مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

Resolution ؛ رزولوشن چییست ؟

0 111
زمان مطالعه : 4 دقیقه

وقتی صحبت از کیفیت صفحه نمایش یا کیفیت تصاویر می شود ، این رزولوشن (Resolution)  است که خودنمایی می کند و نقش تعیین کننده ای به عهده دارد.اما رزولوشن چیست؟ چرا تا حرف از صفحه نمایش می شود ، پای رزولوشن در میان است؟ رزولوشن در واقع ، دقت صفحه نمایش را بر اساس استانداردهای مختلف و متنوع اندازه گیری کرده و بیان می کند . فرقی نمی کند صفحه نمایش چی باشد ، گوشی ، تلویزیون و تبلت و لپ تاپ و …

رزولوشن یعنی تعداد پیکسل در واحد اینچ

رزولوشن چیست؟

به تعداد پیکسلهایی که در سطر و ستون تصاویر و نمایشگرها نمایش داده می شود ، رزولوشن می گویند ؛ با افزایش تعداد پیکسلها ، کیفیت تصاویر نیز بالا می رود. ابتدایی ترین حالتی که برای تعریف رزولوشن از آن استفاده می شود ، عرض در ارتفاع است ، یعنی تعداد پیکسلهای عرض و تعداد پیکسلهای ارتفاع را بیان کنید. مثلاً هنگامی که بر روی یک مانیتور نوشته شده ، 1920 در 786 ، به این معنی است که تعداد پیکسلهای عرض در تعداد پیکسلهای ارتفاع نوشته شده است . رزولوشن در اندازه ی فیزیکی نمایشگرهای تاثیری ندارد ، اگر دو نمایشگر با resolution یکسان و اندازه ی فیزیکی متفاوت را در نظر بگیرید ، تراکم پیکسلی در نمایشگر کوچکتر بالاتر و کیفیت تصاویر نیز بهتر خواهد ، چرا که پیکسلها در فاصله ی نزدیک از هم قرار گرفته اند ، اما در نمایشگر بزرگتر تراکم پیکسلی کمتر است .  بطور کلی رزولوشون ، عاملی مهم در تعیین کیفیت تصاویر یک نمایشگر محسوب می شود.
رزولوشن یعنی تعداد پیکسل در واحد اینچ

مگاپیکسل چیست؟

پیکسل از ترکیب دو واژه ی PICture Element بوجود آمده است . مگا پیکسل ، به تعداد کل پیکسلهایی که در تشکیل تصویر دخالت داشته اند ، گفته می شود . تعداد پیکسلها نیز به ابعاد سنسور و به دقت آن بستگی دارد و هر چه تعداد پیکسلها بیشتر باشد کیفیت تصاویر نیز بالاتر می رود. همه ی نمایشگرها و صفحات مانیتورها و از پیکسلهای کوچک مربعی ساخته شده اند . در واقع پیکسل ها مربع های کوچیکتری هستند که تصاویر را بوجود می آورند. به ازای کوچکتر بودن پیکسل و وجود تعداد بیشتری پیکسل در یک صفحه ، کیفیت تصاویر بالاتر می رود. 

توانایی سیستم در نمایش دادن جزئیات ، میزان resolution را تعیین می کند.

هر ستون و ردیف دارای تعداد معینی پیکسل هستند ، مثلاً بعضی از نمایشگرها دارای رزولوشن 640 در 480 و یا یک سری از نمایشگرها دارای رزولوشن 1289 در 720 هستند  ، این تعداد پیکسلی که در ردیف های سطر و ستون وجود دارند تاثیر زیادی بر روی کیفیت تصاویر نمایشگر می گذارند. البته تعداد پیکسل به تنهایی عامل تعیین کننده درکیفیت نیست و عوامل متعدد دیگری مانند کنتراست و…بر روی کیفیت تاثیر گذار خواهند بود. هر چه تعداد پیکسل بیشتر ، درجه ی وضوح تصاویر و هم چنین دقت تصاویر بالاتر می رود.  
رزولوشن یعنی تعداد پیکسل در واحد اینچ

 

وضوح تصویر یا Resolution چیست؟

وضوح تصویر (رزولوشن) چیست؟ رزولوشن به توانایی نمایش یا تشخیص تعداد زیادی پیکسل در واحد مساحت اطلاق می گردد. نمایشگرهای غیر CRT مانند تلویزیون های پلاسما و LCD دارای آرایه های ثابت تعداد پیکسل می باشند به این معناکه دارای ردیف ها و ستون هایی هستند که در هر لحظه خاموش و روشن می شوند تا رنگ های مورد نظر را تولید نمایند. در هر ستون و در هر ردیف تعداد پیکسل های معینی وجود دارند مثلاً برخی از نمایشگرها دارای رزولوشن ۶۴۰ در ۴۸۰ و برخی دیگر ۱۲۸۰ در ۷۲۰ و یا ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ هستند. میزان کنتراست و رزولوشن دو عامل اساسی و موثر بر روی کیفیت تصاویر می باشند.

« حتما بخوانید  پورت LAN چیست و چه کاربردی در تلویزیون دارد ؟

وضوح تصویر یا Resolution چیست؟

وضوح تصویری یا قدرت تفکیک پذیری تصویری یا رزولوشن تصویری در علوم تصویری به توانایی یک سیستم برای متمایز سازی جزئیات یک تصویر در یک سیگنال تصویری را گویند. اغلب این نوع رزولوشن به بزرگی یا کوچکی پیکسل های تصویر بستگی دارد، و می‌توان مقدار تفکیک پذیری تصویر را با یکان جفت خط بر واحد طول سنجید.

مگاپیکسل و رزولوشن چیست؟

اصطلاح مگاپیکسل به تعداد کل پیکسل‌های قابل ثبت در یک تصویر توسط سنسور دوربین اشاره دارد. این مقدار، هم به ابعاد سنسور و هم به میزان دقت آن بستگی دارد. مثلاً سنسور یک دوربین دیجیتال ممکن است بتواند در بهترین حالت عکسی با ابعاد 2592 در 1944 پیکسل ثبت کند. در این صورت مجموعا 5038848(حدود 5 میلیون) پیکسل یا نقطه در این تصور وجود خواهد داشت. بنابراین به چنین دوربینی اصطلاحاً 5 مگاپیکسل می‌گویند. البته این دوربین می‌تواند تصاویری با ابعاد و رزولوشن پایین‌تر نیز ثبت کند. این بستگی به تصمیم عکاس دارد. هرچه رزولوشن تصویر و ابعاد آن کمتر باشد، تعداد تصاویری که می‌توان روی مقدار معینی از حافظه دوربین ثبت کرد بیشتر می‌شود اما در عوض دقت و وضوح آن کمتر می‌شود. توجه کنید که دقت و وضوح کمتر لزوماً به معنی کیفیت پایین‌تر نیست.
عوامل دیگری همچون کیفیت کار لنز و میزان بزرگنمایی آن، سرعت شاتر، میزان روشنایی تصویر و سرعت ISO نیز تاثیر بسزایی در کیفیت و شفافیت عکس دیجیتال دارند که اهمیتشان گاهی اوقات از مگاپیکسل دوربین خیلی بیشتر است. اگر بخواهیم رزولوشن را یکی از عوامل تعیین کننده در کیفیت تصویر تلقی کنیم، این بستگی زیادی به توقع و نیاز ما دارد. اگر بخواهید یک تصویر دیجیتالی را در ابعاد کوچکی چاپ کنید. تنظیم دوربین روی رزولوشنی پایین‌تر از حداکثر توانایی آن نیز نتیجه خیلی خوبی حاصل می‌کند زیرا شما عکس بزرگی نمی‌خواهید. اما اگر بخواهید همین عکس را در ابعاد بزرگ چاپ کنید، آنگاه ابعاد و رزولوشن تصویر در کیفیت آن تعیین کننده خواهد بود.

تعریف مگاپیکسل و رزولوشن

رزولوشن یک تصویر دیجیتال به تعداد پیکسل‌های آن تصویر گفته می‌شود. یک تصویر 5 مگاپیکسلی، 2.560 پیکسل در عرض و 1.920 پیکسل در طول خود دارد و رزولوشن آن نیز 4.915.200 پیکسل می‌باشد که روی هم 5 میلیون پیکسل می‌شوند. پیشنهاد می‌شود هنگام عکاسی با رزولوشنی کار کنید که با میزان پیکسل‌های موثر دوربین شما هماهنگ باشد. همان‌ طور که در بخش پیکسل‌ توضیح داده شد، عکاسی با رزولوشن بالاتر باعث می‌شود فضای بیش‌تری از کارت حافظه اشغال شود. عکاسی با رزولوشن پایین‌تر نیز تنها زمانی توصیه می‌شود که فضای کارت شما برای ذخیره عکس مورد نظر کافی نیست و در عین حال، کیفیت عکس نیز اهمیت خاصی ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .