مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

افزایش بهره وری در محیط کار ؛ مدیریت استراحت و رفع خستگی

40
زمان مطالعه : 6 دقیقه

 افزایش بهره وری در محیط کار ؛ مدیریت استراحت و رفع خستگی نیازمند کنترل های رفتاری است . مدیریت استراحت : شما هم در یک شرکت و یا سازمان دفتری کار می کنید!؟ پس احتمالاً بیشتر وقت خود را در همان محیط می گذرانید. به نظر خودتان چند ساعت کار مفید انجام می دهید؟ چند ساعت به بهانه ی گرفتن انرژی کارهای غیر مرتبط انجام می دهید؟ روزی چند بار در طول ساعت کاری ،قهوه و چایی می خورید؟ با استراحت های کوتاه مدت چه می کنید؟ احتمالاً شما هم بر این باورید که استراحت کوتاه در طول ساعت کاری انرژی شما را افزایش می دهد و عملکرد و بهره وریتان را بالا می برد .

حتماً برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید که هیچ کدام از این کارها تاثیری در افزایش انرژی شما ندارند. شاید تعجب کرده باشید و با خود بگویید که چطور ممکن است ؟ ایا استراحتهای کوتاه مدت مضرند؟ مگر می شود کل وقت کاری را فقط و فقط به کار فکر کرد!!! برای اینکه پاسخ قطعی و درست این اما و اگر ها را بدانید ، ادامه ی مطلب افزایش بهره وری در محیط کار را بخوانید .

 

آمارهای تحقیقاتی « افزایش بهره وری در محیط کار »

بر اساس تحقیقاتی که در یکی از دانشگاه های آمریکا « دانشگاه پورتلند» توسط استاد فریتز انجام شده است ، گویای این واقعیت است که استراحت های کوتاه مدتی که صرف فعالیتهای غیر کاری می شود ، منجر به پایین آوردن خستگی و افزایش انرژی نمی شوند ، بلکه کاملاً برعکس خستگی را افزایش می دهند . اما نگران نباشید ، چرا که در همین تحقیقات مشخص شده است که ، استراحت های کوتاهی که صرف انجام فعالیتهای مرتبط با کار می شوند ، انرژی کارمندان را افزایش می دهند و خستگی را از تن دور می کنند . البته این نکته را در نظر داشته باشید ، که این تحقیق در مورد شرکتها و سازمانهایی که کار دفتری انجام می دهند صورت گرفته است .

 

 

افزایش بهره وری در محیط کار ؛ مدیریت استراحت و رفع خستگی

 

«افزایش بهره وری در محیط کار » آیا استراحت در بین کار مضر است؟

همه ی ما فکر می کنیم که اگر در طول یک روز کاری ، از کار و موضوع کارمان فاصله بگیریم ، انرژی و میزان بهره وریمان افزایش می یابد . حتی بسیاری از ادارات و سازمانها و شرکتها قوانین مشخصی برای استراحتهای کوتاه مدت کارمندانشان دارند . برای نمونه برخی سازمانها ، یک ربع را فقط برای قدم زدن در فضای باز گذاشته اند و در این یک ربع کارمندان باید در محیط باز ، هوا بخورند تا انرژی بیشتری بگیرند .

 برخی سازمانها بازه ی زمانی مشخصی را به گوش دادن به موسیقی اختصاص داده اند . و این سازمانها چه اشتباه بزرگی مرتکب می شوند ، چون نمی دانند هیچ کدام از این استراحتهای کوتاه مدت تاثیری بر میزان انرژی و میزان سرزندگی و بهبود عملکرد کارمندان نخواهد داشت . در ساعت کاری نباید از کار فاصله گرفت ، استراحتهای کوتاه مدت را می توان به سه دسته تقسیم کرد . استراحتهای غیر کاری ، استراحتهای عادتی روزانه ، استراحتهای کاری .

 

 استراحت به سه دسته تقسیم می شود:

  • استراحتهایی که نمی توان آنها را حذف کرد اما می توان کنترل نمود ، در دسته ی استراحتهای عادتی و روزانه قرار می گیرند. مانند آب خوردن، دستشویی رفتن ، جواب دادن به تماسهای ضروری و از این مثالها… این نوع استراحت شاید از دید شما که کارمند هستید ، استراحت به حساب نیاید و آنها را مانند نفس کشیدن واجب و ضروری بدانید. درست است که این نیازها را باید رفع کرد اما اگر برای افزایش انرژی و از بین بردن بی حوصلگی این عادتها را به دفعات زیادتر از حالت عادی خود انجام می دهید ، قطعاً وقت کشی می کنید . باید بدانید که آب خوردن و آب پاشیدن به سر و صورت هرگز عملکرد شما را بهبود نمی دهد و تاثیر چندانی ندارد.
  • استراحتهای غیر کاری ؛ این نوع استراحتها شامل استراحتهایی مانند حرف زدن در مورد یک موضوع غیر مرتبط با کار ( تعطیلات آخر هفته ، آخرین مدل ماشین ، مهمانی های دسته جمعی و…) و گوش دادن به موسیقی و یا سر زدن به فیس بوک . این استراحتها کاملاً برعکس انتظار شما انرژی کارمندان را پایین می ارود و بر روی عملکردشان تاثیر منفی دارد. چرا که ذهن آنها درگیر این مسایل می شود و تمرکزشان را در حین کار از دست می هند.
  • و اما استراحتهای مرتبط با کار ؛ این همان چیزی است که شما می خواهید. استراحت باید با کارتان مرتبط باشد تا انرژی شما را افزایش دهد. شما می توانید یک ربع از ساعت کاری را که قبلاً صرف استراحتهای غیر مرتبط می کردید ، صرف این نوع استراحت کنید. مثلا می توانید ، با همکارانتان یا به تنهایی در مورد کارهایی که باید در طول هفته انجام بدهید فکر کنید ، یا برنامه ی کاریتان را مشخص کنید.

 

« حتما بخوانید  معرفی 10 فیلم برتر سال 2016 : پرفروش ترین فیلم ها

« افزایش بهره وری در محیط کار » تغییر روحیه در محل کار

 کار همکارانتان را ببینید و از آنها کلی تعریف و تمجید کنید. خودتان می بینید که چقدر روحیه تان عوض می شود و چقدر انرژی به محیط و همکاران و خودتان می دهید.

افزایش بهره وری در محیط کار ؛ مدیریت استراحت و رفع خستگی

 

 

نکته ی طلایی : کمک کردن به یک همکار تاثیر به مراتب بیشتری از قدم زدن در هوای آزاد دارد.

 

« افزایش بهره وری در محیط کار » تاثیر فاصله گرفتن از محیط کار

بنابراین وقتی سرگرم کار هستید و تمام هوش و حواستان روی کار متمرکز شده است . اگر با همین منوال پیش بروید و در تمام طول ساعت کاری بر روی کار متمرکز شوید قطعاً عملکرد بالایی خواهید داشت و در نهایت احساس آرامش بیشتری هم می کنید . فراموش نکنید که در این تحقیق ، تاثیر استراحتهای کوتاه مدت مابین کار بر روی میزان انرژی ، بررسی شده است . قطعاً نباید تاثیر فاصله گرفتن از محیط کار به مدت چند روز و حتی  یک روز را نادیده گرفت . چرا که کارمندان هم باید هر چند ماه یکبار حداقل به مدت یک روز هم که شده به خودشان استراحت بدهند و باتری وجودشان را شارژ کنند .

اگه بگم قهوه هم تاثیری نداره ، باور می کنید!!! 

زمانهایی که صرف خوردن قهوه می شود ، نمی تواند تاثیر زیادی در کاهش خستگی و افزایش انرژی داشته باشد . قهوه برای مدت کوتاهی انرژی شما را بالا میبرد ، اما بعد از مدت کوتاهی تاثیرش از بین می رود . شما مجدداً خسته خواهید  شد و برا یافزایش انرژی باید مقدار بیشتری قهوه بخورید و این روند همچنان ادامه می یابد . که روش جالبی برای افزایش و بالا بردن بهره و ری نیست . احتمالاً خستگی ناشی از کار شما را مجبور کند قهوه بخورید ولی استفاده ی بیش از اندازه از قهوه نیز درست نیست .

 

 

افزایش بهره وری در محیط کار ؛ مدیریت استراحت و رفع خستگی

 

« افزایش بهره وری در محیط کار » تعطیلات بهتون چقدر انرژی میده!!!

تعطیلات تاثیرات مثبت زیادی دارد ، همه ی ما که اکثراً مشغول کار هستیم و بیشتر عمرمان در محیط کار میگذرد ، برایمان پیش آمده که دچار روزمرگی شویم و از تکرار روندی یکنواخت ناراحت شده باشیم . اگر به این احساسات هر چند ضعیف درونمان توجه نکنیم ، احتمال اینکه فرسودگی شغلی سراغمان بیاید بسیار بیشتر است . برای جلوگیری از فرسودگی شغلی ، باید به تعطیلات برویم . تعطیلات هم احتمال فرسودگی شغلی را کاهش می دهد و هم سلامتی روح و روان را افزایش می دهد و هم روحیه و انرژی را برای مدتی طولانی ( بسته به روزهای تعطیلی و مکان مسافرت و … متغیر است .) افزایش می دهد .

اما در مورد تعطیلات هم این نکته را به خاط داشته باشید که بهتر است به جای اینکه در طول سال ، یک بار به تعطیلات بروید ، در طول سال سه بار به تعطیلات بروید اما در بازه های زمانی کمتر . یعنی به جای یک تعطیلی یک ماهه در طول یک سال کاری ، سه تعطیلی یک هفته ای در فاصله های زمانی مختلف در طول سال داشته باشید .

 

افزایش بهره وری در محیط کار ؛ مدیریت استراحت و رفع خستگی

 

جانِ کلام

خوشحالم که مطلب افزایش بهره وری در محیط کار ؛ مدیریت استراحت و رفع خستگی نکته های لازم را برای اینکه نمیتوان بطور قطعی و یقین از کار فاصله گرفت ، را به شما منتقل نموده است. تنها می توان برای مدت کوتاهی به تعطیلات رفت آن هم نهایتاً سه بار در سال . بطور کلی نمی توان کلاً بیخیال کار شد ، چرا که بر بازده و عملکرد کاری تاثیر مخربی خواهد گذاشت . به این مثال توجه کنید ، شما در طول روز صدای تماس و پیامک و نوتیفیکیشنهای گوشیتان را می شنوید . و موبایلتان روی حالت زنگ قرار دارد . اما هنگامی که می خواهید بخوابید ، صدای گوشیتان را قطع می کنید و با خیال راحت می خوابید . اما اول صبح از تمام اطلاعات گوشیتان مطلع می شوید . کار هم دقیقاً چنین ماجرایی دارد ، نمی توانید کلاً کارتان را رها کنید ، بلکه تنها می توانید مدتی آن را کمی آن طرف تر بگذارید .

 

افزایش بهره وری در محیط کار ؛ مدیریت استراحت و رفع خستگی

 


بیشتر بخوانید:

نظرات بسته شده است.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .