مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

پورت یا کابل VGA چیست و چه کاربردی دارد ؟

0 101
زمان مطالعه : 5 دقیقه

پورت یا کابل VGA چیست و چه کاربردی دارد ؟
پورت یا کابل VGA چیست و چه کاربردی دارد ؟ VGA ) ، Video Graphics Array ) یک نوع اتصال استاندارد برای دستگاه های ویدئویی مانند مانیتور و پروژکتور است.
به طور کلی ، VGA به انواع کابل ها ، پورت ها و کانکتور هایی که برای اتصال مانیتور ها به کارت های ویدیویی استفاده می شود ، اشاره دارد. اگرچه VGA امروزه هنوز در حال استفاده است ، اما به سرعت با رابط های جدیدتری مانند DVI و HDMI جایگزین می شود.

پورت یا کابل VGA چیست و چه کاربردی دارد ؟ جزئیات فنی پورت VGA

در زیر برخی از مشخصات فنی VGA ، که برای شناسایی کابل های VGA و درگاه های VGA مفید است ، آورده شده اند :

پین های پورت VGA

پین های پورت VGA

پورت یا کابل VGA چیست و چه کاربردی دارد ؟
کابل های VGA دارای اتصالات 15 پین هستند :
5 پین در بالا ، 5 پین در وسط و 5 پین دیگر در انتهای آن.
تصویر در بالای این صفحه نمونه ای از کابل VGA است که هر 15 پین را نشان می دهد. یک درگاه VGA روی دسک تاپ یا لپ تاپ به طور طبیعی دارای همان تعداد سوراخ های پین است که یک کابل VGA می تواند مستقیماً به آن وصل شود. هر پین عملکرد خاص خود را دارد. به عنوان مثال ، پین اول برای انتقال ، رنگ قرمز دارد ، در حالی که دومی و سومی به ترتیب برای سبز و آبی هستند.

کانکتور های VGA ( نر در مقابل ماده )

پورت یا کابل VGA چیست و چه کاربردی دارد ؟
انواع کابل های رایانه ای جنس خاصی را شامل می شوند : نر یا ماده .
کابل نر کابلی است که اتصالات آن بیرون زده ، یا از کابل خارج شده است .
اتصالات ماده معکوس است و دارای سوراخ های درونی است که به کابل نر اجازه می دهد تا کاملاً با اتصالات ماده متناسب باشد . کابل های VGA هیچ تفاوتی با هم ندارند. این کابل از مانیتور به رایانه وصل می شود و در آن جا با اتصال ماده جفت می شود .

مبدل VGA ؛ HDMI  و DVI

با داشتن کارت های ویدئویی VGA ، DVI و HDMI و مانیتور در دنیای واقعی ، اگر مانیتور VGA یا کارت تصویری VGA باشد ، مجبور به استفاده از مبدل VGA هستیم . به عنوان مثال ، اگر کامپیوتر شما دارای یک کارت ویدئویی است که فقط از VGA پشتیبانی می کند ، اما شما به تازگی مانیتور جدیدی خریداری کرده اید که فقط دارای درگاه های DVI و یا HDMI دارد ، برای استفاده باید کارت ویدیوی خود را جایگزین کنید . مانیتور های مختلفی از VGA پشتیبانی می کنند یا مبدل VGA را برای آن ها خریداری می کنند. انتخاب نوع کابل و مبدل می تواند کمی گیج کننده باشد . آیا به مبدل VGA به DVI یا مبدل DVI به VGA نیاز دارید ؟ برای یادگیری بیشتر ، با در تا ادامه ی مطلب همراه باشید.

مبدل های VGA و HDMI

 

پورت یا کابل VGA چیست و چه کاربردی دارد ؟ پورت یا کابل VGA چیست و چه کاربردی دارد ؟
مبدل VGA به HDMI همان چیزی است که شما نیاز دارید. سیگنال VGA را از رایانه خود به پورت HDMI در مانیتور یا تلویزیون تبدیل کنید. بعضی از مبدل های VGA به HDMI حتی یک کابل USB تعبیه شده با مبدل دارند. که صدا را همراه با سیگنال تصویری ( از آن جایی که VGA صدا را انتقال نمی دهد ) تعبیه شده است. تا بتوانید صدا ها را از طریق صفحه نمایش با بلندگو های تعبیه شده مانند تلویزیون HDMI پخش کنید. مبدل HDMI به VGA درست برعكس است : كارت تصویری را با خروجی HDMI به مانیتور یا تلویزیون متصل می كند. كه دارای اتصال ورودی VGA است. از آن جا که HDMI از VGA جدید تر است . هنگام اتصال دسک تاپ یا لپ تاپ جدید به صفحه نمایش قدیمی تر ، این نوع مبدل مفید است.

مبدل های VGA و DVI

 

« حتما بخوانید  برنامه نیمه بار یا half load چیست؟ نحوه عملکرد نصف شوی در ظرفشویی

پورت یا کابل VGA چیست و چه کاربردی دارد ؟

همان طور که حدس می زنید ، در صورت نیاز به اتصال یک کارت ویدیو با DVI به نمایشگر دارای درگاه VGA ، مبدل DVI به VGA لازم است. مبدل های DVI به VGA معمولاً مبدل های ماده DVI به VGA هستند. این بدان معنی است که DVI انتهای مبدل را مستقیماً به درگاه DVI در کارت ویدیوی شما وارد می کند ، در حالی که انتهای مبدل VGA با استفاده از کابل VGA نر برای اتصال مبدل به انتهای ماده دستگاه نمایشگر استفاده می شود. این نوع مبدل ها به راحتی پیدا می شوند و نسبتاً ارزان هستند.

این نوع مبدل در صورت نیاز به انتقال ویدیو از کارت ویدیوی VGA به مانیتور DVI مورد نیاز است. VGA سیگنال آنالوگ دارد ، بنابراین برای اتصال VGA به DVI برای تبدیل این سیگنال های آنالوگ به دیجیتال ، نیاز به مبدل وجود دارد. به روزرسانی کارت ویدئویی خود برای پشتیبانی از مانیتور جدید احتمالاً در دراز مدت ارزان تر و انتخاب هوشمندانه تری خواهد بود.

اطلاعات بیشتر در مورد مبدل های VGA 

پورت VGA چیست و چه کاربردی دارد.
بعضی از مبدل های VGA نیاز دارند که علاوه بر مبدل ، به کابل VGA نیز دسترسی داشته باشید ، چیزی که باید در صورت خرید برای یکی از آن ها بخاطر بسپارید. به عنوان مثال ، این مورد در مبدل های HDMI به VGA متداول است. مبدل ممکن است از یک کابل HDMI با یک جعبه مبدل VGA ساخته شده باشد ، همه درون یک کابل تعبیه شده اند ، اما جعبه VGA دقیقاً مانند مانیتور یا تلویزیون شما دارای اتصال ماده است ، بنابراین برای اتمام اتصال به یک کابل VGA از ماده به نر احتیاج دارید.

VGA vs Mini-VGA

 

پورت یا کابل VGA چیست و چه کاربردی دارد ؟

پورت یا کابل VGA چیست و چه کاربردی دارد ؟
به جای کانکتور استاندارد VGA ، بعضی از لپ تاپ ها و دستگاه های دیگر ممکن است از mini-VGA استفاده کنند ، اگرچه هرگز در اتصال دهنده استاندارد VGA محبوب نبوده است. Mini-VGA بیشتر از درگاه VGA ، شبیه به درگاه USB است ، اما هنوز هم در بعضی فیلم ها ، از استاندارد VGA برای فیلم برداری استفاده می شود. همچنین آداپتور های mini-VGA به VGA وجود دارد که به دستگاه نمایشگر استاندارد VGA اجازه می دهد تا به رایانه ای که دارای پورت mini VGA است وصل شود. مشابه VGA که DVI جایگزین آن شده ، mini-DVI اکنون از mini-VGA بسیار بیشتر استفاده می شود.


بیشتر بخوانید : 

کابل اسکارت ؛ ورودی scart تلویزیون چیست؟
پورت USB « یو اس بی »و مدل های متنوع آن
پورت HDMI چیست و مدل های متنوع آن
کابل TOSLINK یا optical audio چیست و چه کاربردی دارد
پورت MHL چیست و چه کاربردی دارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .