مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

دلایل نشت آب کولر گازی و آموزش رفع آن

0 55
زمان مطالعه : 8 دقیقه

دلایل نشت آب کولر گازی و آموزش رفع آن ؛ در کشور های گرمسیر ، کولر گازی یک وسیله خانگی ضروری است. شما باید آن را تمام وقت اجرا کنید تا فضای خنک و راحتی برای انجام کارهای روزانه ایجاد کنید . با این حال ، سیستم کولر گازی شما به دلایلی مانند عدم نگهداری مناسب ، استفاده مداوم و تغییر وضعیت آب و هوا به مرور زمان مشکلاتی را ایجاد می کند که همه این ها منجر به نقص دستگاه خنک کننده می شود.
از بین این همه مشکلاتی که یک سیستم کولر گازی را تحت تأثیر قرار می دهد ، شایع ترین آن مشکل نشت و ریزش آب است. این مشکل که بسیاری از دارندگان کولر گازی آن را تجربه کرده اند دلایل بسیاری می تواند داشته باشد. در این مقاله ، دلایل و چرایی نشت آب واحدهای کولر گازی و مراحلی را که می توانید برای رفع آن دنبال کنید ، بیان خواهیم کرد.


دلایل نشت آب کولر گازی و آموزش رفع آن

 1. نشت هوا

دلایل نشت آب کولر گازی و آموزش رفع آن .
نشت هوا یکی از شایع ترین دلایلی است که ممکن است منجر به نشت و ریزش آب کولر گازی شود.
برای عملکرد بهینه ، هوایی که به کولر گازی می رسد باید به مخزن تخلیه برسد. سوراخ ها ممکن است منجر به نشت هوا شوند و هوا همان طور که باید به مخزن تخلیه نرسد. که در این صورت منجر به عملکرد زیر حد معمول کولر گازی می شود. برای تأیید اینکه کولر گازی شما هوا را نشت می دهد ، باید عیب یابی اولیه را با استفاده از تجهیزات انجام دهید تا ببینید که آیا نشتی هوا از طریق مشبک های اطراف دریچه وجود دارد یا خیر. در صورت بروز نشت هوا ، باید اقدامات لازم را برای رفع مشکل و جلوگیری از بروز نشت های بیشتر در آینده انجام دهید.

 1. فیلتر هوای مسدود شده

آموزش تمیز کردن فیلتر کولر گازی

 

هنگامی که فیلتر هوا مسدود می شود ، جریان هوا از سیستم عبور نمی کند. این امر منجر به یخ زدگی هوا خواهد شد و وقتی کولر گازی را خاموش می کنید ، یخ های تشکیل شده در فیلتر شروع به ذوب شدن می کنند و از کولر گازی نشت می کند.

 1. پمپ شکسته دلایل نشت آب کولر گازی 

پمپ دستگاهی است که در زیر سیم پیچ خنک کننده قرار دارد.
وطیفه پمپ این است که آب را به طور کامل تخلیه کند تا از نشت آن جلوگیری شود. هنگامی که پمپ به دلیل تجمع گرد و غبار خراب می شود ، باعث نشت آب می شود .

 1. سیم پیچ کندانسور کولر گازی نشت می کند

دلایل نشت آب کولر گازی و آموزش رفع آن .کندانسور واحد کولر گازی شما در خارج از خانه شما قرار دارد.
این واحد شامل سیم پیچ کندانسور ، کمپرسور و موتور دمنده است. از آنجا که این واحد در خارج خانه قرار دارد ، بیشتر احتمال دارد که زباله ها و خاک ها را جمع کرده و در نتیجه انسداد ایجاد کند. این یکی از رایج ترین مشکلاتی است که بسیاری از دارندگان کولر گازی آن را تجربه می کنند.

  5.گرفتگی خط تخلیه دلایل نشت آب کولر گازی

گرفتگی در خط تخلیه باعث می شود واحد کولر گازی شما عملکردی نداشته باشد.
این مشکل به دلیل جمع شدن بیش از حد مواد زائد ، کپک و گونه های خاصی از قارچ ها به وجود می آید . هنگامی که این مواد در خط تخلیه جمع می شوند ، منجر به تاخیر در بیرون آمدن آب از کولر گازی می شود. این امر ممکن است منجر به ریختن و نشت آب اضافی شود.

 1. تعمیر و نگهداری ضعیف :  دلایل نشت آب کولر گازی 

همانطور که برای هر نوع لوازم خانگی دیگر نیز واجب است ، کولر گازی شما نیز به نگهداری مناسب و به موقع نیاز دارد. اطمینان حاصل کنید که واحد را تا آنجا که می توانید تمیز کنید. در صورت لزوم از یک تکنسین حرفه ای کمک بگیرید. همچنین می توانید بررسی کنید که سیم پیچ تبخیر کننده به درستی کار می کند و در مراحل اولیه زنگ زدگی نیست. اگر کولر گازی به طور مرتب سرویس نشود ، ممکن است مشکلات نشت آب به جا های دیگر نیز سرایت کند و مشکلات بیشتری به بار بیاورد

 1. زنگ زدگی مخزن تخلیه

یکی از دلایل نشت آب کولر گازی هرگاه آهن در میان باشد ، به دلیل واکنش آب و هوا ( اکسیژن ) آهن دچار زنگ زدگی می شود. از آنجا که مخزن تخلیه از فلز ساخته شده است ، به راحتی زنگ می زند. زنگ زدگی مداوم در مخزن تخلیه به احتمال زیاد باعث انسداد این واحد خواهد شد و این امر مانع از خروج آب می شود . این امر در نهایت منجر به ریختن و در نتیجه نشت آب از کولر گازی می شود.

 1. انجماد کویل کولر گازی

کویل تبخیر کننده در قسمت داخلی کولر گازی واقع شده است.
یک دلیل مهم انجماد کولر گازی فیلتر کثیف است. فیلتر تعبیه شده است تا از جریان هوا در سیم پیچ جلوگیری کند. هنگامی که فیلتر با خاک مسدود می شود ، جریان گرم نمی تواند عبور کند و درجه حرارت کاهش می یابد. در نتیجه یخ زدگی اتفاق می افتد.

 1. دمای بیرون خیلی سرد باشد دلایل نشت آب کولر گازی

هنگامی که دمای بیرون خیلی سرد است ، کولر گازی منجمد می شود.
این امر به ویژه در شب ها اتفاق می افتد که دمای هوا تا کم تر از 60 درجه فارنهایت پایین می رود و در سیم پیچ خنک کننده تأثیر می گذارد.

 1. جمع شدن آبی که در هنگام تماس هوای مرطوب به صورت قطرات روی سطح سرد جمع می شود

یکی دیگر از دلایل نشت آب کولر گازی این است که یک کولر گازی هوای مرطوب و گرم را از داخل منزل بیرون می کشد و آن را بر روی لوله های یخ زده می اندازد. کویل ها از هوا سردتر هستند زیرا با مبرد سرد پر شده است. بخار رطوبت موجود در هوا روی سیم پیچ های سرد به آب مایع تبدیل می شود. اگر آب به درستی جمع نشود و تخلیه نشود ، باعث نشت آب از کولر گازی می شود. یک خط تخلیه اجازه می دهد تا جریان آب انباشته شده در کولر گازی جمع شود. خط تخلیه باعث می شود آب بدون چکه کردن در بیرون از آن عبور کند. اگر می بینید که مخزن تخلیه  پر است ، جای نگرانی است. علاوه بر این ، اگر مخزن از قبل زنگ زده باشد ، جدی است و باید از یک تکنسین حرفه ای کمک بگیرید

« حتما بخوانید  قیمت کولر گازی بوش و لیست قیمت کولر گازی بوش

 

دلایل نشت آب کولر گازی و آموزش رفع آن

چگونه نشت آب کولر گازی را برطرف کنیم؟

برای برطرف کردن مشکل نشت آب از کولر گازی ، لازم است تمهیداتی از قبیل تمیز کردن گرد و غبار  ، فضای داخلی و سیم پیچ های خارجی انجام شود. در اینجا نکات و مراحل لازم ذکر شده است :
مراقبت و نگهداری از کولر گازی
هنگامی که متوجه می شوید کولر گازی شما در حال نشت است ، بهترین کار این است که اقدامات پیشگیرانه مانند بررسی منظم ، نگهداری و تعویض قطعات معیوب را شروع کنید. انجام نکات اساسی در مورد عیب یابی می تواند به طولانی تر شدن طول عمر کولر گازی کمک کند .

‍1. تمیز کردن و گرد گیری خط تخلیه میعانات

کندانسور هوای گرم اتاق شما را می کشد ، هوا را خنک می کند و هوای خنک را در داخل اتاق آزاد می کند. هوای گرم متراکم شده و آب می شود. آب از طریق مخزن تخلیه میعانات و لوله میعانات واحد تخلیه می شود. لازم به ذکر است که عدم نگهداری منظم و تجمع خاک و گرد و غبار باعث خفگی خطوط تخلیه می شود.

می توانید مراحل زیر را انجام دهید :

 • خاموش و قطع کردن برق کولر گازی . این برای اطمینان از ایمنی است.
 • پانل دسترسی را باز کنید تا مخزن تخلیه میعانات را پیدا کنید. مخزن تخلیه میعانات در یک نقطه اشباع در زیر سیم پیچ های تبخیر قرار دارد. بررسی کنید که آیا آب از ماهی تابه سرریز شده است . اگر چنین است ، این احتمال وجود دارد که کانال تخلیه مسدود شود. آب را خشک کنید و سینی را با یک تکه پارچه خشک تمیز کنید.
 • از جاروبرقی آب و خاک استفاده کنید. این به خلاص شدن از گرفتگی در خط تخلیه کمک خواهد کرد. بهتر است است تمیز کردن با جارو را از انتهای دهانه تخلیه که در خارج از خانه قرار دارد شروع کنید . به این ترتیب می توانید تمام زباله ها ، خاک و کپک های موجود در آب راه را تمیز کنید.
 • در صورت لزوم می توانید از پمپ مکش فشار قوی استفاده کنید. در حالی که تمیز کردن زباله ها و کثیفی ها کمی زمان بر است ، اما ارزش صرف زمان لازم برای پاکسازی را دارد.
 • ضربات مکش را به مدت کمتر از یک دقیقه به طور مداوم ادامه دهید.
 • هر بار مخزن جارو را بررسی کنید تا بدانید چه میزان خاک برداشته می شود.
 • این فرآیند را چندین بار انجام دهید تا جایی که هیچگونه زباله و گرد و غباری در مخزن نباشد.

مورد بعدی که باید انجام دهید این است که :

 • محلول سرکه را در لوله های تخلیه بریزید.
 • بگذارید محلول به مدت یک ساعت در لوله ها باشد.
  این محلول به از بین بردن هرگونه گرد و غبار یا زنگ زدگی در لوله های تخلیه کمک می کند.
 • حالا با استفاده از آب تمیز ، لوله تخلیه را تمیز کنید. این کار جریان آب را در سراسر لوله تضمین می کند.

با این حال ، برای اطمینان از روند صحیح ، راه ایده آل این است که به دنبال یک تکنسین حرفه ای برای انجام این کار باشید. این به شما در صرفه جویی در وقت و کاهش استرس مرتبط با کار کمک می کند.

2. تمیز کردن کویل های داخلی و خارجی

کویل های داخلی شامل اواپراتور ( تبخیر کننده ) و واحد فن کویل هستند و کویل های خارجی شامل سیم پیچ کندانسور هستند. در زیر روش های تمیز کردن هر یک از این کویل ها شرح داده شده است.

3. اواپراتور

 

برای تمیز کردن این قسمت ، مراحل زیر را دنبال کنید :

 • دستگاه را خاموش و از برق جدا کنید.
 • پانل جلوی کولر گازی را بردارید.
 • توجه داشته باشید که باله های آلومینیومی در سیم پیچ های تبخیر کننده بسیار نازک هستند. ممکن است هنگام انجام کار خم شوند. بنابراین باید مراقب باشید.

دلایل نشت آب کولر گازی و آموزش رفع آن

4. فن

این قسمت با هدف دمیدن هوای خنک کولر گازی در جهت خاص انجام می شود.

 • برای دسترسی به این قسمت ، شاسی داخلی را با کمک پیچ گوشتی جدا کنید.
 • برای تمیز کردن این قسمت از یک محلول اسپری مناسب استفاده کنید. پس از پاشیدن آن ، 15 دقیقه آن را بگذارید بماند .
 • حالا با استفاده از آب گرم آن را کاملاً بشویید.
 • قبل از برگرداندن آن در موقعیت مناسب اطمینان حاصل کنید که کاملاً خشک شود.

 

5. سیم پیچ های کندانسور متور

برای تمیز کردن کویل ها :

 • واحد کولر گازی را خاموش کنید و آن را از برق بکشید.
 • برای دسترسی به سیم پیچ ها و سیم پیچ های کندانسور ، محفظه بیرونی را جدا کنید.
 • هر مؤلفه ای که مانع دسترسی به سیم پیچ های کندانسور باشد را جدا کنید.
 • از براش برای پاک کردن کثیفی ، آهک ، چربی و مانند آن استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که از یک پاک کننده مناسب برای کویل ها استفاده می کنید.
 • پس از اتمام کار ، کویل ها را با آب معمولی بشویید.

 

 • از اینکه متن دلایل نشت آب کولر گازی را مطالعه کردید سپاسگذاریم امیدواریم پاسخ سوالات خود را گرفته باشید

 


بیشتر بخوانید :

کولر گازی ؛ راهنمای خرید کولرگازی و بهترین انتخاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .