مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

قابلیت HDR چیست ؟ فناوری اچ دی آر در تلویزیون چه کاربردی دارد

0 17
زمان مطالعه : 5 دقیقه

قابلیت HDR چیست ؟ فناوری اچ دی آر در تلویزیون چه کاربردی دارد ؛ از تکنولوژی های جدیدی که در سال 2016 معرفی شد و در ساخت نمایشگرها، مخصوصا نمایشگر تلویزیون ها مورد استفاده قرار گرفت قابلیت HDR بود. HDR که مخفف High Dynamic Range می باشد به معنای محدوده دینامیکی بالا می باشد. اما HDR چه کاری انجام می دهد و چگونه بر روی تصویر تاثیر گذار خواهد بود؟ تصاویری که با تلویزیون های دارای این فناوری چه ویژگی منحصر به فردی دارند؟

ویژگی های برجسته قابلیت HDR

تعداد پیکسل های به کار رفته در ساخت تصویر بسیار مهم است و تاثیر بالایی بر روی تصاویر دارد . اما مسئله دیگری که تاثیر بیشتری بر روی تصاویر به نمایش در آمده خواهد گذاشت . میزان کنتراست تصاویر است . به این معنی که روشنایی روشن ترین قسمت تصویر، با تاریکی تاریک ترین قسمت آن بیشترین اختلاف را داشته باشد . در این حالت تصاویر با زیبایی بالایی به چشمان تماشاگر خواهند نشست .

اگر بخواهیم تصویری را با رزولوشن بالا با تصویری با کنتراست بالا مقایسه کنیم، شاهد کیفیت بالاتری در تصویر با کنتراست بالاتر خواهیم بود. زیرا رنگ ها در حالت طبیعی خود می باشند و به راحتی می توان رنگ ها را تشخیص داد . دیدن رنگ های اصلی در تصاویر باعث می شود تصاویر زنده تر دیده شوند و رنگهای طبیعیشان را حذف کنند. میزان بالای کنتراست عمق بیشتری به تصویر خواهد داد و تصاویر قایل لمس تر خواهند شد.
قابلیت HDR در تلویزیون های سال 2016 چیس

رنگ ها در فناوری قابلیت HDR چه تفاوتی دارند؟

رنگ های اصلی قرمز ، سبز و آبی و سایر رنگ های تولیدی بهینه تر به نمایش در خواهند آمد . تکنولوژی HDR باعث تولید و به نمایش درآمدن طیف رنگی گسترده تری خواهد شد . رنگ ها در نمایشگر های جدید مخصوصا ال سی دی ها به خوبی به نمایش درنخواهند آمد . این تکنولوژی به وجود آمده تا این مشکل را مرتفع سازد . کاربران به هنگام تماشا کردن تصاویر تمامی رنگ ها را می بینند و اختلاف بین آنها را به خوبی درک خواهند کرد . این در حالیست که بدون استفاده از HDR این اختلاف و کنتراست رنگ ها آنچنان مشهود نبود.

قابلیت HDR در تلویزیون های سال 2016 چیس

تفاوت HDR در تلویزیون و دوربین « قابلیت HDR چیست ؟ »

فناوری HDR چیستHDR در ابتدا در دوربین ها مورد استفاده قرار گرفته است . اما واقعیت این است که تکنولوزی که در دوربین ها مورد استفاده قرار می گیرد با آنچه که اکنون در تلویزیون ها شاهد آن هستیم متفاوت است . در واقع در دوربین ها رنگ ها به صورت واقعی به نمایش درنمی آیند و کمی از واقعیت به دورند . پس باید تصاویر تلویزیون ها را دید و سپس در مورد آنها قضاوت کرد .

کاربران به هنگامن مقایسه تصویر در هر دو نمایشگر به این نتیجه خواهند رسید که تصاویر با همدیگر متفاوت اند و کیفیت در تلویزیون ها بسیار بالا و نزدیک به واقعیت می باشند. در دوربین ها  این قابلیت باعث خواهد شد ضمن ترکیب چند عکس ، تصویری با بیشترین محدوده دینامیکی تولید شود. این تصاویر به شکل عادی و طبیعیشان نخواهند بود و توسط دوربین ترکیباتی به تصاویر افزوده خواهد شد و حالت طبیعیشان را از دست خواهند داد.

شفاف سازی تکنولوژی HDR

اما این سوال مطرح خواهد شد که این قابلیت در تلویزیون ها چگونه عمل خواهد کرد که نتیجه آن ایجاد تصاویر با کیفیت خواهد بود ؟  تلویزیون های دارای قابلیت HDR در بخش هایی از تصویر دارای نور و روشنایی بیشتری هستند . این فناوری قبل از این با پایین آوردن میزان نور در تصویر صورت می گرفت.

محدوده رنگ های تولیدی در این نمایشگرها بالا است و از میزان آنها در پخش کننده های بلوری و محتویات اچ دی بالاتر است ، پس می توان گفت هر آنچه توسط این پخش کننده ها تولید می شود بدون هیچ تغییری بر روی نمایشگر به نمایش در خواهد آمد.

قابلیت HDR تفاوت

HDR نیاز به کار دارد!

قابلیت HDR در تلویزیون های سال 2016 چیسبا وجود فناوری HDR باید فیلم ها و یا بازی هایی موجود باشند تا بر روی آنها به نمایش در آیند . در حال حاضر به علت جدید بودن این قابلیت تعداد آنها کم است و فقط تعدادی کمی از آنها در موسسه های تولید فیلم ، تولید شده است . تولیدات باید هماهنگ با این فناوری باشند تا در زیباترین حالتشان به نمایش در آیند . تولیدکنندگان فیلم ها باید رنگ بندی ها را آنطور که می خواهند و مناسب است ، انجام دهند تا بدون تغییر به نمایش درآیند.

به علت دقیق بودن رنگ های تولید شده توسط  HDR حتی اگر رنگ ها در یک رنج قرار گیرند، همه آنها آنطور که هستند به نمایش در می آیند و می توان اختلاف بین آنها را مشاهده کرد. پس  با این وجود طراحان و کارگردان ها در طراحی صحنه ها با مشکلی رو به رو نخواهند شد . مثلا برای ایجاد تصویری یک دست با رنگ های سرد و یا گرم دست تولید کنندگان باز خواهد بود.

« قابلیت HDR چیست ؟ » چه پورتی؟

برای اتصال دستگاههای پخش کننده و به نمایش در آوردن فیلم هایی با قابلیت HDR به لطف پورت های HDMI 2 مشکلی به وجود نخواهد آمد . این پورت ها که اخیرا در تمامی تلویزیون ها موجودند ، برای اتصال مناسب ترین گزینه خواهند بود . اگر تلویزیونی که خریداری کرده این مجهز به HDMI است می توان به راحتی آن را بروزرسانی کرد و هیچ جای نگرانی نیست .

علت ایجاد این تکنولوژی وجود عیبی است که LED ها در تولید رنگ ها دارند. این تلویزیون ها به دلیل باریک بودن بیش از حدشان و صرفه جویی در مصرف انرژی سبب شده کفیت رنگ ها و کنتراست موجود پایین آید ولی قابلیت HDR این کمبود را جبران خواهد کرد و رنگ ها و کنتراست را به زیباترین حالت ممکن به نمایش در خواهد آورد.

قابلیت HDR در تلویزیون های سال 2016 چیس

 

« حتما بخوانید  سنسور Proximity یا سنسور مجاورتی در گوشی چیست ؟

مقایسه اچ دی آر ، کیفیت 4K

بیشترین بهره ای که می توان از این فناوری برد در LCD ها و LED هاست. در واقع تصاویر پخش شده بر روی OLED دارای مشکلی در پخش تصاویر نیستند. این فناوری با ترکیب فناوری موجود بر روی ال سی دی ها ، فسفر ، کوانتوم دات quantum dot و … تصاویر را در کنتراست بالا و کیفیت رنگ عالی خلق و پخش خواهد نمود
اگر کاربری در مقابل دو تلویزیون بنشیند که یکی از آنها از قابلیت HDR بهرمند است و دیگری تصاویر را با کیفیت 4K به نمایش در خواهد آورد بدون شک تلویزیونی را با کیفیت تر خواهد دانست که از قابلیت HDR استفاده کرده است و این به علت کیفیت رنگ بالا و کنتراست بالای این محصولات است. با این وجود تصور کنید در مقابل تلویزیون 4K نشسته اید که دارای فناوری HDR نیز می باشد، بدون شک از دیدن تصاویر به نمایش در آمده به وجد خواهید آمد.

قابلیت HDR در تلویزیون های سال 2016 چیس

 

امیدواریم از خواندن متن «قابلیت HDR چیست ؟ فناوری اچ دی آر در تلویزیون چه کاربردی دارد » لذت برده باشید . پاسخ گوی سوالات شما هستیم لطفا در قسمت نظرات ، سوالات و نظرات خود را بپرسید .

بیشتر بخوانید :

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .