مشاوره و راهنمای خرید
09188888534_09188888546_09188888957

مقایسه انواع تلویزیون LED، LCD و پلاسما؛ تکنولوژی و امکانات تلویزیون

0 49
زمان مطالعه : 13 دقیقه

مقایسه انواع تلویزیون LED، LCD و پلاسما؛ تکنولوژی و امکانات تلویزیون ؛ در بازار انواع تلویزیون ، با ساختار و کیفیت های متفاوت وجود دارند . با توجه به این تنوع و گستردگی که در زمینه ی تولید تلویزیون وجود دارد ، لازم است که قبل از خرید با انواع تلویزیون اشنایی داشته باشید. در این صفحه سعی کرده ایم که از ال سی دی گرفته تا تلویزیونهای سه بعدی و هوشمند برای شما توضیح دهیم .

مقایسه انواع تلویزیون : LED چیست

در این نوع پنل ها به جای لامپهای فلورسنت  CCFL ، لامپهای ED یا « light-emitting diode » در پشت تلویزیون قرار داده شده اند . وجود این لامپها در ساختار تلویزیون باعث ایجاد تغییراتی می شود ، پنل ها در این نوع ، باریک تر هستند و از لحاظ صرفه جویی نیز مقرون به صرفه تر خواهند بود ، چون مصرف برق کمتری دارند ؛ اما از لحاظ کیفیت تصاویر تفاوتی با هم ندارند. LED ها مانند LCDها ، عمر بین 30000ساعت تا 60000ساعت را دارندو بعد این مدت روشنایی و نور پس زمینه انها نصف میشود.

Full array

مقایسه انواع تلویزیون ؛ در این نوع پنلها لامپهای LED بصورت منظم و یکدست در تمام تلویزیون پخش شده اند. که موجب می شود ، نور یکنواخت و یکسان تولید شود و نور هر منطقه جداگانه و بوسیله ی LED آن منطقه تنظیم و کنترل می شود.

بغضی از سازندگان پنل های LED به جای به کار بردن نور سفید از انواع نور رنگی استفاده  می کنند و تلویزیون را قادر به تولید رنگهای بیشتری می کند.

دارای حاشیه ای ضخیم هستند ، شبیه تلویزیونهای LCD عمل می کنند با این تفاوت که از لامپهای LED برای تولید نور پس زمینه استفاده می کنند. و نحوه ی چیدمان آنها به گونه ایست که در سرتاسر پشت پنل  چیده شده اند.

LED EDGE

بغضی از سازندگان پنل های LED به جای به کار بردن نور سفید از انواع نور رنگی استفاده  می کنند و تلویزیون را قادر به تولید رنگهای بیشتری می کند. این نوع از  پنل ها ، نور بیشتری در لبه ها تولید می شود و هنگامی که نور محیط کم است . به راحتی متوجه این مشکل خواهید شد که اصطلاحاً به این مشکل « Clouding» گفته می شود . ال ای دی های ارزان قیمت ، معمولاً دارای این نوع چیدمان هستند ، لامپهای LED در تمام سطح پنل وجود دارند ، اما به تعداد کم و قابلیت تنظیم نور را نیز ندارند و همه ی LED ها دارای نور یکسانی میباشند، که به آنها Direct lit  می گویند.

ال ای دی

تلویزیون OLED

OLED ها مانند ال ای دی ها هستند با این فرق که در انها برای ساطع کردن نور از ماده های ارگانیک بهره می برند. نمایشگر تلویزیون ها ی OLEDاز جنس مواد الی تشکیل شده است . یعنی دیود های آلی ساطع کننده نور ،این دیودها خود نور تولید کرده بنابراین در OLED به نورپردازی پشت صفحه نیازی نیست . OLEDها دارای وزن و مصرف انرژی کم هستند ؛ باریک و ظریف اند ، رنگ مشکی عمیق و حقیقی با کنتراست بیشتر را نشان می دهند . بیشتر از این تلویزیون ها برای نمایش سینمایی استفاده میشو د . زیرا دربازسازی صفحه سریع اند و استحکام و مقاومت این تلویزیون ها در برابر ضربه و گرما زیاد است.

زاویه دید و روشنایی بالا و مصرف انرژی برق کم دارند.وسعت رنگ OLED بیشتر از LED ها است. طول عمر آنها بیشتر از ال ای دی و ال سی دی ها است اما رنگ آبی زودتر از سبز و قرمز روشنایی اش را از دست می دهد .

مقایسه انواع تلویزیون : تلویزیون‌های 4KیاUHD

تکنولوژیهای جدید و گرانی مانند OLED و رزولوشن 4 K ، کیفیت عالی و بی نظیری دارند

UHD تلویزیون های با کیفیت بسیار بالاتر ازنظر سیستم ، سخت افزار و نرم افزار از تلویزیون های HDاست.تراکم پیکسلی 32 میلیون که در اچ دی 2 میلیون است یعنی 30ملیون پیکسل بیشتر در نتیجه رزولوشن و کیفیت تصویر آن بیشتر از تلویزیون های اچ دی است و صدا در این تلویزیون ها کیفیت بیشتری دارد .

 

تکنولوژیهای جدید و گرانی مانند OLED و رزولوشن 4 K  ، کیفیت عالی و بی نظیری دارند ؛ اما به دلیل قیمت بالایی که دارند چندان مورد استقبال قرار نگرفته اند و هنوز با انواع پنل های پلاسما و LCD در رقابت نیستند.

 

 

تلویزیون‌های(3D) سه‌بعدی

دیدن برجسته و بعددار تصاویر,فیلم ها ،بازی ها را سه‌بعدی می گویند ؛ در این فناوری ، بعد سوم که عمق است به طول و عرض اضافه میشود وسبب می شود که تصویرهای فرستاده به هرچشم ، باهم متفاوت باشد تا بتوانیم آنها را برجسته و بعد دار ببینیم . دیدن این تصاویر با زاویه متفاوت و استفاده از عینک های مخصوص باعث میشود مغز به اشتباه بیفتد و بعد سوم را ببیند .

دو نوع تلویزیون 3 بعدی داریم « اکتیو و پسیو» ، که در نوع پسیو، کیفیت تصویر پایین تر و عینک ها بدون باتری و سبک و ار زانند ؛ اما در اکتیو رزولوشن بالا همراه با لرزش تصویر اما عینک ها سنگینتر هستند اکتیو برای نمایش 2بعدی هم مناسب است اما پسیو فقط برای 3 بعدی مناسب است .

پلاسما

اساس کار تلویزیونهای پلاسما، بصورت تابش و پرتاب جریانی ، از ذرات با بار منفی « الکترونها» به سوی صفحه ی شفافی است که توسط ماده ای فلورسنت پوشیده شده است.

مقایسه انواع تلویزیون ؛ « P DP» ، کوتاه شده ی عبارت Plasma Display Panel است و به معنی صفحه نمایش پلاسما است. تکنولوژی به کار رفته در پلاسما این چنین است . دو صفحه ی شیشه ای نفوذ ناپذیر در برابر هوا که بین آنها توسط گازهایی مانند نئون و آرگون و زنون پر شده است. و با اعمال ولتاژ به سلولهای گازی ، سلولها برانگیخته شده و نور فرابنفش تولید می کنند و در نتیجه ی برخورد نور فرابنفش با لایه ی فسفری ، پیکسلهای فرعی (RGB) نور مرئی تولید می شود .

برای درک کاملتر موضوع ، ادامه ی مطلب را بخوانید.  الکترونها که همان ذرات با بار منفی هستند سبب برانگیختن اتم های ماده ی فلورسنت می شوند که نتیجه ی این عمل گسیل نور و تشکیل تصویر می باشد. تمام سطح صفحه نمایش ، توسط پیکسلهایی با رنگهای سبز ، آبی ، قرمز پوشیده شده است ، کارکرد صفحه نمایش ها ، تشکیل تصویر است و برای ایجاد تصویر باید، پیکسل ها روشن شوند و با ترکیب رنگ های مختلف، تصویر رنگی تشکیل می شود. معمولاً مواد یا خنثی هستند یعنی بار الکتریکی ندارند ، یا باردار هستند ، مواد خنثی دارای تعدادی مساوی الکترون و پروتون هستند و از نظر الکتریکی خنثی هستند ؛ اما مواد باردار تعدادالکترون و پروتون آنها با هم برابر نیست.

پلاسما در مقایسه انواع تلویزیون

الکترونها که بار منفی نیز نامیده می شوند ، براثر ضربه یا حرارت از مدار خود خارج شده و پیوندشان با هسته کم می شود و از اتم خارج می شوند . با کم شدن هر الکترون از اتم بارمثبت اتم ، بیشتر می گردد ؛ الکترونهایی که از مدار خود خارج شده اند را الکترونهای آزاد می نامند ، این الکترونها چون دارای بار منفی می باشند به سمت بار مثبت تمایل بیشتری دارند و مدام در حال حرکت به سمت ناحیه ی مثبت تر اتم هستند .

 

بر اثر این حرکات و جابجایی الکترونها و برخورد با ذرات دیگری که در مسیر حرکت وجود دارد ، انرژی الکترونها ی آزاد، به صورت نور گسیل می شود.

حالا با این تفاسیر، بهتر میتوانید مفهوم پلاسما را درک کنید. پلاسما نیز گاز برانگیخته شده ایست که دارای یونهای باردار و الکترونهای منفی می باشد. که به علت اختلاف پتانسیل بالا برانگیخته شده است و الکترونهای آن از مدار اصلی خود جابه جا شده اند . در صفحه نمایش پلاسما از گاز نئون و زنون استفاده می شود . این دو گاز هنگامی که برانگیخته می شوند ، نوری تولید می کنند که توسط چشم انسان قابل رویت نمی باشد. و به آن نور فرابنفش می گویند، نور فرابنفش توسط چشم انسان دیده نمی شود اما می تواند عناصری که نور مرئی تولید می کنند را برانگیخته کند.

مقایسه انواع تلویزیون ، فرایند تکنولوژی پلاسما

درون صفحه نمایش پلاسما چه می گذرد؟

سلولهای فسفری دارای رنگهای آبی ، سبز و قرمز میباشند که ترکیب این رنگها ، پیکسلها و تصویرهای رنگی را بوجود می آورد.

گاز نئون و زنون ، وسط صفحه نمایش و بین چندین هزار پیکسل « آبی و قرمز و سبز »  قرار گرفته اند. الکترودها نیز در دو طرف این سلولها بصورت عمودی، قرار گرفته اند . این الکترودها ، ماده ای رسانا هستند که جریان الکتریسیته از آنها می گذرد . الکترودها به دو دسته « کاتد و آند » تقسیم می شوند. الکترودی که جریان به آن وارد می شود را الکترود مثبت یا آند می نامند. و الکترودی که جریان از آن خارج می شود را الکترود منفی یا کاند نامیده می شود.

این الکترودها در واقع بین دو بخش فلزی و غیر فلزی ارتباط برقرارمی کنند. الکترودها درهرثانیه ملیونها بار شارژ می شوند تا گاز سلولها را یونیزه کنند و نهایتاً باعث گسیل نور فرابنفش می شوند . فوتونهای فرابنفش نیز هنگام برخورد با لایه ی فسفری «متشکل از پیکسلها» ، الکترونهای فسفری را برانگیخته کرده وسرانجام در اثر حرکت الکترونهای برانگیخته شده ی صفحه ی فسفری، نور مرئی تولید می شود.

درون صفحه نمایش پلاسما

 

LCD «ال سی دی »

ماده در سه حالت جامد، مایع و گاز وجود دارد . جامدات که شکل معینی دارند و مولوکولهای نمی توانند آزادانه حرکت کنند. مایعات شکل مشخص ندارند و مولکولهای آنها در حرکت هستند . گازها نیز آزادانه در حرکت هستند. کریستال مایع ، در واقع کریستالهایی هستند که ظاهر مایع دارند. اما مولکولهای آنها با آرایش خاصی نسبت به همدیگر قرار گرفته اند. و هم خصوصیات مایعات و هم خصوصیات جامدات را با هم دارند . حال آنکه در مایعات تشکیل چنین شبکه ای بلوری امکان پذیر نیست.

در ال سی دی ها از لامپ نئون برای روشن کردن صفحه استفاده می شود ، با توجه به قیمت ال سی دی ها تعداد لامپهای به کار رفته در آنها نیز متفاوت است

این مواد نسبت به دما حساسیت بالایی دارند و حرارت خیلی کمی می تواند آنها را به حالت مایع تبدیل کند . برخی کریستالهای مایع هستند که نسبت به جریانهای الکتریسیته نیز حساسیت بالایی دارند و مولکولهای تشکیل دهنده ی آنان با تغییر جریان الکتریکی تغییر حالت می دهند . از آنجاییکه کریستالهای مایع هادی هستند بنابراین می توان نور را از آنها عبور داد.

هنگام عبور نور از این کریستالها ، قطبش نور نیز با قطبش کریستال مایع هم جهت می شود. و نور را از خود عبور می دهند ، البته برای عبور نور علاوه بر کریستال مایع ، به دو تکه شیشه ی پلوراید هم نیاز است . اگر دو تکه شیشه ی پلوراید را روی یکدیگر قرار دهیم . نور به راحتی از آنها عبور می کند اما اگر یکی از شیشه ها را 90 درجه بچرخانید نور رد نمی شود؛ اگر دو شیشه هم جهت باشند به راحتی نور را عبور می دهند اما اگر نسبت به یکدیگرعمود باشند، نور را عبور نمی دهند.

 

به طور متوسط طول عمر یک لامپ نئون 50,000 ساعت است.

تلویزیون های ال سی دی

در ال سی دی ها از لامپ نئون برای روشن کردن صفحه استفاده می شود . با توجه به قیمت ال سی دی ها تعداد لامپهای به کار رفته در آنها نیز متفاوت است. به گونه ای که در ال سی دی های ارزان قیمت یک لامپ نئون و در ال سی دی های گران قیمت چهار یا پنج لامپ ، استفاده می شود.لازم به ذکر است که تعداد لامپ تاثیری در کیفیت تصاویر ندارد .اما در ال سی دی های که تعداد بیشتری لامپ دارند ، اگر یکی از لامپها سوخته شود .

یک لامپ دیگر به عنوان لامپ ذخیره وجود دارد در نتیجه عمر مفید نمایشگر ال سی دی افزایش می یابد. طول عمر ال سی دی 60 هزار ساعت(6سال استفاده 24ساعته ) است به این معنی نیست که بعد از 6 سال دیگه نمیتونید ازش استفاده کنید بلکه به این معناست که تصاویر روشنایی اولیه رو نخواهند داشت و نورش به نصف میرسد . در ال سی دی ها در واقع دو پنل وجود دارد که هر کدام از آنها بوسیله ی یک فیلترRGB  پوشیده شده اند . هر سلول RGB نیز ولتاژ مخصوص به خود را دارد و با تغییر ولتاژ سلولهای RGB ، کریستالهای مایع با زاویه ی خاصی میچرخند و این زاویه ، تعداد نورهای عبوری را تعیین می کند.

اگر کریستالهای مایع در جهت فیلتر RGB قرار گرفته باشند ، نور از آنها عبور می کند ؛ اما اگر عمود بر جهت فیلتر RGB قرار گرفته باشند ، نور از آنها عبور نمی کند و صفحه نمایش سیاه خواهد بود. برای اینکه نور بصورت یکسان و یکنواخت در صفحه نمایش نشان داده شود . یک سیستم منعکس کننده ، شدت نور را کنترل می کند و بصورت یکسان در کل صفحه نمایش نشان می دهد.

مقایسه انواع تلویزیون

مقایسه انواع تلویزیون LED، LCD و پلاسما : LCD «ال سی دی »

در واقع میتوان چنین گفت که نور توسط لامپهای « CCFL » و لامپهای « LED » و یا لامپهایی با ولتاژ بالا، ایجاد می شود و توسط سیستم منعکس کننده شدت آن از لحاظ یکسانی کنترل می شود . نور سفید، از لایه ی اول ، پلاریزه می شود و سپس از فیلترهای RGB عبور داده می شود . چنانچه نور حاصل در جهت شیشه ی دوم باشد ، نور از آن عبور می کند. برای ساختن LCD دوشیشه ی پلاروید را با زاویه ی 90 درجه نسبت به هم قرار می دهند و یک کریستال مایع نیز بین انها قرار داده می شود .

اگر به جریان برق متصل نباشد ، نور از شیشه ی اول می گذرد و به کریستال مایع می رسد. و سپس 90 درجه تغییر  جهت داده و از شیشه ی دوم نیز عبور می کند و به چشم ما می رسد . اما اگر کریستال به جریان الکتریسیته متصل باشد . نور با زاویه ی 90 درجه نمی چرخد و از کریستال دوم عبور نخواهد کرد. ساختن ال سی دی به همین سادگی است که روز به روز با پیشرفت بیشتری مواجه خواهیم بود.

فرایند تکنولوژی ال سی دی

مقایسه انواع تلویزیون : صافی

لایه ی صافی در نمایشگرهای ال سی دی باعث می شود که هر پیکسل که بر روی صفحه قرار  گیرد و رنگ مختص خودش را داشته باشد. لایه ی صافی نور، رنگ آبی و سبز و قرمز را به یک پیکسل بر روی صفحه تبدیل می کند و ترکیبات قرمز و آبی وسبز توانایی تولید انواع رنگ را دارند . اگر هیچ کدام از سه رنگ ( سه پیکسل فرعی) روشن نباشند ، رنگ سیاه تشکیل می شود واگر همه ی آنها روشن باشند ، رنگ سفید نمایش داده می شود.

شیشه صافی رنگ و شیشه TFT

لایه TFT؛به معنی ترانزیستور است و هر پیکسل فرعی دارای یک ترانزیستور است که از الکترود پیکسلی و خازن تشکیل شده است.کریستالهای مایع بین دو لایه ی شیشه ای قرار گرفته اند . هر پیکسل  اصلی از سه پیکسل فرعی تشکیل شده است . جریان الکتریکی که از کریستال مایع رد می شود ، با تغییر شکل کریستال ، مقدار نور رسیده به پیکسلهای فرعی را کنترل می کند. و نهایتاً یا یک پیکسل درخشان می شود یا یک پیکسل قطع می شود.

اکنون که با تفاوت ساختار و تکنولوژی به کار رفته در انواع تلویزیونها آشنا شدیم . نوبت آن رسیده است که تفاوت تکنولوژیها ی متفاوت و تاثیر هر کدامشان را بر روی کیفیت تصاویر و طول عمر و سایر ویژگیهای آنها مقایسه کنیم . در ادامه ی مطلب این موضوع را به وضوح درک خواهید درک خواهید کرد.

کیفیت تصاویر پلاسما بهتر است یا ال سی دی

برای مقایسه ی کیفیت تصاویر در تلویزیونهای پلاسما و ال سی دی ها ، لازم است که تکنولوژی به کار رفته در هر دو نوع تلویزیون را بررسی کرد. با ترکیب نمودن سه رنگ قرمز و آبی و سبز و تغییر شدت هر کدام از آنها می توان انواع رنگ ها را تولید کرد. سه رنگ اصلی قرمز و ابی وسبز به تنهایی پیکسلهای فرعی نامیده می شوند . ترکیب این سه رنگ با هم و مجموع آنها ، پیکسل مجزایی را تشکیل می دهند.

درون پیکسلهای فرعی ، گازهای مختلفی مانند آرگون و نئون و زنون وجود دارد .الکترودهایی که در این پیکسلها به صورت عمودی قرار گرفته اند . باعث برانگیخته شدن این گازها می شوند و گازهای برانگیخته شده نیز ، فوتونهای فرابنفشی را از خود منتشر می کنند. که باعث تحریک شدن پیکسلهای سبز و قرمز و آبی بر روی لایه ی فسفری می شوند.

با استفاده از کنترل نمودن بار فرستاده شده از سوی الکترودها ،به سوی پیکسلهای فرعی  ، هر پیکسل قادر به نمایش دادن میلیونها رنگ خواهد بود . اگر رنگی توسط لایه ی فسفری تولید شود نوع نور منتشر شده شبیه نورتولید شده توسط لامپهای اشعه کاتدی است.

مقایسه انواع تلویزیون

در تلویزیونهای پلاسما با گذشت زمان، میزان روشنایی صفحه پایین می آید اما در ال سی دی ها با گذشت زمان ، با پدیده ی افت روشنایی مواجه نمی شویم.

مقایسه انواع تلویزیون ؛ پلاسما بهتر است یا ال سی دی

 اساس کار در انواع صفحه نمایش های ال سی دی بسیار متفاوت است . در ال سی دی ها فیلترهای رنگی بوسیله ی نور پس زمینه روشن می شوند. کریستالهای مایع بین نور پس زمینه و پیکسلهای فرعی قرار دارند. در صورتی که کریستالهای مایع مات شوند . عبور نور مسدود می شود ونور اجازه عبور نخواهد داشت . اما اگر کریستالها شفاف باشند نور عبور کرده و پیکلسها را روشن می کند.

دیدیم که تلویزیونهای پلاسما نور پس زمینه ندارند و برای تولید نور از لایه ی فسفری استفاده می کنند . از آنجاییکه با گذر زمان لایه ی فسفری توانایی تولید نور را از دست می دهد و در نتیجه روشنایی صفحه پایین می آید . عمر مفید تلویزیونهای پلاسما بطور میانگین 10 سال تخمین زده شده است. و با گذشت این مدت میزان روشنایی صفحه نصف می شود ، در تلویززیونهای ال سی دی چون نور پس زمینه وجود دارد.

لذا روشنایی صفحه با گذشت زمان پایین نمی آید. لازم به ذکر است . که در هوای گرم کریستالهای مایع به هم نزدیک می شوند و باعث انعکاس نور آبی می شوند. در هوای سرد کریستالها از هم فاصله می گیرند و باعث انعکاس نور قرمز می شوند . البته با تغییر ولتاژ نیز کریستالهای مایع تغییر حالت می دهند و می توانند خواص فوتونهای نوری را که از بین آنها عبور می کنند را تغییر دهند.

 

« حتما بخوانید  مشخصات تلویزیون های فیلیپس در سال 2019 ؛ امکانات و تکنولوژی ها

جمع بندی مقایسه انواع تلویزیون

 

اگر قصد خرید تلویزیونهای کوچکتر از سایز 37 اینچ را دارید ، مطمئناً ال سی دی ها انتخاب مناسبتری هستند .

از مزیت های پلاسما می توان به مواردی مانند کیفیت مناسب پلاسما در سایزهای بالا و همچنین سرعت بالای پلاسما درانتقال و نمایش سریع تصاویر پشت سرهم  و عملکرد مناسب پلاسما در محیط های تاریک اشاره کرد . برای نمایش دادن فیلم ها و ویدیوهای پرتحرک ، تلویزیونهای پلاسما بهترین انتخاب می باشند . زیرا این تلویزیونها سرعت پاسخگویی زیادی دارند و قادر به نمایش سریع تصاویر بدون ایجاد سایه هستند و بدون هیچ تاخیری تصاویر را برای شما نمایش می دهند.

برای اینکه تلویزیون را بر روی دیوار نصب کنید البته در ارتفاع کم ، هم پلاسما هم ال سی دی مناسب هستند . اما اگر سایز و اندازه ی صفحه نمایش بزرگ باشد . به دلیل افزایش وزن و سنگین بودن ، بهتر است از تلویزیونهای ال سی دی که سبکتر هستند استفاده کنید . برای اینکه تصویر عمیق تر و بهتری داشته باشید ، قطعاً انتخاب پلاسما گزینه ی مناسبتری خواهد بود . چرا که کنتراست پلاسماها بیشتر از تلویزیونهای ال سی دی است و عمق بهتری دارند.

 

امیدوارم تفاوت بین پلاسما و ال سی دی و ال ای دی برایتان قابل درک بوده باشد. و بتوانید بین پلاسما و ال سی دی انتخاب مناسبی بسته به نیاز خود داشته باشید. برای اینکه بتونید خرید بهتری داشته باشید ، حتماً راهنمای کامل خرید انواع تلویزیون را بخونید.

راهنمای خرید تلویزیون و بررسی نکات مهم در خرید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
برای مشاوره و خرید ؛ شروع کنید
سلام !  برای چت در واتساپ پشتیبانی را انتخاب کنید .