mhl و انواع و اقسام پورتهای دیگر را بررسی کردیم و کاربرد هر کدام را به تفصیل شرح دادیم .  در این صفحه هم می خواهیم شما را با یکی دیگر از پورتها آشنا کنیم ، پورتی که در کامپیوترها مورد استفاده قرار می گیرد .
پورت DVI مخفف واژه ی « Digital Visual Interface » است . نوعی پورت دیجیتال است و در مادربوردهایی که دارای پردازنده ی گرافیکی آنبورد « onboard » هستند یافت می شود .و اطلاعات را از کارت های گرافیک به دستگاه هایی مانند مانیتورها و… انتقال می دهد .
از جمله مشخصه های ظاهری این پورت ، رنگ سفیدش می باشد و جهت انتقال تصاویر به مانیتور استفاده می شود . این پورت در واقع مدل پیشرفته تر و با کیفیت تر پورت « D-Sub » است .

پورت DVI  در اندازه های مختلف مینی « MINI » و میکرو « Micro» مشاهده می شود . پورت « DVI » یا بصورت « Single link » است و یا بصورت « Dual link» . کیفیت و رزولوشن DVI  در حالتهای مختلف ، متفاوت است .

به این صورت که در حالت « Single link » رزولوشن برابر 2.75 مگاپیکسل است  و تنها یک دسته باس برای انتقال داده ها وجود دارد . و در حالت « Dual Link » رزولوشن دو برابر است ، یعنی5.5 مگاپیکسل .
از نظر نوع اطلاعات خروجی نیز پورت DVI به سه دسته تقسیم می شود . پورتی که فقط دارای خروجی دیجیتال است « DVI-D». پورتی که فقط دارای خروجی آنالوگ است « DVI-A» و در آخر پورتی که هم خروجی آنالوگ دارد و هم خروجی دیجیتال « DVI-I » .


بیشتر بخوانید :

« حتما بخوانید  حافظه RAM چیست و چه کاربردی دارد ؟

پورت MHL چیست و چه کاربردی دارد
پورت LAN چیست و چه کاربردی دارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .