مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

تاریخچه شرکت هیتاچی ژاپن ؛ فعالیت های برند Hitachi

0 463
زمان مطالعه : 10 دقیقه

تاریخچه شرکت هیتاچی ژاپن ؛ فعالیت های برند Hitachi سیر تحولی عظیمی را پشت سر گذاشته است. نامیهی اودیرا در سال 1910 شرکت هیتاچی را پایه گذاری کرد تا بتواند با شرکت های دیگر ارتباط برقرار کند و محصولاتش را برایشان عرضه نماید و در حال حاضر در طیف وسیعی از امور کار می کند و در بسیاری از کشور های جهان فعالیت می نماید . با توجه به زندگی نامه و کارهای انجام شده توسط آقای نامیهی اودیرا به خوبی در خواهیم یافت که این شخصیت برجسته در طول حیات خود اموری انجام داده که او را از صف بسیاری از افراد دیگر خارج می سازد و در جمع افراد شایسته قرار می دهد .

حس انسان دوستانه و وطن دوستانه این فرد او را در جمع افرادی قرار می دهد که حضورشان برای جامعه مفید است و برای افرادی که در آن جامعه زندگی می کنند ، پیشرفت حاصل خواهد شد. آقای اودیرا علاوه بر تولید و عرضه محصولات به جامعه ، افکارش را نیز برای آنان به ارمغان آورده و اکنون نیز افرادی که در هیتاچی مشغول به کار هستند این افکار را سرلوحه خود قرار داده اند. همراه ما « تا خرید » باشید با تاریخچه شرکت هیتاچی ژاپن.

« تاریخچه شرکت هیتاچی ژاپن » طلوع هیتاچی

شرکت هیتاچی در سال 1910 پایه گذاری شد. «هیتاچی» (株式会社日立製作) Hitachi به معنی آفتاب در حال طلوع می باشد. علت این نام گذاری این است که اولین محصول هیتاچی در شهری با همان نام (هیتاچی) در استان ایبارکی تولید و استفاده شد. هیتاچی یک شرکت چند ملیتی است که در ژاپن کار خود را آغاز کرده است. بنیان گذار شرکت، نامیهی اودیرا، اولین محصول خود را که یک موتور القایی با پنج اسب بخار بود برای صاحب کار خود ساخت تا در کار معدن از آن استفاده نماید. بعد از اینکه به کارایی مناسب آن پی برده شد، نامیهی اودیرا سعی کرد آن را برای فروش عرضه نماید، اما به دلیل جنگ جهانی اول در ابتدا موفق به این کار نشد .

اما در زمان جنگ شرکت زیمنس در آلمان نتوانست سه توربینی را که یکی از شرکت های بزرگ ژاپنی سفارش داده بود تحویل دهد. به همین علت شرکت ژاپنی سفارش ساخت را به نامیهی اودیرا داد. او در عرض 5 ماه موفق شد تا توربین های 10000 اسب بخاری را تحویل دهد. بعد از استفاده، شرکت به این نتیجه رسید که محصولات از کیفیت خوبی برخوردارند و به همین خاطر وسایل و محصولات دیگری را نیز سفارش داد . با وجود این سفارشات ، اودیرا مجبور شد برای مبادله کالاها، شرکتی تاسیس کند و نام شرکت را هیتاچی نهاد. این شرکت در استان ایبارکی بنیان نهاده شد.

 

تاریخچه شرکت هیتاچی ژاپن

 

زمینه فعالیت های شرکت هیتاچی 

تاریخچه شرکت هیتاچی ژاپن بسیار عظیم بوده است . شرکت هیتاچی یکی از بزرگ ترین شرکت های تولید کننده لوازم برقی در جهان است. این شرکت یک شرکت هلدینگ (Holding company) است. شرکت هلدینگ به شرکت هایی اطلاق می شود که دارای زیر مجموعه هایی باشند و شرکت های زیر مجموعه نیز دارای هویت قانونی و مدیریت واحد خود باشند، اما مدیریت این شرکت ها در اصل بر عهده مدیران و هیئت مدیره شرکت اصلی است. شرکت هیتاچی بزرگترین عضو گروه تولیدی لوازم الکتریکی است. اعضای دیگر این گروه شامل شرکت های فوجیتسو، میتشوبیشی، توشیبا و  NEC می باشند.

 

این شرکت در زمینه های زیادی محصول تولید کرده است. فعالیت‌های شرکت هیتاچی عبارتند از : سیستم‌های اطلاعاتی و مخابراتی، سیستم‌های نیروگاه، خطوط را‌ه‌آهن و حمل و نقل شهری، زیرساخت‌های کارخانه‌ها، ماشین‌های راه‌ سازی، سیستم‌های الکترونیکی، مواد شیمیایی خاص، موتورهای صنعتی، قطعات کامپیوتری، لوازم صوتی و تصویری، سیستم‌های مالی، سیستم‌های لژستیکی و خدمات بیمه.

ادغام مدیریت و انسانیت « تاریخچه شرکت هیتاچی ژاپن »

مدیر عامل و موسس شرکت نامیهی اودیرا (Namihei Odaira) در سال 1874 در استان توچیگی توکیو به دنیا آمد. او پس از اتمام تحصیلات وارد دانشگاه امپریال در توکیو شد و در همان دانشگاه فارغ التحصیل گردید. نامیهی اودیرا در سال 1900 در یک شرکت معدن به عنوان مهندس برق در نیروگاه مشغول به کار شد و با توجه به استعدادی که داشت به سرعت در آنجا پیشرفت کرد. پس از آن در سال 1906 به شرکت Kuhara پیوست و در آنجا به عنوان رییس بخش مهندسی مشغول به کار شد.

 

به مدت 27 سال به طور مداوم نامیهی اودیرا مدیر عاملی هیتاچی را بر عهده داشت.

اگر چه وظیفه اصلی او تامین برق پایدار و حفظ و نگهداری تجهیزات برقی بود، اما همراه همکارانش شروع به تولید یک موتور الکتریکی با قدرت پنج اسب بخار کرد. در سال 1910 شرکت هیتاچی پایه گذاری شد. با وجود اینکه پایه گذار اصلی هیتاچی اودیرا بود ، اما در ابتدا Fusanosuke Kuhara « فوسانوسوکی کوهارا » به عنوان مدیر عامل شرکت انتخاب شد. نامیهی اودیرا در سال1920 تا 1947 مدیر عامل هیتاچی بود و در سال 1947 برای مدتی از هیتاچی جدا شد و در سال 1951 به عنوان مدیریتی خود بازگشت، اما پس از مدت کوتاهی در تاریخ 5 اکتبر 1951 و در سن 77 سالگی در گذشت.

موسس شرکت هیتاچی ژاپن

جدیدترین مدیران هیتاچی

تاریخچه شرکت هیتاچی ژاپن در سال های 2009 و 2010 که تاکاشی کاوامورا (Takashi Kawamura) مدیر عامل شرکت هیتاچی بود. او در 19 دسامبر 1939 به دنیا آمد و در دانشگاه توکیو فارغ التحصیل شد. در سال 2010 هیرواکی ناکانیشی (Hiroaki Nakanishi) جایگزین وی شد، ناکانیشی در سال 1946 به دنیا آمده است. او در دو دانشگاه توکیو و استنفورد تحصیل کرد و قبل از مدیریت هیتاچی، رئیس هیئت مدیره هیتاچی مکسل بود.

« تاریخچه شرکت هیتاچی ژاپن » سیر پیشرفت هیتاچی و احساسات مدیر

در سال 1910، اولین سال تاسیس هیتاچی ، مدرسه ای در شرکت تاسیس شد و به کودکانی که در آنجا مشغول به کار بودند، آموزش می داد. در این مدرسه آموزش های فنی و عمومی داده می شد. اگر چه بسیاری از دانش آموختگان بعد از اتمام تحصیل شرکت را ترک می کردند، اما بنیان گذار شرکت هیتاچی گفت : اگر آنها به صنعت ژاپن کمک کنند، من به این کار راضی هستم. در دوره دبیرستان تکنسین های زیادی در مسابقات ملی جهانی مهارت ” world skills” شرکت کردند و با کسب مدال طلا در این مسابقات موفق شدند. این مسابقات در زمینه طراحی، ساخت و تعمیر محصولات است.

در همین سال ژنراتور هایی با قدرت 10 هزار اسب بخار در مدت پنج ماه تولید شد. این محصول با تلاش های فراوان اودیرا و همکارانش تولید گردید. در دهه 1920 اقتصاد ژاپن با سرعت بالایی رو به رشد بود و این باعث شد شرکت هیتاچی تولیدات خود را با توجه به این سرعت افزایش دهد و با تصاحب و در اختیار گیری شرکت های دیگر، به بزرگ ترین تولید کننده پمپ، دمنده ها، تجهیزات مکانیکی و محصولات فلزی نظیر سیم های مسی تبدیل شود.مدرسه هیتاچی

زلزله ویرانگر باعث آبادانی بیشتر در هیتاچی

با وجود اینکه زلزله هیچ آسیبی به هیتاچی نرساند، اما هیتاچی در این زمان به جای بهره گیری از موقعیت به شرکت ها و اماکن آسیب دیده کمک کرد.

تاریخچه شرکت هیتاچی ژاپن در سال 1923 که برابر با زلزله بزرگ kanto منطقه صنعتی Keihin ، که قلب تولید ژاپن بود را ویران کرد. این منطقه که در اطراف بنادر توکیو و یوکوهاما قرار داشت، به شدت آسیب دیده بود. هیتاچی در این زلزله آسیب ندید. این باعث شد سفارشات مردم به سمت شرکت روانه شود. اما شرکت از فرصت به وجود آمده استفاده نکرد و ترجیح داد تمام سفارشات را برگشت دهد تا بتواند به بنادر آسیب دیده و به بازسازی آنها کمک کند.

« حتما بخوانید  تبلت ( tablet ) ؛ راهنمای خرید تبلت

این باعث شد شرکت در بین همه مشهور شود و بعد از بازسازی و اتمام کار ، تقاضا برای محصولات شرکت افزایش چشم گیری یافت. با پیشرفت های فراوان هیتاچی نیازی به کمک گرفتن از شرکت هایی خارجی احساس نشد و با توانایی خود موفق شد در سال 1924 نخستین لوکوموتیو الکتریکی را در ژاپن تولید نماید.

رد درخواست ارتش « تاریخچه شرکت هیتاچی ژاپن »

در سال 1930 با تسلط ارتش بر ژاپن، هیتاچی با وجود استقلال شرکت، مجبور شد رادار و ردیاب برای زیردریایی‌های ارتش تولید کند. ارتش از هیتاچی خواست تا برای او اسلحه نیز تولید نماید، اما شرکت این را قبول نکرد و اسلحه ای توسط آنان تولید نشد. در سال 1935 زمانی که کارمندان جدید وارد شرکت شدند بنیان گذار هیتاچی Namihei Odaira به آنان گفت من از شما می خواهم که بیشتر از سود شرکت به پیشرفت ملی کمک کنید و در این جهت تلاش نمایید.

براساس اظهاراتش ، او بر این عقیده بود که از طریق به کارگیری توسعه برتر و ارائه دادن تکنولوژی و محصولات اصلی می توان بزرگ ترین خدمت را به جامعه کرد. این عقیده Namihei Odaira احساسی را در بین مردم جهان برانگیخت و به شعار شرکت هیتاچی تبدیل شد . اظهارات ملی گرایانه ی این بنیان گذار سرلوحه عملکرد کارکنان شرکت هیتاچی شده است.

رفع مشکل کمبود آب

تاریخچه شرکت هیتاچی ژاپن از همان روزهای اولیه شروع به کار هیتاچی ، آب در منطقه کم بود . اما به مرور و با افزایش جمعیت، کمبود آب به مشکلی جدی تبدیل شد و بسیاری از افراد شهر را ترک کردند . مدیر کل هیتاچی در مورد این موضوع نگران بود و پیشنهاد داد آب های صنعتی را جمع آوری کنند و آب آشامیدنی برای ساکنان تامین نمایند.

پس در سال 1940 در شهر هیتاچی یک مجموعه پمپاژ آب در رودخانه Kujigawa  تاسیس کرد، آب آشامیدنی شهر با این کار تامین شد. این قسمت بعدا به بخش آب رسانی شهر تبدیل شد. این تاسیسات هنوز هم برای آب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

مجموعه پمپاژ آب

حفظ محیط زیست در انجام پروژه های مهم « تاریخچه شرکت هیتاچی ژاپن »

در سال 1942 آزمایشگاه تحقیقات مرکزی هیتاچی HCRL (Hitachi’s Central Research Laboratory) در کوکوبونجی ( Kokubunji ) در توکیو تاسیس شد . برای احداث ساختمان این مجموعه شرکت مجبور بود درختان موجود را قطع کند، اما بنیان گذار شرکت دستور العملی را ارائه داد تا زیبایی طبیعی آنجا حفظ شود و در این کار با طراحی زیبا و هوشمندانه و کاشت درختان دیگر موفق شد.در حال حاضر نیز این زیبایی حفظ شده است و محققان و بازدید کنندگان پس از ورود به آنجا شاهد سرسبزی  و زیبایی آن خواهند بود و باعث آرامش آنان و تازه شدن قلبشان می شود. فصل های بهار و پاییز افرادی که برای کارهای آزمایشگاهی به این مجموعه می روند شاهد این زیبایی هستند .

در تمامی طرح ها و پروژه های شرکت هیتاچی توجهی خاص به حفظ محیط زیست و زیبایی آن شده است.

روحیه طبیعت دوستانه بنیان گذار دوراندیش هیتاچی هنوز هم در بین افراد شرکت باقی مانده است و این روحیه را از او به ارث برده اند و سعی می کنند در تمامی طرح ها و پروژه ها به حفظ محیط زیست توجه نمایند.در جریان جنگ جهانی دوم شرکت آسیب زیادی دید و بسیاری از کارخانه ها و تجهیزاتش ویران شد. پس مدتی شرکت شروع به ایجاد مجدد کارخانه ها و تجهیزات خود کرد. در دهه 1950 چیکارا کوراتا مدیر عامل شرکت بود و برای توسعه بازار با شرکت های جنرال الکتریک و آر سی ای ( RCA ) شروع به تبادلات تکنولوژی کرد. در دهه 60 شرکت برای برند محصولات خانگی خود شروع به تبلیغ کرد.

تایخچه شرکت هیتاچی ژاپن

 

اشتباه کارمندان و زیر سوال بردن شرکت

با وجود تلاش های خستگی ناپذیر کارکنان هیتاچی و موفقیت آنان در تولید محصولات با کیفیت و نوآوری در تولید این محصولات بوده است . بعضی از کارمندان شرکت در سال 1980 از شرکت های آمریکایی طرح هایی را دزدیدند . در این زمان شرکت مجبور شد با پلیس فدرال «اف بی آی» FBA مقابله کند . دو نفر از کارمندان به زندان رفتند و شرکت مجبور شد 24 هزار دلار جریمه بپردازد . مشکل دیگری به وجود آمد و خود را آشکار کرد و آن ضعف در قسمت تبلیغ برای محصولات بود . قبل از این محصولات شرکت با مارک سایر برندها فروخته می شدند، اما از آن به بعد شرکت مجبور شد مارک خود را بر روی محصولات درج نماید . در سال 1982 در اروپا شعبه دیگری تاسیس شد و با نام شعبه اروپایی هیتاچی شناخته شد .

با وجود قرار داد های همکاری که شرکت هیتاچی با شرکت های دیگر در سال 1990 بسته بود . هنوز ضعفی در شرکت وجود داشت که باعث می شد این شرکت در سال های 1991-1994 فروش ثابت ۷ میلیارد یورو را داشته باشد . سایر شرکت های زیر مجموعه 71 درصد افت فروش را تجربه کنند . و این ضعف، نبود توازن در مدیریت تکنولوژی بود . برای جبران این افت هیتاچی تصمیم گرفت شرکت های ژاپنی و آمریکایی تولیدکننده کامپیوتر را خریداری نماید . این کار برای شرکت هزینه 15 میلیارد دلاری ایجاد کرد .

نگاهی گذرا بر سایر تولیدات و نو آوری های هیتاچی

در سال 1924 اولین لکوموتیو الکتریکی در ژاپن توسط هیتاچی تولید شد. سال 1957 شرکت با تولید اولین کامپیوتر وارد بازارهای حوزه تکنولوژی شد و در همین سال شعبه ای از هیتاچی در آمریکا راه اندازی گردید. در دهه 60 میلادی اولین سیستم کامپیوتری در ژاپن ساخته شد که شرکت هیتاچی طراح و تولید کننده این سیستم آنلاین بود. سال 1974 در شرکت پردازنده همساز تولید گردید؛ این محصول قبلا در آمریکا تولید شده بود، اما گران تر از محصول هیتاچی عرضه می شد. این بار هیتاچی به حوزه گوشی های هوشمند وارد شد . در سال 2001 سيستم درگاه وب همراه و نخستين پردازنده‌ي اپليكيشن موبايل را برای گوشی های هوشمند توسعه و تکمیل کرد .

سال بعد ریزترین تراشه مدار مجتمع در جهان توسط شرکت هیتاچی تولید شد. شرکت هیتاچی در سال 2003 همراه با شرکت IBM ، شرکتی را تاسیس کردند که در زمینه هارد دیسک به صورت تخصصی فعالیت می کند و با همراهی بخش تحقیق و توسعه R&D به فعالیت می پردازد. این شرکت  «هیتاچی جی اس تی » Hitachi GST نامگذاری شد و دفتر مرکزی آن در ایالت کالیفرنیا قرار داده شده است و قسمت توسعه و پژوهش آن در ژاپن واقع شده است.

 

هارد دیسک 

در این شرکت برای اولین بار هارد دیسک GB 500 وارد بازار شد که از فناوری ذخیره سازی عمودی در ذخیره سازی داده به کار می رود . باعث می شود که اطلاعات بیشتری در آن ذخیره شود . در تمامی هاردیسک ها با حافظه زیاد در شرکت هیتاچی، از این سیستم برای ذخیره داده استفاده می شود. اولین ربات خدماتی هیتاچی با نام EMIEW در سال 2004 در هیتاچی تولید گردید.

 

هارد دیسک یک ترابایتی در جهان در سال 2007 تولید شد . در همین سال نیز رباتش را کارآمد تر کرد و با نام EMIEW 2 آن را عرضه نمود . سال 2013 باز هم نسل جدیدی از ربات های هیتاچی تولید شدند، این ربات ها تک سرنشین و متحرک بودند. در همین سال تکنولوژی اسکن بیومتریک معرفی شد و در خودپردازهای جهان مورد استفاده قرار گرفت. به دنبال آن دوربین گاما نیز برای استفاده های پزشکی و مهندسی در هیتاچی تولید شد.

تاريخچه شرکت هيتاچي

جان کلام

با مطالعه مطلب بالا در رابطه با تاریخچه شرکت هیتاچی ژاپن ؛ فعالیت های برند Hitachi بیشتر آشنا شدید . اگر نظر یا سوالی دارید خوشحال می شویم که آن را در بخش نظرات بنویسید.

بیشتر بخوانید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .