مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

جاذبه گردشگری ایران ؛ مراکز و مناطق دیدنی برای مسافرت

0 874
زمان مطالعه : 17 دقیقه

روستای پالنگان « جاذبه گردشگری ایران »

جاذبه گردشگری ایران : روستای زیبای پالنگان از توابع شهرستان کامیاران و از دهستان ژاورود است که 47 کیلومتر با کامیاران فاصله دارد. این روستای بسیار زیبا علاوه بر معماری خاص و متفاوتی که دارد چشمه ها و آبشارها ی طبیعی زیادی دارد این روستا علاوه بر زیباییهای منحصر به فرد یک روستای تاریخی بوده که دارای قلعه و بقایای مساجد قدیمی و منازل قدیمی است.

دریاچه زریوار

مهم ترین جاذبه گردشگری مریوان دریاچه زریوار است که در فاصله 3 کیلومتری شهر مریوان قرار دارد و از مکان های دیدنی و گردشگری استان به شمار می رود. طول دریاچه زریوار به 5 کیلومتر می رسد و عرض آن از 6 کیلومتر تجاوز می کند و باتوجه به تاثیرات فصلهای مختلف، عمق این دریاچه نیز تغییر می یابد. آب دریاچه شیرین است و دارای تعدادی چشمه کف جوش است. قایقرانی از تفریحهای رایج در این دریاچه است. دریاچه ی معروف زریوار بازدیدکنندگان زیادی دارد.

خانه كرد عمارت آصف

خانه کرد به عمارت آصف هم شهرت دارد و در واقع موزه ی مردم شناسی مناطق کرد نشین در استان سنندج است. این موزه در عمارت آصف دایر گردیده است. حمام آن زیباترین حمام خصوصی در بین حمام های شهر سنندج است. این عمارت زیبا در دوره ی صفویه بنا شده است و بعدها در دوره های قاجار و پهلوی تکمیل شده است.

موزه قرآن نگل

در مسیر سنندج – مریوان، در روستای نگل، قرآنی خطی از دوران گذشته وجود دارد. بنا بر گفته ی کارشناسان یکی از  همان چهار قرآن خطی است که در دوره ی خلیفه ی سوم نوشته شده اند. این کتاب مقدس قرآن دارای قطع رحلی بزرگ و جلد چرمی و صفحات ضخیم که بسیار به پوست شباهت دارد است. هر روزه عده ی زیادی از همه ی نقاط به دیدن این کتاب مقدس آسمانی می آیند و از جاذبه گردشگری ایران به حساب می آید .

دریاچه ارومیه

دریاچه ی ارومیه در منطقه ی آذربایجان بین «آذربایجان غربی و شرقی» در شمال غرب ایران واقع شده است. دریاچه ی ارومیه  دومین دریاچه ی آب شور دنیا و همچنین بزرگترین دریاچه ی کشور ایران است. منبع آب این دریاچه رودخانه های زرینه رود و سسیمینه رود و شهرچای و نازلو و باراندوز و زولا و گادر می باشد.

این دریاچه ی زیبا 102 جزیره دار که به عنوان اندوخته ی طبیعی جهان از طرف سازمان یونسکو ثبت جهانی شده اند.

مساحت دریاچه ارومیه 3% مساحت کشور ایران است. با توجه به قرار گیری دشتهای زیادی در پیرامون این دریاچه، موقعیت بسیار مناسبی برای کشاورزی و دامداری اهالی دشتهای اطراف را فراهم آورده است. دشت مهاباد، پیرانشهر، اشنویه، بناب، میاندواب، سلماس، نقده، آذر شهر، پارک ملی دریاچه ارومیه جالب ترین و متنوع ترین زیستگاه طبیعی جانوران است. آب این دریاچه شور است و به همین دلیل ماهی در این آب قادر به زیستن نمی باشد، در واقع حیات وحش دریاچه ارومیه را پرندگان و خزندگان تشکیل می دهند.برای گشت و گذار در دریاچه و جزیره های آن میتوان از دو کشتی سهند و نوح، یا قایقهای گوناگون در بندر گلمانخانه بهره گرفت.

جزیره اشک

دریاچه ارومیه جزایر متعدد و زیادی دارد که یکی از آنها جزیره اشک می باشد. این جزیره ی زیبا در محدوده ی پارک ملی دریاچه ارومیه قرار گرفته است که یکی از جاذبه های بی نظیر ایران است. شهرت فراوان این جزیره به خاطر زیستن گونه ی کم یاب و نادر گوزن است که ب
ه گوزن زرد شهرت دارد. پرندگان کوچ کننده نیز از دیگر جاذبه های این جزیره است پرندگانی نظیر کاکایی، مرغ آتشه، آنقوت، تنجه و …

غار سهولان

دومین غار بزرگ ایران، غار سهولان می باشد. در محور مهاباد- بوکان در نزدیکی روستای سهولان واقع شده است. این غار آبی یکی از کم نظیزترین غارهای کشور است و از جاذبه های بسیار دیدنی استان آذربایجان غربی به شمار می آید. دو دهانه دارد و عمق آب داخل آن در برخی نقاط به 35 متر نیز می رسد. سهولان در زبان کردی به معنی «یخبندان» است. در این غار کبوتر و خفاش زندگی می کند.

قلعه بابک

این قلعه در استان آذربایجان غربی در نزدیکی شهر توریستی کلیبر واقع شده است. قلعه بابک در واقع پایگاه و مقر سردار نامی ایران باک خرم دین بوده است. این قلعه بر روی تپه ای بسیار بلند ساخته شده است و برای دیده بانی محل بسیار مناسبی می باشد و همچنین دره های عمیق اطراف این تپه 600 متر عمق دارند. نکته ی جالب توجه این است که برای ورود به این قلعه تنها یک راهرو باریک وجود دارد طوری که امکان حمل وسایل جنگی بر روی آن غیر ممکن است. این راهرو باریک تنها ظرفیت یک یا دو نفر را دارد.

برای دیده بانی و نگهبانی دو برج در این قلعه تعبیه شده است که یکی مخروطی و دیگری استوانه ای شکل است. این بنای عظیم در داخل به سه طبقه تفکیک می شود. در ضلع شرقی این بنا انبارها و اتاق های مختلفی ساخته شده است و دارای یک تالار اصلی می باشد. با توجه به معماری و وسایل به کار گرفته شده در ساخت آن به نظر میر سد که مربوط به دوره ی اشکانیان باشد. قلعه بابک به عنوان مهم ترین نمونه های معماری جاذبه گردشگری ایران برگذیده شده است.

عمارت شهرداری تبریز

عمارت شهرداری در وسط شهر تبریز در میدانی به نام میدان ساعت قرار دارد و تبدیل به موزه ی شهر و شهرداری شده است. این بنا در سال 1314 توسط معماران آلمانی ساخته شده است و شبیه ساختمانهای قبل از جنگ جهانی در کشور آلمان است. این ساختمان زیبا دارای یک برج ساعتِ چهار صفحه ای است که هر 15 دقیقه یک بار زنگ می خورد.

روستای کندوان

روستای کندوان در 60 کیلومتری شهر تبریز واقع شده است و یکی از زیباترین روستاهای صخره ای جهان به شمار می رود. در این روستا صخره های کله قندی شکل و غارهایی که توسط انسان ساخته شده اند منازل مسکونی اهالی روستا هستند. این روستای شگفت انگیز بسیار دیدنی و جالب است

موضوع بسیار جالب این است که 117 خانوار و منزل مسکونی در این توده های مخروطی وجود دارد.

در درون این صخره ها و غارهای دستی اتاق ها و انبارهای زیدی کنده شده است که قابلیت زندگی کردن در آنها وجود دارد.

گنبد سرخ مراغه

گنبد سرخ مراغه از توابع استان آذربایجان شرقی است و تاریخی ترین و قدیمی ترین بنای دوره ی اسلامی است که در سال 542 ساخته شده است.این بنا مربوط به دوره ی سلجوقیان است.به دلیل رنگ قرمز این بنا مردم به آن گنبد قرمز هم می گویند.

معماری گنبد سرخ

این گنبد در سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است که دارای شماره ثبت 134 ملی می باشد.

شهر مراغه در گذشته به دلیل اینکه پنج بنای تاریخی در آن بنا شده بود به شهر برجها شهرت داشت ؛ گنبد سرخ مراغه یکی از معروفترین بناهای این شهر است. این گنبد به شکل مربع است و بر روی سکویی واقع شده است و برای رفتن به داخل گنبد باید هفت پله بالا رفت. در ساخت این بنا از تلفیق آجر و کاشی استفاده شده است. کاشیکاری آبی رنگ و آجر کاری و گچ بری بسیار ظریف و ترکیب کاشی فیروزه ای و آبی در زمینه ی آجری و گچ بری زیبای آن یکی از دیدنی ترین بناهای تاریخی مراغه محسوب می شود. این گنبد مربعی شکل که چهار ضلع دارد، هر کدام از اضلاع آن به موضوع خاصی اختصاص داده شده اند ضلع شمالی این بنا نشان دهنده ی اسم و القاب بوجود آورنده و تاریخ احداث آن بنا می باشد، ضلع شرقی و جنوبی آیات قران و ضلع غربی نام سازنده ی بنا می باشد. گفته می شود که سوراخهای ایجاد شده بر روی این بنا نشان دهنده ی این موضو ع است که در قدیم برای تعیین ماه و روز و ساعات از آن استفاده می شده است.

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان از معدود باغهای پرندگان در خاورمیانه است. این باغ بسیار زیبا و از جاذبه های بسیار پرطرفدار اصفهان به شمار می رود. در واقع این باغ در بخشی از جنگل  ناژوان و رودخانه زاینده رود واقع شده است.

روستای ابیانه

روستای زیبای ابیانه از توابع نطنز و مربوط به استان اصفهان است و از جاذبه های بسیار دیدنی و جذاب این استان به شمار می رود. روستای ابیانه، روستایی تاریخی است و در واقع از لحاظ تاریخی بودن به یکی از جاذبه گردشگری ایران استان اصفهان تبدیل شده است. و به خاطر وجود بناهای تاریخی و آثار باستانی و همچنین شیوه زندگی سنتی حاکم بر آن به یکی از استثنایی ترین روستاهای ایران تبدیل گردیده است. روستای ابیانه بسیار خوش آب و هوا و خوش منظره است، این روستا در نگاه اول چند طبقه به نظر می رسد و معماری خانه های آن به گونه ای است که بام خانه ای حیاط خانه ی دیگر است. خانه های موجود در این روستا معماری متفاوتی دارند و نمای بیرونی خانه ها با خاک سرخی پوشیده است که این خاک مختص دشتها و اطراف این روستا می باشد و به رسم قدیم اکنون نیز پنجره های خانه هایشان چوبی می باشد.

مردم این روستا به دلیل دور بودن از مراکز جمعیتی هنوز هم آداب و رسم و رسوم گذشتگان را حفظ کرده اند. فعالیت و معیشت مردم این روستا باغداری و دامداری به شیوه ی سنتی می باشد. لباس مردم و اهالی این روستای زیبا هم چون روستایشان زیبا ست و لباس قشنگ و با هویت سنتی خود را می پوشند.

قدیمی ترین بنای تاریخی روستای ابیانه، آتشکده ابیانه است که از معابد زردشتی ها به حساب می آید.

ابیانه دو زیارتگاه تاریخی دارد که یکی از آنها مرقد شاهزاده عیسی و یحیی است و زیارتگاه دیگر روستای ابیانه هینزا نامیده می شود. در این روستا یازده مسجد وجود دارد که مسجد جامع قدیمی ترین مسجد است و منبر چوبی منبت کاری شده ی آن از آثار تاریخی این مسجد به حساب می آید. مسجد برزله نیز که متعلق به دوره ی ایلخانیان می باشد از دیگر مساجد تاریخی این روستا است. و مسجد حاجتگاه نیز در کوهستان بنا شده و بر سر در ورودی آن تاریخ ساخت این مسجد 952 هجری قمری نوشته شده است. قلعه های متعدد تاریخی این روستا بی نظیر هستند، قلعه ی پال همونه، قلعه ی هرده، قلعه پاله.

چهلستون

باغی بزرگ بالغ بر 67 هزار متر مکعب که در دوره ی شاه عباس اول به نام « باغ جهان نما» احداث گردیده است. بنای اولیه کاخ چهل ستون کوشکی به شکل کلاه فرنگی بوده است. شاه عباس دوم کاخ را توسعه داد و ایوان شرقی کاخ را آینه کاری کرد و نقاشی های رزم و بزم را بر روی دیوار آن نقاشی کردند. تالار آینه و تالار هجده ستون و ایوانهای طرفین سرسرای پادشاهی در زمان شاه عباس دوم به آن کاخ اضافه شد. کاخ چهل ستون از اولین بناهایی است که در آن از تزیین وسیع آینه کاری نقاشیهای بزرگ و ستونهای چوبی سرستون مقرنس به کار رفته است. همه درها و پنجره های این کاخ از نوع منبت و خاتم است و آینه های قدی و شیشه ها و نقاشیهای رنگی دیوارهای این کاخ مجلل را به بهترین شکل ممکن تزیین کرده اند.

کاخ چهل ستون در سال 1327 به عنوان موزه چهل ستون افتتاح گردید. در این موزه آثار هنری از سده های پیش از اسلام تا سده 14 هجری قمری گردآوری شده است و در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرقته است.

خانه لطفی

خانه تاریخی لطفی خانه ای تاریخی مربوط به دوره قاجاریه میباشد این بنا دارای دو طبقه در هر دو طرف حیاط می باشد. این بنا اکنون با همت شهرداری و انجمن دوستداران میراث فرهنگی نجف آباد به خانه صنایع دستی نجف آباد تبدیل گشته است.

روستای مصر

در استان اصفهان، بخش خور، در نزدیکی شهر جندق روستایی به نام روستای مصر قرار دارد. در کویر مرکزی ایران قرار گرفته است و این روستا حدود 180 نفر جمعیت دارد. از جاذبه های روستای مصر می توان به رمل های ماسه ای، تخت عروس، دریاچه نمک سلکنون، نیزار عباسی، تخت عباسی، چال سلکنون و… اشاره کرد. ماسه های بادی از مهمترین جاذبه های روستای مصر هستند. پشته یا تپه های شنی بلند که بعضا به بلندی خانه های روستایی است بسیار دیدنی می باشد.

کویر مرنجاب

در استان اصفهان در شمال شهرستان آوان و بیدگل کویری به نام کویر مرنجاب قرار دارد. این کویر از طرف شمال به دریاچه ی نمک آران و بیدگل، از غرب به کویر مسیله و دریاچه نمک حوض سلطان و حوض مرده، از شرق به کویر بندریگی و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستانهای آران و بیدگل و کاشان متصل است. قسمت غالب این کویر پوشیده از تپه های شنی و ریگزار است. از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی است و گیاهان شورپسند «گز و تاق و بوته قیچ» پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می دهد. از زیباترین نقاط کویری ایران است. تپه های بلند شنی، جنگلهای تاق، دریاچه نمک آران و بیدگل و جزیره سرگردان از جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود.

جنگل ناهارخوران

یکی دیگر از جاذبه گردشگری ایران استان گلستان جنگل ناهارخوران است. این جنگل در جنوب شهر گرگان واقع شده است و شهرتی جهانی دارد. جنگل ناهار خوران آب و هوای بسیار مناسبی برای چهار فصل را دارد و دارای موقعیت خاص جغرافیایی است. لذت تماشای غروب در پاییز  های تن طلایی، رقص برگهای زرد و قرمز پوش که در دستان باد مست و بی اختیار به این طرف و آن طرف می روند، سرسبزی بهار و استشمام هوای خنک و تمیز آن، تابستان سبز و نارنجی آن؛ همه ی مردم را دیدن این شاهکار هنری پروردگار فرا می خواند. ماندن در این جنگل لذت آرامش خدایی را ذهن هر کس تداعی می کند. این جاذبه ی کم نظیر گاها بالای سی هزار بازدید کننده در طول روز دارد.

این پارک مجموعه ای از فضاهای جنگلی در اطراف جاده و همچنین حاشیه رودخانه و محدوده های تاسیسات شهرداری و جهانگردی را شامل میشود که از سال 1338 توسط سازمان جنگلها و مراتع کشور به منظور تامین تفرجگاه اهالی گرگان در اختیار شهرداری گرگان قرار داده شده است. ناهارخوران بدلیل موقعیت خاص جغرافیایی و واقع شدن در دو دامنه پر شیب، دارای آب و هوای مناسبی میباشد و همواره پذیرای گردشگران بسیاری است.

در واقع ناهارخوران را می توان نوعی پارک به شمار آورد که برخلاف پارک های جنگلی طبیعی، قبل از مطالعه، طراحی و تجهیز به صورت خودجوش برای بهره مندی از مواهب طبیعی و مناظر موجود آن توسط مردم از زمان های قدیم استفاده شده است.

چندین چشمه در این منطقه وجود دارد سفید چشمه که در ارتفاعات است و همچپنین رودخانه زیارت نیز از منابع آبی این جنگل زیبا هستند. در این منطقه ی دیدنی محوطه و میدان نهارخوران و جنگل دست کاشت و تپه ی باباطاهر ناحیه معروف به پارادایز که دارای هتل ها و رستوران ها شهربازی بچه ها و بازارچه خرید و… است.

روستای زیارت

روستای زیارت در هفت کیلومتری جنوب جنگل ناهار خوران است. این روستا که از ییلاق های معروف گلستان است و جزو 20 روستای برتر گردشگری ایران محسوب می شود، توسط جاده ی جنگلی زیبایی به جنگل ناهارخوران متصل شده است. از جاذبه های طبیعی این روستا می توان آبشار زیارت و چشمه آبگرم، امامزاده عبدالله و بافت قدیمی شهر اشاره کرد. آبگرم روستای زیارت دارای آب صاف و زلال و فاقد طعم و بوی نامطلوب است. این آب آرام بخش بوده و برای بیماریهای پوستی و مفصلی مفید است.

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران است و به عنوان پناهگاهی برای حیات وحش به حساب می آید. این پارک در استان گلستان در 55 کیلومتری شرق گنبد واقع شده است. پار ملی گلستان بین سه استان تقسیم شده است که بخش قابل توجه آن در استان گلستان و 34 درصد آن در خراسان شمالی و بخش کمی از آن در سمنان واقع شده است. به همین دلیل این پارک دارای رویش های متنوعی است.
به لحاظ  اقلیمی پارک ملی گلستان در بخش غربی از آب و هوای نیمه مرطوب و معتدل، در بخش جنوبی آب و هوای سرد و خشک و در بخش شرقی نیز از آب و هوای سرد و نیمه خشک با اختلاف بارندگی سالانه بین 150 تا 1000‬ میلی متر برخوردار است.
پارک ملی گلستان به دلیل برخورداری از منابع آبی زیاد، چشمه ها ، رودخانه و…دارای یک هشتم گونه های گیاهی و یک سوم گونه های پرندگان و بیشتر از 50% پستاندارن کشور را در خود جای داده است. بلندترین آبشار فصلی اوچر با ارتفاع 110 متر در فصل بهار بسیار زیبا و بی نظیر است، کوه بیلی با چشم اندازی از دیوارهای صخره ای، سلوکلی بزرگترین تالاب، 21 دهنه چشمه و رودخانه های متعدد در میان درختان جنگلی، آبشار آق سو، جمشید آباد، قرنگی جمگل، کرکولی، میرزا بایلو، شارلق و….پارک ملی گلستان را به جذابترین مکان دیدنی استان گلستان و ایران تبدیل کرده اند.

جزیره آشوراده

در 25 کیلومتری مرکز استان گلستان از توابع شهرستان بندر ترکمن جزایر آشوراده واقع شده است. تنها جزیره ی ایرانی دریای خزر است. این جزیره از لحاظ تاریخی اهمیت بسیار زیادی دارد، بعضی بر این باورند که این جزیره همان آب سکون است که سلطان محمد خوارزم شاه در آن محل فوت کرده اند. تا پایان جنگ جهانی دوم این جزیره در دست روسها بوده است و در آنجا بیمارستان و کلیسا قلعه و منزل مسکونی ساخته اند که چیزی از آنها باقی نمانده است به جز یک قلعه ی مثلثی که به ثبت میراث فرهنگی رسیده است. جزیره آشور به عنوان یکی از مکانهای دیدنی استان گلستان به شمار می رود. بالغ بر هزار نفر در این جزیره زندگی می کردند، اما با وقوع سیل در سال 1370 مردم جزیره را ترک کردند. جزیره آشوراده جزو 59 منطقه بین المللی ذخایر طبیعی می باشد و به ثبت رسیده است و منطقه ای حفاظت شده است.
تا قبل از وقوع سیل در اوایل دهه 1370 شمسی در این جزیره بالغ بر یک هزار نفر زندگی می کردند اما با وقوع سیل ساکنان این جزیره به شهر بندر ترکمن کوچ کردند و اکنون تنها کارمندان شیلات و برخی فروشندگان در این جزیره زندگی می کنند.

ماسوله

در استان گیلان 55 کیلومتری رشت شهرک ماسوله قرار دارد. این شهر کوهستانی و جنگلی است و در دامنه ای صخره ای ساخته شده است. این شهر در فهرست آثار ملی ثبت شده است. مردم این شهر با زبان تالشی صحبت می کنند. معماری متفاوت و سنتی آن از جاذبه های گردشگری این شهر است.

تله کابین لاهیجان

در شهر لاهیجان، استان گیلان تله کابین بام سبز یا احرار وجود دارد که مناظر بسیاز زیبایی دارد. دارای دو ایستگاه است.5 دکل در مسیر آن قرار دارد و
طول مسیر 1500 متر است. در ایستگاه اول غرفه های متنوع صنایع دستی و خوراکی قرار دارد و در غرفه ی دوم کافی شاپ درست شده است. بازدیدکنندگان این تله کابین بسیار زیاد هستند و در ایام نوروز به دو تا سه هزار نفر در روز می رسد.

قلعه رودخان

در استان گیلان در20 کیلومتری شهر فومن قلعه ی رودخان وجود دارد که کارشناسان زمان احداث این قلعه را مربوط به دوره ی ساسانیان می دانند. این قلعه بر بلندی ارتفاعات روستایی به نام رودخان ساخته شده است. دیوار این قلعه 1500 ممتر طول دارد و دارای 65 برج است. این قلعه تا شهر ماسوله 60 کیلومتر فاصله دارد. این قلعه در دوره سلجوقیان تعمیر شد و به عنوان پایگاه مبارزاتی اسماعیلیان بوده است. این قلعه در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا واقع شده و در کنار آن رودخانه ای با همین نام جاری است.

توصیف قلعه

قلعه رودخان از دو بخش تشکیل شده است. ارگ«محل زندگی حاکم و حرم سرا» و قور خانه «محل زندگی سربازان و فعالیتهای نظامی. ارگ در قسمت غربی این قلعه قرار دارد و از آجر ساخته شده است. چشمه ای در وسط قلعه و در عمیق ترین قسمت آن وجود دارد. قسمت شرقی این قلعه دوازده در ورودی به همراه در اضطراری حمام دارد. بخش غربی هم دوازده در ورودی،چشمه، آب انبار، سردخانه، حمام شاه نشین و…دیگر بناهای این بخش هستند. این قلعه چهل برج دیده بانی دارد که دور تا دور آن را احاطه کرده اند. همچنین برای تیر اندازی یا استفاده از هر وسیله ی دفاعی دیگری در دیوار و برجهای این قلعه روزنه های شیب داری تعبیه شده اند.
لازم به ذکر است که در طول تاریخ قلعه رودخان، هیچ گاه دشمنی به آن نفوذ نکرده و نتوانسته آن را فتح کند.
این قلعه در طول دورانهای متفاوت تاریخ به نام های « سگسار» و «حسامی» «سکسار» و..خوانده شده است.

تالاب انزلی

در استان گیلان در بندر انزلی در ساحل جنوب غربی دریای خزر تالابی یه نام تالاب انزلی قرار دارد. در تالاب انزلی گونه های متفاوت و مختلفی از پرندگان و آبزیان زندگی می کنند و نیلوفرهای آبی این تالاب بسیار معروف هستند که زیبایی و رنگ خاصی به این تالاب بخشیده اند. دو شهر زیبای بندر انزلی و آبکنار در ساحل تالاب انزلی قرار دارند و جزیره های زیبایی در داخل این تالاب قرار دارند. این تالاب بسیار زیبا و دلنشین منظره ای فوق العاده دارد  و از زیباترین مناطق  آبی کشور است. مرداب انزلی با بیش از 100 گونه پرنده و 60 گونه ماهی اکوسیستم متفاوت و بی نظیری دارد این تالاب از سال 1354 به لیست تالاب های بین المللی حفاظت شده اضافه شد.

این جاذبه گردشگری ایران تالاب پناهگاه پرندگان مهاجر به شمار می آید و 77 گونه پرنده مهاجر در تالاب انزلی مشاهده شده اند. پرنده گانی نظیر غاز، اردک، قو و چنگر در تالاب مشاهده می شود. منظره ی دیدنی این پرندگان بر روی تالاب انزلی منظره ای بسیار دیدنی را به وجود می آورد که همه ی گردشگران را به سوس خود فرا می خواند. از جاذبه های گردشگری مرداب انزلی حمل و نقل آبی در این مرداب است. قایق های موتوری امکان گشت و گذار در تالاب را برای گردشگران فراهم آورده است.
تالاب بین المللی انزلی از سالیان دور همه ساله پذیرای مسافران بی شمار داخلی و جهانگردان خارجی است. تالاب انزلی از جمله تالاب های بین المللی ثبت شده ایران است.

آبشار شیطان کوه

در شهر لاهیجان در استان گیلان آبشار شیطان کوه قرار دارد. شیطان کوه در قسمت شرق شهر لاهیجان است و در گذشته به آن منطقه شاه نشین می گفته اند. امروزه این مکان به دریاچه ای مصنوعی تبدیل شده است. در دل شیطان کوه یک آبشار مصنوعی قرار دارد. در مسیر بالای شیطان کوه، فضایی بسیار زیبا وجذاب به نام «بام سبز» وجود دارد که از جاذبه های بسیار معروف به شمار می رود.

ماسال و شاندرمن

استان زیبای گیلان مکانهای دیدنی و جاذبه های زیادی دارد و یکی از این جاذبه های شهرستان زیبای ماسال است. دارای جنگل و مرتع بسیار زیادی است. از لحاظ ارتفاع از سطح دریا و بلندی بعد از رودبار قرار دارد.

از جمله جاذبه های ماسال می توان به جنگل های سر به فلک کشیده، درختان تنومند و قوی، آبشارهای زیبای، حیات  وحش و غار ها و… اشاره کرد.
ماسال با جنگل های سر به فلک کشیده، درختان تنومند، آبشارهای طبیعی، غارها، حیات وحش و مراتع سرسبز، یکی از بهترین مکانهای دیدنی استان گیلان برای گردشگران و طبیعت دوستان است. رودهای بزرگ این شهر که امکان قایق رانی را برای گردشگران نیز دارد زیبایی و جذابیت این شهر را دوبرابر کرده است. شنبه بازار ماسال سابقه ای طولانی دارد و به دلیل آب و هوای بی نظیری که دارد بسیار مناسب کشاورزی و دامداری می باشد و محصولات عمده ی آن پنیر، شیر، ماست و…است و باعث رونق شنبه بازار این شهر شده است.

غار آویشو

شهرستان ماسال غارهای بسیاری دارد حدود 17 غار تا به امروز در این شهرستان شناسایی شده اند. غار آویشو که در 22 کیلومتری شهر ماسال واقع شده است، دهانه ای به ارتفاع 15 متر دارد. رودخانه ای در داخل این غار جریان دارد و چون آبشار هم در مسیر این غار هستند. داخل غار نیز قندیل های آهکی مشاهده می شود این غار بسیار طویل است وغارنوردان تا اکنون حدود هزار و هفتصد متر از غار را طی کرده اند. غار باستانی، غار چسلی، غار کچال از دیگر غارهای این شهر از جاذبه گردشگری ایران هستند.

جمعه بازار شاندرمن

مثل اکثر مناطق دیگر که بازارهای محلی دارند و مردان و زنان در محل بازار می نشینند و محصول خود را نیز هر چه که باشد کنار خود می گذارند و به فروش می رسانند، گیلان هم از آن دسته استانهاست که بازارهایی اینگونه دارد. اغلب بازاریان این بازارها را روستاییان تشکیل می دهند که برای فروش شیر و پنیر و دوغ و ماست و میوه و سبزی تازه خود به این بازارها می روند.
این بازارها که کانونی برای خرید و فروش هستند می توانند سرپوشیده بوده یا روباز باشند. این بازار هنوز هم در این شهر جریان دارد و جزئی از فرهنگ این مردم شده است.

آبشار فدامی

در مسیر جاده شیراز به بندرعباس در شهر فدامی در منطقه ی فورگ آبشار فدامی واقع شده است. این آبشار چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم را دارد ارتفاع آبشار شور 10 تا 15 متر است. نخل های خودرو اطراف آبشار شور بسیار منظره ی زیبایی ایجاد کرده اند. تعداد زیادی غار با عمق های مختلف و اشکال و قندیل های زیبا در منطقه وجود دارد که از دیگر جاذبه گردشگری ایران این منطقه زیباترست.

معبد آناهیتا

از بناهای بسیار معروف شهر بیشاپور در شهرستان کازرون است.
این بنای مکعبی هر کدام از اضلاع آن 14 متر است و از سنگهایی با ابعاد مختلف و بدون ملات ساخته شده است و بوسیله ی بست های آهنی به یکدیگر قفل و بند شده اند. این بنا از سبک معماری دوره ی هخامنشی الهام گرفته است. معبد آناهیتا نسبت زمین های اطرافش در عمقی 6 متری قرار گرفته است و آب رودخانه شاپور به آن می ریزد. در واقع سمبل پرستشگاه آب است و نماد جانوری این ایزد بانو شکل  گاو می باشد.

دریاچه پریشان

دریاچه ی پریشان زیباترین و بزرگترین دریاچه آب شیرین خاورمی
انه است که در شهرستان کازرون قرار دارد. نامهای دیگر این دریاچه، مور، فامور می باشد. مساحت این دریاچه 4300 هکتار است و به عنوان تالاب بین المللی ثبت شده است و جز مناطق حفاظت شده می باشد.

دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه کرده است. این دریاچه از جمله اکوسیستمهای پایداری می باشد که میلیونها سال است شرایط خود را حفظ نموده. دریاچه فامور بر اثر سوزاندن بخشی بزرگی از نیزارهای اطرافش به علت عملیات راهسازی در معرض خطر است. در طی این آتش سوزی‌ها هزاران قطعه لاک پشت و پرنده مهاجر از بین رفته‌اند. همچنین بخش اعظم این دریاچه به علت خشکسالی های اخیر خشک شده است.

غار شاپور اول ساسانی

جاذبه گردشگری ایران  غار شاپور در فاصله ی 12 کیلومتری از شهر کازرون به سوی شیراز قرار دارد در استان فارس شهر باستانی بیشاپور قرار گرفته است. غار شاپور بر روی دیواره کوهی که دشت تنگ چوگان را به شکل نیم دایره در بر گرفته، زایش یافته است. دیوارههای ورودی تنگه پوشیده از نقش برجسته هایی تراشیده شده بر روی سنگ هستند که هر یک بخشی از تاریخ دوره ساسانیان را به نمایش گذاشته اند. در سمت راست ورودی تنگه آثار قلعهایی، که گویا محل نگهبانی از شهر بیشابور بوده است، به چشم میخورد. کف دره بستر رود شاپور است که آب آن از طریق کانالهایی متعدد به داخل شهر منتقل میشده است.

تنگ بستانک  

منطقه حفاظت شده تنگ بستانک معروف به بهشت گمشده در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شیراز در منطقه کامفیروز واقع گردیده است. این منطقه دارای پوشش جنگلی و کوهستانی است. روستاهای اطراف جنوب تنگ بستان «ساران، کهرون» دارای چشمه های زیبا و قدمت هزاران ساله هستند که از جاذبه های این مطقه می باشند.

ارگ کریم خانی

در شمال شرق شیراز در میدان شهدا ارگ کریم خانی واقع شده است. این ارگ مربوط به دوره ی سلطنت سلسله زندیه می باشد و مکان زندگی کریم خان زند بوده است. که در مرکز شهر جاذبه گردشگری ایران شیراز قرار دارد.

تله کابین توچال

مجموعه ورزشی-تفریحی تله کابین توچال در شهر تهران احداث شده است. یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته ی دنیا محسوب می شود. در این تله کابیت یک پیست اسکی برای ورزشکاران تعبیه شده است. چندین رستوران و کافه جهت استراحت وجود دارد. از امکانات این مجموعه ورزشی، می توان به باشگاه تنیس، باشگاه تیر و کمان، باشگاه بانجی جامپینگ و اسکیت، باشگاه پینت بال، کوهنوردی پیاده روی، پیست های اسکی، هتل و سایر امکانات خدماتی می اشاره کرد.

دریاچه چیتگر

دریاچهٔ مصنوعی چیتگر با مساحت ۳۳۰ هکتار در منطقه ۲۲ شهرداری تهران واقع شده‌است.

جنگل ابر – سمنان

در 35 کیلومتری شمال شرق سمنان، در مسیر جاده شاهرود به آذرشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد. جنگل ابر سمنان  یکی از دست نخورده ترین جنگلهای جاذبه گردشگری ایران  است و بسیار جنگل زیبایی می باشد در این جنگل همه ی درختان با ابر محو و ناپدید می شوند و جز توده ای ابر پیز دیگری نمی بینید.

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک از مشهورترین جاذبه گردشگری ایران استان لرستان است که در مرکز شهر خرم آباد قرار دارد.
تقریبا حدود 5300 متر مربع مساحت دارد و دارای 8 برج ، 2 صحن و 300 جان پناه است. ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه 23 متر است. از سنگ، آجر، خشت و ملات گچ و آهک برای ساخت این  قلعه استفاده کرده اند. در محوطه ی اول یک چاه به عمق 40 متر قرار دارد. از ویژگیهای این قلعه قرار گرفتن بر بالای صخره های سنگی می باشد. قلعه فلک الافلاک در مجاورت غارهای پیش از تاریخ دره خرم آباد، سنگ نوشته خرم آباد، پل شکسته، گرداب سنگی، و… قرار گرفته است.

این قلعه پس از ثبت شدن در فهرست آثار ملی تبدیل به موزه شد و اکنون موزه ی مردم شناسی و شیوه زندگی مردم  را در ادوار گذشته نشان می دهد.

دودکش جن

در 120 کیلومتری شهر زنجان و در 20 کیلومتر شهر ماه نشان پدیده ای به نام جاذبه گردشگری ایران دودکش جن قرار دارد. دود کش در واقع همان هودو می باشد که ناشی از فرسایش نوعی سنگ است و در زنجان به این پدیده دودکش گفته می شود.

مرداب استیل

از دیگر جاذبه گردشگری ایران می توان مناظر زیبا و جالب آستارا می توان به مرداب استیل و استخر عباس آباد اشاره کرد. مرداب استیل در 2.5 کیلومتری جاده تالش به آستارا واقع شده است. در این محل درختان توسكا در برخی از مناطق كم آب تر روییده اند كه به خاطر پوسیدگی به حالت شناور بر سطح آب باقی مانده اند و منظره بسیار زیبایی از جاذبه گردشگری ایران بوجود آورده اند. اگر به جاذبه های گردشگری ایران و کردستان علاقه دارید ، جغرافیا و طبیعت   را نیز مطالعه بفرمایید.

« حتما بخوانید  مراکز خرید دبی و پاساژ ها و بازار های خرید در دبی
بدون نظر
  1. میلاد می گوید

    %حتما از جـــــــاهـــــــــــــای دیـــــــــدنــــی و تـــــوریـــستـــــی کــــــــــــــرمانشاه دیدن کنید%
    طاق بستان-بیستون-بازارهای سنتی کرمانشاه-تکیه معاون الملک-تکیه بیگلربیگی-مسجاد تاریخی کرمانشـاه:مسجدعمادالدوله-مسجد حاج شهبازخان-مسجد جامع-مسجد شافعی ها-مسجد دولتشاه و…-پارک کوهستان-باغ پرندگان کرمانشاه-باغ گلها کرمانشاه-سراب نیلوفر کرمانشـاه-معبد آناهیتا-غارقوری قلعه و……..خیلی جاهای دیگه…
    تکیه های زیبا و تاریخی شهر کرمانشـاه مثل تکیه معاون الملک-تکیه بیگلربیگی-بازارسنتی کرمانشـاه و مساجد تاریخی شهر کرمانشـاه همگی در مرکزشهر کرمانشـاه(خیابان مدرس) و در نزدیکی یکدیگر واقع شده اند.(مقدمتان به کرمانشـاه گهواره تمدن و پایتخت گردشگری گلباران.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .