مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

وای فای دایرکت چیست ؟ آموزش استفاده و کاربرد Wi-Fi Direct

0 116
زمان مطالعه : 5 دقیقه

وای فای دایرکت چیست ؟ آموزش استفاده و کاربرد Wi-Fi Direct ؛ یک اتصال بی سیم وجود دارد که توسط همه افراد و انواع دستگاه ها استفاده می شود ، اما به سختی کسی در مورد آن صحبت می کند : این اتصال(  Wi-Fi Direct ) نامیده می شود و تقریباً 10 سال است که امکان اتصال همه کاره و بی سیم را فراهم می کند .

در طول دهه ی گذشته ، حتی کوچک ترین دستگاه های الکترونیکی اتصال « وای فای دایرکت » را دارند . بیایید در مورد آنچه که هست ، چه کاری می تواند انجام دهد و آن چه شما باید هنگام استفاده از آن بدانید ، صحبت کنیم .

وای فای دایرکت چیست ؟ آموزش استفاده و کاربرد Wi-Fi Direct

wifi
وای فای دایرکت ارتباطی است که امکان برقراری رابطه ی دستگاه به دستگاه را فراهم می کند و دستگاه ها را بدون داشتن یک شبکه متمرکز در مجاورت به یکدیگر وصل می کند . یک دستگاه ، به عنوان یک نقطه دسترسی عمل می کند و دستگاه دیگر با استفاده از پروتکل های امنیتی ( WPS ( Wi-Fi Protected Setup و ( WPA / WPA2 ( Wi-Fi Protected Access به آن متصل می شود .

این استاندارد در اوایل دهه 2000 در دستگاه ها گنجانیده شده است . اگر چه ممکن است با بلوتوث در یک نگاه مشابه به نظر برسند . اما تفاوت های مهمی بین آن ها وجود دارد . یکی از مهم ترین موارد این است که Wi-Fi Direct می تواند اطلاعات بیشتری را با سرعت بالا تر از بلوتوث ، حدود 10 برابر سرعت در شرایط مطلوب انجام دهد .
یكی از بزرگ ترین مزایای Wi-Fi Direct این است كه در صورت عدم وجود شبکه Wi-Fi كه می تواند به عنوان وسایل ارتباطی دستگاه ها عمل كند و به صورت چند منظوره عمل می کند . چندین دستگاه می توانند به یکدیگر پیوند داده شوند و فایل های مهم را ، بدون نگرانی های امنیتی ( و روند وقت گیر ) که ابتدا با اتصال به یک مرکز یا شبکه مرکزی به اشتراک می گذارند . به اشتراک بگذارند.

شما اغلب می توانید بگویید چه وسیله ای ارتباط مستقیم را ارائه می دهد زیرا وقتی جست و جو می کنید ، یک شبکه بی سیم به صورت خاص خود ظاهر می شود . این شبکه با یک شبکه بی سیم مخصوص به خود ، که معمولاً با ( DIRECT ) و با نام یا شماره محصول شروع می شود.

وای فای دایرکت چیست ؟ ؛ دستگاه های پشتیبانی شده توسط Wi-Fi Direct

WiFi-Direct
وای فای دایرکت به لطف به روزرسانی ( Digital Living Network Alliance ( DLNA که شامل دستور العمل هایی برای این ویژگی است ، اکنون یک دهه است در دسترس مصرف کنندگان قرار گرفته است . اکنون جهان با دستگاه های سازگار با Wi-Fi Direct  پر شده است. از جمله بعضی از آن ها که شاید انتظار نداشته باشید . دستگاه های Android از Android 2.3 که از Direct پشتیبانی می کنند . و دستگاه های اپل از iOS 7 این کار را انجام داده اند ( اگرچه اپل این ویژگی را با نام های خاص خود . ” AirDrop ” و ” Airplay ” مشهور به بازار عرضه می کند ).
همچنین بسیاری از دستگاه های سرگرمی وجود دارند که از وای فای دایرکت استفاده می کنند تا از یک دستگاه تلفن همراه پخش شوند . ( Chromecast ) ( Roku ) و ( Xbox ) همگی آن را دارند و بسیاری از تلویزیون های هوشمند نیز اتصالات Wi-Fi Direct را ارائه می دهند.

تمام لوازم جانبی که اتصالات بی سیم را ارائه می دهند ممکن است از Wi-Fi Direct به جای بلوتوث استفاده کنند . که این شامل هدفون های بی سیم با صدای بالا ، چاپگر های بی سیم و حتی لوازم جانبی مانند صفحه کلید است .

 

مردم از Wi-Fi Direct برای چه مواردی استفاده می کنند ؟

برخی از رایج ترین کاربردهای Wi-Fi Direct این روز ها عبارتند از:

  • به اشتراک گذاری سریع پرونده : وای فای دایرکت راه خوبی است برای به اشتراک گذاری سریع فایل های بزرگ با یک دوست یا تیم ، هنگامی که تنظیم اتصالات سیمی امکان پذیر نیست.
  • چاپ عکس بر روی چاپگر های بی سیم : وای فای دایرکت می تواند مقدار زیادی از اطلاعات بی سیم را کنترل کند ، و این را برای کار های جدی در زمینه چاپ بی سیم بدل می کند .
  • صفحه نمایش و به اشتراک گذاری صفحه : از پخش بازی های تلفن همراه در صفحه بزرگ تا به اشتراک گذاری عکس های خانوادگی در تلویزیون یا پرتره دیجیتالی. از وای فای دایرکت برای انواع کار های اشتراک گذاری صفحه استفاده می شود .
  • بازی کردن با هم : اگر همه در تلفن های خود بازی مشابه داشته باشند . می توانند با Direct ارتباط برقرار کرده و با هم بازی کنند حتی اگر Wi-Fi در اطراف وجود نداشته باشد .
  • همگام سازی سریع : برخی از دستگاه ها همچنین از Wi-Fi Direct برای همگام سازی اطلاعات و به روزرسانی رسانه خود استفاده می کنند . این می تواند فرآیند را بسیار سریع تر انجام دهد . به خصوص اگر مجبور شود هم زمان رسانه های جدید زیادی را اضافه کند. ( برای مثال به روزرسانی لیست های پخش موسیقی قدیمی )

وای فای دایرکت چیست ؟ ؛ Wi-Fi Direct و امنیت

wifi_direct
همان طور که اشاره کردیم ، وای فای دایرکت برخی از مزایای امنیتی را در مقایسه با سایر اتصالات نظیر به نظیر ( peer-to-peer ) ارائه می دهد . با این حال ، از خطرات امنیتی نیز در امان نیست . اتصال مستقیم به ویژه اگر با استفاده از پروتکل WPS قدیمی تر صورت گیرد. می تواند با تکنیک های هک بی رحمانه مورد حمله قرار بگیرید .

چیزی که در صورت پشتیبانی دستگاه از اتصالات اتوماتیک مستقیم که ممکن است کاربران آن را فعال نکنند آسان تر شود. اگر کسی از طریق وای فای دایرکت به یک دستگاه دسترسی پیدا کند . ممکن است بتواند به شبکه های متصل دیگر نیز دسترسی پیدا کند و در نهایت تعداد زیادی از داده های خصوصی که اکنون در اختیار دارد را مورد سرقت قرار دهد .
اگر قصد استفاده از Wi-Fi Direct را به طور مکرر دارید باید در مورد چگونگی ایمن سازی دستگاه و آن چه می توانید برای ایمن تر کردن آن انجام دهید را جست و جو کنید .

وای فای دایرکت چیست ؟ ؛ سعی کنید هرگونه ویژگی اتصال مستقیم اتوماتیک غیر ضروری را غیر فعال کنید و اگر با آن کار می کنید پس از پایان کار ، آن را قطع کنید . برخی از اتصالات مستقیم به مراحل اضافی مانند اسکن کد ( QR ) یا فشار دادن یک دکمه اتصال برای ایمن تر کردن امور نیاز دارند . 

 

« حتما بخوانید  علائم ویروسی شدن گوشی های اندروید و جلوگیری از تکرار آن

وای فای دایرکت چیست ؟ ؛ عیب یابی از مشکلات اتصال وای فای دایرکت

Net Spot ساده ترین روش برای تشخیص و حل هرگونه مشکلات مربوط به Wi-Fi است . این برنامه حرفه ای برای آنالیز وای فای دایرکت و عیب یابی در سیستم عامل های ( macOS ) و ( Windows ) اجرا شده و با هر شبکه 802.11 کار می کند . با استفاده از Net Spot می توانید شبکه های بی سیم را با یک کلیک روی یک دکمه و درک علت مشکلات اتصال بی سیم خود در همان نقطه ، تجسم ، مدیریت و عیب یابی کنید . برای دیدن نحوه کار Net Spot . حتی نیازی به پرداخت پول ندارید زیرا این برنامه حرفه ای عیب یابی Wi-Fi برای macOS و ویندوز به صورت رایگان قابل بارگیری است.

 

بیشتر بخوانید :

اتصال گوشی به تلویزیون از طریق WiFi
NFC چیست و چه کاربردی دارد
میراکست «MIRACAST» چیست و چه کاربردی دارد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .