مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

شارژ سریع چیست ؟ طرز کار کردن با Quick Charge

0 32
زمان مطالعه : 5 دقیقه

گوشیتان را سریع تر شارژ کنید…

شارژ سریع چیست ؟ طرز کار کردن با Quick Charge  ؛ شارژ با وجود اینکه زمان استفاده از باتری و تمام شدن زود هنگام شارژ موبایل های هوشمند بسیار با اهمیت است و تا کنون تفکرات و تحقیقات سازندگان به نتیجه ای مطلوب نرسیده . اما وقتی شارژ گوشی تمام شده و فرد مجبور است به سرعت از منزل و یا محل کارش خارج شود و به مکانی برود که سیمی جهت شارژمجدد موجود نیست ، شارژسریع گوشی بسیار با اهمیت است .

اخیرا برای این موضوع راه چاره ای اندیشیده شده است و امکان فوق العاده ، مخصوصا در زمان هایی که حتی دقیقه نیز با اهمیت است . به اسمارت فون ها افزوده شده است. شرکت های بسیاری برای رفع این موضوع در فکر چاره افتاده اند . در این میان شرکت کوالکام زود تر از همه به این فناوری دست یافته است. با استفاده از فناوری Quick Charge و در نسخه جدید این فناوری ، اگر اسمارت فون هیچ شارژی نداشته باشد . پس از 30 دقیقه دارای 60 % شارژخواهد شد.
شارژ سريع

پرسه انجام شارژ سریع

با استفاده از «شارژ سریع» Quick Charge گوشی هوشمند سریع تر شارژ خواهد شد . این قابلیت با بالا رفتن شدت جریان پروسه شارژ را سریع تر به انجام می رساند . برای اینکه شدت جریان بالایی وارد باتری شود . باید هم خود باتری و هم شارژر این شدت جریان را پشتیبانی کند . مثلا اگر شارژر جریان بالایی را از خود ارسال کند . اما باتری این میزان آمپر را پشتیبانی نکند . سرعت پروسه شارژ تغییر چندانی نخواهد کرد .

این موضوع در حالت عکس نیز صادق است و باید هر دو دستگاه میزان جریان خروجی و ورودی را پشتیبانی کنند . تا راندمان شارژ مجدد به حداکثر خود برسد. با بهره گیری از فناوری Quick Charge ، استفاده کنندگان قادر خواهند بود پس از مدت زمانی کوتاه باتری نیمه پر داشته باشند . اما این پروسه تا اتمام شارژ مجدد این چنین نخواهد بود و پس از میزان شارژ تقریبا 80% پروسه شارژ کندتر خواهد شد . شارژ کامل بیش از یک ساعت زمان خواهد برد.
شارژ سريع

ویژگی های QC 3.0 « شارژ سریع چیست » 

شارژ سريعقبل از ارائه QC 3.0 نسخه های دیگری از این تکنولوژی با نام های QC 1.0 و QC 2.0 عرضه شده بودند . جدید ترین نسخه از این فناوری با نام QC 3.0 توسط کوالکام عرضه شده است . به گفته شرکت سازنده این نسخه ، سرعت شارژ به وسیله این دستگاه تا 4 برابر بالا خواهد رفت . البته شرکت های دیگر نیز بعد از آن دستگاه هایی را برای استفاده از این فناوری را تولید کرده اند .

امکان بسیار جالب توجه و مهمی که به این نسخه افزوده شده INOV است ، با بهره گیری از این امکان انتقال هوشمند فراهم می شود که باعث خواهد شد ولتاژی بهینه از دستگاه خارج شود و خروجی ولتاژ را آن طور که لازم است فراهم می سازد ، این امکان برای این منظور فراهم شده چون باتری های مختلف ولتاژهای مختلف را برای انجام پروسه شارژ مورد نیاز دارند. ویژگی INOV در این نسخه ولتاژهای 3.2V تا 20V را پوشش می دهد و دستگاهایی که نیاز به این میزان شدت جریان دارند به وسیله این دستگاه به سرعت شارژ خواهند شد.

چرا Quick Charge در ابتدا با سرعت بیشتری شارژ را انجام می دهد؟

میزان ولتاژ ساطع شده در این دستگاه در ابتدا زیاد است و پس از مدت زمانی مشخص کم خواهد شد و به این دلیل است که پس از رسیدن میزان شارژ به 80% انجام پروسه شارژ طولانی تر خواد شد . این ویژگی به گفته سازندگان از امکانات خاص و مثبتی است که توسط INOV فراهم شده و شارژ مطلوبی را برای دستگاه فراهم می سازد.

استدلال برای اینکه این امکان مفید است قابل قبول می باشد . پس از شارژ مقداری از باتری با ولتاژ بالا ، حرارتی تولید خواهد شد که باعث گرم شدن اسمارت فون می شود و این حرارت اثری منفی بر باتری و طول عمر آن خواهد گذاشت و پس از مدتی ، از طول عمر باتری کم خواهد شد .

« حتما بخوانید  کاتالوگ تلویزیون سامسونگ جدید ، دانلود دفترچه راهنما

اما اگر این پروسه با کم شدن شدت جریان همراه باشد ، بهره وری افزایش یافته و میزان کمتری از انرژی تبدیل به گرما شده و هدر می رود . شرکت کوالکام در این مورد ادعا کرده که این نسل به نسبت نسل قبلی 38% بازدهی بیشتری دارد و این باعث صرفه جویی زیادی در انرژی خواهد شد و عمر باتری نیز افزایش خواهد یافت.
شارژ سريع

« شارژ سریع چیست » نگاهی به QC 2.0و QC 1.0

در کلاس A بیشترین شدت جریانی که ارائه می شود 3 آمپر است . با استفاده از تکنولوژی شارژ سریع از نسخه QC 2.0 با ولتاز 5 ولت و شدت جریان 3 آمپر ، میزان شارژ را به میزان 15 وات افزایش خواهد داد . در این حالت شدت جریان بیشتری وارد خواهد شد و سرعت شارژ گوشی بالا خواهد رفت . علاوه بر شدت جریان 3 آمپری که در کلاس A رائه خواهد شد ، این کلاس از شدت جریان های 5 ، 9 و 12 ولت نیز پشتیبانی می کند.

از این رو میزان توانی که می توانند تحمل کنند بیشتر خواهد شد. هر چه ولتاژ بالاتر باشد می توان به وسیله ی آن نسبت به شارژ دستگاههای بیشتری اقدام کرد. همچنین با کاهش اتلاف ولتاژ کیفیت بالاتری ارائه خواهد شد. کاربران با در اختیار داشتن شارژ سریع کوالکام QC 2.0یا QC 1.0 می توانند سارزگاری بالای این دو تکنولوژی را شاهد باشند ، زیرا هر کدام را که در اختیار داشته باشند می توانند از منبع تغذیه دیگر و یا وسیله دیگر جهت شارژ اقدام کنند.
شارژ سريع Quick Charge

samsung-marshmallow-fast-chargeغیرفعال سازی قابلیت شارژ سریع

بسیاری از کاربران بر این باوراند که شارژ کردن سریع برای گوشیشان مضر است و ه باتریشان آسیب وارد خواهد کرد . در بسیاری از موارد می توان این گفته را درست دانست . دلیل ای امر این است که باتری در هنگام اسفاده از تکنولوژی Quick Charge بسیار گرم خواهد شد و این گرم بودن بیش از حد به آن آسیب وارد خواهد کرد . البته سازندگان در حال رفع این ایراد هستند. برای افرادی که دوست دارند در گوشیشان این قابلیت را غیر فعال نمایند ، این امکان مهیا شده است.

البته در مدل های مختلف گوشی ها که به این تکنولوژی مجهزاند راه های غیر فعال سازی متفاوت است. اما در اکثر آنها راهی مشابه به این برای دسترسی به تنظیمات موجود است. در ابتدای کار وارد قسمت تنظیمات « setting » شوید و پس از آن گزینه Battery را لمس کنید.

این قسمت در گوشی های مختلف متفاوت است ، ممکن است گزینه ی Fast cable charging یا Fast wireless charging در گوشی شما موجود باشد، البته در مواردی هر دو گزینه موجوداند، نسبت به فعال سازی و یا غیر فعال نمودن این گزینه ها اقدام نمایید . در موارد لزوم که کاری ضروری دارید می توانید این قابلیت را فعال نمایید ، اما توصیه بر این است که این گزینه همیشه فعال نباشد.

 

 

 

 

شارژ سریع چیست؟

امید واریم از خواندن مطلب « شارژ سریع چیست ؟ طرز کار کردن با Quick Charge » لذت برده باشید . لطفا در قسمت نظرات ، سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید .
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .