مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

تاریخچه شرکت هواوی ؛ محصولات و موسس برند Huawei

0 188
زمان مطالعه : 13 دقیقه

تاریخچه شرکت هواوی ؛ محصولات و موسس برند Huawei در این مطلب به زبانی ساده بیان شده است . شرکت هواوی در سال 1978 توسط رن ژنگفی راه اندازی شد . این شرکت که ابتدا تولید کننده لوازم مورد نیاز برای ایجاد شبکه بود، به مرور حوزه کاریش را وسیع تر کرد . گوشی های ساخته شده در هواوی از کیفیت خوبی برخوردارند، تولید این محصولات در شرکت از سال 2005 آغاز گردید . شرکت چند ملیتی هواوی که در چین پایه گذاری شد، به عنوان یک شرکت تولید کننده تجهیزات شبکه کارش را آغاز کرد . این شرکت در ابتدا این توانایی را نداشت که سویچ های خودش را در تولید شبکه تولید نماید .

 

اما به مرور زمان و راه اندازی مراکز تحقیق و توسعه R&D ، با کار کردن بر روی همه محصولاتی که قصد تولیدش را داشتند . علاوه بر سویچ های موجود در شبکه محصولات بی نظیر دیگری تولید شدند . شبکه های ساخته شده در مناطق زیادی از سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفتند، در اکثر مناطق از این محصولات استقبال بی نظیری می شد . اما این حالت در بعضی کشورها از قبیل آمریکا اتفاق نیفتاد . علت آن این بود که آمریکا از حسن نیت هواوی مطمئن نیست و فکر می کند این شبکه ها برای چین جاسوسی می کنند و برای این منظور ایجاد شده اند . با تاریخچه شرکت هواوی همراه ما «تا خرید» باشید .

« تاریخچه شرکت هواوی » راه طولانی شرکت هواوی

«رن ژنگفی» Ren Zhengfei در سال 1987 شرکت «هواوی» Huawe را با سرمایه اولیه 3400 دلار تاسیس کرد . این شرکت در شهر شنژن و در کشور چین پایه گذاری شد . هواوی که چینی ها آن را به معنای دستاورد ترجمه می کنند در میان انگلیسی زبان ها پر زرق و برق معنا می شود .

شرکت هواوی با هدف ایجاد شبکه های راه دور و ابزارالات و محصولات لازم در این باره شروع به کار کرد . دستگاه های سویچ در ابتدا در شرکتی در هنگ کنگ توسط هواوی خریداری می شد و بعدها این دستگاهها در خود شرکت و با دستان توانمند مهندسان تولید گردید .

تاريخچه شرکت هواوي

رن ژنگفی ، ابتدای راه در 43 سالگی

تاریخچه شرکت هواوی  با بنیان گذار هواوی آقای «رن ژنگفی » Ren Zhengfei در 25 اکتبر 1944 آغاز شد که در چین متولد شد . او در خانواده ای روستایی به دنیا آمد و پدر و مادرش هر دو معلم بودند . دوران ابتدایی را در شهر کوهستانی دوری، در استان «گوئیژو» Guizhou با موفقیت به اتمام رساند . پس از اتمام این مقاطع، در سال 1963 برای ادامه تحصیلات در دانشگاه بار سفر بست و راه را برای رسیدن به موسسه چونگ کینگ در پیش گرفت . در موسسه مشغول به تحصیل در رشته مهنسی عمران و معماری شد . پس از اتمام تحصیلات به «ارتش آزادی بخش چین» PLA پیوست و در آنجا فعالیتش را آغاز نمود، در تمام طول عمرش در ارتش در آنجا رتبه نظامی کسب نکرد .

 

در طول فعالیتش نوآوری هایی را در تکنولوژی به دست آورد . کنار این فعالیت در کاخانه تولید فیبر شیمیایی ارتش نیز مشغول به فعالیت شد، پس از کار کردن در مدتی کوتاه در کارخانه، به عنوان معاون ارتقاء یافت . در سال 1978 کنفرانس ملی علوم برگزار شد، از طرف این کارخانه آقای ژنگفی به خاطر دستاوردهایش برای حضور در کنفرانس انتخاب شد .

 

رن ژنگفی بنیان گذار هواوی « تاریخچه شرکت هواوی »

در سال 1983 به عنوان مردی نظامی بازنشست شد . پس از آن به خدمت شرکت نفت شنژن جنوبی درآمد، بعد از مدتی به علت نارضایتی از این کار استعفا داد . در این دوران به این فکر افتاد که خود کسب و کاری راه بیندازد . به این منظور در سال 1987 و در 43 سالگی شرکت هواوی را به راه انداخت . یک سال پس از تشکیل هواوی ، در جایگاه مدیریتی شرکت نشست و در حال حاضر نیز صندلی مدیریت هواوی را در اختیار دارد . او در حال حاضر تنها 1.42% از سهام خود را حفظ کرده است که ارزش آن 45 میلیون دلار می باشد .

 

آقای ژنگفی بسیار کم در انظار عمومی نمایان می شود، با وجود اینکه بسیاری او را به اینکه فردی راز آلود است متهم می کنند . اما او این عقیده را ندارد و علت این رفتارش را این می داند که می ترسد افکارش را به گوش دیگران برساند . بیشتر اوقات فراغتش را به مطالعه می گذراند، این مطالعه محدود به حوزه خاصی نیست و از نظر او نوع کتاب مطالعه شده هیچ فرقی ندارد . با کارکنان و مدیران شرکت ارتباط چندان زیادی ندارد، این ارتباط که با دخترش به عنوان مدیر کل بخش مالی شرکت دارد بیش از همه است . به علت کار قبلیش که برای ارتش بوده بسیاری رن ژنگفی را به این متهم می کنند که اکنون نیز برای ارتش ژاپن فعالیت می کند و او مدام از خود در برابر این حرف و حدیث ها دفاع می کند .

اعلام کرده است که هیچ ارتباط نزدیکی بین آنها وجود ندارد و تنها برای انجام سربازی در ارتش فعالیت کرده است مانند تمامی مردم .

 

 

رن-ژنگفی

 

هواوی تنها تلفن هوشمند تولید نمی کند!

تاریخچه شرکت هواوی بیانگر تحولات زیادی بوده است . شرکت هواوی در سال 1990 با استفاده از فناوری PBX ، برای شرکت ها و هتل ها دستگاهی ساخت این دستگاه این امکان را فراهم می کرد تا تلفن های محل تحت یک ارتباط  کامل با همدیگر باشند . دو سال بعد با بهره وری از دانش کسب شده با تولید PBX ، شرکت موفق شد برای اولین بار تجارت ارتباطات از راه دور را ایجاد کند . در همین سال شرکت موفق شد خود سویچ تلفن دیجیتال C&C08 را تولید نماید، با تولید این سویچ شرکت به بزرگترین ظرفیت سویچ در چین دست یافت . سال 1997 شرکت هواوی اولین قرار داد بین المللی خود را بست، این قرار داد که با شرکت هنگ کنگی Hutchison Whampoa بسته شده بود؛ در زمینه ارائه محصولات شبکه خط ثابت به شرکت Hutchison Whampoa خدمات ارائه می داد .

 

در همان سال محصولات جدیدی در شرکت تولید شدند که تجهیزات در شبکه وایرلس تحت GSM شبکه شوند، بعدا این تکنولوژی گسترش یافت و برای ارائه CDMA و UMTS مورد استفاده قرار گرفت . چند سال بعد از تاسیس هواوی مراکز R&D را در جهان راه اندازی کرد . در سال های 1998 تا 2003 هواوی با شرکت IBM قرار داد بست، این قرارداد جهت مشاوره در مدیریت، تغییر در سبک مدیریت و پیشرفت در ساختار محصول، بسته شده بود . در سال 1999 یک مرکز R&D در بنگلور هند تاسیس کرد، هدف اصلی از ایجاد این مراکز تحقیق و توسعه محصولات و خدمات در هواوی است . به تدریج این مراکز در کشورهای دیگر نیز راه اندازی شد، از جمله در سال 2000 مرکزی دیگر را در استکهلم سوئد بر پا کرد و در سال 2001 نیز چهار مرکز دیگر R&D  در ایلات متحده تاسیس نمود .

تاريخچه شرکت هواوي

 

« تاریخچه شرکت هواوی  » قرادادهای شرکت هواوی در سال 2002 تا 2004

میزان قراردادهی شرکت هواوی در سال 2003 به شدت و با سرعت بسیار زیادی بالا رفت . قراردادهایی که شرکت در این دوره بسته بود به 3.8 میلیارد دلار رسید . این رقم قابل تامل 42 درصد بیشتر از قرارداهای بسته شده در سال 2002 بود و 27 درصد از این قرارداها به بخش قراردادهای خارجی مربوط می شد . اگر این مقایسه عمقی تر شود و نگاه دقیق تر به قراردادهای خارجی صورت پذیرد، شرکت در این قراردها 90 % رشد را تجربه کرد . این ثابت کننده این موضوع است که هواوی در سال 2003 در عرصه بین المللی چهره ای موفق و زیبا را از خود به نمایش گذاشته است .

این میزان فروش و قرار داد در شرکت هواوی در عرصه بین الملل برای کارشناسان نماد و نشانه بود که ثابت می کرد . هواوی با سرعت به تمامی بازارهای خارجی وارد شده و می خواهد وارد بازارهای بین المللی شود . شرکت هواوی در این سال 8 دفتر مرکزی را در کشورهای خارجی به راه انداخت  و 50 نمایندگی فعال دیگر را تاسیس کرد . شرکت هواوی مراکز تحقیق R&D را در کشورهای دیگر بنا نهاد .

 

آماده سازی هواوی برای آینده

تاریخچه شرکت هواوی و مراکز تحقیقاتی که به راه انداخته شد این مراکز در این کشورها بسیار هوشمندانه قرار داده شدند، تا در زمان مورد نیاز در تمامی مناطق مورد نظرش، مهره های شرکت موجود باشند . این تایید کننده این موضوع است که هواوی خود را برای آینده ای آماده می کند، که محصولاتش هم رده محصولات شرکت های بزرگ دنیای فناوری قرار گیرند . هواوی در دو زمینه محصولات و حوزه کاری در کشورهای دیگر، توسعه می یافت و محصولات جدید را در کشورهای جدید تولید می کرد .

 

در سال 2004 باز هم حوزه بین الملل فعال تر شد، این بار با  کشور هلند قرار داد بست تا در زمینه ساخت شبکه نسل سوم اپراطور موبایل Telfort همکاری کند . این قرار داد، اولین قرار داد هواوی در حوزه اروپا بود و برای شرکت بیش از 25 میلیون دلار ارزش داشت .

 

« تاریخچه شرکت هواوی  » اولین گوشی هواوی

فروش محصولات و بستن قراردادهای همکاری در خارج از کشور بیشتر از قرارداد های داخلی بود و سیر بستن قرارداد همچنان در کشورهای دیگر نیز ادامه داشت . شرکت در سال 2005 بار دیگر قراردادی بین المللی را این بار با ودافون بست . هواوی اولین گوشیش را در این سال ساخت، این مدل U626 نام گذاری شد . دارای صفحه نمایش TFT با مشخصات 2.4 اینچ و رزولوشن 320×240 تولید شده بود، گوشی ساخته شده در هواوی بهترین گوشی 3G سال شد .

 

با آغاز سال 2006 شرکت تصمیم گرفت بخشی از سهامش را واگذار نماید . سرانجام در همین سال 49% از سهامش را با مبلغ 88 میلیون دلار در H3C به فروش رساند . مرکز تحقیق R&D شانگهای به شرکت موتورولا ملحق شد، این همکاری برای تحقیق بر روی فناوری UMTS ایجاد گردید . فناوری دیگر که در این سال توسط هواوی شناسانده شد، فناوری «هويت بصری» visual identity بود .

« حتما بخوانید  برترین لپ تاپ های 2016 و معرفی آن ها

huawei-u626

 

اتهام به هواوی

پس از ورود به هزاره سوم میلادی شرکت هواوی در بسیاری از کشورهای خارجی، که مهمترینشان آمریکاست به جاسوسی متهم شد . در این سال ها به این علت که شرکت محصولات شبکه خود را به سایر کشورها صادر می کرد . این شایعات در بین مسئولان و افراد به وجود آمد که شرکت هواوی در این کشورها جاسوسی می کند . علت این ادعای آنان این بود که بعد از فروش این محصولات به این کشورها حملات سایبری در آنان به شدت افزایش می یافت . در سال 2007 شرکت هواوی قصد داشت شرکتی را در واشنگتن خریداری نماید که در حوزه ساخت تجهیزات شبکه ای 3 Com را متعلق به خود سازد و آن را خریداری نماید .

 

مسئولان به شدت اعتراض کردند و مانع از امضای این قرار داد شدند . در سال 2011 بار دیگر این اتفاق تکرار شد و مسئولان آمریکایی باعث شدند شرکت قرارداد 2 میلیارد دلاریش را با شرکت Leaf3 لغو کند . این قرارداد برای خرید سرور از این شرکت بسته شده بود . اما به عقیده مدیر اجرایی این شرکت هیچ کدام از این شایعات واقعیت ندارند . این ها را آمریکایی هایی ساخته اند که نمی خواهند هواوی وارد خاکشان شود، چون در آن صورت رقیبی جدی برای محصولات و تولیداتشان خواهد بود . جملات نوشته شده در کتاب انقلاب اطلاعات چین این گفته را ثابت می کند . در این کتاب آمده است که تنها چیزی که مسئولان و سیاستمداران آمریکایی به آن فکر می کنند منافع شرکت هایشان است و دیگرا ن هیچ اهمیتی ندارند .

مدیر اجرایی شرکت راجیو ویمین یائو در ادامه صحبت هایش به این امر اشاره می کند که بسیاری از تجهیزاتش را در شرکت تایوانی فاکس کان تولید می کند . این شرکت تولید کننده برخی از محصولات اپل نیز هست .

 

چرا برای شرکت آمریکایی چنین ادعاهایی مطرح نیست؟

سال 2007 هواوی برای تجهیزات امنیتی و ذخیره سازیش چاره ای اندیشید و از آنجا که احساس کرد، برای انجام این کار به تنهایی نمی تواند کاری انجام دهد . قراردادی را با Symantec منعقد کرد تا در این کار او را یاری دهد. قرارداد همکاری به منظور مشارکت انتفاعی را نیز با Global Marine بست .

 

سرانجام این سال نیز برای هواوی خوشایند بود و شرکت از طرف Vodafone موفق به دریافت جایزه Global Supplier Award شد . از افتخارات دیگر کسب شده شرکت این بود که هواوی در بین شش شرکت برتر در زمینه ارتباطات از میان 200 شرکت موجود شد، این رتبه بندی را مجله فوربس انجام داده بود .

جایگاه هواوی و موقعیت

شرکت بزرگ هواوی در سال 2008 نیز مسیر پیشرفت را همچنان ادامه داد، در بین شرکت های جهان، هواوی شرکتی با نفوذ بالا شناخته شده بود . در ماه می همان سال با همکاری Optus در سیدنی استرالیا نیز مرکز نوآوری تاسیس نمود . برای اولین بار فناوری UMTS/ HSPA را در مقیاس بزرگ در آمریکای شمالی طرح ریزی کرد، این امر برای TELUS صورت گرفت . این فعالیت در بل کانادا نیز یک بار دیگر تکرار شد . به خاطر فناوری و نوآوری هایش در شبکه تلفن همراه از طرف Informa به عنوان سومین شرکت در این زمینه معرفی شد .

 

سال 2009 نیز شرکت به خاطر محصولات دستیابی رادیویی اش، دومین برند جهانی در این زمینه شناخته شد . برای اولین بار در شرکت نروژی TeliaSonera، اولین شبکه تجاری بر پایه LTE/EPC راه اندازی کرد . در این دوره از طرف IEEE Standards Association برنده جایزه Corporate Award 2009 شد . موفقیت و شناخته شدگی هواوی به همین جا ختم نشد و به پاس نوآوری هایی که به دنیای تکنولوژی و فناوری تقدیم کرده بود، در ردیف 50 شرکت نوآور و خلاق در کل جهان معرفی شد . درآمد این شرکت 19% رشد داشت، که مبلغی بالغ بر 21.8 میلیون دلار را شامل می شود . از جمله کارهایی مهم دیگر انجام شده توسط هواوی معرفی end-to-end بود که راهکار 100G نامیده می شد .

 

مراکز تحقیقاتی هواوی

مراکز تحقيق و توسعه R&D به سرعت طرح های جدید ارائه می دادند و روی آنها کار می کردند . نوآوری های بسیاری توسط آنان کشف می شد و سعی بر این بود که بیشترین نوآوری تولید شود . این مراکز در این زمینه موفق بودند تا جایی که هواوی در سال 2010 هم ردیف با پنج شرکت نوآور جهان قرار گرفت . در این سال شرکت 120 میلیون دیوایس تولید شده اش را روانه بازارهای جهانی کرد و اقدام به توسعه 8 شبکه SingleRAN نمود . شرکت هواوی قرارداد Green يا سبز را امضا کرد، این عمل بصورت داوطلبانه توسط شرکت صورت گرفت و هیچ الزام و سخت گیری ای در امضای آن انجام نگرفت .

شرکت در سال 2011 موفق به تولید و پشتیبانی از دو معماری GigaSite و U2Net شد، مرکز محاسبات داده ابری را در 20 منطقه پایه گذاری کرد . تعداد قابل توجهی مبایل هوشمند را روانه بازارهای داخلی و خارجی کرد، این رقم بالغ بر 20 میلیون عدد از این معماری ها بودند . شرکت هواوی  سهم Symantec  در Huawei Symantec را خریداری کرد، این معامله با پرداخت 530 میلیون دلار صورت پذیرفت . هواوی به بهانه راه اندازی سرويس SmartCare موفق شد چندین بار جایزه LTE را در دستانش بگیرد . سود خالص به دست آمده در این سال در شرکت 1.9 میلیارد دلار بود .

نمودار تعيين رتبه هواوي

تاریخچه شرکت هواوی

تاریخچه شرکت هواوی

 

سال 2012 و عنوان سومین شرکت

موسسه تحقيقاتي IDC شرکت هواوی را به عنوان سومین شرکت تولید موبایل در فصل آخرسال 2012 معرفی کرد . این رده بندی برای بسیاری از تولیدکنندگان مبایل و کاربرانشان مایه تحیر بود . هواوی در این سال محصولاتی را عرضه کرد که در سلف خودشان اولین بودند . نخستین مبایل 6.1 اینچی با نام Ascend Mate عرضه کرد و از آن پس سایر شرکت ها موبایل هایشان را در این سایز و بزرگتر ارائه نمودند . باریکترین مبایل جهان در هواوی تولید شد .

 

شرکت توانست در این سال وسیع ترین شبكه‌ی desktop cloud را ساخته و به نمایش در آورد . توسط شرکت، تبلتی 10 اینچی تولید شده بود که پردازنده 4 هسته ای داشت، محصولی با این ویژگی ها برای اولین بار در جهان تولید گردید . این نوآوری در کنگره جهانی موبایل به نمایش عموم درآمد . شرکت هواوی در این دوره سود خالص 2.5 میلیارد دلار را تجربه کرد که با توجه به رقم سال قبل افزایش بی نظیری را نشان می داد .

 

آغاز موفقیت های هواوی

آغاز سال 2013 برای شرکت هواوی همراه با موفقیت بود و این موفقیت تا پایان سال نیز ادامه پیدا کرد . این موفقیت ها به حدی بودند که نظر افراد صاحب منسب و مقام را به خود جلب کرد . در زمینه تولید موبایل هوشمند، این امر بیشتر از سایر محصولات به چشم می خورد و این مطلب در زمینه ی فروش این محصولات نیز صادق بود . تا جایی که در این زمینه مقام سومی را از آن خود ساخت، این رده بندی توسط موسسه  Strategy Analytics اعلام گردید .

 

در سال 2012 سود خالص شرکت پیشرفت 34.4 درصدی را داشت که معادل ۳.۳۸ ميليارد دلار می باشد . شرکت برای تولید نوآوری در سال های بعد نیز برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت را برای خود ترسیم کرده است . با شروع فعالیت بر روی فناوری G5 ، این نوید را داد که تا سال 2020 این فناوری قابل استفاده خواهد بود . کل دارایی رن ژنگفی در این سال 590 میلیون دلار اعلام شد و به عنوان 556 امین مرد ثروتمند چین شناخته شد .

 

دغدغه های هواوی

شرکت هواوی حدود 140،000 کارمند را در سراسر جهان در اختیار دارد . بیش از 20 موسسه تحقیق و توسعه اش را در سراسر این کره خاکی گسترانیده تا برای تمامی مناطق و تمامی سلیقه ها محصول تولید نماید و نیازشان را برطرف کند . این نیاز می تواند محصولی خاص با کارایی خاص و یا قیافه ای ویژه در محصولی باشد . از جمله تعهداتی که شرکت بسیار به آنها پایبند است، توسعه همیشگی در زمینه اقتصاد، جامعه و محیط زیست است . برای این منظور راهکارهایی را ارئه داده است که به راهکارهای سبز معروفند که در هنگام تولید محصولاتش به آنها توجه ویژه ای دارد .

 

شرکت هواوی تا حدودی راه پیش رویش را برای خودش مشخص نموده و برنامه ریزی را برای آن انجام داده است . در بسیاری از این برنامه ریزی ها موفق شده و در حال کار کردن بر روی عده دیگر است . در این میان هدفی قرار گرفته که دستیابی به آن برای هواوی سخت شده و آن هم ورود به بازار های آمریکا و شروع فعالیت در آنجاست . تا کنون دولت مردان وسیاست مداران در این کشور اجازه چنین کاری را به هواوی نداده اند، تا جایی که فروش این محصولات در آمریکا ممنوع است . علت این دشمنی دیرینه این است که آمریکا احساس می کند، که هواوی محصولاتش را برای جاسوسی در شبکه هایش به آنجا می فرستد .

 

تاریخچه شرکت هواوی

 

سه دسته از محصولات شرکت هواوی

فعالیت های شرکت هواوی بر خلاف تصور بسیاری از کاربران تنها تولید گوشی های هوشمند نیست . می توان محصولات این شرکت را به سه دسته تقسیم کرد: وسایل مورد نیاز برای ساخت شبکه های مخابراتی و طراحی و پیاده سازی شبکه ها، ایجاد نرم افزارهایی که برای شرکت ها طراحی شده اند . تولید دستگاه های الکترونیکی از جمله موبایل، تبلت و لپ تاپ و … .  تبلت های تولید شده در هواوی با پسوند Media Pad نام گذاری می شوند.

گوشی های هوشمند هواوی نیز با پیشوند Ascend نامگذاری می شوند که به معنای بالا رفتن و اوج گرفتن است . با گذشت این همه سال و چشیدن سردی و گرمی دنیا تکنولوژی، امروز هواوی می خواهد در بازار به جای اپل بنشیند.

تاریخچه شرکت هواوی

 

خوشحالیم که مطلب تاریخچه شرکت هواوی ؛ محصولات و موسس برند Huawei مورد پسند شما واقع شده است . اگر سخنی ، نظری یا سوالی دارید آن را در کپشن نظرات بنویسید .

بیشتر بخوانید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .