مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

Resolution ؛ رزولوشن چییست ؟

0 32
زمان مطالعه : 3 دقیقه

وقتی صحبت از کیفیت صفحه نمایش یا کیفیت تصاویر می شود ، این رزولوشن (Resolution)  است که خودنمایی می کند و نقش تعیین کننده ای به عهده دارد.اما رزولوشن چیست؟ چرا تا حرف از صفحه نمایش می شود ، پای رزولوشن در میان است؟ رزولوشن در واقع ، دقت صفحه نمایش را بر اساس استانداردهای مختلف و متنوع اندازه گیری کرده و بیان می کند . فرقی نمی کند صفحه نمایش چی باشد ، گوشی ، تلویزیون و تبلت و لپ تاپ و …

رزولوشن یعنی تعداد پیکسل در واحد اینچ

رزولوشن چیست؟

به تعداد پیکسلهایی که در سطر و ستون تصاویر و نمایشگرها نمایش داده می شود ، رزولوشن می گویند ؛ با افزایش تعداد پیکسلها ، کیفیت تصاویر نیز بالا می رود. ابتدایی ترین حالتی که برای تعریف رزولوشن از آن استفاده می شود ، عرض در ارتفاع است ، یعنی تعداد پیکسلهای عرض و تعداد پیکسلهای ارتفاع را بیان کنید. مثلاً هنگامی که بر روی یک مانیتور نوشته شده ، 1920 در 786 ، به این معنی است که تعداد پیکسلهای عرض در تعداد پیکسلهای ارتفاع نوشته شده است . رزولوشن در اندازه ی فیزیکی نمایشگرهای تاثیری ندارد ، اگر دو نمایشگر با resolution یکسان و اندازه ی فیزیکی متفاوت را در نظر بگیرید ، تراکم پیکسلی در نمایشگر کوچکتر بالاتر و کیفیت تصاویر نیز بهتر خواهد ، چرا که پیکسلها در فاصله ی نزدیک از هم قرار گرفته اند ، اما در نمایشگر بزرگتر تراکم پیکسلی کمتر است .  بطور کلی رزولوشون ، عاملی مهم در تعیین کیفیت تصاویر یک نمایشگر محسوب می شود.
رزولوشن یعنی تعداد پیکسل در واحد اینچ

مگاپیکسل چیست؟

پیکسل از ترکیب دو واژه ی PICture Element بوجود آمده است . مگا پیکسل ، به تعداد کل پیکسلهایی که در تشکیل تصویر دخالت داشته اند ، گفته می شود . تعداد پیکسلها نیز به ابعاد سنسور و به دقت آن بستگی دارد و هر چه تعداد پیکسلها بیشتر باشد کیفیت تصاویر نیز بالاتر می رود. همه ی نمایشگرها و صفحات مانیتورها و از پیکسلهای کوچک مربعی ساخته شده اند . در واقع پیکسل ها مربع های کوچیکتری هستند که تصاویر را بوجود می آورند. به ازای کوچکتر بودن پیکسل و وجود تعداد بیشتری پیکسل در یک صفحه ، کیفیت تصاویر بالاتر می رود. 

توانایی سیستم در نمایش دادن جزئیات ، میزان resolution را تعیین می کند.

هر ستون و ردیف دارای تعداد معینی پیکسل هستند ، مثلاً بعضی از نمایشگرها دارای رزولوشن 640 در 480 و یا یک سری از نمایشگرها دارای رزولوشن 1289 در 720 هستند  ، این تعداد پیکسلی که در ردیف های سطر و ستون وجود دارند تاثیر زیادی بر روی کیفیت تصاویر نمایشگر می گذارند. البته تعداد پیکسل به تنهایی عامل تعیین کننده درکیفیت نیست و عوامل متعدد دیگری مانند کنتراست و…بر روی کیفیت تاثیر گذار خواهند بود. هر چه تعداد پیکسل بیشتر ، درجه ی وضوح تصاویر و هم چنین دقت تصاویر بالاتر می رود.  
رزولوشن یعنی تعداد پیکسل در واحد اینچ

« حتما بخوانید  یخ زدایی موادغذایی با مایکروفر چگونه انجام می شود ؟
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .