مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

مقایسه کویل مسی با آلومینیومی کولر گازی مبدل حرارتی و کندانسور ؛ تفاوت

0 1,650
زمان مطالعه : 7 دقیقه

مقایسه کویل مسی با آلومینیومی کولر گازی مبدل حرارتی و کندانسور ؛ تفاوت ؛ در هنگام گرمای تابستان ، هوای دلپذیر و خنک فقط فشار دادن یک دکمه است. کافی است کولر گازی را روشن کنید و در عرض چند دقیقه می توانید هوای سرد را در اطراف خود حس کنید. جدا از فاکتور های مختلفی که تعیین می کند کدام نوع کولر گازی بهتر است ، بحث قدیمی وجود دارد . این که کدام نوع کویل بهتر است ؟ مس یا آلومینیوم . قبل از دیدن جوانب مثبت و منفی هر نوع ، اجازه دهید ابتدا اهمیت این کویل ها را در روند کار کولر گازی  درک کنیم .

مقایسه کویل مسی با آلومینیومی کولر گازی مبدل حرارتی و کندانسور 

اهمیت کویل ها در کولر گازی

کویل کولر گازی مسی یا آلومینیومی ؟
هسته کولر گازی یک گاز مبرد است که با فشرده سازی از حالت گازی به حالت مایع تبدیل می شود و با جذب گرمای موجود در اتاق مجدداً به گاز باز می گردد. این فرآیند تبرید عمدتا به 4 بخش تقسیم می شود :

فشرده سازی : گاز تحت فشار قرار می گیرد و به یک مایع گرم فشار قوی تبدیل می شود.
تراکم : مایع از طریق کویل جریان پیدا می کند که مبرد مایع با فشار بالا با آزاد کردن گرما به هوای بیرون به مایع خنک کننده تبدیل می شود. این بخشی است که در آن از کویل ها استفاده می شود.
شیر انبساط : سپس یک شیر انبساط ، مایع با فشار بالا را به مایع کم فشار تبدیل می کند.
تبخیر : مایع کم فشار مجدداً از طریق سیم پیچ تبخیری عبور می کند که در آن گرما را از اتاق جذب می کند و از مایع به گاز تغییر می کند. این روند در واحد داخلی اتفاق می افتد در حالی که همه موارد دیگر در واحد فضای باز ( در صورت وجود AC های اسپلیت ) اتفاق می افتد.

پرفروشترین کولرگازی های سامسونگ لیست قیمت

کویل ( سیم پیچ )

کویل کولر گازی مسی یا آلومینیومی ؟
اصولاً گرمای هوای داخل به هوای خارج منتقل می شود و این انتقال گرما در کویل ها اتفاق می افتد.
مبرد در کویل های تبخیر با جذب حرارت از هوا ( هوای اتاق ) ، تبخیر می شود ( از مایع به گاز تبدیل می شود ).
هوایی که در این فرایند خنک می شود به داخل اتاق هدایت می شود.
سپس مبرد گازی از طریق فرآیند فشرده سازی و سیم پیچ های میعان جایی که مبرد با انتشار گرما به هوای اطراف آن متراکم می شود عبور می کند .

این هوای گرم با کمک فن های اگزوز بیرون خارج می شوند .
این اصل کار در همه سیستم های HVAC یکسان است. فقط اندازه سیستم متفاوت است.
از این رو نوع کویل های مورد استفاده در آن ها بر کارآیی سیستم های HVAC تأثیر می گذارد.

اندازه سیم پیچ ، مواد مورد استفاده در ساخت آن ها ، سهولت در نظافت و نگهداری آن ها ، همه نقش مهمی در عملکرد سیستم های HVAC دارند.

تاریخچه کویل های کولر گازی

کویل کولر گازی مسی یا آلومینیومی ؟
در گذشته محبوب ترین گزینه برای ساخت این کویل ها مس بود.برای چندین سال از مس برای ساختن کویل ها در سیستم های HVAC استفاده می شد ، اما این باعث می شد که قیمت کولر گازی گران شود و همه نمی توانستند از پس خرید آن برآیند. در حدود سال 1970 ، ( General Electronics ) یک گام مهم در صنعت کولر گازی برداشت ؛ شروع به استفاده از آلومینیوم برای ساخت سیم پیچ ها . هزینه استفاده از آلومینیوم بسیار کمتر از استفاده از مس بود که باعث کاهش نرخ AC های بعدی شد و آن را به وسیله ای تبدیل کرد که بیشتر مردم می توانستند از آن استفاده کنند. از آن زمان بحث بر سر این بود که کدام مواد برای ساخت کویل بهتر است.

تفاوت بین آلومینیوم و مس

کویل کولر گازی مسی یا آلومینیومی

1 ) ویژگی های انتقال حرارت :

مقایسه کویل مسی با آلومینیومی ؛ از آنجا که انتقال گرما در کویل ها صورت می گیرد ، مهم است که از جنس فلز باشند ؛ زیرا فلز از ویژگی انتقال حرارت خوبی برخوردار است. مس دارای ضریب انتقال حرارت بالاتر از آلومینیوم است . به این معنی که مس مبدل حرارتی بهتر از آلومینیوم است.

2 ) هزینه و انعطاف پذیری :

کویل کولر گازی مسی یا آلومینیومی ؟
آلومینیوم نسبت به مس مقرون به صرفه تر است و این امر باعث می شود هزینه ساخت کولر گازی افزایش یابد.
برای کاهش هزینه واحد تولید AC ها ، آلومینیوم به انتخاب مورد علاقه تولید کنندگان تبدیل شده است.
عامل دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد ، قابلیت انعطاف است.
آلومینیوم در مقایسه با مس ، توانایی بهتری در خم شدن به اشکال مورد نظر را دارد.
از این رو برای ساختن کویل با اندازه و شکل یکسان ، تقریباً سه برابر مس بیشتری مورد نیاز است ، و این فرایند را گرانتر می کند. با این حال ، برای پایین آوردن هزینه AC با کویل های مس ، کویل های مسی نازک و نازک تر در حال حاضر ساخته می شوند.

3 ) قدرت و قابلیت اطمینان :

ترمیم مس بسیار ساده تر از آلومینیوم است. در اکثر اوقات ، هنگامی که سیم پیچ آلومینیوم آسیب می بیند ، نیاز به تعویض دارد. کویل های ساخته شده از مس بسیار قوی تر از آلومینیوم هستند. از این رو دوام بالایی دارند.

4 ) سهولت نگهداری :

همانطور که کویل های کندانسور در واحدی که معمولاً در خارج از خانه است قرار می گیرند.
در معرض آب و هوای سخت و گرد و غبار قرار دارد و برای عملکرد بهتر نیاز به نظافت منظم دارد .

با گفتن این نکته ، تمیز کردن و نگهداری از کویل های مسی آسان تر است ، زیرا دوام بالایی دارند. در حالی که کویل های آلومینیومی قوی نیستند ، بنابراین باید در کابینت های محکم نگهداری شود تا در برابر صدمه محافظت شود. این امر باعث می شود که تمیز کردن و نگهداری آن ها دشوار باشد.

5 ) زنگ زدن :

خوردگی در تعیین عمر یک سیستم کولر گازی بسیار مهم است.
خوردگی کویل ها مانع فرآیند انتقال حرارت و همچنین منجر به نشت می شود .
از این رو محافظت از کویل ها در برابر خوردگی بسیار ضروری است.
خسارت خوردگی برای کسانی که در آب و هوای مرطوب یا نزدیکی ساحل و آب های شور زندگی می کنند بیشتر است ، زیرا رطوبت موجود در هوا در چنین مناطقی بیشتر است. به دلیل این خوردگی ، یک لایه غیر رسانا روی سیم پیچ ها تشکیل می شود که باعث کاهش ظرفیت تبادل حرارت آن می شود. امروزه بسیاری از فناوری های مدرن  ، برای محافظت از کویل ها در برابر خوردگی و در نتیجه افزایش عمر AC ساخته شده اند. ( نکته: هنگام خرید AC به دنبال تکنیک های محافظت در برابر خوردگی مانند پوشش روی سیم پیچ ها و غیره باشید )

آخرین فن آوری ها در کویل های کولر گازی

مقایسه کویل مسی با آلومینیومی ؛ هر نوع فلز مزایا و معایبی دارد که آن را به انتخاب مناسبی برای ساخت کویل ها تبدیل می کند .
اما وقتی به دنبال پاسخی هستید که بهترین باشد ، برخی از تکنیک های مدرن را که از نظر عملکرد و کارایی کویل ها نتایج خوبی به دست آورده اند ، بررسی کنید. برخی فن آوری های قابل توجه عبارتند از :

کندانسورهای آبی یا طلایی :

کویل کولر گازی مسی یا آلومینیومیمتداول ترین راه حل این است که كویل را با مواد ضد زنگ زدگی بپوشانید ، كه توسط مارك هایی همچون ( Voltas ) و غیره استفاده می شود. نام دیگر این تکنیک که توسط مارک هایی مانند Panasonic ، Electrolux ، O General ، Blue star و غیره استفاده می شود بلوفین کندانسور ( Blue fin condenser ) است. همچنین برخی از مارک ها از یک پوشش طلایی استفاده می کنند که آن را گلدفین کندانسور ( Gold Fin condenser ) می نامند. ال جی از محافظ ( Ocean Black Protection ) استفاده می کند که در حقیقت یک پوشش محافظ متفاوت در برابر خوردگی در کندانسور مس است. با این پوشش سیم پیچ کندانسور از رطوبت و خوردگی محافظت می شود. این روش برای افرادی که در مناطق ساحلی یا نزدیک آب شور زندگی می کنند می تواند بسیار مفید باشد.

درباره کندانسور های گلدفین و گلدبلو بیشتر بخوانید :
گلدفین Gold Fin یا کندانسور آبگریز کولر گازی 
پوشش ضد زنگ Blue Fin کندانسور در کولر گازی

کانال های میکرو :

کویل کولر گازی مسی یا آلومینیومیکویل کولر گازی مسی یا آلومینیومی ؟
مقایسه کویل مسی با آلومینیومی ؛ کویل های کندانسور « میکرو کانال » همه کویل های آلومینیومی هستند. چندین لوله مسطح از آلومینیوم وجود دارد که حاوی کانال های کوچک ( Micro channels ) هستند که از طریق آن ها مبرد جریان می یابد. این مجموعه شامل لوله های مسطح و پره های آلومینیومی است که در بین لوله ها و مبرد قرار دارد. از آنجا که این مجموعه دارای دو فلز متفاوت نیست ، خوردگی گالوانیک در آن وجود ندارد. بنابراین این کویل ها نه تنها گزینه بهتری برای افرادی است که در مناطق ساحلی و مناطق مستعد زنگ زدگی زندگی می کنند بلکه افزایش عملکرد حرارتی به دلیل افزایش سطح باعث می شود تا آن ها بسیار کارآمد باشند. سامسونگ از این تکنیک در بسیاری از مدل های خود با نام فناوری ( Muli-Jet ) استفاده می کند . همچنین بعضی اوقات آن ها را ( Durafin ) می نامند.

نکاتی که به شما در انتخاب بهتر کولر گازی کمک می کنند :
1. در هنگام خرید AC به دنبال تکنیک های محافظت در برابر خوردگی مانند پوشش ضد خوردگی کندانسورهای بلوفین ، کندانسورهای گلدفین ، Ocean Black Protection و غیره باشید.
2. به دنبال ویژگی هایی مانند حالت تمیز کردن خودکار و غیره باشید که به شما امکان می دهد کویل ها را تمیز کنید . برخی از AC های هیتاچی با ” حالت کویل تمیزکننده سیم پیچ ” ارائه می شوند که کویل کندانسور را به طور خودکار تمیز می کند و نگهداری آن را آسان می کند.

بیشتر بخوانید :

راهنمای تمیز کردن کولر گازی پنجره ای 
راهنمای نصب کولر گازی پنجره ای 
مقایسه کولر گازی های اسپلیت و پنجره ای 
علت داغ شدن و سوختن کمپرسور کولر گازی 
دلایل سر و صدای کولر گازی پنجره ای 
علت تولید بوی بد و نا مطبوع کولر گازی

« حتما بخوانید  کوئیک درایو Quick Drive ماشین لباسشویی چیست ؟
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .