مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

نسبت تصویر در تلویزیون چیست ؟ Aspect Ratio به چه معناست ؟

0 307
زمان مطالعه : 2 دقیقه

نسبت تصویر در تلویزیون چیست ؟ Aspect Ratio به چه معناست ؟ به هنگام خرید تلویزیون ، اصطلاحات نا آشنا و گیج کننده ، اعداد و ارقام متفاوت و یک عالمه مشخصات فنی در کاتالوگ مربوط به تلویزیون مشاهده می کنید . مسلماً دانستن معنا و مفهوم این اصطلاحات و آشنایی با کاربردشان برای هر خریداری اهمیت دارد . چرا که بابت هر کدام از این فناوری ها و تکنولوژی ها پول اضافه تری باید پرداخت کند . ما « تا خرید » با معرفی تمام این فناوری ها سعی داریم دانش و آگاهی شما را در این زمینه ارتقاء دهیم . برای خرید تلویزیونی ایده آل تنها  بودجه ی کافی ، ملاک نیست ، بلکه داشتن آگاهی و اطلاعات کافی ملاک مهمتری است .

ما در قسمتهای قبل فناوری های « Dolby Vision » و « Miracast » و « USB » و گیرنده ی دیجیتال و … معرفی کردیم . در این صفحه می خواهیم بصورت مختصر از اصطلاح آشنای نسبت تصویر «Aspect Ratio» حرف بزنیم . با معرفی فناوری همراه ما باشید تا کلمات تخصصی تلویزیون را یاد بگیرید و دایره ی واژگان شما در زمینه ی تکنولوژیکی گسترده تر شود .
نسبت تصویر در تلویزیون چیست ؟ Aspect Ratio به چه معناست ؟

نسبت تصویر در تلویزیون چیست ؟ Aspect Ratio به چه معناست ؟

نسبت تصویر نمایشگر « Display Aspect Ratio» واژه ای تخصصی است که برای بیان نسبت عرض به ارتفاع صفحه نمایش تلویزیون و یا مانیتور و… مورد استفاده قرار می گیرد . نسبت تصویر « aspect ratio» به ساده ترین زبان ممکن یعنی نسبت پهنای تصویر به ارتفاع تصویراست . که همیشه نسبت پهنای باند از ارتفاع آن بیشتر است و بنابراین همیشه عدد بزرگ در اول قرار می گیرد . به طور کلی دو نوع نسبت تصویر در تلویزیون ها ومانیتورها وجود دارد « 4:3 و 16:9» . اصلاً این اعداد چه می گویند !

نسبت تصویر 4:3 یعنی نمایشگری که دارای 4 واحد پهنا و سه واحد ارتفاع است . یعنی همان نسبتی که در تلویزیون های معمولی شاهدش بودیم . نسبت تصویر 16:9 هم دقیقاً به همان صورت می باشد . یعنی 16 واحد برای پهنای تصویر و 9 واحد برای ارتفاع تصویر در نظر گرفته شده است . این نسبت تصویر معمولاً در تلویزیون های اچ دی و فیلمهای سینمایی استفاده می شود.

 

« حتما بخوانید  راهنمای خرید سینمای خانگی ؛ معرفی بهترین سیستم صوتی

از نسبت تصویر 4:3 نمی توان در تلویزیون های اچ دی «HD» و تماشای فیلمهای اچ دی استفاده کرد . چرا که پهنای باند تصویرها و فیلم های اچ دی بسیار بیشتر است و قسمتی از تصویر را نشان نمی دهد . اما تلویزیونهایی که دارای نمایشگر عریض هستند ، توانایی نمایش دادن هر دو نوع فیلم را دارند . البته امروز ساخت فیلم و حتی تلویزیون های با نسبت 4:3 به کلی از بین رفته است .تلویزیون ها و نمایشگرهای امروزی معمولاً «Widescreen» هستند  و همه ی سازندگان تلویزیونهای خود را با نسبت 16:9 تولید و عرضه می کنند .

 

جان کلام

خرسندیم که توانستید تایم خود را برای مطالعه نسبت تصویر در تلویزیون چیست ؟ Aspect Ratio به چه معناست ؟ اختصاص دهید . اگر سوال یا نظری دارید آن را در قسمت پرسش و پاسخ بنویسید.

بیشتر بخوانید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .