مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

مزایا و معایب تلویزیون ؛ مقایسه ی تلویزیون های منحنی و تخت

0 237
زمان مطالعه : 7 دقیقه

مزایا و معایب تلویزیون ؛ مقایسه ی تلویزیون های منحنی و تخت ؛ دنیای تلویزیون ها دنیای گسترده ایست که برای هر سلیقه ای مدلی موجود است . کیفیت ها در بسیاری موارد در اوج خود قرار دارند . بسیاری از افراد به دنبال محصولات خاص از کمپانی های خاص تلویزیون هستند . از پدیدهای جدید دنیای جعبه های جادویی ، یعنی تلویزیون های منحنی گرفته تا تلویزیون های تخت که کیفیت تصویر بالا ارائه می دهند.

اما این سوال مطرح می شود که آیا این پدیده های نوظهور ارزش خرید را دارند یا خیر؟ این مدل از نمایشگرها تولید شدند تا حس خوبی را به کاربر در هنگام تماشای تصاویر انتقال دهند و سینمای خانگی ایجاد نمایند که سرشار از سرگمی برای افراد خانواده هستند . قیمت این محصول به نسبت نوع تخت بسیار بالاست . باید ویژگی های آنها را بررسی و فهمید که این محصولات خوش تراش چه در چنته دارند؟

مزایا و معایب تلویزیون های منحنی

 

مزایای تلویزیون های منحنی

تلویزیون های منحنی با ظاهر جذاب و خیره کننده خود، هر کسی را جذب خواهند کرد . اما این تلویزیون ها علاوه بر ژست زیبایشان ویژگی ها و برتری هایی دارند و در کنار ویژگی های مثبت، قابلیت های منفی نیز نمایان خواهند بود . در ابتدای تولید این نمایشگر های منحنی ، سازندگان به این امید این محصولات را ساختند که محصولی خاص داشته باشند و بینندگان را در میان تصاویر محصور گردانند . این امر سبب می شود تمرکز کاربر را روی تصویر بالا رود و خود را در میان اجسام و افراد موجود در تصویر مشاهده نمایند .

وجود انحنا به تصاویر عمق خواهد داد و چشمان کاربر با این انحنا احساس خواهد کرد که تصاویر با او نزدیک تر شده اند و دارای عمق می باشند . پس می توان گفت طراحان به اصلی ترین خواسته یشان رسیده اند . از ویژگی های مثبت دیگر این محصولات حالت سه بعدی ایست که به تصویر خواهند بخشید . اگر تصویر به نمایش درآمده بر روی آنها از تصاویر عادی و دوبعدی هم باشند . با تغییراتی که به علت انحنای گوشه ها بر روی تصاویر ایجاد خواهند کرد . فرمی سه بعدی به تصویر خواهند داد و کاربر با دیدن این تصاویر . احساس خواهد کرد مشغول به دیدن تصاویر سه بعدی است.

شرکت سامسونگ برای تحقق یافتن این موضوع و ایجاد حالت سه بعدی با عمق بیشتر و ایجاد کنتراست بالاتر در تصاویر ، سیستم پردازش را قوی تر نموده و کنتراست با دقت بالا تر و قوی تر ایجاد نموده است و تصاویر با حالتی کاملا سه بعدی ایجاد خواهند شد . بدون شک این حالت تصویر سه بعدی برای همه، مخصوصا کسانی که به دیدن تصاویر سه بعدی علاقه ای ویژه دارند، جذاب است . البته در حال حاضر به میزانی که عینک های سه بعدی هیجان را ایجاد خواهند کرد، تلویزون ها منحنی ایجاد نمی کنند.

مزایا و معایب تلویزیون های منحنی

 

مزایا و معایب تلویزیون ؛ مقایسه ی تلویزیون های منحنی و تخت

وجود گوشه های منحنی میزان تصویر بازتر و گسترده تری را ایجاد خواهند کرد . کاربران با دیدن تصاویر بر روی هر دو نمایشگر منحنی و تخت در یک سایز برابر، تفاوت هایی را احساس خواهند کرد و این حس به آنها منتقل خواهد شد که میزان تصاویر در نمایشگر منحنی بیشترند و محدوده ای ویسع تر از تصاویر را در خود جای خواهند داد . اما این حس تنها به دلیل منحنی بودن صفحه نمایش ایجاد خواهد شد و در واقع چنین نیست . کنتراست از ویژگی هایی است که دقت تصاویر را بالا خواهد برد و سبب ایجاد تصاویر واقعی تر با عمق بیشتر خواهد شد . در تلویزیون های منحنی نور بر روی چشمان کاربر متمرکز خواهد شد و این سبب می شود ، کنتراست بالاتر باشد و کاربران با عمق بیشتری تصاویر تولید شده را تماشا نمایند .

کنتراست تلویزیون های منحنی 1.5 تا 1.8 برابر نمایشگرهای تخت می باشد . نگاه کردن به تلویزیونی با میزان اینچ بالا و نمایشگر وسیع تمرکز بالاتری می خواهد و بیننده باید سعی بیشتری نماید که بتواند تمامی نقاط تصویر را ببیند . از ویژگی های برترنمایشگرهای بزرگ منحنی این است که  با ردیابی چشمان کاربر، تمرکز بیشتر به نورها ارسالی از نمایشگر خواهد داد و بیننده محدوده ای بازتر از تصویر به نمایش درآمده را خواهد دید . دنبال کردن این ویژگی توسط سامسونگ او را به نتایجی رسانده است . این کمپانی به این نتیجه رسیده است که با تنظیم دقیق میزان شعاع دایره و تنظیم میزان انحنای محصولات با فاصله ای که کاربر باید با تلویزیون داشته باشد، محدوده ای وسیع تر از تصاویر در چشمان بیننده قرار خواهند گرفت .

 

مزایا و معایب تلویزیون

اکنون میزان انحنای این محصولات برابر انحنای دایره ای به شعاع 4200 میلیمتر هستند . این ویژگی زمانی مهمتر و مشهودتر خواهد شد که تلویزیونی با میزان اینچ بالا در دسترس باشد . زاویه دید از ویژگی هاییست که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است . بسیاری بر این باورند که وجود انحنا در لبه ها باید میزان زاویه دید را کاهش دهد و از کیفیت تصاویر در زاویه باز خواهد کاست . این ویژگی نیاز به بررسی های بالا دارد . با نگاهی مجدد به فناوری و نحوه طراحی این محصولات و نگاه دقیقتر به تصاویر به نمایش درآمده بر روی این محصولات می توان این ادعا را مردود اعلام کرد.

زیرا نور گسیل شده از تلویزیون این امکان را فراهم خواهد کرد در بیشترین میزان درجه با نمایشگر نیز شاهد افت کیفیت در تصاویر نباشیم . اکنون که فهمیدیم این مدل از تلویزیون ها دارای ویژگی های مثبت زیاد هستند و کیفیت بالایی را در به نمایش گذاشتن تصاویر دارند دیگر لازم نیست چشم بسته از زیبایی ظاهری آنها تعریف کنیم . این تلویزیون ها قیافه ای خوش تراش دارند و سلیقه های زیادی را تحت پوشش قرار می دهند . در واقع تعداد افرادی که این مدل را زیبا و جذاب ندانند بسیار پایین است.

 

« حتما بخوانید  چگونه زیرنویس تلویزیون سامسونگ را فعال کنیم ؟ آموزش ویدیوی

معایب تلویزیون های منحنی

 ذکر نکات منفی در کنار نکات مثبت شناخت را از نمایشگرهای منحنی بالاتر خواهد برد . بدون شک این تلویزیون ها خالی از عیب و نقص نیستند، پس باید این نکات نیز ذکر گردند تا متوجه شویم که این شکل نمایشگرها مفید خواهند بود و یا خیر . به احتمال زیاد شما هم خود را در آینه های منحنی مشاهده کردهه اید و شاهد کشیدن اجسام در این شکل آینه ها شده اید .

تلویزیون های منحنی نیز به مانند این آینه ها عمل خواهند کرد و با کشش تصاویر در برخی نقاط روبه رو خواهید شد . همچنین با داشتن این نمایشگر در خانه میزان نور موجود تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و باید کنترل بیشتریبر نور موجود در اتاق باشید.

مزایا و معایب تلویزیون های منحنی

 

 

کیفیت تصویر

در قسمت مزایا به زاویه دید مناسب این نمایشگرها اشاره کریم . در اینجا نیز خواهیم گفت که کیفیت تصویر در زاویه دید وسیع پایین نخواهد آمد . اما مشکلی که در زاویه دید باز ایجاد خواهد شد این است که زمانی که کاربر روبه روی تلویزیون قرار بگیرد تصاویر با حالتی مطلوب پخش خواهند شد . اما زمانی که زادیه تغییر می کند ،چه روی می دهد؟ تا زاویه 35 درجه همه چیز عادیست و کیفیت بالا به دیدگان تماشاگر تقدیم خواهند شد .

اما پس از آن تصاویری که در طرف شما هستند با ارتفاع کمتر از حالت اصلی خود به نمایش در خواهند آمد و تصاویری که در طرف دیگر موجودند و دورتر از شما قرار گرفته اند، با ارتفاع بالاتر از حد طبیعی خود پخش خواهند شد . این اختلاف ذهن را درگیر خود خواهد کرد و خستگی چشم و ذهن از آثار آن خواهد بود . از این رو می توان گفت تصاویر باکیفیت بالا که تمام ویژگی های این تلویزونها را در بر بگیرد، زاویه ای در حدود 70 تا 80 درجه می باشد. البته در مورد تمامی آنهتا این عدد صادق نیست و با توجه به شعاع منحنی متغییر خواهد بود.

مزایا و معایب تلویزیون های منحنی

                                           مزایا و معایب تلویزیون

مزایا و معایب تلویزیون های منحنیبرای بهره گیری از تمامی امکانات این تلویزیون ها و بهره گیری از امکاناتی که در تصاویر خود گنجانده اند . لازم است دارای سایزی بزرگ باشند . در سایزهای بزرگ خاصیت های آنان بیشتر به چشم خواهند آمد و مشکل زاویه دید نیز به میزان قابل توجهی برطرف خواهد شد . ناگفته پیداست که نصب این نمایشگر ها بر  روی دیوار کار دشواری خواهد بود . البته این برای بسیاری از افراد ویژگی منفی نیست زیرا با خریداری یک میز تلویزیون زیبا و شکیل می توانند بر زیبایی تلوزیونشان نیز بیفزایند.

البته این مشکل قابل رفع است و با کمی حوصله می توان این کار را انجام داد . سامسونگ و ال جی که در حال حاضر تنها تولیدکنندگان این دست تلویزیون ها هستند، بر این باورند که تولید نمایشگرهای منحنی پیچیده تر، زمان برتر و پرهزینه تر از مدل های تخت موجود هستند . از این رو قیمت های بالایی را برای این تلویزیون ها تعیین کرده اند . به طور حتم با ورود شرکت های دیگر به بازار رقابت و کهنه تر شدن این تکنولوژی قیمت این محصولات نیز پایین تر خواهد آمد.

بخریم یا نخریم؟

 اما اکنون این سوال پیش خواهد آمد که آیا خرید این محصولات مناسب است یا خیر؟ پاسخ این سوال به تصیم گیری شما بستگی دارد . اکنون که ویژگی های مثبت و منفی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند می توان آگاهانه خرید یا عدم خرید را انتخاب کرد . در کنار هم قرار دادن این همه ویژگی مثبت در کنر زیبایی خیره کننده ی این محصول و خاص بودن آن به معنای واقعی کلمه گزینه خرید را قوی تر خواهد کرد.

البته در میان این دست تلویزیون ها نیز کیفیت ها یکی نیستند و باید از میان آنها بهترین گزینه را انتخاب نمود . با وجود نوظهور بودن این فناوری می توان به این قضیه امیدوار بود که مشکلات سر راه به طور حتم از بین خواهند رفت و کاربران با خیال راحت می توانند محصولی را که به ان علاقه دارند خریداری کنند.

امید وارم از خواندن مطلب « مزایا و معایب تلویزیون ؛ مقایسه ی تلویزیون های منحنی و تخت  » لذت برده باشید . پاسخ گوی همه ی سوالات شما هستیم لطفا در قسمت نظرات ، سوالات و نظرات خود را بنویسید .

بیشتر بخوانید :

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .