مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

انواع پورت مادربورد ؛ آشنایی با پورت DVI چیست؟

0 617
زمان مطالعه : 3 دقیقه

تعداد و انواع پورت مادربورد ، به هنگام خرید مادربورد نقش تعیین کننده ای دارند . چرا که بسته به نیاز کاربران ، استفاده از انواع پورت مادربورد متفاوت خواهد بود . امکان دارد شخصی با توجه به کار و نیازش ، بیشتر به پورتهای صوتی و تصویری مانند پورت HDMI و پورت USB نیاز داشته باشند .

پورت چیست؟

پورت کلمه ایست که هر کس با کامپیوتر و لپ تاپ و تلویزیون سر وکار داشته باشد ، آن را شنیده و از آن استفاده کرده است . « Port » همان درگاه خودمان است ، درگاهی جهت برقراری ارتباط با دنیای بیرون از سیستم . هر پورتی دارای نامگذاری خاصی است و نامگذاری انواع پورت مادربورد به صورت عددی است . یعنی پورتها را با اعداد نامگذاری کرده اند .

 

انواع پورت مادربورد
پس تنها راه ارتباطی سیستم ها همان پورتها هستند ، بنابراین امکان هک شدن و به سرقت رفتن اطلاعات نیز از همین راه صورت می گیرد . به همین جهت این پورتها همیشه بسته بوده و تنها در شرایط خاص که نیازه باز هستند . در قسمتهای قبل شما را با انواع پورت مادربورد و کارایی شان آشنا کردیم . پورت اچ دی ام ای «پورت HDMI»  ، پورت Lan ، پورت usb و پورت mhl و انواع و اقسام پورتهای دیگر را بررسی کردیم و کاربرد هر کدام را به تفصیل شرح دادیم .  در این صفحه هم می خواهیم شما را با یکی دیگر از پورتها آشنا کنیم ، پورتی که در کامپیوترها مورد استفاده قرار می گیرد .

 

پورت DVI چیست؟

پورت DVI مخفف واژه ی « Digital Visual Interface » است . نوعی پورت دیجیتال است و در مادربوردهایی که دارای پردازنده ی گرافیکی آنبورد « onboard » هستند یافت می شود .و اطلاعات را از کارت های گرافیک به دستگاه هایی مانند مانیتورها و پروژکتورها و تلویزیون ها و … انتقال می دهد .

انواع پورت مادربورد و کار پورت DVI چیست ؟

کار اصلی این پورت این است که سیگنالها و اطلاعات آنالوگ را به اطلاعات دیجیتال تبدیل می کند . یعنی از این پورت می توان برای انتقال سیگنالهای دیجیتال و آنالوگ استفاده کرد .

 

« حتما بخوانید  عدم پشتیبانی گلکسیS8 ازDaydream ؛ گلکسی اس 8

چگونه پورت dvi را شناسایی کنیم؟ 

از جمله مشخصه های ظاهری این پورت ، رنگ سفیدش می باشد و جهت انتقال تصاویر به مانیتور استفاده می شود . این پورت در واقع مدل پیشرفته تر و با کیفیت تر پورت « D-Sub » است . پورت DVI  در اندازه های مختلف مینی « MINI » و میکرو « Micro» مشاهده می شود .پورت « DVI » یا بصورت « Single link » است یعنی تنها یک دسته باس برای انتقال داده ها وجود دارد . و یا بصورت « Dual link» یعنی دو دسته باس برای انتقال داده ها وجود دارند . کیفیت و رزولوشن DVI  در حالتهای مختلف ، متفاوت است . به این صورت که در حالت « Single link » رزولوشن برابر 2.75 مگاپیکسل است . و در حالت « Dual Link » رزولوشن دو برابر است ، یعنی5.5 مگاپیکسل .

 

پورت DVI به چند دسته تقسیم می شود؟ « انواع پورت مادربورد »

از نظر نوع اطلاعات خروجی نیز پورت DVI به سه دسته تقسیم می شود . پورتی که فقط دارای خروجی دیجیتال است « DVI-D». پورتی که فقط دارای خروجی آنالوگ است « DVI-A» و در آخر پورتی که هم خروجی آنالوگ دارد و هم خروجی دیجیتال « DVI-I » .

 

برای کمک به شما در صورتی که کابلی برای وسایل صوتی و تصویری یا لوازم جانبی مانند کابل hdmi نیاز داری پیشنهاد می کنیم لوازم جانبی خود را تهیه کنید


بیشتر بخوانید:

کابل اسکارت ؛ ورودی scart تلویزیون چیست؟

پردازنده ؛ آشنایی با اهمیت پردازنده و انواع CPU

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .