مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

HDMI-CEC چیست و در کنترل چند دستگاه و تلویزیون چه کاربردی دارد ؟

1 1,782
زمان مطالعه : 4 دقیقه

HDMI-CEC چیست و در کنترل چند دستگاه و تلویزیون چه کاربردی دارد ؟

HDMI-CEC چیست و در کنترل چند دستگاه و تلویزیون چه کاربردی دارد ؟ ( HDMI ) اصلی ترین استاندارد اتصال است که در محیط ( AV ) مورد استفاده قرار می گیرد. ( HDMI-CEC ) یکی دیگر از ویژگی های HDMI است که بسیاری از مصرف کنندگان از آن آگاهی ندارند. در حقیقت ، HDMI-CEC ممکن است از قبل روی دستگاهی که دارید فعال باشد ( یا شاید لازم باشد آن را از طریق منوی تنظیمات تلویزیون یا دستگاه خود فعال کنید ) .

 

HDMI-CEC چیست و در کنترل چند دستگاه و تلویزیون چه کاربردی دارد ؟

HDMI-CEC چیست و در کنترل چند دستگاه و تلویزیون چه کاربردی دارد ؟

HDMI-CEC چندین قابلیت را ارائه می دهد ، که در زیر ذکر شده است .
با این وجود ، همه موارد نوشته شده در لیست پایین ، در همه محصولات فعال شده HDMI-CEC قابل دسترسی نیستند . همچنین ، سازگاری ویژگی بین مارک های مختلف محصولات ممکن است متفاوت باشد.

 • Remote Control Pass-Through

  HDMI-CEC چیست و در کنترل چند دستگاه و تلویزیون چه کاربردی دارد ؟ اجازه می دهد تا دستورات ریموت کنترل به سایر دستگاه های داخل یک سیستم منتقل شوند.
  برای مثال : می توانید از ریموت کنترل تلویزیون خود استفاده کنید تا برخی از کارکرد های دستگاه های دیگر که با استفاده از HDMI به تلویزیون شما متصل هستند را کنترل کنید.

 • One-Touch Play

  وقتی پخش را از دستگاه منبع خود شروع می کنید ، تلویزیون را به ورودی HDMI که دستگاه به آن متصل است تبدیل می کند . برای مثال : وقتی یک دیسک را در پخش کننده Blu-ray Disc خود وارد می کنید و ( Play ) را فشار می دهید ، می تواند به تلویزیون این امکان را بدهد که به ورودی HDMI که پخش کننده به آن متصل است ، تغییر کند.

 • Routing Control

  به کاربران اجازه می دهد تا انتخاب منبع ورودی را کنترل کنند .
  برای مثال : با استفاده از ریموت تلویزیون می توانید انتخاب ورودی را روی یک گیرنده سینمای خانگی متصل کنید.

 • HDMI-CEC چیست ؟ Deck Control

  این ویژگی به کاربران اجازه می دهد تا از طریق ریموت کنترل تلویزیون ، ویژگی های پخش مانند پخش ( play  ) ، مکث (  pause ) ، عقب ( Rewind ) و ، Fast Forward  در یک پخش کننده دیسک Blu-ray / Ultra HD سازگار با HDMI ، media streamer و جعبه کابل / ماهواره ای را کنترل کنند . 

 • One-Touch Record

  HDMI-CEC چیست و در کنترل چند دستگاه و تلویزیون چه کاربردی دارد ؟ اگر ضبط کننده DVR یا DVD HDMI-CEC را فعال کرده اید ، می توانید وقتی برنامه مورد علاقه خود را روی صفحه تلویزیون خود مشاهده می کنید ، روند ضبط را شروع کنید .

 • Timer Programming

  HDMI-CEC چیست و در کنترل چند دستگاه و تلویزیون چه کاربردی دارد ؟ می توانید از یک راهنمای برنامه الکترونیکی ( EPG ) که ممکن است در تلویزیون یا جعبه کابل / ماهواره شما باشد ، برای تنظیم تایمر با ضبط کننده های DVD یا DVR ها استفاده کنید.

 • System Audio Control

  به کاربران امکان می دهد سطح صدا ( یا سایر تنظیمات صوتی سازگار ) یک گیرنده خانگی مجهز به HDMI-CEC ، پیش پردازنده یا پردازنده AV را با استفاده از ریموت تلویزیون کنترل کنند .

 • Device Menu Control

  این ویژگی اجازه می دهد تا تلویزیون شما سیستم منو دستگاه دیگری را کنترل کند .
  به عنوان مثال : ممکن است بتوانید با ریموت کنترل تلویزیون خود برای حرکت در تنظیمات منو در یک دستگاه منبعمتصل مانند پخش کننده دیسک Blu-ray ، پخش کننده رسانه ، DVR و غیره استفاده کنید.

 • System Standby

  HDMI-CEC چیست و در کنترل چند دستگاه و تلویزیون چه کاربردی دارد ؟با استفاده از یک ریموت کنترل ، چندین دستگاه را در حالت آماده به کار قرار می دهد.
  با استفاده از ریموت کنترل تلویزیون خود می توانید هر ورودی که دستگاه های منبع شما به آن متصل هستند را تغییر دهید و آن ها را به دلخواه در حالت آماده به کار قرار دهید.

HDMI-CEC چیست ؟ مزایا

 1. شما می توانید از ریموت کنترل تلویزیون خود برای کنترل برخی از ویژگی های دستگاه های متصل به تلویزیون با استفاده از HDMI استفاده کنید ، که ممکن است نیاز به یک ریموت کنترل جهانی را کاهش دهد.
 2. همان کابل های HDMI که اجزای صوتی و تصویری شما را به یک دیگر وصل می کنند ، می تواند به عنوان مجرای کنترل آن دستگاه ها مورد استفاده قرار گیرد.

فناوری CEC در کنترل چند دستگاه

HDMI-CEC چیست ؟ معایب

 1. در دستگاه هایی که شامل HDMI-CEC هستند دسترسی به تمامی ویژگی ها هنگام استفاده همیشه مقدور نیست.
 2. در برخی موارد ، HDMI-CEC باید فعال شود تا HDMI-ARC نیز کار کند.
 3. گاهی اوقات HDMI-CEC دستگاه هایی را ناخواسته ، فعال یا خاموش می کند.

اگر دستگاه های متصل به HDMI را در تنظیمات سینمای خانگی خود دارید ،
قابلیت HDMI-CEC را بررسی کنید و ببینید که آیا ویژگی های کنترل موجود آن برای شما کار می کند.


بیشتر بخوانید :

پورت HDMI چیست و مدل های متنوع آن

« حتما بخوانید  مقایسه تلویزیون سونی با شارپ کدام برند بهتره ؟ تفاوت
1 نظر
 1. رعنا می گوید

  با سلام سپاس از مقاله خوب شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .