مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

نسبت کنتراست در تلویزیون چیست ؟ Contrast Ratio چیست ؟

0 71
زمان مطالعه : 4 دقیقه

نسبت کنتراست در تلویزیون چیست ؟ Contrast Ratio چیست ؟

نسبت کنتراست در تلویزیون چیست ؟ Contrast Ratio چیست ؟هنگام خرید تلویزیون نسبت کنتراست یکی از مواردی است که در لیست مشخصات فنی درج می شود . برای اینکه معنا و مفهوم این پارامتر مهم را بدانید در ادامه با ما«سایت تا خرید» باشید . تا خرید مجموعه ای از کلمات تخصصی تلویزیون را گردآوری کرده است .

با مطالعه ی این مجموعه با ویژگی ها و مشخصات فنی تلویزیون ها ، گوشی ها ، یخچال و …. آشنا شوید .

نسبت کنتراست یا همان نسبت تضاد، از جمله مهم ترین پارامترهای یک نمایشگر است و از جمله مهمترین عامل تاثیرگذار در کیفیت تصاویر می باشد . تفاوت بین تاریک ترین و روشن ترین نقطه ی تصویر را ( نسبت رنگ سفید به رنگ سیاه) نسبت کنتراست می گویند و شدت روشنایی را با واحد فوت – لامبرت نمایش می دهند .

برای مثال اگر تلویزیونی ، رنگ سفید را با روشنایی 55 فوت – لامبر نشان دهد و همین تلویزیون صفحه ی سیاه را با روشنایی 0.01  فوت – لامبرت  نشان دهد، نسبت کنتراست این تلویزیون از تقسیم نمودن روشنایی نور سفید به روشنایی نور سیاه محاسبه می شود. (55 تقسیم بر 1 صدم= 1:5500 )

 

کنتراست واقعی «نسبت کنتراست در تلویزیون چیست ؟ Contrast Ratio چیست؟»

نسبت کنتراست
نسبت کنتراست

نسبت کنتراست «Contrast Ratio» به دو صورت بیان می شود : کنتراست واقعی و کنتراست دینامیک .

میزان روشنایی زمانی خوب است که رنگ های سیاه تصویر کاملا سیاه باشند و رنگهای سفید و بخش های روشن تر نیز تحت تاثیر رنگ سیاه قرار نگیرند . و جزئیات خود را از دست ندهند .

در نتیجه برای انتخاب کنتراست مطلوب می توانید یک تصویر روشن که دارای بخش های سفید باشد را به دقت بررسی کنید . اگر در همین تصویر قسمت های تیره تر همراه با جزئیات کامل مشخص باشند .

سپس تصویری دارای رنگ سیاه را انتخاب کنید . روشنایی را به تدریج کم کنید تا قسمت های تیره رنگ تصویر کاملاً سیاه و تاریک دیده شوند و در عین حال دقت داشته باشید که جزئیات بخش های روشن همچنان دیده شوند .

در این صورت میتوان گفت که تصاویر دارای کنتراست خوبی هستند . کنتراست واقعی (Native) همان کنتراستی است که با استفاده از تکنولوژی در صفحه نمایش مشاهده می کنیم و هر صفحه نمایش توانایی نمایش تصاویر با کنتراست مختص به خود را دارند .

کنتراست واقعی و کنتراست دینامیک «نسبت کنتراست در تلویزیون»

 

با این اوصاف کاملاً واضح است . که کنتراست داینامیک عددی به مراتب بزرگتر را نسبت به کنتراست واقعی نشان می دهد .

در این شیوه ی اندازه گیری ، نسبت خروجی نور یک تصویر کاملاً سفید را به نور خروجی یک تصویر کاملاً سیاه ، را کنتراست داینامیک می نامند . اما دکنتراست واقعی یا استاتیک ، که در مقابل کنتراست داینامیک قرار گرفته است .

در واقع کنتراستی ثابت و پایدار است و نشان دهنده ی کیفیت واقعی و کنتراست واقعی نمایشگر است . در این نوع کنتراست روش اندازه گیری این چنین است که از یک الگوی شطرنجی استفاده می شود . این روش ، از یک تصویر ، با تعدادی برابر مستطیل سیاه و سفید استفاده می کنند و از تقسیم نمودن میزان نور و روشنایی مستطیل های سفید به روشنایی مستطیل های سیاه، کنتراست واقعی را بدست می آورند ؛ « ANS» نیز می گویند .

«نسبت کنتراست در تلویزیون» کنتراست واقعی (Native)

همان کنتراستی است که با استفاده از تکنولوژی در صفحه نمایش مشاهده می کنیم و هر صفحه نمایش توانایی نمایش تصاویر با کنتراست مختص خود را دارند . سازندگان تلویزیون معمولاً نسبت کنتراست دینامیک را به جای نسبت کنتراست واقعی ، بیان می کنند . کنتراست دینامیک در واقع با کاهش روشنای به سیاه تر شدن صفحه کمک کرده و بخشی از جزئیات قسمت های روشن را از بین می برند .

نسبت کنتراست واقعی مقایسه ی بین سیاه ترین  نقطه ی تصویر و روشن ترین نقطه ی همان تصویر است ؛ به این نسبت کنتراست واقعی گفته می شود .

نسبت بین سیاه ترین نقطه ی تصویر به روشن ترین نقطه . کنتراست واقعی نامیده می شود .

وقتی نمایشگر یک تلویزیون را تنظیم کنید و روشنایی را در حالت 100% قرار دهید . روشنایی مطلوب خواهد بود اما رنگ سیاه عمیق نخواهد بود و کیفیت نخواهد داشت .حال آنکه اگر روشنایی تلویزیون را در 0% تنظیم کنید . مشکل کیفیت و عمق رنگ سیاه حل می شود و رنگ سیاه با کیفیت و عمیق خواهد بود اما روشنایی صفحه کافی نخواهد بود. اگر امکان کنترل روشنایی وجود داشته باشد .

تلویزیون نور پس زمینه را کم می کند و با کاهش نور پس زمینه ، تصویر تیره تر می شود و بخشهای سیاه تصویر ، سیاه تر نمایش داده می شوند . و البته بخشهای روشن تصویر دستخوش تغییراتی می شود و تیره تر می گردند . اگر تصویر روشن باشد . تلویزیون با توجه به تصویر روشنایی را افزایش می دهد که باعث می شود بخشهای روشن ، روشن تر دیده شوند و روشنایی صفحه نمایش مطلوب خواهدبود .

ولی باز هم مشکلی که پیش می آید این است که بخشهای تیره ی تصویر با کاهش عمق و کیفیت رنگ سیاه مواجه می شوند .

 

« حتما بخوانید  ویژگی های تلویزیون هوشمند یا اسمارت smart tv
کنتراست واقعی (Native)
کنتراست واقعی (Native)

کنتراست دینامیک

با کنتراست دینامیک در واقع تصاویر روشن ، روشن و تصاویر تیره ، تیره نمایش داده می شود و تا حدی کنتراست نمایشگر بهترشده است ،اما این نوع کنتراست در کیفیت تصاویر تاثیری ندارد.

تلویزیونهایی  که با تنظیم اتومات روشنایی روی اعداد صفر و 100 برای تصاویر تیره و روشن ، باعث تنظیم خودکار کنتراست دینامیک می شوند .کنتراست دینامیک در تصاویر ترکیبی سیاه و سفید و تیره و روشن بسیار نامطلوب است. به یک صفحه نمایش خاموش توجه کنید ، رنگ سیاه واقعی دارد ،وقتی صفحه نمایش در حال نمایش فیلم یا تصاویر باشد در نمایشگرهای LEDو  LCD چنین رنگ تیره ی عمیقی وجود ندارد .

برای مثال تصاویری را در نظر بگیرید که صفحه ی آنها سیاه است و نوشته ای روی آن در حال نمایش است ، در کنتراست دینامیک ، با وجو اینکه صفحه نمایش تیره است اما نوشته های روی آن  روشنی مطلوب و کافی ندارند.اما در کنتراست واقعی نوشته ها  با روشنی مطلوبی نمایش داده می شوند.

 

 

امیدواریم از مطلب «نسبت کنتراست در تلویزیون چیست ؟ Contrast Ratio چیست» استفاده کافی را کرده باشید . در صورتی که سوالی یا نظری در این مورد داشتید میتوانید آن را در قسمت نظرات درح کنید.

 

بیشتر بخوانید
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .