مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

پورت USB چیست؟ معرفی و آشنایی با انواع یو اس بی

0 200
زمان مطالعه : 4 دقیقه

پورت USB چیست؟ معرفی و آشنایی با انواع یو اس بی . پورت USB جزو کاربردی ترین پورت هاست که بر روی لوازم الکترونیکی از قبیل تلویزیون ، کامپیوتر ، موبایل ، موس ، لپ تاپ ، پرینتر و … کاربرد دارد . جهت به روز آوری نرم افزار و اتصال دستگاه ها به یکدیگر کاربرد دارد. از کاربردی ترین پورت ها، پورت HDMI و LAN می باشد و پورت USB نیز در همین دسته قرار می گیرد و جزو کاربردی ترین هاست.

اما این پورت به مرور تغییراتی به خود دیده و کاربردی تر شده است. نسل های مختلفی از این پورت موجود است که با معرفی مدل جدید ، امکانات و ویژگی های جدید و قوی تر شده اند. اولین نسل این پورت های مادربرد با نام USB v1.0 و پس از آن دو نسل دیگر با نام های USB v2.0 و USB v3.0 معرفی شدند و در دستگاهها مورد استفاده قرار گرفتند.

پورت USB چیست؟ USB v1.0

اولین نسل این پورت ها USB v1.0 نام گذاری شد. با ورود این پورت به دنیای دستگاههای الکترونیکی در سال 1996 انقلابی ایجاد شد. اما سرعت 1.5 مگابایتی این محصولات از نظر بسیاری راضی کننده نبود و به این خاطر به سرعت فکر توسعه این پورت در ذهن سازندگان ایجاد شد.

USB v1.0
USB v2.0

چهار سال پس از معرفی اولین نسل ، USB v2.0 معرفی گردید. مشکل سرعت پایین در این پورت رفع شده و اطلاعات با سرعت 480 مگابایت در ثانیه انتقال داده خواهند شد. این مدل دارای سیستمی یکطرفه است ، دریافت و ارسال اطلاعات در زمان های متفاوت صورت خواهد پذیرفت و امکان ارسال و دریافت همزمان اطلاعات وجود ندارد. بر روی پورت 4 خط اتصال موجود است که دو مورد از آنها برای انتقال داده ، 1 اتصال دهنده به زمین و یکی نیز جهت تامین برق مصرفی کاربرد دارد، این جریان برق برابر 100 میلی آمپر است.

USB v2.0
USB v3.0

تغییرات در پورت USB باز هم ادامه دار بود و در نسل سوم سرعت بالاتر رفت. سرعت انتقال اطلاعات به 4.5 گیگابایت رسید. این سرعت برای انقال راضی کننده است. 8 اتصال دهنده و دو برابر شدن تعداد آنها به نسبت مدل قبلی برسرعت و دقت پورت افزود .

در این پورت دو اتصال دهنده جهت انتقال اطلاعات ، دو عدد دریافت کننده و چهار اتصال دهنده دیگر بر روی سرعت تمرکز کرده و سرعت را بالا خواهند برد. تغذیه کننده برق در این سری تقویت یافته و به میزان 900 میلی آمپر رسیده است. از این رو می توان جهت انجام شارژ چهار دستگاه به طور همزمان از آن استفاده کرد. به ویژگی های کاربردی این محصول اضافه شده است.

پورت USB و کاربرد آن
تفاوت USB v2.0 و USB v3.0

مهم ترین تغییراتی که در نسل دوم و سوم ایجاد شد عبارت اند از: تغییر در سرعت ، میزان سرعت 10 برابر افزایش یافته و از 480 مگابایت به 450 گیگابایت ارتقاء داده شد، این رقم واقعا چشم گیر است. تغذیه برق از 100 میلی آمپر به 900 میلی آمپر رسید، از این رو برق مورد نیاز برای لوازم بیشتری را ارائه خواهد داد. میزان اتصال دهنده های از 4 به 8 خط رسید و امکان دریافت و ارسال اطلاعات به صورت دو طرفه فراهم گردید. برای تشخیص این دو نسخه از یکدیگر تنها کافیست به رنگ درگاه ها نگاهی بیندازید، USB v2.0 با رنگ مشکی و USB v3.0 با رنگ آبی تولید شده است.

تفاوت USB v2.0 و USB v3.0
پورت USB چیست؟ مدل ها و سایز های تولید شده از پورت USB

نسل های مختلف از پورت USB با اندازه و اشکال متفاوت تولید شده اند تا در دستگاهها و لوازم متنوع مورد استفاده قرار گیرند. USB-type A از اشکال این درگاه ارتباطی است که بیشترین طرفدار و استفاده را در دستگاهها دارد. فلش مموری ها و کامپیوتر ها در اکثر موارد از این درگاه استفاده می کنند. USB-type B شکل بعدی این پورت است که در اسکنر ، پرینتر و … از این نوع استفاده خواهند کرد.  نوع های A و B در سایز Mini نیز تولید شده اند تا در دستگاه های کوچکتر مورد استفاده قرار گیرند.

برخی از موبایل ها و MP3 Player ها از این نوع استفاده خواهند کرد. برای دستگاههای کوچک که موبایل ها اکثر سهم را به خود اختصاص داده اند ، سایز Micro از هر دو نوع تولید شده است. برای استفاده از این پورت و جهت اتصال دستگاه هایی با کامپیوتر کابل هایی با یک طرف از نوع A و طرف دیگر سایز Micro تولید می شوند .
مدل ها و سایز های تولید شده از درگاه USB

« حتما بخوانید  دفترچه راهنمای تلویزیون سونی ، کاتالوگ تلویزیون سونی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .