مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

قابلیت «3D Touch» چیست ؟ هر آنچه باید از 3D Touch بدانید

0 262
زمان مطالعه : 6 دقیقه

قابلیت «3D Touch» چیست ؟ هر آنچه باید از 3D Touch بدانید ؛ قابلیت لمس سه بعدی ، یکی از خلاقانه ترین ویژگیها و امکانات نمایشگرهای لمسی است که خوشبختانه اپل آن را در گوشی های آیفونش جا داده است . شاید در نگاه اول این قابلیت را تنها امکانی ساده و سطحی بدانید و سرسری از آن بگذرید اما این قابلیت در واقع نقطه عطفی است در تعاملات و روابط ما با گوشی هوشمند . اپل به خوبی از پس این کار برآمده است . اپل این قابلیت را با نام « Peek and Pop» نام می برد . یعنی با وارد آوردن فشار به نمایشگر ، میزان فشار وارد شده اندازه گیری می شود و اگر میزان فشار در حد تعریف شده ای باشد ، واکنش های مختلفی از گوشی می بینید و دسترسی های جالبی به شما خواهد داد.

قابلیت «3D Touch»

قابلیت تاچ سه بعدی گوشی اپل « 3D TOUCH»   از مهم ترین تغییراتی بود که در گوشی آیفون 6 اس و پلاس شاهد آن بودیم . شاید شما با خود بگویید این همه سر وصدا تنها به خاطر یک قابلیت لمسی ! اگر با لپ تاپهای اپل کار کرده باشید ، می دانید که ویژگی به نام « Force Touch» دارند . این قابلیت را می توان به عنوان سنسوری معرفی کرد که میزان فشار وارده بر نمایشگر لمسی از سوی انگشت را اندازه گیری می کند . و با توجه به فشار وارد شده به نمایشگر واکنش نشان می دهد . جای این ویژگی در گوشی های اپل خالی بود . این چنین بود که این بار اپل به همراه عرضه ی آیفون 6 اس ویژگی جدیدی به نام «3D Touch» را معرفی کرد . و این همان قابلیت « Force Touch » است و تقریبا با همان کارایی. با تا خرید همراه باشید .

قابلیت «3D Touch» چیست

 اما واقعاً این قابلیت لمس سه بعدی چیست و دقیقاً چه کاربردی دارد!

هنگامی که گوشی آیفون 6 اس معرفی شد ، قابلیتی به نام فورس تاچ در بین ویژگیهای جدیدش خودنمایی می کرد . اما این اسم در آیفون 6 پلاس به لمس سه بعدی « 3D TOUCH» تغییر نام پیدا کرد . معمولترین نوع لمس در بین انواع نمایشگرهای لمسی ، «Tapping» است . در این نوع لمس با کشیدن انگشت به این طرف و آن طرف می توانستیم صفحه را حرکت دهیم و آن را عوض کنیم . برای زوم کردن دو انگشت را به بیرون صفحه می کشیدیم و برای کاهش زوم دو انگشت را به داخل صفحه نمایش می کشیدیم. این نوع لمس ها و این حرکات از معمولترین حرکات در هنگام کار با گوشی های لمسی هستند .

 

اما با سر کار آمدن قابلیت جدید حرکات جدیدی به این حرکات افزوده شده اند . حرکتی به نام پیک و پاپ . «Peek» یعنی میزان فشار کم به نمایشگر وارد شود . «Pop» یعنی فشار بیشتری وارد شود. در واقع یک قابلیت سخت افزاری است و ارتباطی به سیستم عامل گوشی های اپل ندارد. این قابلیت با ارتقاء دادن سیستم عامل در گوشی های آیفون ظاهر نمی شود . یعنی برای اینکه این قابلیت را لمس کنید و تجربه کنید باید حتماً گوشی آیفون 6 اس به بالا داشته باشید .

قابلیت «3D Touch» چیست

فشار بیشتر یعنی اجرای سریعتر

می دانید که در گوشی های دیگر و آنهایی که لمس «3D Touch» دارند . برای باز کردن برنامه ای که در واقع زیر مجموعه ای از برنامه ی دیگری است ، باید اول برنامه ی اصلی را انتخاب کنید و سپس بعد از باز شدن برنامه در بین گزینه های مختلف به بخش مورد نظرتان بروید . مثلاً برای دسترسی به میزان روشنایی صفحه نمایش «BRIGHTNESS LEVEL» باید ابتدا برنامه ی SETTING را از منوی گوشی انتخاب کنید و سپس بر روی DISPLAY تب کنید . تا در نهایت بتوانید از آنجا میزان روشنایی را تعیین کنید . اما با قابلیت « 3D TOUCH» دیگر نیازی به رفتن این راه طولانی نیست . تنها کافی است با وارد آوردن فشار بیشتر بر روی برنامه ی مورد نظر ، گزینه های متعدد و بخش های مختلف را ببینید و بسته یه نیاز یکی را انتخاب کنید .

امکانات مختلف با قابلیت «3D Touch»

اگر قابلیت لمس سه بعدی را هنوز فعال نکرده اید و هنوز تجربه ی کار کردن با این قابلیت را ندارید . همین الان با گوشی و یا با کامپیوتر وارد برنامه ی ایمیلهایتان شوید . برای اینکه ایمیل ها را باز کنید باید وارد تک تک ایمیلها شوید . و بصورت جداگانه وارد ایمیل بعدی شوید . اما اگر قابلیت «3D Touch » را فعال کردید ، می توانید برای چک کردن ایمیلهایتان ، مجبور نیستید که حتما ایمیل را باز کنید . کافی است کمی بیشتر فشار وارد کنید تا پیام داخل ایمیل نمایش داده شود .

اگر احساس کردید پیام مهمی بوده و باید حتماً سر فرصت پاسخش را بدهید می توانید با کشیدن به سمت راست ، آن را به عنوان پیامهای خوانده نشده علامت گذاری کنید. اگر هم ایمیل را به سمت چپ بکشید ، ایمیل به راحتی حذف می شود. فراموش نکنید وقتی انگشت تان را از روی کیبورد برداشتید ، صفحه ی اصلی ایمیل را نمایش داده میشود.

قابلیت «3D Touch» چیست

انتخاب یک کلمه در یک عبارت و طراحی

قابلیت «3D Touch» چیست
اگر اکنون در حال نوشتن پیام متنی در مسنجری مثل تلگرام هستید و می خواهید که از بین عبارت یا جمله ای که تایپ کردید یک کلمه را انتخاب کنید . چیکار می کنید ؟ مطمئناً انگشتتان را بر روی کلمه ی مورد نظر می گذارید و دو بار بر روی آن ضربه می زنید . با این کار کلمه انتخاب می شود ، اما حالا به این روش توجه کنید . هنگام نوشتن متن ، انگشتتان را بر روی کیبورد فشار دهید  . با این کار اشاره گر متن به راحتی به حرکت در می آید و تنها کافی است فشار بیشتری به نمایشگر وارد کنید تا بتوانید کلمه ی مورد نظرتان را انتخاب کنید .

اما برای آن افرادی که به هنر نقاشی و طراحی علاقه مند هستند و می خواهند بعضی از اوقات خود را که تنها به گوشی دسترسی دارند ، با نقاشی کشیدن پر کنند ، این قابلیت یکی از بهترین گزینه هایی که در اختیار کاربرانش می گذارد ، همین است . با قابلیت « 3D Touch» کشیدن طرح های مختلف و خطوط مختلف کار بسیار ساده ای است . برای کشیدن خطوط ضخیم ، فشار بیشتری وارد کنید . برای کشیدن خطوط نازک فشار کمتری وارد کنید .

نحوه ی فعال کردن «3D Touch» و تنظیم میزان حساسیت

در صفحه ی اصلی گوشی آیفون بر روی SETTING کلیک کنید . سپس به بخش « Accessibility» بروید و از آنجا به قسمت « 3D TOUCH» بروید . اینجا همان جایی است که باید قابلیت « 3D TOUCH» را فعال کنید. با این چند قدم توانستید که قابلیت لمس سه بعدی را فعال کنید. اما اپل امکان تنظیم حساسیت را به کاربران داده است . یعنی می توانید خودتان تنظیم کنید که با چه میزان فشاری چه عکس العملی اجرا شود.

قابلیت «3D Touch» چیست
برای میزان حساسیت هم ابتدا به setting بروید و سپس Accessibility و از آنجا هم قسمت 3D TOUCH را انتخاب کنید . در این بخش می توانید با استفاده از گزینه ی « 3D Sensitivity »  می توانید میزان حساسیت را در حالتهای مختلف تنظیم کنید. حالت آرام و سبک « Light » با فعال کردن این گزینه ، با وارد آوردن فشار خیلی کم هم قابلیت لمس سه بعدی اجرا خواهد شد. با انتخاب حالت « Medium » با وارد آوردن فشار معمولی و نرمال ، این قابلیت اجرا می شود. در نهایت هم با انتخاب حالت « Firm» برای به اجرا در آمدن قابلیت سه بعدی ، باید فشار زیادی بر روی نمایشگر وارد آورید .

 

« حتما بخوانید  موتور اینورتر چیست و چه مزایایی دارد ؟

 جان کلام

با مطالعه و خواندن مطلب قابلیت «3D Touch» چیست ؟ هر آنچه باید از 3D Touch بدانید را به وضوح بیان کرده است . اگر سوال یا نظری دارید آن را در قسمت سوالات و نظرات درج کنید.

بیشتر بخوانید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .